Téma: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

  • Určení: 2pásmové stojanové reprosoustavy

  • Datum realizace: Září 2009

  • Orientační cena: 8500Kč

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 24x38x26cm, Objem 14.5l, Příkon 70W, Frekvenční rozsah 40-20000Hz, Impedance 8Ω, Bassreflex Monacor BR-50HP (43Hz), DTD 19mm

  • Autor: dagus

Úvod
Lepší reprosoustavy jsem chtěl už delší dobu. Jakožto student jsem měl vždy ruce vcelku svázané a nemohl a stále nemohu, si objednat moc drahé měniče. Proto padla volba na měniče firmy Monacor a snaha udělat z nich obstojné reprosoustavy. Mnoho týdnů jsem laboroval, prolejzal web, diskuze, přemýšlel co vůbec chci a v jaké cenové relaci jsem schopen bedny zaplatit. Po čtení a pár dotazech na fóru audiowebu jsem si ujasnil, že chci něco relativně levného, takže volba padla na dvoupásmo. Chtěl jsem menší dvoupásmo, které obstojně zahraje i v režimu stereo. Už dlouho se mi líbila mnohokrát diskutovaná DT-300, tak jsem hledal co k tomu a byly tu dva reproduktory SPH-170C a SPH-176. Jelikož mám rád uhlík jako materiál a celkově mě reproduktor víc lákal, vítěz byl jasný.

Ozvučnice
Ozvučnice je zhotovena z 19mm DTD v barvě ořech a velikostí (šxvxh) 24x38x28cm, lepená pomocí kolíčků a na zadní straně 4 vruty. Čistý objem při odečtení reproduktoru a BR je cca 14.5l. Bassreflex je použitý BR-50HP a je laděný na 43Hz. Reproduktory jsou zafrézovány s celkem solidní přesností. WG-300 je také zafrézovaná do SPH cca o 3cm. Na zadní straně je jen bassreflex a konektory. Celý vnitřní prostor je zasilikovaný pro 100% těsnost. Ozvučnice není vzhledově ideální (občasné nepřesnosti), ale zvukově je vyhovující. Bedny jsou vytlumeny tlumícím molitanem, který jsem si sehnal při rozebírání sušičky na auta, kde sloužila také jako tlumení o moc větších turbín.

Reproduktory
Po hraní si v programu WinISD jsem laboroval chvilku s objemem ozvučnice a laděním, než jsem si byl jistý objednáním SPH-170C. Mirulu mi doporučil dát DT-300vku do WG-300, nejdřív jsem kvůli vzhledu moc nechtěl, ale po návštěvě a poslechu jeho "mrňousů" bylo jasno, chci z toho vytáhnout, aby to hrálo alespoň jako ti "mrňousové" a proto jsem dal na jeho rady a objednal spolu s DTčkem i WG-300. Po delší diskuzi mi nabídl tuning DT-300, a že by mi pomohl za určité ohodnocení s výhybkou. Neodolal jsem a přijal jeho vřelou nabídku, jelikož výhybku bych nedokázal sám odměřit.

Výhybka
Výhybka byla dělaná s maximální pečlivostí s maximální přesností na součástky. Dělená je celkem nízko, ale DT-300 spolu s WG si toho nechá hodně líbit. Autor měření, simulace i tvoření výhybky je sám Mirulu.

Zvuk
Jednoduše řečeno maximální spokojenost. Basy přesné, rychlé, jdou dostatečně dolů a přitom z nich nemám pocit, že by byly zahuhlané, nevýrazné nebo naopak přebasované. Středy nejsou ani uřvané ani v pozadí. Jsou pěkně čitelné jak u zpěvu, tak při řeči, prostě slast poslouchat. Výšky jsou podle Mirula trošku tvrdší a výraznější díky DT-300, která má zvukem blíž spíše k hliníku, ale jak jsme se shodli, jsou pěkně čitelné a jasně zřetelné, nikterak měkké, nečitelné nebo nepřesné. Středy a výšky byl největší skok dopředu proti mým stávajícím reprosoustavám s osazením Tesla (ARN 5604 + ARV 3604). Reproduktory jsem schopen poslouchat celý den bez únavy i na vyšší hlasitost. Celé to poháním modulem LaMa MK2 s LM3886TF bez korekcí, ty totiž nejsou potřeba, celý systém je vyrovnaný a příjemný na poslech.

http://s19.postimg.cc/usk4z8fvz/dagus1_01.jpg http://s19.postimg.cc/qxgqwnwq7/dagus1_02.jpg http://s19.postimg.cc/6eqg5c86n/dagus1_03.jpg http://s19.postimg.cc/j7ek59jsf/dagus1_04.jpg http://s19.postimg.cc/fcb62p0mn/dagus1_05.jpg http://s19.postimg.cc/g33w8h2zz/dagus1_06.jpg http://s19.postimg.cc/kq9ya8qcv/dagus1_07.png http://s19.postimg.cc/a4q2y8k1b/dagus1_08.png

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

Peeekneee smile

Web

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

Blahopřeji,roztomilé budky.

