Téma: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

Čaute. Dostal sa mi do pozornosti švab TDA7293, akosi som doteraz o ňom nepočul, ale som tu zavítal po dlhšej dobe a dosť sa tu spomína. Z toho čo som čítal je výkonovo na tom lepšie ako TDA7294 a má už aj slušnú rezervu napájacieho napätia. No ale čo som chcel. LMko mám už pár rokov ako stereo zosik na doma. Je to v podstate nezničiteľný obvod smile, pracuje spoľahlivo, hrá primerane dobre svojej cene.

Čisto z informatívnej stránky, aké sú výhody či nevýhody, plusy mínusy 7393ky oproti 3886ke.

Ďakujem.

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

Všichni preferují LM

(upravil sinclair 27. 4. 2010 8:29)

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

TDA7293V je značně vylepšená TDA7294, se kterou nebyly dobré zkušenosti - malá rezerva na napájecím napětí a občasné destrukce obvodu ze zcela neznámých důvodů.
TDA7293V už tyhle nectnosti nemá, rezervu na napájecím napětí má do 2x55V /měřeno/ a pokud ji budete využívat s napájecím napětím okolo 2x40V, tj. výkonem okolo 100W/4ohm, bude pracovat spolehlivě.
Výhoda je i v částečném pin-compatible na DPS se 7294, stačí jen preventivně odštípnout vývody 5 a 11.
Co se týče zvuku, je to jako s lidmi-někdo rád holky, někdo vdolky. Jisté je, že díky koncovým DMOSům má TDA poněkud jiný zvuk oproti kvazikomplementární LM3886, zvuk TDAčka je jakoby brilantnější, nabroušenější a celkově je zvuk toho zesilovače takový "pevnější" než u LMka.
Jistá nevýhoda je naprostá neodolnost proti zkratu výstupu na některou napájecí větev, to se okamžitě pouzdro trhá na několik kusů, ale tento stav tuším neustojí ani LMko. Zkrat výstupu proti zemi obvod nepoškodí stejně jako u LMka, TDAčko má díky topologii značně větší výkonovou šířku pásma, než LMko a to ani ve standardním zapojení nepotřebuje Boucherot, který je např. u LMka nezbytný. TDA je natolik stabilní, že nepotřebuje ani výstupní tlumivku a teoreticky ani vstupní integrační RC článek, který ale já doporučuji použít vždy a všude - nikdy nevíte, co vám do vstupu zesilovače vleze-jednou to může být silný místní FM datový vysílač, podruhé odložený a zvonící mobil, potřetí zakmitávající korekční zesilovač apod.
Co se týče konstrukční stránky-rozhodně nestačí TDA7293V uchytit jedním M3 šroubkem za jeho křídlo - je třeba použít kvalitní izolační podložku a pro přitažení obvodu ke chladiči použít trámeček z libovolného kovového materiálu /ideálně měď nebo dural 8x8 mm/. Pozor na tzv. silikonové izolační podložky /červené z GME nebo od EZK/, je to mizerně tepelně vodivé svinstvo, to už je lepší obyčejná slída, ideálně bílý či růžový Kerafol nebo šedý Sarcon, což jsou moderní teplovodivé izolační materiály, překonávající i slídu se silikonovou vazelínou.

Pro zajímavost - zjistil jsem, že FM datové vysílače vodáren a energetiků mají v některých případech ERP /effective radiated power, efektivní vyzářený výkon, tedy výkon koncového stupně násobený ziskem antény/ výstupní výkon až 200W na kmitočtech okolo 400MHz. To je taková pára, že pokud se náhodou místem svého bydliště strefíte do vysílaného svazku, může vám to v audiozařízení způsobit hodně paseky.

Web

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

Kvazikomplementární je kde-co, většina operáků: U 3886 se s tím ale dobře poprali... http://www.opamp.wz.cz/lama2/lama.htm#mereni

Web

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

Kvazi je pochopitelně i TDA729x smile

Web

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

Ale tak DMOS asi vždycky, že ano, komplementár k tomu by byl vo kapánek pracnější....
Ondro, bylo by možné nějak zajistit vzorky 2STA2121/2STC5949?

Web

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

Mám jich na stole štangli.

Web

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

nemáte někdo nějaké ověřené zapojení s TDA7293??

