(upravil MaBat 6. 2. 2011 12:31)

Téma: Xover

Dobrá zpráva pro poctivé měřiče - konec přehazování směrovek v LspCadu a všude možně. Jde o interaktivní simulátor výhybek (zatím jen pasivních) s využitím veškerých dostupných dat najednou (v horizontálním a vertikálním směru). Výhybky to umí libovolně složité.

http://s4.postimg.cc/4peyrn9kp/148_cs_shot.jpg http://s4.postimg.cc/nj0ron7sp/148_xover200.jpg

Update:
-----------------------------------------------------------------------------
neaktuální
-----------------------------------------------------------------------------

Re: Xover

To píšeš z gruntu? Co využít něco na způsob Matlab/Scilab. Tam už je hromada věcí hotová.
Bude možnost místo schéma zadat přenosovou funkci? Jinak někde na kateře obvodů mají hezky zpracované genetické algoritmy na optimalizaci hodnot/koeficientů. Programováním nevládnu (možná malinko v tom matlabu), ale kdybych mohl pomoc nějak jinak dej vědět. Tohle by mohla být dost dobrá utilitka.

Re: Xover

To je SPEAK? Jde průběžně zobrazovat mapu?

(upravil MaBat 29. 1. 2010 9:37)

Re: Xover

Klon - jo, z gruntu, ale samotnej simulátor je už hotovej a má asi jen 200 řádek, vždyt je to jen jedna malá matice. S věcmi okolo, s uživatelským rozhraním apod. je jako obvykle zdaleka nejvíc práce, i když Qt řadu věcí usnadní - potřeboval jsem si Qt na něčem osahat, což je z části i důvod, proč tohle vzniklo. Jen do grafický editace schématu se mi moc nechce, sežralo by to strašně času navíc, kterej já do toho momentálně nemůžu ani nechci dát, a přitom to je v podstatě zbytečný. Takhle to funguje dobře, minimálně stejně rychle, jen je potřeba mít to schéma nakreslený vedle na papíru - zadávají se holt pro každou součástku ručně čísla uzlů, jak takový zadání celý výhybky vypadá je vidět na těch screenshotech vlevo nahoře. Jakmile je to jednou zadané, lze prostým přiřazením měnit hodnoty součástek a sledovat, co se děje (a samozřejmě průběžně měnit i samotné schéma).

MethMan - ne, to je můj program a mapu bude umět samozřejmě taky, na to už jsou napsaný widgety.

Přijímám náměty na fíčury. Uživatelské přenosové fukce jsou samozřejmostí, ale až v rámci aktivních výhybek. Možná by se už i tady dala zadat přenosová funkce zdroje. Optimalizátor dělat asi nebudu, to už je na subjektu mezi klávesnicí a židlí. Chtěl jsem jen s nejmenším úsilím napsat něco použitelnýho a free, k obecnému blahu.

- na ty samotný grafy nahoře nekoukejte, o ty nejde a jen jsem to tam narychlo naflákal, aby bylo něco vidět. Aby někdo nepsal, že to je celý špatně... big_smile

Příští týden dám k dispozici beta verzi. Taky k tomu musím ještě sepsat nějaký how-to.

Re: Xover

Vypadá to dost slibně. Chtělo by to možnost přepnutí zobrazení charek do singlmódu a přepínání po jednom + fázi + impulsku. Počet měničů alespoň do 5ks. Pokud možno zadat na ovládací prvky zkratky, ať se to dá ovládat rychle, RLC strukturu zadávat automaticky podle zvolené funkce - jejich parametricke zadani a výpočet hodnot. Proložení charky zadanou fcí a následná automatická optimalizace na nejmenší chybu.

Web

(upravil MaBat 29. 1. 2010 12:12)

Re: Xover

Jo, omezení zobrazení na jednu cháru, popř. i normalizace podle některý, je v plánu, to jsou drobnosti. Zobrazení fází je na těch obrázcích jen vypnutý, když je toho víc přes sebe, je to nepřehledný (používá to samozřejmě fáze z měření, který se do toho naimportujou - .frd/.txt). S "knihovnou" základních prvků (RLC, aj.) počítám. Horší to bude s impulskama, do toho se mi vůbec nechce, ani si nemyslím, že je to něco, co by  oproti stávajícímu stavu něco navíc přineslo. Ale uvidím. Základ je v prezentaci výsledných frekvenčních charakteristik.

--Tak jo, impulsky dodělám. Pak je ovšem otázka, jestli je (pro měniče) jen zpětně spočítat z fr.char. nebo je rovnou brát jako vstup...? S tím můžou být asi zbytečný komplikace.

(upravil check 29. 1. 2010 12:26)

Re: Xover

Jo taky nad tím přemýšlím. LSPLab dělá neminimální zpětnou impulsku, jak jsme se o tom bavili po icq. Takže by to jít mělo obyčejně zpětně z cháry s fází. Akorát už zpátky neodfiltruje vliv okna, bez znalosti jeho parametrů včetně váhování.
Koneckonců do LSPCadu se taky impulska nevkládá a přece ji to zobrazuje.

Web

(upravil MaBat 29. 1. 2010 12:40)

Re: Xover

Což o to, to samozřejmě jde, to je obyčejná zpětná Fourierka, ovšem je otázka, jestli povolit impulsní odezvu i jako vstup. Já bych řekl, že ne, nejlepší bude, když program dostane fr.charky už připravené, např. měřícím programem (tj. aplikace okna, apod. už bude provedena předem).

Pak zpětně zobrazit impulsky (včetně té simulované pro celou bednu) nebo skokové odezvy už není problém.

