Téma: Drevena dyha

Ahojte, nemate niekto nejaky navod, ako nalepit drevenu dyhu na MDF dosku ? Treba na to lis, alebo sa to da urobit dobre aj v domacich podmienkach ? Ake lepidlo ?....  Dik za rady..

(upravil lada 19. 4. 2007 14:22)

Re: Drevena dyha

Už to tu bylo dřív, zkus prohledat archivy fóra a mrkni k "netopýrům" do tohoto threadu. Z "bezlisových technik" kdosi doporučoval "soplové" lepidlo (Chemoprén a spol) nechat úplně zaschnout (aby k sobě lepené plochy už nechytaly) a následně dýhu nažehlit.

Re: Drevena dyha

Mě tak napadlo, dala by se na povrchovou úpravu použít místo dýhy nějaká tenká překližka (3-4 mm)? Protože nejsem truhlář, tak bych se s dýhou asi natrápil (bubliny a tak) a překližka, ptotože je tlustší by na tohle háklivá bejt nemusla.

Re: Drevena dyha

To bych nedělal. U překližek se při řezání strašně olamují hrany a nastává problém, jak takovou 4mm hranu zamaskovat.

(upravil gaminn 10. 7. 2007 17:59)

Re: Drevena dyha

Návod je velmi jednoduchý. Na plochu, kterou chceš odýhovat, rozetřeš lepidlo (nikdy jsem nekoumal jaké, je to zbytečné, použil jsem obyč. na dřevo) a pleskneš na to už napasovanej kus dýhy. Na to dáš rovnou plochu (např. další MDF deska, aspoň trochu tlustá) a v ideálním případě sevřeš dostatečným počtem svěrek nebo prostě nějak zatížíš (tak, aby pokud možno po celém obvodu pod dýhou vylezlo lepidlo). Pak samozřejmě ořežeš (proti sklonu let, abysis dýhu neoštípal) a jedeš dál.... Taky je dobré už odýhované plochy tam, kde se budou hranou dotýkat právě dýhované plochy, olepit páskou, aby na dýhu nesteklo lepidlo z lepené plochy.

EDIT: Nikdy jsem neměl problém s nějakými nerovnostmi, výsledek byl vždy perfektní.

Re: Drevena dyha

Dobré ceny. Bohužel jen velkoobchod: Niagos

Re: Drevena dyha

Měl sem stejný nápad, ale teď, když vidim jak se peru s 19mm MDF a lepením na pokos, mě to přešlo. I když nevím kolik stojí taková dýha; pokud by to nebyl propastný rozdíl, dělal bych z dýhy.
Pokud máš na mysli lepení překližky na tupo a třeba následné zaoblení, tak směle do toho, asi to budu takhle dělat.  Je to výrobně absolutně jednoduchý a dosáhneš nějlepších výsledků. Kostru uděláš třeba z levný dřevotřísky, sešroubuješ na tupo, hrany objedeš srovnávací frézkou. Pak nařezáš klidně nepřesně (ale větší) překližku a nalepíš ji, zase objedeš srovávací frézkou a lepíš dál. Tímhle způsobem prostě nezáleží jak si zručnej nebo jaký máš zkušenosti, přesnost už je definovaná plochou materiálu a ložiskem frézky.

Web

(upravil dokken 11. 7. 2007 15:16)

Re: Drevena dyha

2 Lada
moje metoda...hodně krát vyzkoušená..napíšu to naposled
Alkaprén 140 a toluen 1:1,aby se to dalo natírat plochým štětcem.Je lepší dýhu i povrch bedny jednou láknout ředěným nitrolakem aby to moc nesálo.Pak si v klidu všechny plochy natřít a nechat uschnout do nelepivýho stavu.Pak to nažehlovat přes silikonovej papír na pečení.To je úplný potěšení to žehlit,protože to krásně odsejpá.Nažehlíš,ořízneš a jedeš dálZažehloval jsem i dýhu natřenou před několika měsíci.Pak to dokončit klasickou metodou,broušení vibrační bruskou ,vysát piliny,lakovat ředěným nitrolakem kvůli vystupujícím vláknům a pak nějakej vrchní lak.To je celý...very easy

http://img402.imageshack.us/img402/772/p6100001sh8.th.jpg http://img442.imageshack.us/img442/1331/p6100004yf5.th.jpg

Re: Drevena dyha

dooken: Ja bych mel dotaz jak lepit hrany, ktere jsou zakulaceny, esi se dyha da tak dobre ohnout, nebo se zlomi. Kdyz sem na hrany zehlil paskovou dyhu, vzdy se zlomila. A dalsi jak silnou vrstvu lepidla, asi tenoucke obe ze?

