Téma: Sda300d

Dotaz na na zesilovac sda300d od Seac. Vím že k tomu Sinclair říkal, že je dnes na nic kvuli trandum
ale co kdybych dal na ten konec 2sa1943 a 2sc5200? Poradi nekdo??

Re: Sda300d

Co použít ikonku Hledat?

http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=23912

(upravil mir.ku 22. 7. 2010 19:33)

Re: Sda300d

... když víš o tom, že Sinclair o něm psal, tak jsi se tam mohl dočíst, že ten zesík má na konci darlingtony, kdežto ty tam chceš dát singly !!!  uui

(upravil stimpy 22. 7. 2010 19:52)

Re: Sda300d

dobře nevybudi se tolik a le i to jde upravit ne?? Já si jsem vědomej toho co sem napsal. Jestli by šli přizpůsobit i přechozí stupně..dodávám

Re: Sda300d

Ahoj
Jistě všechno jde,jen jestli se to vyplatí.Podle tvé otázky asi sám nemáš šanci a nevím jestli by se někdo s tím zabýval.
Najdi si raději jiné zapojení třeba Leacha.To je slušný zesík.

Re: Sda300d

Vyměnit darlingy za singly? A to nejlíp bez měření a nastavování? Odkud jsi spadl?

(sorry ale není to opravdu jednoduché)

Web

(upravil sinclair 23. 7. 2010 4:56)

Re: Sda300d

Typické.... Místo relativně pomalých darlingtonů dávat singl 30MHz výkonové tranzistory, to dokáže opravdu vymyslet jen...
Ten zesilovač byl tehdy na darligtony přímo navržený a navíc to nebyla už v době vzniku žádná sláva-nemyslím parametrově, ale jen idiot jako Sedlák měl odvahu tahat ze dvou párů podprůměrných spínacích darlingtonů výkon 300W/4ohm a ještě to prodávat. Takový malý Federman.... smile
Navíc v té stavebnici, co tehdy Sedlák prodával, byly některé součástky /hlavně ty teslácké z výprodeje, KF503 a KF517 a další/ vybírané, takže s jinými z obchodu to buď shořelo, nebo nefungovalo.
Zahoď to a postav si něco normálního. Nebo si v EZK kup dva páry darlingtonů BDW83D/84D a netahej z toho víc, jak 120W/4ohm.
Tranzistory KF503 se dají nahradit lepšími KF504 /Denkl/, tranzistory KF517 se dají nahradit KFY18, které mají Uceo zpravidla větší, než 110V, je nutné jich koupit trochu víc a měřit. Tranzistory CD640 přesně i vývodově odpovídají tesláckým KC640, BC640 má vývody jinak. Vše se dá ještě dnes bez problému sehnat u firmy Denkl, jisté zdravé zásoby mám i já.
Sám mám v jednom odposlechovém zesilovači v divadle dva moduly SDA200D s vybraným materiálem, napájím je pouze napětím 2x40V /výkon asi 110W/4R/, je na tom navěšená spousta 8R reproduktorů se sériovými odpory kvůli hlasitosti /inspicienti, šatny, maskérna, osvětlovač/ a zatím to funguje asi pět let bez poruchy.

Web

Re: Sda300d

SDA jsem upravoval v minulosti taky,mám ty moduly doteď,fungovaly snad 7 let bez problému. Dal jsem tam místo původních darlingtonů jeden pár  BD249/250 (provoz na +-45V a výhradně 8R bedny) a budiče vyměnil MJE340/350,zvedl proud diferákem (originál si frčí snad na 600uA) a místo původního KCčka mezi budičema jsem dal BD139 na drátech na hranolek mezi koncáky,místo jednoho odporu trimr na štelování. Kliďák 50mA,zvuk podle mě velmi slušný.
S čímkoliv rychlejším bych ale měl vážné obavy o stabilitu,on asi Sedlák věděl moc dobře proč konce běří v Béčku.:)

(upravil stimpy 23. 7. 2010 20:27)

Re: Sda300d

děkuju vám za pomoc všem. Zkusím to, uvidíme jak to dopadne. Pak dám vědět.



jen sem chtěl zabít dvě mouchy jednou ranou. Mám desku k sda i pár párů 1943..