(upravil BobiseK 10. 5. 2010 16:08)

Téma: Leach 4x250w napájaný z jedného zdroja

hoStaviam si dva nové zosilňovače - každý zložený zo štyroch modulov leacha s výkonom niečo cez 250w - konce MJL21195/96. Budem to používať na budenie PA bední Megaton EM151 a subwooferov so Sigmami 18". Keďže nie vždy asi bude potreba ťahať dva zosilňovače na akciu, premýšľal som spraviť zosilňovače ako 4/3/2 kanálové. Problém sú tu však zemné slučky keďže to bude napájané z jedného toroidu 1kw 2x45v, zdroj 4x10m/80v na vetvu. Áno mám iba jeden toroid a som blb, ale vyšiel ma 85E nový aj s poštou, namiesto 160E zo štyrmi vinutiami. Teraz nastáva otázka ako to zapojiť aby som sa vyhol brumu. Niečo som pozeral na stránka p. Leacha a píše tam o prizemnení vstupných obvodov priamo do zdroja a odpojení tienenia na strane zosilňovača, bude to fungovať aj pri štyroch moduloch? Spravím tam len symetrické vstupy, mostíkovanie by som chcel vyriešiť tak, že by sa v mostíku len spojil jeden symetrický vstup s druhým + a - a opačne - a +, to by malo fungovať,nie?
S Jožim som sa bavil o tomto mostíku ale vtedy tu ešte nebola myšlienka 4-kanálu. Ten mi radil budiť prvý zosilňovač do inv. vstupu z výstupu druhého cez odpory, je toto jediné riešenie kde sa úplne vyhnem brumu? ak áno tak na ten 4 kanál asi budem musieť zabudnúť.

Prikladám foto pre predstavu:

http://s19.postimg.cc/j841ukttb/130_13042010002.jpg

Re: Leach 4x250w napájaný z jedného zdroja

A proč by to vlastně mělo brumit?Vždyt to je snad jedno jestli to je 4kanál nebo 1 kanál?Má to snad něco společného s tím mústkováním?

Re: Leach 4x250w napájaný z jedného zdroja

Ahoj,

Nemyslím si že brum bude hlavním problémečm toho zesilovače. Pokud ho "mravně" vydrátuješ mělo by to pro popsaný záměr stačit. To tvrdé můstkování koncových stupňů jsem nikdy nezkoušel ale zcela jistě funguje. Já bych si ale na tvém místě problém vyřešil na jiné desce předzesilovače klasickým invertorem s možností přepínání stereo-můstek pomocí mikro switchů. Jenom škoda toho zdroje. Ty suby bych každopádně oddělil co se týká napájení.

Re: Leach 4x250w napájaný z jedného zdroja

Ahoj, chcel by som ťa poprosiť či by si tu nehodil schému a DPS zdroja. Ďakujem

Re: Leach 4x250w napájaný z jedného zdroja

Soft start pro trafo bude ?

Re: Leach 4x250w napájaný z jedného zdroja

Zbytočne si lameš hlavu nad brumom. Poprve indukovaný brum pri mostikovom zapojeni bude mat v oboch koncakoch stejnu polaritu fazu a amplitudu čiže na vystupe sa vyrušia a nebude nič počut.
Zadruhé : Mostikovanie koncov a jeho budenie zo symetrickeho výstupu z mixu alebo crossovera je bežna prax a je to najlepšie riešenie. Zabudni na rady typu jeden koniec budiť do invertujuceho vstupu a druhy vstup cez reistor z vystupu tak ako sa to niekedy robilo v Teslacky koncoch AZK 220. Totoriešenie bolo použite v časoch ked ešte operačne zosilňovače stali majland. Nevyhodou tohto zapojenia je hlavne to že ten druhy zosilňovač budeny z vystupu toho prveho zosilňuje aj jeho skreslenie sad. Takže toto zapojenie radšej nie.
A zbytočne budeš stavať aj obracač faze ked to iste maš aj na vystupe z mixu.
Takže budenie symetrickym výstupom pre mostík možeš smelo použiť.

Re: Leach 4x250w napájaný z jedného zdroja

chalani, uvedomujete si, ze reagujete na 4 roky stare vlakno, ktore nejaky novo registrovany numa obnovil s dost zmatenou otazko? uui

Re: Leach 4x250w napájaný z jedného zdroja

To som si nevšimol že je to stara vec sorry ale to čom tam napisal sa môže niekomu s podobnym problemom "dilemou" hodiť.

Re: Leach 4x250w napájaný z jedného zdroja

Ospravedlňovať sa naozaj nemusíš, nemyslel som to tak... len som vás na to chcel upozorniť wink