Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » džihád (TVM ARN-150-03/4 a Tonsil GTC 11/100,8)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [9]

Téma: džihád (TVM ARN-150-03/4 a Tonsil GTC 11/100,8)

  • Určení: 2pásmové stojanové reprosoustavy

  • Datum realizace: Únor 2004

  • Orientační cena: 3500Kč

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 200x505x256mm, Objem 17l, Impedance 8Ω, Bassreflex Ø57x110mm, DTD 18mm, Hmotnost 10kg

  • Autor: Jaromír Marek, džihád, desl@seznam.cz, esojam.wz.cz

Konstrukce
Ozvučnice je vyrobena z potahované dřevotřísky o tloušťce 18mm (lamino buk). Kamarád, stolař, přesně nařezal všechny desky, včetně té přední, u které srazil boční hrany. Zbytek jsem potom dělal doma sám. Napřed jsem slepil dvě boční desky dohromady s horní a spodní podstavou. Důležité bylo pořádně korpus zatěžkat. K tomu posloužily jako základ tři prastaré žehličky a potom halda jiných, na pohled těžkých, věcí, co jsem doma našel.

Dovnitř, do zadní části skříně, jsem nalepil dřevěné hranolky (v řezu cca 15x15mm) tak, aby na ně mohla dosednout zadní stěna, která je do těchto hranolků přišroubovaná. Zadní stěna je tedy vyjímatelná. To stejné jsem provedl i v přední části skříně. Přední stěna ale není vsazená dovnitř ozvučnice, tak jako ta zadní, takže hranolky byly v jedné rovině s hranou skříně. Na ně jsem potom nalepil přední stěnu. V té byly samozřejmě už vyřezané otvory pro reproduktory. A zase "fest" zatěžkat. Lepidlo drželo tak pevně, že jsem ani přední stěnu nemusel šroubovat, jak jsem původně zamýšlel. Jistota je ale jistota, takže jsem přece jenom přední desku přišrouboval. Ne zvenku, ale zevnitř. Ze zbylých hranolů jsem ještě udělal na boční stěny něco jako žebrování. To kvůli tuhosti skříně. Všude, kde byly spoje jsem nacpal tmel. Potom přišlo na řadu připevnění výhybky a vytlumení 3-4 cm molitanem. To snad už popisovat nemusím.

Výhybka
Po několika posleších a srovnávání s kupovanými reprosoustavami, a nakonec na základě simulace podle náhradního schématu reproduktoru v programu Pspice, jsem došel k výslednému schématu výhybky. Nemilé bylo, že kvůli nedostatku parametrů jsem nemohl sestavit náhradní schéma výškového reproduktoru, takže jsem chování výhybky sledoval s odporovou zátěží ve výškové sekci. Tím byl výsledek simulace zkreslený. Otázkou ale je, jak přesné jsou udávané parametry ARN-150ky. Rozhodující je ale zvuk. A ten je teď o dost lepší, než původně.

Bylo potřeba zatlumit výškový reproduktor zhruba o 3-4dB. Jinak podle Thomsonova vzorce fd=1/(2*π*√LC) je dělící kmitočet na basech cca 2.6kHz a pro výškový reproduktor cca 3kHz. Tomu by měla odpovídat vzdálenost středů basového a výškového reproduktoru - u d'Appolita je to vzdálenost odpovídající vlnové délce na dělící frekvenci. V mém případě je jejich vzdálenost zhruba 135mm. Není to ideální, ale lepší než drátem do oka.

Zvuk
Se zvukem na nízkých kmitočtech jsem velice spokojený. Takže návrh v LspCADu a WinISD přinesl svoje ovoce. Bez zatlumeného výškového reproduktoru hrála celá sestava celkově divně. Hlasy byly nepřirozeně posazené vysoko. To jsem spravil zatlumením výškáče. Při nedoladěné výhybce byl v oblasti dělícího kmitočtu asi 3dB "hrb". S finální výhybkou tento nárůst zmizel, takže středy už zní přirozeněji (mluvím samozřejmě o simulaci, měření by určitě tak ideálně nedopadlo). Jinak bych se ke zvuku víc nevyjadřoval. Přece jenom se jedná o subjektivní vjem. Já osobně jsem spokojen.

