Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

když udělám vyhybku s rovnou charakteristikou, nebudou středy slyšet moc nahlas?? myslim tim ,že lidský ucho nejvíce slyší střední kmytočty.

Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

Nebudou, to by totiž musela s rovnou charkou ječet i zpěvačka smile

(upravil check 1. 4. 2010 16:18)

Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

Eso má celkem pravdu, ale nedělá se to o 9dB. Ty různé křivky ekvivalentní hlasitosti bych úplně za vzor nebral. Ale když se v pásmu řekněme 3-9kHz podaří udělat 1-2dB plynulou nížinu, tak to není špatné. On se tím trochu srovná právě ten celkový vyzářený výkon (jeho rozložení) z klasického kaloťáku.

Web

(upravil MaBat 1. 4. 2010 17:22)

Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

Checku, problém s vyzářeným výkonem z kaloťáku nastává tam, kde tento přebírá "vyzařovací úlohu", zpravidla po měniči mnohem větším. Kolik beden dělí kaloťák na 1 kHz s měničem, který by na 1 kHz už výrazněji směroval? Tím, co říkáš, si pro 99% případů protiřečíš smile

Pokud to s lavorem mezi 1-2 kHz hraje líp, je to IMHO jen proto, že to tak blbě bylo prostě nahraný/vydaný.

Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

Co jsem chtěl říct, jsem řekl, problém je natolik široký a zároveň konkrétní, že se o něm nemá smysl obecně bavit.

Web

Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

big_smile - prostě jsi řekl kravinu, jestli jsi to chtěl říct, nebo ne, nemůžu soudit.

(upravil check 1. 4. 2010 17:40)

Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

Mě to internetový kočkování nebaví. Přečti si znova, co jsem psal, čísla jsou jiná, než o kterých mluvíš. Podle který teorie je co špatně, mě moc nezajímá, píšu o reálném přínosu.

edit: V příspěvku #23 jsem nic podstatného neupravoval.
Howgh.

Web

(upravil MaBat 1. 4. 2010 17:37)

Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

Taky jsem nepolemizoval s přínosem, ale s původně uvedenou příčinou. Prakticky každý měření bedny s "kaloťákem" popře to, co jsi napsal, to nejsou teorie. Teď, když jsi to opravil, už se o tom dá těžko dál bavit. Nechme to tedy být.

(upravil EsoRimmer 1. 4. 2010 20:31)

Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

Zajímavá debata smile

Teď bych měl ještě, a to asi poslední dotaz: jak, čím a kde změřit reproduktor, popřípadě jen vyhybku??

O vyhybce mám určitou představu:
na zesilovač o kterym vim že v pásmu 20Hz až 20kHz má stejné zesílení (popř pokles o pár dB podle kterýho bych si udělal graf) připojim vyhybku a za ní  (na výstupu) bych postupně měřil zesílení v dB, postupně bych zvyšoval frekvenci na sinusovym generátoru a sledoval zesílení, po čase by vyhybka začla utlumovat zesílení v určitých pásmech a podle naměřený frekvence a naměřeného útlumu bych si dělal body na grafu a pak z toho spojil křivku. je to pěkná poctivá práce, ale velmi zdlouhavá, proto se ptám neexistuje na to nějaký program který by tu křivku vykreslil??? (snad jsem to napsal srozumitelně)

a pak k měření reproduktorů: dá se měřit v amartérských podmínkách (myslim tim místnost 2.5 x 3m s nábytkem)?? nebo je to zbytečný protože akustika bude příliž hrozná (nepřesná)?? jaké se na to používaj mikrofony??

(upravil MaBat 1. 4. 2010 21:01)

Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

Pokud se měří reproduktory doma, obecně v omezeném prostoru s odrazy, dělá se to v principu takhle: S výpomocí výpočetní techniky se naměří impulsní odezva (viz učebnice). Tím se dostaneš do časové oblasti, kde lze data omezit jen na interval, který neobsahuje odrazy. Z těchto dat, stále za pomoci PC, teprve vypočteš frekvenční charakteristiku, tedy nezatíženou odrazy. Ovšem tím, že jsi použil jen krátký časový interval, nepostihuje tato charakteristika vůbec frekvence pod 1/t Hz, kde t je délka použitého intervalu. Buď ti to stačí, pokud víš proč, nebo ne, a v takovém případě se dají měniče změřit ještě velmi blízko membráně, čímž se vliv odrazů také eliminuje, ovšem to prozměnu platí jen do cca 300-500 Hz. Oboje měření se pak dá více nebo méně snadno složit do jednoho. To je v kostce postup, není to návod, protože neobsahuje asi 90% potřebných věcí, a ani to není jediné možné řešení. Různě tady na foru jsou o tom diskuze. Existují programy, které tohle všechno umí, namátkou třeba HOLMImpulse, který je dokonce volně ke stažení, potřebuješ jen PC se zvukovou kartou. Mikrofony lze použít běžné levné malé elektretové, ovšem je žádoucí znát aspoň přibližně jejich frekvenční charakteristiku.

