(upravil obutt 10. 7. 2010 21:44)

Téma: KIT2 zmenený na TRIB-1

Chcem sa najprv poďakovať Antoniovi za to,že mi KIT2 poslal, aj po stiahnutí z webu..Asi si ho už nezobral nikto. Najprv by som povedal, že rád robím veci tak, ako to robí málo ľudí.Aj keď je to ťažké, mám na to často chuť a rád by som mal na to aj veľa času.

Chystal som sa dlhší čas, že si urobím bedničky pre seba,také menšie regálovky. Na konečný tvar som prišiel zároveň, aj s hľadaním kitu, ktorý použijem asi za 3 mesiace.Ja som KITu dal iba iné šaty,kôli nim sa určite zmenil aj zvukovo,ale do akej miery to neviem posúdiť. Ešte počas práce, som reproduktorom dal meno  TRIB-1. Počúval som ich zatiaľ iba skúšobne v dielni, asi necelú hodinu.Keďže to niesú regálovky ,ale visiace-- môžu byť vysiaky?--zavesil som ich asi 3m od seba. Pri počúvaní ma prekvapila jedna vec. To, že nehrali reproduktory,ale vec ktorá bola medzi nimi.Točil som hlavou ako pes ktorý sa snaží určiť zdroj zvuku a keby som mal zaviazané oči a spýtal by sa ma niekto kde sú reprá,povedal by som, že určite predo mnou.Pravdaže to išlo stereo a s času na čas sa zvuky posúvali do strán,ale keď hralo všetko vstrede, tak ten reprák na ktorý som práve pozeral mi pripadal ako visiaci tichý balvan. Skúsil som potom aj moje staré,na nich som predsa len počul ten na ktorý som sa pozrel.Prepáčte mi všetci skúsení a odborníci,som iba obyčajný laik.Takže iba toľko málo ku zvuku,lebo aj keď už visia na mieste,nemám ich ešte stále zapojené,dúfam, že už zajtra budú.Potom možno ešte niečo neodborné doplním.Nafotil som aj dosť fotiek, do albumu som nedal všetky.Je ich tam ale 121 a myslím, že sa to dá popozerať až do konca.Zobrazujú sa celkom dobre,takže nech sa páči.  http://obutt.rajce.idnes.cz/CUKAS_TRIB-1/#  Pod niektorými je aj pár slov.To je zatiaľ odo mňa všetko.

(upravil Frisko 10. 7. 2010 22:32)

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

Obutt, skladam poctu pred bednickami, vyzraju fantasticky, a urcite aj tak dobre hraju. Designovo na 1 s ***  ! Ako si dosiahol taky presny gulovy tvar ???

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

Neskutečně perfektní práce, rád dělám věci také JINAK, ale toto bych nedokázal !!! Prostě: čumím !

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

Tak tomu říkám originál reprobedna, vážně to máš moc pěkné. Jediné co bych snad vytknul jsou vruty  wink

Web

(upravil MaBat 11. 7. 2010 9:46)

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

Hluboce smekám nad zpracováním, obutt, to je senzace.

- Pro schopnost bedny "zmizet" je opravdu důležitá -kromě směrově vyrovnaný vyzařovací charakteristiky, což má předpokládám Tonda v rámci možností dobře, hlavně eliminace difrakcí, a to jde líp už jen těžko (a jen připomínám, že to se nedělá "vyladěním" pozice repráků v Edge na hranatý škatuli). Škoda jen toho fyzicky velkýho vejškáče, menší příruba by to mohla posunout ještě o kus dál. Ale hlavně je škoda toho finálního umístění v koutě - tím se všech právě jmenovaných kladů do značný míry vzdáváš, nakonec uslyšíš sám...

Rozhodně bych se snažil nechat to po takovém úsilí znova přeměřit - bude to mít jistě větší potenciál, než původní bedna (možná až na ten kruh okolo vejšky, kterej to trochu kazí - ten by byl opravdu lepší menší), ale chce to znova přeměřit a popř. doupravit výhybku, nebude to stejné.

-- Jen tak pro info, kolik člověkohodin zabere výroba jedný tý šneko-koule? A pustil by ses do něčeho podobného znova a případně za kolik?

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

obutt: Čekal jsem hodně, ale tohle ne, opravdu ta fotka, co jsi mi posílal dříve, zdaleka neodkrývala vše jak jsem si myslel, úžasné a taky mě zajímá zda by ses do toho pustil znova a za kolik. Jinak jsi mohl je zavěsit vzhůru nohama, tedy basák ke stropu a výška pod ním. Takže nakonec v dílně nebudou?

PS: Zřejmě nikdo netuší co ta zkratka TRIB znamená. smile



MaBat: A já zas myslím, že jakékoli další snažení se o doladění výhybky tomu pomůže jen velmi málo.

