Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 38]

Téma: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

  • Určení: 2pásmové stojanové reprosoustavy

  • Datum realizace: Červen 2007

  • Orientační cena: 14000Kč

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 179x410x364mm, Objem 12l, Příkon 60W, Citlivost 84dB, Frekvenční rozsah 35-20000Hz, Impedance 8Ω, Bassreflex 135x15x215mm (45Hz), MDF 22mm, Hmotnost 13kg

  • Autor: gaminn

Úvod
Na úvod musím říct, že v tomto projektu těžko najdete nějakou mou invenci, je de facto obšlehnutý z zaphaudio.com (konkrétně projekt ZD5). I tak si ale myslím, že se zde může každý, kdo si potrpí na kvalitní reprodukci, inspirovat.

Úmyslem bylo postavit stojanové reprosoustavy relativně kompaktních rozměrů, vyšší kvalitativní třídy co se týče schopnosti reprodukce a v neposlední řadě se slušným základem v basové oblasti s ohledem na velikost soustav.

Měniče
Už dlouhou dobu mě lákalo použití středobasu ScanSpeak 15W/8530K00 (model s větším magnetem oproti svému bratříčkovi, průměr 15cm), zamlouval se mi hlavně proto, že i přes svou velikost dokáže zahrát obdivuhodně i nízké tóny a také díky své schopnosti hrát s přehledem i vyšší středy (i když tento potenciál v tomto projektu není příliš využitý). Skoro se dá říct, že jde o širokopásmový měnič.

Jako výškový reproduktor je vybrána Vifa XT25TG30. Jde o nepříliš často používaný typ (myšleno v diy konstrukcích) s textilní membránou.

Ozvučnice
Materiál k výrobě ozvučnice jsem použil MDF tloušťky 22mm, což ve spojení s pravo-levou výztuhou uprostřed ozvučnice a štěrbinovým bassreflexem zaručuje její dostatečnou tuhost. Celá konstrukce je sesazena jako stavebnice do vyfrézovaných drážek, slepena a sešroubována vruty. Bassreflexový nátrubek je štěrbinový, naladěný na cca 45Hz. Hrany okolo výškového reproduktoru jsou sraženy kvůli potlačení difrakcí. Jako povrchová úprava je na přední stěně (a na terminálu konektorů) použita černá barva, ostatní plochy jsou odýhovány a vše nalakováno. Vnitřek ozvučnice je vystlán kusem klasického tlumícího rouna.

Výhybka
Výhybka je kompletně převzata od Zapha, nemám vybavení a vlastně ani dostatečné vědomosti, abych byl schopný sám dosáhnout uspokojujícího výsledku. Jde o Linkwitz-Rilley druhého řádu, tedy se strmostmi 12dB/oct. Dělící kmitočet je zvolen na 2400Hz.

Co se týče součástek, mohl jsem se držet doporučení a vybral jsem tedy kondenzátory značky Bennic (polypropylenové, pro velké kapacity elektrolytické), rezistory metal-oxidové značky Eagle. Cívky jsem motal ručně, 1.7mm drátem největší cívku v sérii se středobasem, ostatní 1.12 mm drátem.

Výhybka rozhodně nepatří k nejjednodušším a do budoucna by možná stálo za to vyzkoušet, zda lze s jinými jednoduššími dosáhnout podobného kvalitativního výsledku a zda je tedy finanční náročnost (a v mém případě i fyzická - ruční motání 2x 7 cívek není z nejpříjemnějších činností) opodstatněná.

Zvuk
Zvuk mě už od počátku nadchnul. Nejsem z těch, co dokáží detailně popisovat každou jeho nuanci, jednoduše jsem ale v nahrávkách objevil různé detaily, které zůstávaly na jiných soustavách doposud zastřeny. Projev soustav mi přijde velmi kompaktní, vyvážený, nic není potlačeno nebo naopak zvýrazněno, což mi naprosto vyhovuje. I při vysokých hlasitostech dokáží soustavy reprodukovat s výrazným rozlišením všech součástí skladby, basy nemají absolutně žádnou tendenci k nějakému hučení. Samozřejmě musím vyzdvihnout, jak dokáže použitý 15cm středobas zahrát nejnižší tony (celkem s přehledem se chytá od 35Hz), člověk by to do takového prcka neřekl. Celkově tedy musím říct, že jsem se zvukem velmi spokojený.

http://s19.postimg.cc/9fljah4kv/gaminn1_01.jpg http://s19.postimg.cc/tbhiq0lm7/gaminn1_02.jpg http://s19.postimg.cc/wjm0327vz/gaminn1_03.jpg http://s19.postimg.cc/4xj8idoj3/gaminn1_04.jpg http://s19.postimg.cc/e6q068msv/gaminn1_05.jpg http://s19.postimg.cc/qze465yen/gaminn1_06.jpg http://s19.postimg.cc/8l3l26m3z/gaminn1_07.jpg http://s19.postimg.cc/4q06zm2y7/gaminn1_08.jpg http://s19.postimg.cc/q0xr3vl2n/gaminn1_09.jpg

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

Hezký, chlape.

