Téma: Zapustenie ušatého reproduktora pomocou šablóny

Kúpil som si ušiaka a rozmýšľal ako ho zapustiť. Asi to bude najlepšie na CNC fréze, ale tú nemám.Tak možno lisom, alebo veľkým kladivom,ale to by som musel kúpiť ďalší kus.Alebo rozžeraviť kôš repra a nechať nech si vypáli osadenie sám.To by som zase prišiel oďalší kus. Takže som to vyfrézoval pomocou šablón. Kto má s čím robiť, nemá ľavé obe ruky a má chuť nech vyskúša. Trvalo mi to asi 4 hodiny aj so skúšobnými osadeniami. Keď sa na to pozriete čítajte aj komentáre pod obrázkami. Nepátral som, či tu taký alebo podobný návod je,alebo či bol. Dá sa týmto spôsobom zapustiť ovál, či trojuholník,nepodarený štvorec alebo trebárs aj profil koňskej hlavy. Čumte tu http://obutt.rajce.idnes.cz/Zapustenie_ … ora/#album .

Re: Zapustenie ušatého reproduktora pomocou šablóny

Možná, že ostřílení borci řeknou "no a?" Ale třeba pro mne je tento fotoseriál step by step parádní věc. Bude z toho KIT2 nebo se pletu...?

Re: Zapustenie ušatého reproduktora pomocou šablóny

obutt, dobrý návod.
Ja nemám dobré skúsenosti s stopkovou frekou s ložiskom, buď je nepresné, zasekuje sa a podobne, asi slabá kvalita.

Aké používaš ty stopkové frézky na HF? Od akého výrobcu?

Re: Zapustenie ušatého reproduktora pomocou šablóny

Birkoff: Máš pravdu bude z toho KIT 2, aj keď to nebude presne to isté.
paulus33: Ložisko na stopkovej frézke treba podľa potreby mazať. Ja tam kvapnem kvapku oleja a počkám kým vsiakne dnu.Potom fézu krátko zapnem niekde mimo aby prebytočný olej vyfàkol. Tá frézka s ložikom s ktorou som to robil, má najazdených niekoľko stoviek metrov.Stalo sa aj mne že sa mi zadrela a ložisko zmenilo pri tých 27 000 otáčkach farbu z peknej oceľóvej na modrú, a nedalo sa s ním pohnúť.Ale po kvapke oleja som ho rozchodil,preto nezabúdaj na mazanie. Tieto dve frézky s kt. som to robil sú značky CMT,je to profi kategória.Z dobrých značiek mám ešte Gamma Zinken ,Festool, Virutex,Dimar, aj Narex má niečo v ponuke.Keď viem že nebudem frézku používať často kúpim si aj lacnú niečo tiež vydrží. Ináč na profi frézky sa dajú kúpiť aj nové ložiská keby používané odišlo.

Re: Zapustenie ušatého reproduktora pomocou šablóny

Veľmi pekný návod, no a práve (napríklad), pre priečne frézovanie (pekne to vidno z blízka), makké drevo nieje na bedne vhodné a už vôbec nie drevo zlepené "s kopu kusov", preto radšej "surová mdf-ka".
Pekné sviatky.

Re: Zapustenie ušatého reproduktora pomocou šablóny

Musím sa trochu zastať masívu.  Makké drevo použijem na bedne vtedy keď ho odýhujem,a to také ktoré má čo najmenšie rozdiely v tvrdosti jarného a letného dreva.Toto som robil z topoľového http://obutt.rajce.idnes.cz/repro_2008/ za 2 roky sa na nich nič nepohlo a keby som nemal, tak použijem lipu. Čím je drevo tvrdšie, tým lepšie sa po ňom šíri zvuk,ale tomu sa dá zabrániť. Keď už niekto chce použiť masív, tak určite z lepených lamiel,radšej užších ako širokých.Makký masív určite nie až na povrch,aj kebby sa dali aj do neho vzfrézovať otvory na zapustenie bez toho, aby vytrhlo vlákna z povrchu. Jasné že tá MDF je najlepšia z materiálov na báze dreva. Ale keď má niekto doma suchý masív a vie si to zlepiť,prečo platiť za MDF.Veď v našich končinách pri vlastnoručnej výrobe,je rozhoduúca aj čo najnižšia cena. Bedňu z lepeného masívu urobili napr.VOBA V.A.C.T.,len tá je už iná cenová kategória. http://voba-acoustic.com/vact.html .
jurajc: Vďaka za tie pekné sviatky, tiež ich želám Vám všetkým HI-FI pacientom.

Re: Zapustenie ušatého reproduktora pomocou šablóny

Je to môj názor, ja proste drevo len na nábytok alebo konštrukcie-somozrejme, len keď mám na "stolárčinu" čas, ale musím uznať, máš peknú robotu.
Takže, veľa vody a málo? vodky...