Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 7)

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Pasiv versus aktiv-klady a zápory

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 131]

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Jen doplním těch 180° je pro 1. řád, dá se ještě realizovat 2. řád.

(upravil AlesK 8. 4. 2010 12:14)

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Jasně že to není nic vyjímečnýho, ale pro mě je důležitý že to funguje. A když se bedna dobře změří a výhybka podle toho nastaví, tak to hraje IMHO výborně.

Web

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

A čo poviete na toto? Odkaz som si požičal zo slovanetu.
http://www.groundsound.com/dcn24.php

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Povinne citanie o vyhodach aktivneho riesenia od Zdenka Noska (Zakladatel f. ACON, dnes sefkonstrukter f. Audio Resolution ) http://www.highendsk.sk/cms.php?id_cms=9

Desktop: EVE Audio SC203+ sub EVE TS107, Asus Xonar. HT: ELAC AM180, Pioneer VSX-924-K

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Ahoj. Také řeším problém aktuv či pasiv. Upravil jsem si dvoupásmové kompakty 15" a 1,77 ". Naladil jsem si vyhybku se zdvihem na 10KHh pomocí paralelně přiřazeného kondenzátoru ke srážecímu odporu, hraje to pěkně. Ale už se mi podařilo výšku odpálit vazbou od mikrofonu. Výkon 600w zesilovače se přenesl na několik sekund cca 3 KHz, a tím se výška odpálila. Je to jasné má 80 w sinus a když tam vlítlo 200w na 3 KHz tak to nemúže přenést. A to mám předřazený odpor 22 ohmů. Už jen z tohoto důvodu je lepší použít na výšku zvláštní slabší zesilovač (max na watáž výšky). Řešení je tedy nasnadě. Pracuji na aktivní vyhybce 60dB na oktvávu na dvou kilohetzích. Takže aktiv.

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Chtěl bych otevřít toto starší téma, tentokrát z jiného úhlu pohledu.
Jak si stojí tyto dva systémy co se týče kvality zvuku?
Posunul jsem se trochu dál, a už tak neřeším nákladnost ale spíš vliv na zvuk.  Spíše bych to radši řešil aktivním způsobem,ale co se zdá, tak je to obecně považováno za horší řešení.
Dá se postavit jednoduchá aktivní propust zvukově na úrovni pasivní?

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Na tom nikdy nebyla a nebude shoda Můj názor se ani po letech a zkušeností s top výrobky z profi nemění. Při stejný požadovaný kvalitě a stejných nákladech, má pasiv vždy jasně hodně navrch. Většinou jen obyč filtr nestačí a monstrum s x prvkama pokud je to analog a ne DSP s dobrými dac nemá šanci. Nemluvě o potřebě více zesilovačů a u analogu spousty obvodů s operákama v signálovce.

Není co dodávat...

(upravil dhaman 12. 5. 2023 13:27)

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Ako pisal dawsoo. Dnes stavat aktivnu vyhybku z mrte operakov uz nema zmysel. Ja som isiel cestou Linkwitz to jest Open Baffle a tam to bez DSP a mrte koncakov nejde. Ale na druhu stranu nelutujem a zvuk z krabice(boxu) uz nikdy viac wink
Za mna DSP + DRC je cesta.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Já si právě představoval jednoduchý filtr 12db s jedním švábem, žádné DSP. Proto jsem chtěl co nejrovnější střed. Šest konců mám,tam problém není.

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Ak si myslis, ze ti bude jednoduchy 12dB filter stacit tak smelo do toho. Predpokladam ze meranie reprosustavy v osi a mimo osu bez odrazov a navrh vyhybky mas zmaknute.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil BV 12. 5. 2023 10:31)

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Tu, http://www.bvaudio.sk/max.htm , som to robil jednoduchou úpravou ( 12dB/okt) priamo v koncoch, žiadne aktívne filtre pred koncami. Podstatnou zvukovou výhodou aktívu je kontrola priamo pripojeného basového reproduktora.

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Pokud jde o zvuk, tak pasiv!!!

ruzne DIY repro

Web

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Môžeš to trochu rozviesť a uviesť dôvody prečo?

Qobuz,NAS,Tidal>PC(win10+lasso+Roon+REW+FocusFidelity\DiracLive)>cwDAC1USBm\E50>>PRE90>PA300SSE>DIY RS52+>2xSVS SB1000Pro+Velodyne SPL 800R

Web

(upravil Otas 12. 5. 2023 13:59)

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Ať je tu pro některé opoziční názor.
Pro skutečné profi se už čistý pasiv vlastně téměř nepoužívá, biamp nebo i triamp a zvukové procesory jsou dnes standardem. Ke každé i pasivní bedně se přidává nastavení procesoru pro optimální zvuk.
V aktivkách vám procesor zajistí strmé oddělení kmitočtu, dorovnání kmitočtové charakteristiky, dorovnání fáze pro dobrý součet na dělícím kmitočtu, horní propust basáku, ochranu každého repra proti přetížení, ochranu basového repra před překročením Xmax a řadu dalších věcí.

(upravil Kocour 12. 5. 2023 15:17)

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Nedavno se to tu myslim resilo.

