Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Stavba: Leach 4.5

  Stránky: ««« 1 2 3 4

RSS

Příspěvky [61 až 72 z 72]

(upravil sinclair 4. 4. 2010 12:04)

Re: Stavba: Leach 4.5

Nesnáším spínané zdroje. Při jejich poruše většinou odejde všechno s nimi a celý zesilovač můžete odnést do kontiše, páč je to totálka na odpis.
Pokud jsou to spínané zdroje použité v zesilovačích, tak nejde jen o zpětné vyzařování do sítě, to lze poměrně účinně potlačit, ale jde o vyzařování reproduktorovými a signálovými kabely-už mnohokrát se stalo, že zpětným vyzařováním po signálovém kabelu byl mixpult tak zahlcen rušením, že se rozsvěcovaly indikátory, aniž by pult byl něčím buzen.
Dokud nebude účinně vyřešena ochrana napájených zařízení a rušivé vyzařování kabely do éteru, nechci to ani vidět.
Dovolím si ironickou poznámku.
Zesilovače, které mají R-jádra, C-jádra nebo toroidy jsou sice těžké, to uznávám, ale na druhé straně se na nich nemá co posrat, jsou tvrdší a zesilovače s nimi se chovají zvláště na basech kultivovaněji.

Nemáš některou z těch diod přerušenou, nebo třeba vadný trimr? 1,8V na výstupu je také sakra hodně, to by naznačovalo některý nakousnutý polovodič, nebo už z výroby nějaký pajcung, případně závadu na desce.

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

Úbytky na R11, R12, R14 a R13, R24 a R23, napätia Uce T1 až T4 a Uce T7.

Web

(upravil zuki 7. 4. 2010 18:43)

Re: Stavba: Leach 4.5

Ještě ke spínaným zdrojům: Pokud vyzařují do výstupní kabeláže, tak téměř stejný proud se "tlačí" do sítě. A nepomůže téměř nic, aby tomu tak nebylo. Je to zjednodušeně jako by se zdroj rušení nahradil generátorem, jehož jeden konec by se opíral o výstupní kabely (zem na jejich straně) a druhý se opíral o impedanci sítě (cca 50R). Pokud poteče něco do kabelů, "opačný" proud poteče do sítě (aby se proud přes zem sítě uzavřel). Odrušovací tlumivky jen zvyšují impedanci v obvodu a tím snižují protékající proud.  A pokud něco ruší do sítě, ruší to na 95% i do éteru (vyšší harmonické složky) a většinou i obráceně...

Pokud se ta rušící energie pustí příliš z obvodů ven, tak si tu cestu (nebo obě = síť i éter) prostě najde...
A normy na vyzařování do éteru taky jsou a jsou poměrně přísné.  Často stačí málo blokovaný oscilátor (procesor apod.) a je kousek nad normou i bez kabeláže apod... A někdy stačí jen nezablokovaný diodový můstek a rušení je také nad normou...přitom stačí dát na každé sec. vinutí transformátoru ke vstupu můstku jeden 100nF kond a rušení spadne min. 20dB pod normu....

To, že se pořad vyskytují vyrobky, které mají s (od)rušením problémy, tak to je bohužel skutečností. A je také hodně těch (ale už se to zlepšuje), které "lehnou" když se k nim jen trochu přiblíží např. mobil apod...
Každé zařízení by v dnešní době - z důvodu zvýšení odolnosti proti rušení (mobil, vysílačky, spínané zdroje atd..) mělo mít na vstupech vymezený rozsah signálů. To platí i pro zesilovače a jejich vstup. Dle mě je rozumné omezit vstup aspoň jedním RC na 50-150kHz (dle kvality a určení zesíku).

Ps.: taky je spousta "mrvičú" sinusovky sitě. Dříve to platilo od 150W, teď mám pocit, že už od 75W - by se měl kontrolovat obsah harmonických 50Hz (účiník atd...). Nechci nikomu šahat do svědomí, ale ty Giga a Giga, nebo správněji mF kondy na napájení zesilovačů taky asi trochu tou sítí zahejbou....Nevím zda to ty "chudáci trafa odrušej".... Neměřil jsem to, tak nevím nevím...

CharlesBass: měření rušení orientačně viz Reeb. Přesněji - komerčně to stojí dost peněz (tisíce), ze známosti i méně. Nebo pro měření rušení do sítě je možné si udělat umělou síť = 2x tlumivka na 16A do L a N + odrušení přívodu aspoň 40dB + přepínač na připojení citlivého spektráku...Vše je popsáno v příslušné normě.

Re: Stavba: Leach 4.5

Hm .. to rušemí je zajímavé... mám spínaný zdroj v mixu Phonic K12, má papírově 2x500W 4R. Už jsem s ním měl problémy, ale ty se rušení netýkali. V baráku, kde je zkušebna ulítla v rozvaděči nula a mj to odnesl i tento mix, konkrétně zdroj. Plamenem chytlo jen oddělené trafíčko napájející zběrnice mixu, sic bylo na desce zdroje. Asi půl roku to bylo u kumštýře, nakonec je skoro vše OK.

Změření rušení by mě zajímalo. Zatím sem nic nezpozoroval, jak taky big_smile Kde se taková věc dělá?

Re: Stavba: Leach 4.5

Stačí zapnout v okolí "aparátu" radio a AM rozsahem a hned víš na čem jsi....

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

Nejspíše to bude vážně kravina smile Chtěl jsem se zeptat na zesilovače přímo od BV... řadu TTA, občas se vyskytne v bazarech, jak je na tom se spolehlivostí a celkovým zpracováním?

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

záhada vyřešena, vloudila se chybka na plošném spoji při ručním kreslení smile hodil jsem propojku a už to hraje smile

Re: Stavba: Leach 4.5

Blahopřeji smile moje otázka uvedená výše stále platí...

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

ještě mám dotaz, jeden  z kanálu mám o něco citlivejší než ten druhý, muze to byt rozdilnym klidovym proudem? Ten jsem nastavoval stejny, ale je mozne ze se muze lisit. Bohuzel už to mam vse v bedne a zjistil jsem to az pri zaverecnem zjisteni, sice to neni nic tragickeho, ale zajima me to.

(upravil Bery 11. 4. 2010 18:56)

Re: Stavba: Leach 4.5

Mohl by to být třeba i špatný potenciometr "Volume". Zkus nastavit potenciometr třeba do poloviny a změřit odpor obou drah... Je možné že bude mít každá jiný odpor.

Edit: myslím odpor od začátku dráhy k běžci smile , myslím že se to řešilo někde v souvislosti s SPV100.

Web

(upravil A.J 11. 4. 2010 19:54)

Re: Stavba: Leach 4.5

tak mas pravdu je to tim tandemovym potenciometrem, jeden potak ma 10K a druhy 9,85K  a rozdil je vzdy tak 120 ohmu. hmm a to jsem za nej dal stovku big_smile

Edit, takze je to  cca 250 ohmu rozdil a nekde i 300....

a poslechove je nejhorsi rozdil v tom nabehu kdy je levy signal chvilku poslabsi a pak se s pravim srovna, vidim to asi na ALPS potenciometr a bude vystarano nyní mám ten z té ostravy

Re: Stavba: Leach 4.5

Těch 120 ohmů by tam nemělo dělat nějaký slyšitelný rozdíl... Asi budeš muset počkat na někoho od VIP smile

Web

Příspěvky [61 až 72 z 72]

  Stránky: ««« 1 2 3 4

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Stavba: Leach 4.5

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£