Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Stavba: Leach 4.5

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 72]

(upravil Bery 14. 7. 2010 16:23)

Téma: Stavba: Leach 4.5

Zdravím,
Mám v plánu postavit tento zesilovač a chtěl bych vědět jestli mám zvolené správné součástky atd...
DPS jsem si nechal vyrobit od P. Kohouta na 70-ku materiál
Toroid mám v plánu objednat z Aldaxu ATr3B i s Kondenzátory Nippon 8x 10G/80V, tranzistory MJL 21195/96, můstky 50A a samozřejmě součástkovým setem smile
K tomu přidat nějaké ochrany, nejspíše také z Aldaxu a celé bych to chtěl nacpat do Modu krabice 3U.
Jedná se mi o to, zda jsem zatím volil správně a chtěl jsem požádat někoho šikovného o výrobu DPS pro zdroje (nebo doporučit nějaké z EZK) a nejspíše i nějaké DPS pro koncové tranzistory. Jelikož se mi nechce nějak "lepit" kablíky rovnou na nožičky koncových trandů smile
Zatím díky za všechny možné připomínky či odkazy.

Edit: Spoje vyřešeny smile

Web

(upravil Bery 25. 9. 2009 15:08)

Re: Stavba: Leach 4.5

Tak, protože na příspěvek před tímhle nebyla žádná odezva, objednal jsem součástky uvedené výše a dal se do stavby.
Oživení probíhalo úspěšně až do nastavování kliďáku, kdy mě přestal poslouchat trimr... Použil jsem normální pertinaxový namísto 10-ti otáčkového, všechny diody  jsou na svém místě, trand hlídající kliďák jsem přeměřil a je dobrý, stejně jako starší trimr.
Už nevím co dál, tak se obracím na vás smile prosím o nějakou radu jak vyřešit tento problém.

Edit: Zesilovač po přivedení signálu a napájení 2x20V přes ochranné rezistory funguje tak jak by měl.
Schéma je např zde: http://www.pavouk.org/hw/leachamp/index.html
Klidový proud jde nastavovat od 8 do 9,6mA s nejvyšším bodem ve 3/4 dráhy trimru.

Web

(upravil Betaron 25. 9. 2009 15:19)

Re: Stavba: Leach 4.5

Tohoto Leacha jsem stavil předloni a žádné problémy s ním nebyly, a to jsem použil sbiranikum součástek a plošňáky jsem maloval ručně.
Máš vecpané v chladiči ty čtyři snímací diody??

Re: Stavba: Leach 4.5

Nacpání diod na chladič jsem zatím nedělal z důvodu toho, že zatím nemám chladič který by uchladil ty trandy při jakémkoliv větším vytížení, chtěl jsem to zatím jen ořivit a nastavit kliďák za studena. Chladič je ledový, tak jsem usoudil, že to zatím nebude potřeba...

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

Teplotní vazba by měla být VŽDY. Ale nedodržení této podmínky by vedlo spíš k nadměrnýmu než příliš malýmu proudu.

Zkoušel jsi to s jmenovitým napájecím napětím?

tenhle jednoduchý obvod řízení kliďáku má nemalý vnitřní odpor... s větším protékajícím proudem se na něm zvyšuje úbytek, což vede ke zvyšování kliďáku koncáků.

Tím chci říct, že možná to je jen malým napájecím napětím. Ale s tím maximem ve 3/4 dráhy kecáš smile

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

Můžu dodat i video, s tím maximem opravdu nekecám smile nedovedu si to vysvětlit, ale snad vidím ještě dobře na měřák smile s vyšším napětím jsem to zatím nezkoušel... jdu na to

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

Tak to bylo tím napájením smile už maká. Děkuji opampe smile

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

Rádo se stalo smile

Web

(upravil Bery 11. 12. 2009 23:46)

Re: Stavba: Leach 4.5

Tak jsem to minule odložil z nedostatků financí na krabici... dnes jsem chtěl zkušebně zapojit druhý kanál a hle na ochranném odporu jsem naměřil 40V což při 15R dává přes 2,5A v obou větvích... jedinné co jsem mezitím upravoval byl plošňáček pro diody k přilepení na chladič a povyletování budičů kvůli chladičům.
Žádná součástka se po 10 vteřinách neohřála, poté už byli žhavé 25W odpory ve větvích
zkoušel jsem i úplně odpojit ty 4 diody k řízení kliďáku a bez výsledku...
Chtěl bych tedy poprosit o nějakou radu kde bych měl hledat chybu...
Proměřil jsem i všechny tranzistory měřákem na diody a všechny jsou v pořádku...
Na všech emitorových odporech naměřeno 0,43V
Na bázi budičů 2V, C-E napětí na budičích 14,2V