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

Moc hezké, dávám ale 1- a to proto, že ten výškáč mi není sympatický... Myslím, že tak trochu degraduje výborný středobas. Nicméně tohle je můj názor a i tak je 1- hezký smile

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

Rád bych to slyšel. Líbí se mi to.

Web

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

mne sa taktiez velmi pacia, ale zaraza ma, ze nikomu nevadi to, ze je to z lamina a ze su nepresne spoje. Ale to sa zrejme u nikoho toleruje a niekoho nie smile
Inac u mna za 1, velmi pekne , sikovne 2pasmo. Urcite hra skvelo

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

Možná proto, že se o tom autor zmiňuje v textu, navíc tento nedostatek vyvažuje odladěná vexle (která z toho dělá neprůměrnou věc), ta se mě ale nelíbí, to byla opravdu nutnost tam nasrat tolik filtrů... co všechno se korigovalo? Průměr nátrubku na hraně. Z dálky moc hezký.

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

Pekné, toto si postavím k PC smile

(upravil mirulu 22. 11. 2009 21:24)

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

No po odečtení těch červených obdélníčků toho tam je míň smile
Navíc na fotce na plošňáku to je všechno, neni toho moc smile
Mě to nepřijde zas tak moc filtrů. Vzhledem k tomu, že reprák nahoře neni rovnej, má breakup, je potřeba mu dát RLC. Jsou tam dvě, aby vznikl plynulej roll-off. RCčko před kvůli srovnání impedance. Na vejce je toho málo. 3 řád pro srovnání fáze se středobasem a cívka v sérii prostažení "vocasu"

Vzhled beden není výstavní, ale bedna je utěsněna, nikde nic nerezonuje, tím, že je tam waveguide, tak zaoblení není tak kritické.
Jinak tahle bedna neni pro žádný měkoty, je to úplně něco jinýho proti opampovejm 2p bednám se stejným středobasem a s 27tdfc.
Nutno podotknout, že ty dt-300 musí být opravdu potuněný, jinak je výsledek nejistý, lépe řečeno špatný.

Web

(upravil check 22. 11. 2009 21:38)

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

Úplně průměrně složitá výhybka. Akorát mě baví ty mirulovy zátlumy seriovou cívkou na vejškáči, to jsem ho teda neučil smile.

Web

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

nejspíš někdo jinej tongue

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

Děkuji moc za kritiku.
Bedny se nevyvedly úplně na 110%(spíš po truhlařině), tak bude alespoň zase co dělat. Zatím jsem moc spokojen.
DTD byla volena z důvodu nemožnosti kloudně sehnat dýhu a mdf polepena tapetou vypadá hůř. Tuhost bedny není špatná.

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

jofi má nějaký mindrák z lamina:-)
pěkný bedýnky, ale šlo by to udělat po truhlářské stránce opravdu líp smile

Web

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

Vám se furt něco nelíbí ...

Web

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

Jofi prave nema mindrak, len ho vzdy kvoli tomu zhadzujete tu na fore.
Asi naozaj zalezi na mene. Niekto to ma z lamina urobene dobre a zhodite mu to lebo je to z  lamina, niekto iny to ma zase z lamina, dokonca dost vykusane hrany atd. ale to je cool.
Ste divni.
Inak projekt ok. Za 2 kvoli truhlarcine

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

Dobra práca, a myslím že nieje problém dodatočne odýhovať wink.

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

Veľmi sa mi ľúbia tieto bedne, robím si ich tiež a potreboval by som poradiť s cievkami. Potreboval by som vedieť, aké rozmery kostričiek mám použiť na jednotlivé hodnoty cievok? Napadlo ma použiť obal z leukoplastu. Tvarovo to vyhovuje, len neviem, či to bude vhodné. Vie mi niekto poradiť?

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

Mám jednu připomínku k projektu, spíše dotaz: Jaké jsou rozměry ozvučnice? U technických dat jsou rozměry 24x38x26cm v textu je potom 24x38x28cm. Co teda platí?

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

Jinak rozměry mojí bedny jsou také v článku popsané ale pro představu jak jsou do sebe reproduktory zapuštěné, 170C-čko je od spoda 3,5cm a wg-300 od shora 2,5cm, celý rozměr (venkovní) bedny je 24x38x28(¹xvxh) bassreflex jsem dal přibližně mezi magnety basáku a výškáče, nikde jinde nebyl prostor v bedně, takže šel tam aby nevznikali turbolence.

Ak sa Dagus nenahnevá, tak sem dám ústrižok jeho mailu čo mi písal. Pre prípadných záujemcov o stavbu týchto reprobední, sú v tej citácií obsiahnuté všetky dôležité údaje.

Re: dagus (Monacor SPH-170C a DT-300 + WG-300)

Děkuji moc, za info, provozuju to zatím v provizorní bedně a hraje to víc než slibně.