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

Chlape, nauč sa číst. Ten šváb je to samé, jenom má dovolené větší napětí a vyvedený výstup budiče. Platí pro něho to samé, co pro TDA7294 s tým, že na 7293 ucvikneš haksnu 5 a 11 a možeš to dat do stejné desky.

Web

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

dik sinclair za info... kto má ešte nejaké skúsenosti, nech len píše smile

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

Planujem stavbu jednoducheho cipoveho ampu pre domace kino 5.0, potrebujem vykony 2x100W (predky) a 3x50W efekty a center.
Rozmyslal som nad sialenostou 2x3886 paralalne cez 0,2ohm rezistory (100W/4ohm), ale ako to tu citam asi bude lepsie pouzit na tie predky prave TDA7293V a pouzit tak dve sietove trafa.. a na efekty spominane 3886 v klasickom zapojeni.

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

Spíš využij LM4780 v můstku. Jeden šváb a výkon v klidu 100W/4ohmy.

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

Zmůstkovaný to dá 100 do čtyřech?

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

ano, pozeral som to v, datasheete je aj paralelna verzia, nie len seriova, ale neviem ci to nie je to iste ako dve 3886 tiez paralelne.. Aspon by bolo lepsie chladenie

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

Zorg: Jj, v klidu a v pohodě.

Datašit LM4780 je zde: http://www.national.com/profile/snip.cgi/openDS=LM4780

Kdyby někdo chtěl, mám dva originální kousky, za pár korun jsou vaše.

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

Myslel jsem, že do 4Ω je LMko rádo samo o sobě natož v můstku:
2x 60W / 4Ω - klasika
120W / 8Ω - můstek
120W / 2Ω - paralelní provoz

(upravil Zdeno 9. 5. 2010 10:42)

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

Zorg preco v paralelnom rezime do 2ohm? Ved kazde LMko v paralelke je zatazovane klasicky proti zemi, scitaju sa len ich amplitudy, takze do 4 ohm, nie do 2..

Skusim vyrobit pokusnu DPS na dve paralelne LMka a zmerat nejak jeho parametre. A tym koncia moje pokusy s cipovymi zosikmi.

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

Pri paralelnom chode sa sčítajú prúdy, nie amplitúdy. Takže zářaž může ísř s polovičnou impedanciou. Dvojnásobná impedancia pri mostíku.

Web

(upravil Zdeno 9. 5. 2010 11:21)

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

Nejak mi to nejde do palice, ked sa na ten paralelny obvod pozeram len z pohladu jedneho LMka stale je to klasicke zapojenie zataze proti zemi, preco by som ho mohol zatazovat polovicnou impedanciou?

ale zas rozumiem prudy su sice scitane ale do rovnakej impedancie bude logicky tiect rovnaky prud, co pri rovnakej amplitude dava rovnaky vykon, preto by musela byt impoedancia polovicna, ale stale mi to nesedi z pohladu zatazenia jedneho LMka..

resp. asi to nebude presne 2 ohmy ale skor 3...

takze akekolvek vymyslanice s paralelnymi rezimami su asi zverina, pokial by som trebars nechcel zapojit dva 4 ohmove basove repro v jednej bedni paralelne, co je pre iny zosilnovac uplne neprakticke..

Zmysel ma asi zapojenie LMiek len v troch rezimoch klasika +-28V (60W/4ohm), +-35V (50W/8ohm) a mostik +-28V (100W/8ohm)..

takze na tie 100W predky ked uz chcem koncepcne cely zosik ako cipovy tak pouzijem tie TDA 7293V...

(upravil celaskon 9. 5. 2010 14:10)

Re: LM3886 vs. TDA7293 (plusy, mínusy)

Zdeno: Ide o to, ze "zataz" jedneho LMka bude tvorena okrem reproduktora aj tym druhym LMkom.

Nakresli si to a napis k tomu rovnice Kirchhoffovych zakonov. Potom nahrad povodnu zataz a jeden zo zdrojov jedinou novou zatazou a spocitaj jej velkost pri zachovani prudu prechadzajuceho obvodom - pri zhodnom vystupnom napati a vnutornom odpore oboch povodnych zdrojov ti velkost nahradnej zataze vyjde dvojnasobna.

Dufam ze prilis nekecam... smile