Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Ostatní technika » Jak vybíráte tranzistory na šum?

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 50]

Téma: Jak vybíráte tranzistory na šum?

Zajímalo by mě, jak dnes amatéři vybírají běžné bipolární nízkošumáky typu BC550, BC560, starší KC239F-KC309F a další podobné na šum?

Web

(upravil dj-bobr 25. 6. 2007 9:25)

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

KC239F kupuju v Compu, tam mají zaručeně orig zásoby Tesla smile) z běžných dostupných levných KCček do předzesilovačů šumí asi tak nejmíň... určitě míň, než BC547 z GM. Nevybírám konkrétní kousky...

Web

(upravil ondra Ch 25. 6. 2007 9:31)

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

Podle mě nevybírají,stejně jako já smile) v době "hegemonie operačních zesilovačů.......ale určitě to není níc složitého,jinak by jsi se neptal smile) Naznač nám..

Bobře pokud je na tom KC239, tak si můžeš být na 100%jistý,že je to Tesla,proč by to Číňan pajcoval....

Web

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

nijako, pretože nás to v škole neučia, kamaráti to nevedia tak jedine podľa dodávateľa smile

Web

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

U germánií platilo pravidlo že tranzistory s nižším zbytkovým proudem obvykle méně šuměly. Tak jsem to dělal i jako malý když jsem měl zásobičku a zkoušel jsem si z toho různé věci smile U křemíku to ale asi platiti nebude - tam je zbytkový proud minimální a rozdíly také nebudou velké takže se na to musí jinak.

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

Takže nikdo nijak nevybírá? To jen já jsem takový debil? smile

Můj přípravek jsou v podstatě dva běžné dvoustupňové přímovázané předzesilovače se základním ziskem A=200. Vstup je přes piáno-spínače uzavíratelný čtyřmi velikostmi odporů /vše TR191/, kolektorový odpor prvního-měřeného trandu je přepínatelný ve třech stupních 100, 200 a 300uA. Výstupy předzesů jsou vedeny na páčkový přepínač smile a poté na ostrou aktivní horní propust 5. řádu, která odfikne vše pod 2kHz.
Výstup je zdvojený, jeden je pro milivoltmetr, druhý je výstup pro sluchátka.
Je to pro obě vodivosti, páč všecky elyty jsou složené ze dvou a zapojené sériově "bipolárně", takže při změně vodivosti se jen obrátí polarita napájení vstupních zesilovačů.
Ven z krabičky z transformátorového plechu čouhá jen piáno a dva soklíky pro trandíky. V éře Transiwattů se mi s tím dařilo vybírat devítkové KCčka do sledovačů tak, že zesy měly odstupy přes -90dB.
Zajímavé zjištění /už dávno/ bylo, že čtyři z deseti KC509 šuměly při 100uA značně méně, než tehdejší nízkošumové speciály BC413C a BC214LC.

Web

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

pre bežných neschopných súčastníkov schématko by sa nenašlo? smile

Web

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

Ne. Je to dělané 1. dávno a za 2. "od oka". smile

Web

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

Hovno sofistikovaný-nic jiného mi totiž nezbylo! Při opravách mixpultů se symetrickými tranzistorovými vstupy tam nemůžeš naprat, cos přinesl z obchodu. Speciálně do AZL160-240 byly KC309F vybírané už ve Vráblích.
Podobně 2N4441 u Peavey a dalších.
Podobný přípravek mám udělaný i na OZ. Ten jsem zas dělal před kupou let hlavně kvůli výběru zatracených MAAček do tesláckých aparátů.
Je to možná směšný, ale i do takového blbého STUDIOMIXu 6-130 nejde na vstup zasadit kdejaká MAA503, jestliže má ten vstup být použitelný i při vyšším zisku.

Web

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

Leoši doufám,že se neurazíš,ale napadlo mě ono okřídlené: "jak primitivní! "Ale jak učinné!!!  smile)) Krásný přiklad použití zdravého elektro rozumu v praxi....