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

Nádhera.

(upravil MaBat 11. 7. 2010 11:10)

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

Tondo, minimálně se změnil průběh bafflestepu a vyzařovací impedance. Akusticky je prostě jiné okolí těch měničů, což se jistě projeví a nedá se IMHO předpokládat, že původní výhybka bude stále optimální.

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

Jde o to, kdo to slyší, ten kdo si to vsugeruje?

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

To vypada fakt moc pekne.

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

Nádherná robota

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

na první fotky jsem koukal dosti nedůvěřive, ale to jsem jsem následně viděl, předčilo mé představy, je to prostě něco úžasného, smekám před autorovou šikovností a umem. Ty bedny jsou prostě senzační !

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

CHLAPE RESPEKT ! .. vyrazilo mi to dech, nevím co říct...
tohle by mělo být v projektech.

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

Keď som to dával na web, mal som veru aj obavy z Vašich reakcií. Ďakujem všetkým za uznanie, je to naozaj super pocit, doprial by som to každému, kto sa snaží urobiť svoju prácu čo najlepšie. Frisko: ten guľovitý tvar som dosiahol pomocou svojich očí a rúk,aj keď som si ped tým vyrobil šablonu,ktorou som to chcel dosiahnuť, ale mi to akosi nešlo podľa mojich predstáv.Takže je to ručná práca a tá guľa nieje tak strojovo dokonalá. Kritik: tie skrutky sa mi tiež veľmi nepáčia.Našiel som doma veľmi pekné ktoré vyzerajú 100x lepšie,ale mám ich iba 3.Keď také zoženiem určite to vymením. MaBat : v tých kútoch už bedne nedokázali zmiznúť.Sú jedna od druhej 4m, zdá sa mi to veľa.Je nejaká ideálna vzdialenosť medzi bedňami, alebo je to skôr individuálne a stále súvisiace s veľkosťou miestnosti? Prijímam dobré rady od skúsených, veď ten strop určite znesie ďalšie diery. Koľko hodín som na tom robil to veru neviem a ľutujem že som si to nezaznamenával.Ani neviem presne kedy som to od Tondy zobral,výkres som kreslil niekedy na prelome januára a februára a určíte aj vtedy som už lepil drevo. Teda 4 mesiace som ktomu prikladal ruky,dlhšie či kratšie kedy ako som mal čas.
antonio : prečo si myslíš,že by mali byť hore basákom?To by som ich urobil určite ináč.Či by som sa pustil do toho znova? Stále som túžil po tom že budem robiť veci podľa mojich predstáv a TRIB-1 mi to splnil.Dvere som nechal otvorené a dúfam, že sa mi cez nich podarí preniesť aj TRIB-2,či-3... Aj tú jednotku by som možno zopakoval,pre zaujímavosť s iným osadením. Cena? Toľko aby som mohol venovať svoj plný pracovný čas tejto robote.Kto by mal záujem môžeme cenu dohodnúť mimo webu,potrebné vydyskutovať.
Power of Bass: ďakujem.Priznám sa, že keď som si fotky pozrel po stiahnutí do počítača,mal som pocit,že na to čumím tak ako by som to nebol robil.

(upravil MaBat 13. 7. 2010 8:10)

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

obutt napsal:

MaBat : v tých kútoch už bedne nedokázali zmiznúť.Sú jedna od druhej 4m, zdá sa mi to veľa.Je nejaká ideálna vzdialenosť medzi bedňami, alebo je to skôr individuálne a stále súvisiace s veľkosťou miestnosti?

V koutech už ty bedny takhle nezmizí, resp. naruší se lokalizace, kvůli velkému množství velmi brzkých odrazů od okolních stěn - bude slyšet něco z koutů a okolo toho velká mlha. Degradující účinnek mají v různý míře obecně jakýkoli překážky a předměty blízko beden, počítaje v to i difrakce na ozvučnicích - ty jsi do značný míry eliminoval kulatým tvarem, ale pak jsi to zazdil umístěním do kouta. IMHO jediná možnost, jak se vrátit zpátky k původnímu zvuku -pokud se Ti líbil-, je nechat ty bedny viset (třeba přes kladku) víc do místnosti a spouštět si je níž do prostoru, když budeš mít chuť si něco kvalitnějšího poslechnout.. wink