Závěr
Závěrem bych řekl jenom to, že to jsou moje první bedny, které jsem stavěl doma bez nějakého speciálního nářadí. Takže je vidět, že když se chce, tak to jde. Cena obou kusů mě přišla na necelé 3500Kč. To jde, ne?

http://s19.postimg.cc/g0y9a8kfj/dzihad1_01.jpg http://s19.postimg.cc/gezl9u4j3/dzihad1_02.jpg http://s19.postimg.cc/7y02ywzu7/dzihad1_03.jpg http://s19.postimg.cc/guav2uqgf/dzihad1_04.png

Re: džihád (TVM ARN-150-03/4 a Tonsil GTC 11/100,8)

Ahoj ja by som sa chcel spytat odkial si vypocital objem tych 17 litrov mne vychadza podla parametrov okolo 7 litrov. Je to tym ze su zapojene seriovo basove repra? Lebo ja by som potreboval nieco podobne ale basaky budu paralelne a neviem ci ten objem ktory mi vyjde pre basak mam dat dojnasobny alebo nie. Dik za odpoved.
Inak pekna praca velmi sa mi pacia.

Re: džihád (TVM ARN-150-03/4 a Tonsil GTC 11/100,8)

Zkus si to spočítat znovu, někde jsi udělal chybu. Objem kvádru je ŠxHxV.

Re: džihád (TVM ARN-150-03/4 a Tonsil GTC 11/100,8)

Jasne tak to sedi ale ja som mal skor na mysli objem podla TS parametrov reproduktora v prvotnom navrhu tak my vychadza 7 litrov. Ale ide mi oto ci sa zdovojnasobuje objem preto ze su dva basaky použite alebo nie potom by to bolo aj mozne 7+7 je 14 litrov plus vystuhy, vyhybka tak tych sedemnast je realnych, ale to je len moje uvažovanie, možem sa mylit zatial mi neni to celkom jasne.

Re: džihád (TVM ARN-150-03/4 a Tonsil GTC 11/100,8)

Meth: Přečti si co je to Vas.

Re: džihád (TVM ARN-150-03/4 a Tonsil GTC 11/100,8)

Je mi jasne že Vas je ekvivalentny objem mne ide oto ako si prisiel na to akym vypočtom že objem ozvučnice je tych 17 litrov. Lebo ak si dosadim do vzorcov pre vypočet objemu ozvučnice parametre pre ARN 150 čiže Vas,Fs,Qts.. tak mi vychadza 7 L. Bol by som vdačny ak by ste mi to vyjasnili . Dakujem.

Re: džihád (TVM ARN-150-03/4 a Tonsil GTC 11/100,8)

Simulací v vhodném softu, žadný soft ti nevyplivne vhodný objem, k němu se musíš dopracovat sám.

Re: džihád (TVM ARN-150-03/4 a Tonsil GTC 11/100,8)

Automatické ladění, tedy objemy a nátrubky "podle vzorců" jsou jenom informací, jak projev toho konkrétního repráku naladit "na nějak". Ale ono to jde i "na jinak" a obvykle to "na jinak" je lepší, než to, co dokonale respektuje nějakou teoretickou aproximaci, která vychází z učebnicových vzorců - podle kterých ty softy "na nějak" ladí.

Re: džihád (TVM ARN-150-03/4 a Tonsil GTC 11/100,8)

To som potreboval pocut. Cize prepocitat približne a doladit podla toho ako si to predstavujem aby sa to co najviac približovalo realite.

Příspěvky [9]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » džihád (TVM ARN-150-03/4 a Tonsil GTC 11/100,8)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£