Web

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

Možná by bylo dobře tohle téma převexlovat do Dílny.

Web

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

Vyrábíme si je doma sami.

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

Zdravím na fóru, chtěl bych se zeptat zkušených, jak jsou na tom z hlediska šumu KC239F/KC309F v porovnání s BC550/BC560 z GME? Díky.

(upravil sinclair 27. 2. 2009 13:11)

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

KC309F/239F jsou lepší. Existovaly verze KC309CF a KC239CF /pár jich mám/, o kterých nevím, k čemu mohly být dobré a nejsou ani v katalogu - všechny mají betu přes 1000 a nízký šum, strašně blbě se podle mě pro takové tranzistory nastavuje pracovní bod, bázové předpěťové odpory vycházejí v řádu megaohmů.

V GME bych žádný tranzistor nikdy nekoupil.

Web

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

Takže má smysl dokoupit ty KC třeba u Denkla? Už mi zbývá jen pár kousků.

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

Ale já myslím že to nemusíš tak hrotit! Když koupíš značkové BC549... tak natom stěmi parametry nebude zas tak šptně.

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

Ano, rozhodně.
Záleží na aplikaci, kam ten tranzistor má přijít. Někde velmi dobře chodí a bez šumu i KC635-640.

Web

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

Leoši, až najdu svůj přípravek a vyfotím ho, asi se posereš smíchy. Je strašlivě starý, umí testnout 741, MAA503, MAA504 a trandy. Postupně byl několikrát upgradován, poslední varianta je tranzistorový předzes, milivoltmetr a sluchátkový zesilovač (2x MAA245 + GC511/521) a budík z nějakého kotoučáku. Svůj účel, vybrat z pytlíku MAA503 od Sedláčka jediné 3 málošumící to ale umělo smile

Web

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

Sinclair: 1. Vsjo sdělano v Chině. 2. obecně většina tuzemských (a asi nejen tuzemských..) NEZNÁ původ zboží které prodávají. Mnohdy, i kdyby OPRAVDU chtěli.. Někde v přístavu se smíchá kamion orig. a sraček pančovaných v PRC. A to doslova. pak celá Evropa montuje nalhanýho Siemense a ani o tom neví. Možná, že se tu a tam někdo podiví, jak je možné, že ten jeho (např. mix) tolika šumí a stejný sousedův je dobrý..
3. Pokud se pamatuju na studia, OBECNĚ jsou tranzistory povedenější lepší VŽDY VE VŠECH parametrech NAJEDNOU. Ty, co mají menší zbytkový proud, mají lepší H21e, vyšší Uce0, atd.
MAA 503 je kategorie sama pro sebe.... Nebudu odborně (asi bych na to ani neměl..) rozebírat %poměr barev šumu, ale praskavý šum teda vyhrával. Měl jsem jeden na ukázku, a do filmu by se s ním dal nahrát slušný táborák.. Obvzlášť pak "pěkně" fungovaly třeba v Studioechu Tesla...Ještě, že do těch patic se daly snadno nastrkat 741..

Web

(upravil dawsoo 1. 3. 2009 21:09)

Re: Jak vybíráte tranzistory na šum?

Já  používal kombinaci mírně poupravenýho modulu předzesilovače pro hlavu z B115 obohacený na první pozici KC149F paticí a nf Milivoltmetr big_smile taky to byl pěknej bastl... dneska už nestavim a všechny tyhle ptákovinky zůstaly v bejvalý práci někde ve skladě v krabicích big_smile Operáče jsem na šum nikdy netestil ,vždy jsem kupoval tam kde bylo třeba rovnou OP27,AD745,NE5534A a podobný dražší bordely big_smile

Není co dodávat...

Příspěvky [1 až 20 z 50]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Ostatní technika » Jak vybíráte tranzistory na šum?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£