S těmito daty pak můžeš teprve simulovat výhybku.

Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

Viz jaká učebnice?? přemýšlel jsem že bych si nějakou koupil, ale nevim jakou, nějakou která obsahuje celkem dost informací o měření reprosoustav, a návod jak na to. Vim že jich je k dispozici hned několik, jenže ne každá může být tak kvalitní a vyhovující. Co by si mi doporučil??

(upravil MaBat 1. 4. 2010 21:15)

Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

Učebnice na měření reprosoustav, obávám se, není smile Existuje článek o měření beden od B. Sýkory v Amatérském rádiu, teoretický základ ti to dá. Jestli umíš anglicky, zkus vyhledat Speaker Workshop a pročíst jeho návod, hned potom návod k softwaru ARTA. Obecně v angličtině je toho mnohem víc, i praktického, a stačí trochu hledat. Jinak učebnicí odkazovanou nahoře můžou být jakákoli úvodní VŠ skripta o zpracování signálů a asi i teorii obvodů, ale z toho se nenaučíš měřit bedny, jen budeš vědět, k čemu a kdy je dobrá impulsní odezva a co a proč se z ní dá získat.

Už jsem sliboval sepsat návod, jak používat HOLMImpulse. Moc se to nepohlo, ale protože je teď na světě simulační program pro výhybky, který bere veškerá data přímo a jednoduše právě z toho, asi se do toho ještě pustím.

(upravil EsoRimmer 1. 4. 2010 21:21)

Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

Návod by se šiknul wink už jsem ten program stáhl a nainstaloval, a nevipadá moc jednoduše.

(upravil MaBat 1. 4. 2010 21:32)

Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

Pro nezasvěceného to musí být španělská vesnice. Ale složité to není, naopak je to IMHO na praktické použití jeden z těch jednodušších a pohodlných. Hlavně se ale zdá být spolehlivý, především v měření fáze. Zkus ale postupovat tak, jak jsem psal nahoře smile

Možná bude časem ten návod. Jo a aby bylo úplně jasno (i pro ostatní), a už je to tu taky někde napsaný - Arta není úplně spolehlivá (!).

Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

k #29: Reproduktor - impedance v LIMPu z ARTA, frekv. charka v ARTA nebo Holmimpulse. Jak měřit frekvenční charky je dost dobře popsaný třeba tady: http://www.check.wz.cz/clanky_pokracovani/fon.htm + vlastní zkušenosti, které nabydeš v průběhu měření jsou k nezaplacení. Pokud neseženeš mikrofon s kalibrací, dá se v nouzi použít třeba VM-4530 z GM Electronic nasunutý do umělohmotného brčka na srkání limonády (pro měření do zhruba 5 kHz můžeš předpokládat rovnou charakteristiku, což by pro návrh výhybek mělo stačit).
Sestavená výhybka by šla změřit v LIMPu (vstup filtru připojit na výstup zvukové karty, výstup filtru na vstup zvukové karty). Jako výstup bys dostal frekvenční a fázovou charakteristiku filtru. Při použití změřených součástek ve filtru by se charakteristiky blížily vypočteným. Ale toto by ti bylo k ničemu. Filtry jsou značně ovlivňovány připojenými reproduktory, které pro filtry tvoří komplexní zátěž a zásadně mění výstupní charakteristiky filtru. Musel bys k výstupům filtrů připojit reproduktory umístěné v reprobedně, kde budou s těmito filtry hrát a vstup zvukovky připojit paralelně k repru. Pro výpočet výsledné frekvenční charakteristiky repra připojeného na výstup filtru pak sečíst charakteristiku filtru s charakteristikou reproduktoru (změřeného v bedně, napájeného přímo ze zesilovače, bez vloženého filtru).
Takhle se to ale nedělá, bylo by to zbytečně pracné, když existují simulační programy pro návrh výhybek (viz MaBat výše, LspCAD, ... )  Sestrojená bedna podle návrhu se ještě změří v různých úhlech vyzařování a pokud je potřeba, provedou se podle výsledků měření korekce výhybky.

(upravil check 3. 4. 2010 16:59)

Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

Může se inspirovat tady: http://www.check.wz.cz/download/mikrofo … ovnani.jpg
Když dá tu vm4530 do umělohmotného brčka, tak to bude mít řekněme do 12kHz rovné a do těch 20kHz si může udělat kalibračku - nárůst až k těm +3dB na 20k.
K tomu operák, dvě baterky a má docela slušné měření, rovnocené s tím, co lze do 3k koupit v obchodech.

Web

Re: LspCAD 6 vs LspCAD 5

Nezkoušel jste někdo simulace v LSPCAD6 ze souboru s více polárami? Nějak to nejsem schopný rozchodit. Poradí mi někdo?