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

Stáhni trimr kliďáku smile

Web

(upravil Bery 11. 12. 2009 23:56)

Re: Stavba: Leach 4.5

jo tak to už jsem udělal a pořád stejné...
takže hledám okolo řízení kliďáku smile

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

Tak opraveno, jsem nasr*nej jako prase, protože jsem se celý den kolem toho motal ale nebyl jsem schopný přijít na to že pod plošnákem na kterém byli diody a byl šroubem přitisknutý k chladiči jsou 2 diody rozdrcené mad

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

Raději nic nestav Davide   smile

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

To se stane i větším machrům, než je Quart smile
Navleč ty diody do tenké silikonové bužírky a pak opatrně přitáhni, anebo se vyser na jednotlivý diody a použij dva ty nejmenší grécy s dírkou, který seženeš /EZK má tuším na 3A, B250C3000/. Z každého grécu použiješ dvě diody a je vymalováno, spoustě lidí /i Vojtovi Voráčkovi/ to tak chodí.

Já to u jednoho leacha s žebrovanými chladiči, jako je V7144-BLK od EZK vyřešil tak, že jsem do řady sletoval čtyři smd diody 1N4148, připájel na konce vláčku z diod kousky drátů a zalil rychloepoxidem do mezery mezi žebry hned první vedle tranzistorů. Funguje to skvěle, rychle a do 150°C se nemusím bát, že to odpadne. Před lepením důkladně odmastit čistým acetonem.

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

Sinclair: Jak moc velkej problém by byl překopat tu teplotní stabilizaci kliďáku na to klasický zapojení, kde teplotu snímá tranzistor? Stačilo by navrhnout poměr napětí tak aby mi přiotevřel ty tři trandy v každý větvi nebo je v tom u Leache nějakej háček?

Re: Stavba: Leach 4.5

Sinklér: Však já si dělal jen řiť smile. Jen ať staví a staví, zkušenosti jsou potřeba...

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

Pokud bych leacha předělával na teplotní stabilizaci tranzistorem, použil bych násobič Ube, jako je to např. v DPA1000.
S jedním tranzistorem to dobře nechodí.

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

Přitáhnul jsem diody trochu míň, zapatlal teplovodivou pastou a zatím je vše ok, teda až na to že než se diody ze začátku ohřejou tak kliďák vyroste na 250mA smile ale pak jde dolů a pohybuje se okolo 90mA

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

To není dobrý, takhle by to vandrovat nemělo, může se to stát osudným třeba v situaci, kdy doneseš studený, vymrzlý zesilovač do sálu a hned mu dáš plnej céres. Mně se to jednou vymstilo, sice to jen vyrazilo pojistky, než se to v místnosti trochu prohřálo, ale i tak je nepříjemný rozšroubovávat zes před akcí. Od té doby do Leachů už bastlím jen násobič s čidlem těsně vedle jednoho koncového trandu a je klid. Je to všechno o rychlé tepelné vazbě, ideální jsou samozřejmě co nejmenší diody zalisované a zalepené každá jedna těsně vedle jednoho koncového trandu /při dvou párech/, ale je s tím hrozná mechanická otrava.

Mně se jednou povedlo /spíš náhodou/ do vyvrtaných děr těsně vedle koncáků zalisovat mírným tlakem diody KY130/300, naštěstí z jedné várky, takže průměr pouzdra měly stejný. To bylo asi tak nejlepší, co se s diodovou kompenzací dá ještě provést.

Násobič Ube používá myslím i Joži u svých mutací Leachů i se šesti páry-je to velmi vhodné, protože u takové kaskády už může kliďák zastudena vyletět pěkně vysoko a něco zničit.

Web

Re: Stavba: Leach 4.5

Diody (Si + Schottky) těsně zatlačené do děr v chladiči těsně u koncových KDček jsem na radu pana Dudka použil u svýho tuňáka TW140. Kliďák to drží dobře, musel jsem do serie s diodami dát ještě odpor cca 0,4 ohmu, abych dostal kýžených 30 mA.

Web

Příspěvky [1 až 20 z 72]

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Stavba: Leach 4.5

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£