Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty Autohifi » maras (Tonsil GDN 30/100/1,4)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [1]

Téma: maras (Tonsil GDN 30/100/1,4)

  • Určení: Subwoofer do auta

  • Datum realizace: Rok 2000

  • Orientační cena: 2200Kč

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, Objem 80l, Příkon 100W, Citlivost 90dB, Impedance 4Ω, Bassreflex 2x Ø98mm Dexon, DTD 18mm

  • Autor: Marek Borůvka, maras, e-mail, ICQ: 6942778

Úvod
Impulsem ke stavbě tohoto boxu byl fakt, že mám rád kvalitní poslech hudby a v mém autě mi citelně chyběl pořádný bas a tak jsem si postavil maličkou tubu. Poslech v autě se výrazně zlepšil, ale ne na dlouho. Tubu slyšel jeden týpek a tak se mu zalíbila, že mně překecal a já mu ji prodal a byl jsem zase tam kde na začátku, tedy v... (bez basů smile.

No a tak se zrodila myšlenka postavit box s výbornými parametry za pár kaček. Začal jsem čmuchat na netu a na různych fórech (autohifi.cz a všude možně) a sbíral rozumy o autohifi - přece je to jenom trošičku jiné než ozvučovat doma obývák. Vedl jsem spoustu debat o vhodnosti použití repro primárně určené pro domácí Hi-Fi v automobilu. Se spoustou lidí jsem se nemohl ani shodnout na potřebném výkonu. Já mám názor, že 100W do průměrně citlivého repra musí být dostatečné nejenom na doma, ale musí naprosto s přehledem ozvučit i auto. No, spousta lidí tento názor nesdílí a mají v autech aparatury i o příkonu 1kW a stále je to málo smile. Takže jsem se vlastně nikde moc nedozvěděl a tak jsem se rozhodl, že to udělám tak jako téměř vždycky a celý box si navrhnu sám.

Konstrukce
Jako první jsem vybíral vhodný reprák, který by stál "přiměřeně málo" peněz a v objemu kolem 80 litrů by slusně zahrál basy. Volba padla na polský reproduktor Tonsil GDN 30/100/1,4. Já sám jsem na Tonsilech už pár beden postavil a mám s nimi jen ty nej zkušenosti.

Na simulaci jsem použil můj oblíbený program WinISD. Určil jsem, že optimální charakteristika bude při objemu 80 litrů a bassreflexy naladěné na 45Hz, na charakteristice vycházel maličký hrbek od 55 do 100Hz což jsem zamýšlel - tím se zvýšila citlivost boxu na těchto frekvencích. Poté už jen stačilo v programu ProBox 2000 zadat velikost ozvučnice společně s tloušťkou materiálu na stavbu a už mi na tiskárně vyjely potřebné rozměry desek. Ty jsem si nechal nařezat v OBI. Bohužel tam řežou jen pravoůhlé řezy a tak jsem byl nucen zadní šikmou stěnu vyřezat sám přímočarou pilou (moc dobře to nešlo). Následně jsem vyřezal otvory pro bassreflexy a repro.

To už mi pomáhala manželka sem tam něco přidržet - vřele doporučuji stavět minimálně ve 2 lidech. Až bylo vše nahrubo připravené, celý box jsme slepili a přes hranolky v rozích pevně sešroubovali (silně doporučuju konstrukci vyztužit příčkami). Před uzavřením zadní stěny jsem vnitřek pečlivě vytlumil tlumícím rounem. Po dokonalém "proschnutí" jsem poprvé osadil repro a bassreflexy a box vyzkoušel.

Zvuk
Výsledek ještě předčil moje očekávání. Z wooferu se linul hluboký a přijemný bas. Pokusil jsem se box vybudit na maximum co dovolil zkušební zesík s TDA 7294 (cca 50W) a byl to skutečně nářez. Skleničky řinčely nejenom v obýváku, ale i v kuchyni, manželka byla zrovna v koupelně a přišla mně sprdnout, že "hraje celá kouplelna". S polotovarem jsem byl spokojený, zbývalo ho jen očalounit. Počkal jsem asi 3 dny a zakoupil potahový koberec v Dexonu a čalounické lepidlo tamtéž. Odstrojil jsem box a celý jsme ho očalounili (cca 3 hodinky práce). V podobě, jaké je zde na fotkách, ještě není úplně hotový, chybí ještě gril nebo nějaká ozdobná mřížka a uchycení repro na metrické šrouby. Myslím, že tento woofer se za svou relativně nízkou cenu směle vyrovná leckterým "značkovým" výrobkům a mnohé z nich ještě předčí.

http://s19.postimg.cc/9xwpwvyi7/maras1_01.jpg http://s19.postimg.cc/x0n8w1zzj/maras1_02.jpg http://s19.postimg.cc/3ziwmnfjj/maras1_03.jpg

Příspěvky [1]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty Autohifi » maras (Tonsil GDN 30/100/1,4)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£