Téma: Vymena elytu v signalove ceste

Ma smysl u starsi spotrebky menit elyty 10u/16V v signalove ceste (je jich tam vetsinou spousta) za napr. MKS2 4u7?

Druhy pripadne souvisejici dotaz: nevite, kde by se daly sehnat svitky (WIMA je asi dela/delala) 10u/16V?

Re: Vymena elytu v signalove ceste

A proč bys to jako dělal?

Web

Re: Vymena elytu v signalove ceste

Tak pokud tam ten elyt nicemu nevadi... myslel jsem jen, jestli tam zbytecne neskodi, casto clovek cte o jejich vymene za svitky....

OK, tak teda nema smile
Dik

Re: Vymena elytu v signalove ceste

někdy to smysl má.

Web

Re: Vymena elytu v signalove ceste

A necha se zobecnene rict, kdy ano?

Re: Vymena elytu v signalove ceste

Když to zlepší vlastnosti...

Web

(upravil dawsoo 11. 1. 2008 15:07)

Re: Vymena elytu v signalove ceste

Matbat:
A co ta signálovka obsahuje? resp jakej je potenciál na těch koďanech? Pokud je to mezi operáčema kerý sou symetricky napájený tak rozhodně ano,pokud je to mezi operáčema nesymetricky napájenejma tak ne ,nebo v nějakým diskrétním obvodu kterej má na výstupu v klidu napětí blízký 0V tak taky ano alespoň vyměnit za bipoláry,polarizovaný elyty bez polarizace dost zkreslujou a při nepolarizovaným provozu ztrácej vlastnosti.Já osobně bych volil kombinaci Bipolár+Svitek 1u paralelně... dá to dobrej výsledek. Pokud máš operáky s malým offsetem a malým gainem, vyplatí se je vyhodit uplně a max pro sichr takhle předělat jen vstup nebo výstup obvodu dle použití.Wima 10u/16V je sakra drahá a u nás v malé zemi prakticky nedostupná.

Není co dodávat...

Re: Vymena elytu v signalove ceste

Sinclair sice vždycky řve, když vidí dc vazbu na výstupu, ale jinak to je nejlepší.

Jinak zkreslení elytů potvrzuje měřením i pan 5534 (D. Self) na svým webu.

Web

(upravil sinclair 11. 1. 2008 23:07)

Re: Vymena elytu v signalove ceste

Jo, protože to dělá bordel všude a ve všem. Krom Pavlových věcí.
Těm výrobcům receiverů do 15k, resp. jejich konstruktérům bych rozkopal prdele na štráfky. Nechají DC vazbu na cinche, bez ochrannejch odporů, přitom tam visí na výstupu TL072-ek třeba 30mV a ještě se to navíc se sítí houpe. Neexistuje větší sranda, než takovej sráč propojit s aktivním subwoofrem, kde konstruktér taky takhle šetřil a nedal elyty pro změnu na vstup. Membrány basáků při zapnutí ledničky lítají centimetr tam a zpátky.

Web

(upravil opamp 12. 1. 2008 9:07)

Re: Vymena elytu v signalove ceste

To máš pravdu, na druhou stranu hifisti si stejně při tunění zakládají na tom, dát tak co nejvíc mikrofaradůch, aby to přece mělo basy smile . A jestli je tam drát nebo kondík, navrženej pro dolní mezní frekvenci 3Hz, je už pro DC houpání repráků skoro jedno smile

Web

Re: Vymena elytu v signalove ceste

Ahoj borcí,
tak to jste mě celkem dost vystrašili a šokovali.

Bo jsem zrovna tunil věž, a to tím , že jsem měnil elity za svitky v signálové cestě!! To jsem si myslel, že bude zvuk čiščí.
A ch jo.....no ale přece ten svitkáč má menší ztráty(ztátový činitel).

Proč by to mělo dělat bordel?? Mohl by mě to někdo jednoduše vysvětlit? PROSÍM....jinak tomu nejsem schopen věřit, chápete né....jo.. díky -:)

Ve vyhybkák v repro se taky dávaj svitky né?! Do teď  jsem v pár kusech elit vyměnil za svitkáč 1uF a tantal..... co vy na to? Mě se zdálo,že je to lepší.

Díky za váš čas....teda toho kdo se obětuje mi to vysvětlit -:) .

Jo a druhá věc:   Co jse stane, když ten kondík dám menší? MaBat psal, že místo 10uF chtěl dát 4,7uF. Koukal jsem i jinde, že to plno lidí dělá (tuning playstationa atd...). Já jsem měl v jedné cestě 33uF a dal tam 22uF)před obvodem prologiku). Logicky nějaký význam má, jinak by ten výrobce taky ušetřil a dal tam levnější menší kondas (i když v tom množství co berou to zas asi tak velkýcenový rozdíl nemusí být).
Ale jak velký a zásadní rozdíl ve zvuku  to je?!!

Díky za názory a rady....čágo amígo. -:)

Re: Vymena elytu v signalove ceste

Tak Tys to měnil a nevíš jestli to hraje líp nebo hůř, když se tak bojíš?

