Téma: Čištění a údržba techniky

Zajímaly by mě postřehy a zkušenosti zde přítomných v otázce čištění a obecně celkové údržby el. techniky. Zrovna doma řeším po opravě PC jeho vyčištění od prachu. Uvažoval jsem ho vzít do práce a pořádně profoukat stlačeným vzduchem ze cca 6bar rozvodu. Taktéž se už dlouho chystám k pokusnému vyčištění už dávno nepoužívaného DJmix pultu, který byl jednou důkladně prolit pivem a jinýma tlamolepama.

Re: Čištění a údržba techniky

Tohle přesně téma z praxe do dílny smile
Foukám to kompresorem ve fabrice,klasika 6 barů,jen ti z toho nesmí flusat olej a musíš si přidržet rukou větráčky,jinak je roztočíš do takovejch toček o kterejch se jim ani nesnilo.

Re: Čištění a údržba techniky

To vysaj vysavačem a opraš štětcem, nevídím jediný důvod proč se s tím někam tahat.

Re: Čištění a údržba techniky

No von je ten důvod jedinej a totiž podstatnej rozdíl ve vyýsledku.Narážet hubicí do plošnáků není to pravý...o stat.el.nemluvě.

Re: Čištění a údržba techniky

Po odprasení (odprášení) vysávačom si môžeš gratulovať, keď ešte bude fungovať - dokken ma s tou statickou elektrinu pravdu. Prach sa vyfukuje, nie vysáva! ten štetec by aj mohol byť, ale navlhčený napríklad v izopropylalkohole.

Re: Čištění a údržba techniky

Na to se použivá spec sprej se stlčeným plynem smile

Re: Čištění a údržba techniky

Já už tolikrál luxoval komply... Jaktože hfungujou? smile

Re: Čištění a údržba techniky

takovej ten mini-rucni vysavac a zbytek vyfoukam, ono to taky staci...

Re: Čištění a údržba techniky

Najlepsia metoda je vyfukanie stlacenym vzduchom. Vysavacom sa to poriadne vycistit neda, zvlast napr. zdroje v PC. Stlacenym vzducho je to hracka.

(upravil Mike 2. 7. 2007 9:02)

Re: Čištění a údržba techniky

Ja mam nastarost asi 40PC v zaprasenem prostredi. Vzdy sem to delal vysavacem, nikdy nicim jinym. a vse funguje. Vy z PC delate nejake tento ze kdyz staci trocha stat el. tak to uz rubne a nejede, ale zapominate ze cele PC zapojene je uzemene a chranene, takze st el tomu nic neudela. Jina by byla kdyby ste vytahli CPU z patice a polozili normalne nekde na neco. Ale vysavat lze kdykoli a cokoli. A semtam kdyz se narazi o nejaky komd. KUA vydrzi, musi. Jinak co ma delat PC kdyz je zapojen na L-PEN (Faze-nulak+zem spolecny, snad sem to napsAL DOBRE) Tam se taky muze na bedne vyskytnout nejaky ten naboj a PC jede. Me se uz stao ze sem se dotkl nesetrne bedny a ta mi dala supu jak cert. Holt doma mame porad stare rozvody

Edit Vycisteni zdroje. Delam tak ze hadici conejblize ventilatoru, ten se poradne roztoci a uvolni prach tam ze vseho a je to. Vyhoda je ze prach jde dovnitr vysavace a ne ven do prostoru.

Web

Re: Čištění a údržba techniky

Mě už 2x do pc přímo na desku sktříkla minerálka a v pohodě jel.  Když byl zapnutý.

Re: Čištění a údržba techniky

Taky používám vysavač a zatím v pohodě wink Dávám si teda pozor abych neurazil nějaký kondy...ale převážně odsávám prach hlavně ze Zdroje, chladiče grafiky, na CPU...cca jednou za 3-4 měsíce.

Re: Čištění a údržba techniky

Já mám doma kompresor s nádrží, takže všechno čistím stlačeným vzduchem. Pěkně trochu z dálky aby se nic neodfouklo, ale prach to bere krásně. A zatím jsem tím ještě nic nezničil. Vysavačem to nevičistíte tak dobře jako stlačeným vzduchem a je s tím víc sraní.

Re: Čištění a údržba techniky

No ale zase na co to pucovat uplne do novoty, kdyz se to zasmoli za 2 dny. Pak mam este jeden figl, hlavne na RAMky fuknu z plnych plic a zavrenyma ocima. A pak se to vysaje.

Web

Re: Čištění a údržba techniky

Stlaceny vzduch. Poslednich nekolik PC co jsem mel na odvirovani kvicelo jak raneny prasata (zaprasene heatsinky) prachem. To vysavac neodstrani, neodstani ani prach ze zdroje. Uzivatele s vycistenym PC od prachyu si najednou libuji, ze jim doma comp nehuci jak ten vysavac.

Re: Čištění a údržba techniky

Asi jsem blbej nebo staromódní, ale když čistím kompa tak ho celej rozeberu abych se dostal všude. Zdroj to samý rozeberu vysaju a vypadá jak novej. Kdybych si doma v pokoji fouknul pár kompů, nevím kdo by to pak uklízel. Se statickým nábojem jsem nikdy problémy neměl, asi mám nějákou haluzovou štětku co nedělá statickej náboj.. =o) Mimochodem při vysávání se mi ještě nestalo že bych mlátil hubicí do desky, tak nevím chlapi jak to děláte..

Re: Čištění a údržba techniky

Stačí jet pár cm nad deskou...

(upravil dokken 3. 7. 2007 19:56)

Re: Čištění a údržba techniky

Každej kdo si vyzkoušel jak vysavač tak i kompresor,ví o čem je řeč....nebe a dudy.tečka
My chlapi to děláme tak,že pokud nemáme doma kompresor,pak máme jistě nějakýho známýho ve fabrice(páč bez toho jde dneska DIY dost blbě,že)a vyfoukáme to venku.To se osloví Franta Jetel z Kolbenky a za cigára nejlépe na odpolední se to vytáhne ven na čerstvej vzduch do pravý ruky pistoli do levý klacík se kterým zafixujem větráky a pak se oddáváme pohledu jakou že ty plošňáky maj vlastně barvu.......

Re: Čištění a údržba techniky

Takhle jsem foukl filtry od průmyslovýho vysavače kterej vysával do filtrů ne do nádoby a bylo to venku jak po výbuchu big_smile centimetrová vrstva docela velké plochy.. Ještě že údržby se dělaj když ve fabrice nikdo není.
kompresor je fajn věc, ale cesta do fabriky a zpět mě stojí víc než celej kšeft vynáší, takže na Frantu Veverku ve fabrice kašlu a udělám to doma vysavačem. Efekt možná poloviční, ale úspora jak času tak peněz =o).

Re: Čištění a údržba techniky

No ono staci mit ten starsi vysavac, co ma na druhe strane vyfukovani. Na to se napoji hadice s uzsi hubici a proto pak fuka jak das. Ale nikdy nemam PC tak zasvinene avych mel 3sm vrstvu a neslo poznat esi to je GK ci LANkarta

Web