Web

Re: Drevena dyha

Mike-podel vlaken to jde i na poloměru 1cm jen je to třeba v místě ohybu navlhčit vodou z houbičky ,napříč vlaken to je skoro nemožné tam bys to musel nahřát párou.K těm vrstvám-ani tak nejde o sílu jako o rovnoměrnost,jěště líp než štětcem to jde kouskem zatěž. koberce ktery dvakrat přeložíš a jde s tím udělat uplně rovnoměrná vrstva.Takhle mam odlepené stovky metru korku a lina a něco dyhy ve stolarně.Ty vrstvy je dobre udělat dvě na obou plochach,jen tu první necháš dobře zaschnout.Jinak se stav maš to kousek a vysvětlim ti to.Jo a upně nejlíp to s chemačem jde střikací pistoli ale pada na to spousta ředidla.

Re: Drevena dyha

kde sa da na slovensku niekde v trencianskom kraji kupit dyha?

Re: Drevena dyha

Napadá ma drevona za mostami, ale ešte som tam nebol, neviem či majú. Je to za bývalým interfructom, máš to kúsok.

Web

Re: Drevena dyha

o tom ani neviem, maju tam aj mdf?

(upravil Mike 12. 7. 2007 14:05)

Re: Drevena dyha

Brehowicz: Asi budu muset, bo ted budu v kuchyni asi pokladat lino nebo korek na podlahu, a čuju ze s tim mas taky nejake zkusenosti.

Web

Re: Drevena dyha

Drimacoustic: Neviem aký majú presne sortiment, naposledy som tam bol ako malé decko s otcom cca pred 14 rokmi. Odvtedy sme nič takého nerobili. Boli časy, keď mal otec dosť času na výrobu nábytku ako poličky, stolíky a tak. Choď mrknúť, lebo fakt neviem.

Web

Re: Drevena dyha

oki hnet zajtra tam pojdem.

Re: Drevena dyha

ja kupujem v partizanskom je tu firma co dyhuje dvere tak sa s nimi da dohodnut 0,6 trieda A dub 90-120 SK/m2

Re: Drevena dyha

Tak jsem včera udělal 2 pokusy s dýhou, 1. jsem lepil klasickým disperzním lepidlem, který jsem namáznul zubatou stěrkou a výsledek docela ušel. Ještě by to chtělo nějakou jemnou pilku na zaříznutí přečnívající dýhy, protože nožíkem má tendenci se štípat po létech. Akorát jsem to ale pokusně dělal na zbytku MDF asi 25x25 cm, ale pak budu potřebovat polepit plochu 60x50cm na hotový bedně, to asi pude hůř, navíc to asi nepude z jednoho kusu.
2. pokus byl vyloženě pkus, protože nemůžu sehnat Alkapren, tak jsem udělal to samý s Chemoprénem a žehličkou, a myslím že by to šlo taky. Jen jsem ale dal slabou vrstvu a bez laku, tak to moc nedrželo, ale s tím jsem i počítal. Ale tohle je hlavně rychlý, žádný zasychání přes noc, za pár minut to drží.

Re: Drevena dyha

2 paolo
Když chceš dělat pokusy tak se drž mýho návodu,nerad bych se pak dočkal toho,jak je to na prd a že se to odlepuje apod.Udělal si to s blbým lepidlem a nenalakoval si to.Myslíš si,že jsem na tenhle systém přišel napoprvý?CHEMPOREN nahovno!!!!

tohle
http://img443.imageshack.us/img443/4609/alkapren14005sx3.th.jpg

Re: Drevena dyha

Dokken:
Umím číst, ale nemůžu za to že Alkaprén nikde nemají, dneska jsem zlítal půl Prahy a prd. Kdyby ho měli, tak bych si ho koupil, kurva!!
Ani slovo jsem neřek o tom, že tvůj návod je špatně nebo cokoliv podobnýho! Nevím proč se do mě musíš navážet, když jsem ti nic neudělal, viz. vedle, kde jsem se jenom na něco zeptal!!!