Skutecne profi, to je jako co?
Zvukarina, studia, PA,... to vsechno ma uplne jine pozadavky nez top kvalita zvuku. Kdo si mysli ze aktiv je spasa, tak nic neslysel. Naprosta vetsina profi veci je odrbana na kost, musi to byt lehky, atd. Tudiz tam daji zakladni Decko. Sam na Decko hraju, ale zakladni na tom neni nic, chce to peci aby to hralo.
Sfazovani menicu, to se dela i v pasivu.
Vysoke strmosti, tak ty rozjodne nejsou potreba, nazoz abx to byla cesta k dobremu zvuku.

Abysme se neceho dobrali  musime oddelit aktivni realizace vyhybky od korekce charky pro danou mistnost. To druhe vynechme, dotaz myslim znel pro prvni pripad.
Realizoval jsem 3p s bliesmou ve wg, 18we a 32w v uzavrence, menice tedy to nej v dane kategorii plus si sedly vrlmi dobre dohtomady. Aktiv OctoDac s vestavenym miniSharc. Hralo to vyborne, hodne lidi to slyselo. Jmena rikat nebudu, ale nejsou to zadny orezavatka a maji prehled. Ale v absolutnim meritku to okto pridavalo signaturu a urcitou synteticnost. Tento rok to delam v pasivu, a stejny lidi zo uslysi opet. OctoDAC patri k tomu nej co se mereni tyka, 3x BV P300sse, nanosharc...vetsina komerce si o teto kvalitativni urovni muze ndchat zdat, presto mam vyhrady...protoze vim jak dobry pasiv umi hrat.

Skutecne dobry aktiv nikdo z vas nezaplati, jsou to desitky tisic eur, s to nezminuju, ze jsem o dobrem aktivu jeste od nikoho neslysel.

Minidsp, par obyc zesiku,...na hrajkani dobry no.

Chce to par dobrych beden udelat, mit porovnani. Kazdy jsme narocny jinak.

Nemyslim to arogantne, je to ciste konstatovani faktu.

ruzne DIY repro

Web

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Za mě je zásadní rozdíl jestli se bavíme o PA nebo domácím HiFi. U PA je volba jasná, i všecky výhody.
Doma je největším problémem nutnost pracovat s nízkými úrovněmi při stažené hlasitosti. A když poleze notně zeslabený signál aktivní výhybkou, začne být tak trochu zle. Ledaže by se vyhýbalo na linkové úrovni a hlasitost se regulovala ve všech kanálech souběžně až za tím.
Kdekdo totiž slyší co za paseku udělá byť jen buffer za potenciometrem hlasitosti. Natož spleť OZ nebo převod AD, procesor a zase zpátky DA když stáhneš volume na -40dB a najednou se snažíš zpracovávat signál s vrcholovou úrovní 10mV a s dynamikou 60dB...

(upravil Anti 12. 5. 2023 15:53)

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Takže výhodou pasivu je ve faktu že pracuje s vysokými úrovněmi? Nebo je problém ve zkreslení těch švábů, případně digitálního filtru?

BV: Jak to bylo realizováno? Před nějakou dobou jsem měl úvahy na toto téma: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=19357

(upravil BV 12. 5. 2023 16:02)

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

6dB pasiv na vstupe konca( R,C) a 6dB aktívne v NFB konca. Žiadne pridané  aktívne obvody.

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Dobrá kombinace která by stála za vyzkoušení. Koneckonců, vždy se to dá vrátit zpět a nakoupit ty "zlatý" kondy. big_smile

(upravil dawsoo 12. 5. 2023 16:57)

Re: Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Kocour to napsal perfektně plně podepisuju... jinak naprosto rozumim tomu že kdo neměl možnost slyšet opravdu kvalitní pasiv může to slyšet a vidět jinak.A i naopak. Takže každej nechť si vybere co jeho jest,je jen třeba připomenout co je cílem = aby poslech bavil a nesral. smile A pro každého k tomu může vést jiná cesta.

Ohledně basáku napřímo... no o tom by se dalo taky vcelku polemizovat,zejména moderní typy s nízkým Qts, neb je vždy třeba dosáhnout optimálního průběhu Qtot basáku na dolním konci pásma v nějak zatlumené bedně a typu ozvučnice a (výst impedanci zdroje krmení repro zásadně ovlivňující Qes jako celku a tudíž i jde dolu Qts,včetně nutné kompenzace ostrých impedančních hrbů u vyšších Qms, kvůli přímo připojenému zesilovači aby se netrápil a nezabíraly v lepším případě SOA ochrany např.,

Jednoduše když je to blbě= je moc přetlumeno = Q je nízké a basy chybí frekvenčně již velmi brzy = bedna s reprem je jako celek zkrátka silně přetlumená. Ale asi zabíhám už někam kam až tak není třeba,ti co problematice rozumí to moc dobře ví a ti co ne tak stejně neudělaj bednu tak dobře a s takovými repro že by to měl bejt ten hlavní limit, takže asi jo, je to ve výsledku v tomhle kontextu asi fakt jedno.

Není co dodávat...

Příspěvky [41 až 60 z 131]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Pasiv versus aktiv-klady a zápory

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£