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

Chcem iba trochu doplniť o zvuku.Keďže vačšina ľudí preberá hlavne basy,alebo som mal šťastie iba na takých,poviem svoj názor na SPH-135C.Pravdaže s tým súvisí aj v čom ten basák je. Prečítal som si teraz jednu diskusiu o výrobe bední memej skúseným staviteľom.Tiež som si myslel,že na poriadne basy,nemyslím tým silu ktorá z človeka dostane aj ťažko vykašliateľné hlieny z priedušiek,ale myslím nízke frekvencie kt počuť pri normálnej hlasitosti,Teda myslel som,že na to treba aspoň repro o priemere 200mm.Teraz viem,že to nieje pravda.Tie nízke dokáže aj tento maličký a to také,že sa až čudujem. Priznám sa,že som veľmi často nepočul hrať sub.,ale trošku sa na to pamatám.Prepáčte mi skúsení,ale hrá to skoro tak ako keby tam ten sub. bol,ale,,v stou podmienkou,že sa zaparkujem na miesto kde počujem zvuk z nátrubku .V mojom prípade nie stojaci, ale sediaci v stoji je to trošku počuť menej.Takže kto chce niečo menšie,odporúčam.S basmi som spokojný aj keď som stiahol ekvalizér do mínusu.Ešte si v budúcnosti urobím ďalsie uchytenie pre vysunutie ďalej od stien do priestoru,podľa MaBat rady, ale bez tej kladky aby ma to nevytiahlo k stropu.Stredy a výšky radšej nekomentujem,lebo mi to nikto nikdy na živo poriadne neopisoval,ale len tak pre info.-sú tam=kvalite nahrávky.

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

Pěkný,
k umístění: dlouho jsem to měl podobně jak ty - šikmo dolů z výšky uší stojícího člověka směřovaný do křesla. Těď v klasickým rozmístění daleko víc vnímám prostor nahrávky. Určitě skus zavěsit !!!  odrazy...
Taky je divný, že u takhle malýho středobasu stahuješ basy - buď máš málo tlumení v bedně nebo v místmosti nebo jseš basoplachej smile

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

Hodně basů tam je jistě jen kvůli tomu neštastnému umístění v rozích místnosti a ještě k tomu kousek pod stropem. Když to dá níž, dál od stěn a blíž k sobě, tak to bude jistě zvukově trochu jinde wink . Jinak to zpracování se mi hodně líbí, je to fakt krásný. Kdyby to byla sloupová bedna a měla ještě adekvátně zpracovanou basovou sekci (tím ale nemyslím kulatou, sněhulák by se mi nelíbil ) s pořádným basákem, osazená opravdu kvalitními repro, tak bych s takovými bednami chtěl dožít big_smile .
Obutt: neuvažuješ do budoucna o sloupové variantě? Těch fotek máš na stránkách až zbytečně moc (hodně podobných fotek), o to víc mě mrzí, že tam nemáš foto výhybek. Ještě se chci zeptat, co je to za reproduktory, já do beden nedělám, dělám do včel smile

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

Hanzi: jeden dôležitý dôvod tohto umiestnenia sú deti, už som musel brzdiť ruky svojho syna a nateraz mám dušu na pokoji a viem,že prachovky reproduktorov nebudú vyzerať tak ako v mnohých vystavených kusoch v obchodoch Obšák:píše sa aj vteorii,že umiestnením v rohoch sa zvýši citlivosť, keď budem mať čas pripravím zavesenie na vhodnejšie miesto a občas,keď budem mať chuť si to prevesím,ale potom to aj naspať odpracem.O stlpákoch som už tiež uvažoval, preháňa sa mi hlavou všeličo a určite by som to rád skúsil,lenže...Na týchto bolo roboty aspoň 10x viac ako na klasickej bedni, na stlpákoch bude,to by záležalo a na definitívej podobe, možno aj 10x10 viac roboty.Keď už toľko práce tak už aj poriadne reproduktory a to sa=veľmi drahé a na to by som potreboval sponzora.O albume som už uvažovaj že ho poriadne preriedim a potreboval som už iba ten jeden kopanec ktorý prišiel od  teba.Výhybky som ani nestihol vyfotiť, je to klasický zhluk súčiastok, iba to je neštandardné,že som ich nechal vonku za zosíkom. Nechcel som stácať nervy pri ich montáži do vnútra. Reproduktory sú od Monacoru SPH-135C a DT-101, všetko to dal dokopy Antonio bolo to v E-SHOPE na tomto webe pod názvom KIT-2, asi som ho kúpil iba sám, aj keď sa zastrájali viacerí. Med mám rád kupujem ho od včelára, viem trošku čo je to za robota. Teraz je tu mizerná sezona a čo u Vás?

Re: KIT2 zmenený na TRIB-1

Všetko dobré do nového roku, veľa zdravia a chuti do práce a hlavne do koníčkov ktoré nás bavia. Tak po tých rokoch môžem nadviazať na môj posledný prispevok v tomto vlákne. Takže stlpová verzia TRIB-2, ale s inými reprákmi je na svete. Obšák keď tu ešte chodíš tak stalo sa. Keďže sa mi páčia veci z hliny tak som to vyrobil. Niekoľko fotiek tu https://obutt.rajce.idnes.cz/repro_hlina/ .