Re: Xover

Z měření máš právě impulsní charakteristiky. Dělat z nich FR je 10x krok navíc.

(upravil MaBat 29. 1. 2010 12:34)

Re: Xover

Z HOLMImpulse si jen vyberu, jak to chci vyexportovat. To asi nakonec z čehokoliv, ne? Okno stejně musíš vždycky nastavovat - a v tu chvíi už zpravidla FR máš v měřícím programu k dispozici - jen vyexportovat.

(upravil check 29. 1. 2010 12:34)

Re: Xover

No jistě že ne, to by sis přidělal hooodně práce a celkem k ničemu...
LSPLab je na měření plně vyhovující, jsou v něm veškerý nastavení. To by ses musel dělat i s algoritmem na skládání near+far fieldu a různé operace s chárami. Fakt zbytečné dělat znova.

Web

(upravil MaBat 29. 1. 2010 12:38)

Re: Xover

No právě si myslím. Na vstupu zůstanou .frd a .zma soubory... A to už může být cokoliv čímkoliv předžvejkaný.

Re: Xover

Nerozumněli jsme si. Já nic exportovat nechci. Mám uložený impulsní charakteristiky. Pusť to z hlavy ...

(upravil MaBat 31. 1. 2010 9:21)

Re: Xover

A v čem jsi chtěl dělat výhybky? Neznám simulační software, který by to dělal přímo z impulsních charakteristik... Už proto, že na to není žádný zažitý, volně rozšířený formát (WAV?) Já potřebuju něco univerzálního a jednoduchýho. HOLM je asi umí uložit (vyexportovat) jako text - to by šlo, ale žádnou výhodu ani ušetření času v tom nevidím. Jen mně by přibylo práce smile

Většina lidí asi teď používá LspCAD, čili mít hotový frd/zma je už pro ně zvyklostí.

(upravil MaBat 2. 2. 2010 10:16)

Re: Xover

Nějak všechno nestíhám, navíc jsem se zasek u překladu pro Windows, ale už to snad půjde.

Kdokoliv chtějíce přiložit ruku k dílu, může mezitím připravit vzorce, resp. postupy pro výpočty seriových a paralelních RLC hodnot z nějakých uživatelsky příhodných vstupních parametrů. Do zapojení se to bude přidávat jako jedna skupina s nějak specifikovanými výchozími hodnotami.

(upravil MaBat 3. 2. 2010 22:11)

Re: Xover

Dávám to zatím tak, jak to je, s plným vědomím, že to není ani zdaleka plně funkční a dají se jistě očekávat i nějaké chyby (taky pod tím nejsem nikde podepsanej smile). Prostě to celý někam rozbalte a zkuste, máte-li zájem. Soubory *.xov se s tím dají normálně asociovat, jen jednou ručně vyberete Xover jako program, kterým se mají otevírat...

Přeložené pro Windows, s příkladem:
http://leteckaposta.cz/499639261

Stručná příručka:
http://leteckaposta.cz/301084125

Nevím, kdy se dostanu k tomu na tom pokračovat, tak zatím takhle. Něco to umí už v tomhle stavu. Na Windows to ještě občas ze záhadného důvodu klekne. Polární mapy tohle ještě nekreslí.

(upravil Jurawood 4. 2. 2010 12:06)

Re: Xover

Na to o jakou jedinečnou utilitku se jedná by byla velká škoda to nechat v betaverzi.
Pro mě je dost nepřehledné uživatelské rozhraní, něco jsem už zkoušel ale tady sem se přiznám nějak zasekl. Jak budu mít čas prostuduji manuál a nahodím si simulace a porovnám výsledek mimo osy s lspcadem, kde se jen posunuje fáze a xoverem kde se počítá i s reálnou směrovostí. Díky tobě vykonanou za práci

(upravil MaBat 4. 2. 2010 12:34)

Re: Xover

Nebojte, bude se to dál rozvíjet. Ještě to neumí všechno, co od toho chci já, takže ještě minimálně pár IMHO užitečných věcí to bude umět. Do grafiky se nikomu moc nechce, protože to nepřináší žádnou faktickou funkcionalitu navíc a přitom to dá spoustu práce. Až si přečteš návod, uvidíš, že na tom vůbec nic není.

Jen to holt není program pro úplný začátečníky, předpokládá se, že uživatel aspoň trochu ví, co dělá, a co chce. Pak to funguje jako dobrej pomocník.

Re: Xover

Skusal som to, ale pri horizontalnych charach mi ta vyhybka ovplyvni iba charu v ose,teda 0 st, tych 10,20...su netknuteee. Nieco som v manuale prehliadol?...inac to je celkom fajn, vysledky sa podobaju na LspCAD. A este mi nefunguje to  .rm<>, neodstrani to tu suciastku, ktoru zadam.

http://s4.postimg.cc/nn10o4yex/1627_horizontalne_char.jpg

(upravil MaBat 4. 2. 2010 13:45)

Re: Xover

Mohl bys prosím nějak poskytnou všechna ta data, spolu s definicí obvodu? Nebo to aspon ukázat na obrázku. Každá zpětná vazba se cení, díky.

Podivnýho chování .rm už jsem si taky všimnul, opravím to.

- a, už asi vím, proč ti to počítá jen osovou - pro basák máš jen tu, takže to ostatní ignoruje. Jestli je ale jinak máš, tak je to z nějakého důvodu nenačetlo (chyba v názvu souboru?). Je třeba mít stejnou sadu směrovek pro všechny měniče. Správně by na to měl program upozornit, to dodělám (i když mě napadá, že už to vlastně dělá při načítání těch dat).