Re: Vymena elytu v signalove ceste

Jedna věc je záměr konstruktéra, který není blbec a asi dobře ví, proč tam ten elyt dal. Pokud je to lepší spotřebka, pak má smysl obyč noname elyty měnit např. za LXZ od Nipponu.
No a druhá věc je číňan, který tam ten elyt nedá ne proto, že by tam nebyl potřeba, ale proto, aby ušetřil.
Za některý prasečiny ve spotřebce bych fakt číňanovi rozkopal prdel do kostky, vzhledem k tomu, čeho oni jsou schopni.
Na chatu si někdo stěžoval, že vysocesvítivé ledky mají hovno životnost. Bodejť by ne, když obchodníci jako Flajzar, Meca, Ges i GM berou na krám akorát to nejlevnější zboží, které se dobře prodává a je na něm vejvar.
Kdyby dotyčnej obětoval místo tří kaček dvanáct, tak za těch dvanáct kaček dostane značkovou ledku, třeba i ten profláklej Kingbright, který bude svítit sto tisíc hodin furt stejně.
Ale protože si koupil čínskej šunt za tři kačky, tak ledka pomalu chcípá přesně podle pravidla "dostaneš, co si zaplatíš".

Web

Re: Vymena elytu v signalove ceste

Lehce mimo téma:
Ono taky záleží jak tu LED "konstruktéři" nakrmili...  Koupil jsem v Tesku levné audio na stolek v ložnici a za 14dnů odešla jedna ze dvou LEDek. Zrovna ta, která podsvědcovala dispej. Tak jsem nedbaje záruky to rozkuch a zjistil, že do ní rvali 65mA (maximálku má 35-50mA, přesně už teď nevím). Už předtím mi vadilo, že to svítilo jak vánoční stromeček. Tak jsem tu z přisvětlení knoflíku hasitosti prohodil pod displej, dal 20mA a kupodivu už svítí dobře (ještě by šlo i trochu jasu ubrat ) 2,5 roku...

(upravil evry 11. 5. 2010 19:59)

Re: Vymena elytu v signalove ceste

Ahoj,
tak zatím jsem to poslouchal 15min. Po každé rozborce a zborce se mi zdá, že je to lepší......chtěl bych předcházet subjektivnímu pocitu. Nicméně mě to taky zajímá do budoucna. Abych se nepouštěp do něčeho co nemá smysl.

Nejdříve jsem vyměnil operák a pár konďasu o kolo.Tam rozdíl byl slyšet.(se mi to zdálo detailnější). Teď jsem měnil kond. okolo  obvodu prologiku(dle plánku tam vede signál k op.zes). Tato výměna na začátek se zdá, že není tak slyšitelná(detailnější), ale zdá se mi že v nahrávce slyším něco na víc.
Protože jsem zvýdavý rád bych se zeptat:
1) Proč by to mělo dělat bordel?? Mohl by mě to někdo jednoduše vysvětlit? PROSÍM.... může to kmitat nebo něco?
2)  Co se stane, když ten kondík dám menší? Já jsem měl v jedné cestě 33uF a dal tam 22uF. Zatím jsem nic zjevnýho neslyšel. Nevím jestli tam mam přidat 10uF. Muj sluch není dokonalý.....zajímají mě Vaše zkušenosti.
3) Pokud máš operáky s malým offsetem. Co to znamená??

Asi otázka pro Dawsoo, "polarizovaný elyty bez polarizace" nedává mi to smysl! Co tím básník myslel.
Díky všem.-:)

Re: Vymena elytu v signalove ceste

Dej sem schema..

Web

(upravil Jarous 20. 4. 2010 19:36)

Re: Vymena elytu v signalove ceste

Kmitat to bez problému může a to i pěkně vysoko, zejména ultrarychlý operáky to dělaji rádi, slyšet to bejt nutně nemusí. Všechno by se mělo dělat s rozumem, hodnoty elytů, by měly zůstat tak jak jsou, maximálně jak psal Sinklér vyměnit za lowESR, mám dobré zkušenosti například s Panasonikem. Viděl jsem plno prasáren, například 100uF kondík na výstupu vyměněný za 2u2 svitek, nebo kondíky ve zdroji vyměněný za 10x tak větší kapacitu a protože se tam už nevešly dotyčný to umístil jinam do kastle a propojil kabelem, nebo kondíky 1cm nad deskou, protože rozteč nožiček byla větší než u původních, dalo by se pokračovat. Výrobce většinou není dement a drží se katalogových zapojení i já se jich držím. Levnou spotřebku nemá cenu vůbec tunit a pak je tu kategorie tý drahý a tu pak už zase není potřeba tunit..., když jsem kupoval poslední CDP, nejdřív jsem si prohlídnul v klidu střeva a součástky, pak jsem ho objednal a koupil, abych nemusel tunit, byl jsem ovšem označen za úchyla.

Re: Vymena elytu v signalove ceste

Osobně bych po různých úspěšných i neúspěšných zkušenostech prohlásil, že tunit má cenu věci, s jejichž zvukem JSEM SPOKOJEN, ale vím, že nejde o nejvyšší model apod. a proto chci zkusit, kam až se to dá posunout (jinými slovy, dostat se až na fyzikální limity smile). V tomto případě, když se to udělá dobře, je úspěch zaručen (CD přehrávače TESLA MC902, Technics SL-202, zesilovače TESLA AZS22x a snad mohu uvést i lampáče MUSIC70). Uvedené mašinky jsou po tuningu velmi dobře akceptovatelné i dnes, a v současné komerční produkci dokonce často vyčnívají.

V případě sračkoidní spotřebky často nejde o tuning ale opravu hrubých chyb návrhu či konstrukce, případně obojího, a když se dílo podaří, získáme z podprůměru horší průměr. Otázkou pak je, zdali to celé stálo za námahu.

Web