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

Pěkný bedýnky wink zajímavý osazení...věřím, že to musí hrát velmi pěkně.

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

Paráda smile A pěkně pasujou vzledově k subu..

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

Díky... Neřekl bych, že to tak pěkně pasuje - lehce mi vadí použitá dýha na subwooferu (ale to je opravdový detail) a na těchto bedýnkách jsme blbě udělali zapuštění čela, které pořád pracuje a vystupují tam obrysy (pro příště se čelo bude zapouštět tak, aby na přední straně nevznikly žádné přechody mezi dvěma deskami). Takže toto bych ještě změnil, aby to ladilo (i když nejde ani tak o ladění ale spíš jednotlivé mouchy těch dvou výrobků). Ještě štěstí, že tyhle bedny jsou pro rodiče a je tyhle detaily netrápí. smile

(upravil majk 27. 6. 2007 12:32)

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

pěkný. jenom musí bejt hrozně vobrovský:
Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 179x410x364cm

big_smile

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

Mně přijdou ideálně velké. Jsou úzké a vyšší a dost hluboké (právě hloubka dělá objem a je to rozměr, který mě vůbec neomezoval). Nechtěl jsem nějaké extra malé bedýnky, trochu těch hlubších basů si vždycky rád poslechnu.

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

majk: opraveno

gaminn: Bedýnky se mě líbí, ale měl bych dotaz: vzhledem k tomu, že tenhle ScanSpeak je tak trochu pumpa, jak se projevuje bassreflex, když se tomu zatopí?

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

prevedení bedýnky chválim, hlavně ten štěrbinovej br to se mi fakt líbí, nátrubky nemam rád. Osazení hodnotit nebudu protože jak to neni profi tak mi to nevoní...

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

antonio: Tak takovou otázku jsem přesně čekal - bedny jsem měl jen jednou puštěné opravdu velmi nahlas (neposlouchatelně, takovou hlasitost předpokládám nikdy nebudu potřebovat), basák už docela dost pumpoval, ale co se týče proudění vzduchu v bassreflexu, nebylo nijak extrémní (čekal bych větší průvan) a rozhodně jsem neslyšel žádné pazvuky. Bassreflex má sice jen 1.5cm na výšku a podle nějakých těch konstrukčních zásad se má použít minimálně dvakrát větší výška, ale přijde mi to dostatečné, nedělá to žádné problémy a navíc tak velká díra (3cm) by zepředu vypadala divně (bassreflex jsem chtěl umístěný vepředu (další prohřešek smile) aby se vyplnil prostor mezi spodkem bedny a basákem).

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

gaminn: Tak to je supr, že se neprojevuje, já se chtěl jen ujistit. smile

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

No jó, ty zásady bych bra spíš u velkejch beden... Malý bedničky jsou pro srandu králikum smile

(upravil dokken 27. 6. 2007 20:15)

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

Bedny super,ale chci se zeptat,ten zvuk popisuješ ve spojení s tím pseudozesem?Tak až si koupíš něco normálního,tak ti sleze 10dek,ne 3 jako teď.Doufám že to je prozatimní řešení:-)

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

dokken: Pseudozesilovač? smile Co se ti na něm nezamlouvá, je to krám (já vlastně ani nevím, nekupoval jsem ho (je už docela starý) a neposlouchám na něm, je rodičů)? Jinak bedny jsem testoval na receiveru Yamaha RXV1400...

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

je to krám :-)Krmit hybridníma IO Revelatora je zločin chlape...v poho,neřeš:-)

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

Nj, to už myslím rodiče trápit nebude, ti stejně nepoznali rozdíl v reprodukci oproti starým tesláckým regálovkám big_smile Samozřejmě jsem věděl, že tento zesilovač není příliš ekvivaletní použitým měničům, ale vlastně jsem to neřešil. Máma je beztak taková, že se ji tyhle krámy v obýváku nelíbějí, tak ty bedny brzo zdědím. big_smile

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

sorry za OT,ale taky bych si nechal líbit od synka revelátory smile

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

Moc pěkný budky, musím pochválit. Konečně někdo bez seasů. smile

ad Technics)  Je to tak, hrají s malou prostorovostí a živostí. Mám tu SA-GX 200 a kvůli tomu ji nepoužívám. Nevím jak starší kousky, ale ty s hybridama nic moc. V tomhle mě Technics zklamal.

Web

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

Já čet.... konečně někdo bez basů big_smile

Re: gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

Tak díky za tip, zítra se bude porovnávat, ať si to na vlastní uši prověřím. I když jestli je co, když vím, jak to dopadne...

Příspěvky [1 až 20 z 38]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » gaminn (ScanSpeak 15W/8530K00 a Vifa XT25TG30)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£