Téma: Hledam odbornika na PC

Nejdriv ale jeste jednou zduraznim ODBORNIKA, kdo neni opravdu znaly problematiky, at sem nepise, je spoustu jinych temat. Ja potrebuju poradit a to tak, ze velmi rychle a kvalitne. Vim ze je to tezke, ale treba mi nekdo pomuze objasnit pricinu. O tu mi jde v prvni rade.

Mam PC, neni moje ktere se chova naprosto mravne, nikdy zadny zatuh, zadny restart nebo podobne veci. Proste bezproblemove PC. Az po nejake dobe, ktera je ruzne dlouha, nekdy rok, nekdy mesic dojde k tomu, ze nenajede. Zacne bootovat, ale shodi se a zacne znovu, tak az do blba. Povetsinou pomuze spustit scandisk, opravit soubory a jedem dal.To bylo naposledy pred mesicem. Dnes jsem ho dostal znova, je znicena MFT. PC ma jeden disk, rozdeleny na dva. Cely disk C je v hajzlu. Podivam li se do spravy disku, vidim ze se nejakym nedopatrenim snizila velikost oddilu C na polovinu a pribyla cca polovina byvale velikosti C-cka jako prazdne, nealokovane misto.

Clovek by si rekl ze je vadny HW, jsem si jisty ze neni, nebot tem samym lidem presne toto delalo i predesle PC, i kdyz to melo uz moralni narok, (duron 900) jit do srotu. Ovsem toto PC je rok stare, po instalaci noveho OS vse nejakou dobu jede.

Jsem z toho uz zoufaly, nevim jak docilit aby byl klid. Nedozvim se ted bohuzel nic, bylo tam par trojanu co mi kricel antivir kdyz jsem z toho disku doloval alespon nejake soubory. Tusim ze tam byl avast, asi pekna mrdka ze je nenasel, ale to neresim.

Pomozte mi pls nekdo objasnit proc po vypnuti jsou poskozene soubory, pripadne co to muze zpusobovat.

Nepiste prosim hovadiny, alespon ne hned nez se neco podari objasnit...

(upravil juraj 2. 11. 2009 22:18)

Re: Hledam odbornika na PC

bios.updatnut na poslednu verziu.sformatovat hdd a nainstalovat os na novo.

Re: Hledam odbornika na PC

Je jedno, jestli je PC staré půl roku, nebo třeba pět let. Vadné sektory se mohou objevit na pevném disku o libovolném stáří. Zkus se mrknout na hodnoty ve SMARTu. Stáhni si třeba Speedfan...

Další možností je třeba vadná RAM. U operačních pamětí pochybné značky (Zeppelin apod.) se to taky objevuje docela často. Systém se pak s těmito paměťmi pokusí bootovat a ono ejhle.

Pokud tomu, co jsem napsal, nerozumíš, odnes PC do nejbližšího servisu. Tam závadu zcela a s jistotou detekují.

Re: Hledam odbornika na PC

Jednou jsem měl také občasné nepředvídatelné problémy s diskem a byl to vadný (tehdy ještě paralelní) kabel.
Až jsem se naštval a podezřelý kabel vyměnil a od té doby (již několik let) OK.
Za své el. kariéry jsem se také párkrát setkal se svodem (kolem 1k) mezi žílama plochého kabelu apod. Dokonce jsem jednou našel zalisovanou tkaničku od bot v PCB (v desce plošňáku mezi vrstvama). Kdyby byla suchá, tak to nevadí, ale asi nebyla, byl tam svod jak hrom...
Ps: s paměťma a problémem s bootem jsem také měl už tu čest...

(upravil karkar 3. 11. 2009 2:07)

Re: Hledam odbornika na PC

Ahoj, koukam ze  je to tu samy odbornik, tak to se taky pridam. wink

Priciny a reseni bych hledal asi tady -
1) Odstranit viry a trojany, nejlepe preinstalovat komplet system, nainstalovat vsechny dostupne updaty. Nainstalovat nejnovejsi verzi antiviru (avast mi prijde docela spolehlivy!!) a FIREWALLU!!!! Osobne pouzivam comodo. Poucit cloveka pouzivajiciho PC o bezpecnosi na inetu. Dneska clovek nevi na co narazi a viry jsou svinstvo. - To co pises poskozena MFT, poskozene/smazane soubory, atd. muzou viry zpusobit.

Tady mas nejake info: http://www.viry.cz/go.php?p=viry&t= … d=2#sjakou

2) Zkontrolovat zdroj v PC, mozna vymenit za nejaky kvalitni je-li puvodni nejaky ryzovy noname, pokud je PC v zaruce po odstraneni viru reklamovat. Pripadne reklamovat zdroj.

3) Obcas mi podobne zlobilo PC, kdyz byla vybita baterka na desce. Vymenit

4) Kolisani napeti/prepeti a razy v el. siti  - nesetkal jsem se s tim, ale urcite nepusobi dobre na zdroj a PC obecne. Pustit prez ochranu ci lepsi UPSku.

5)Zkontrolovat chyby (vadne sektory) na disku. Nekdy disky muzou odejit velice rychle - reklamovat.  Disk se obvykle nejlepe znici vibracemi a narazy za provozu, prosetrit i tuto moznost... Aby si na pc bednu nahodou nekdo neodkladal nohy ci nekopal do bedny pod/vedle stolu...

Re: Hledam odbornika na PC

Podle me je blobost:

Kolisani napeti/prepeti a razy v el. siti  - nesetkal jsem se s tim, ale urcite nepusobi dobre na zdroj a PC obecne. Pustit prez ochranu ci lepsi UPSku.
2) Zkontrolovat zdroj v PC, mozna vymenit za nejaky kvalitni je-li puvodni nejaky ryzovy noname, pokud je PC v zaruce po odstraneni viru reklamovat. Pripadne reklamovat zdroj.

Ciste muj nazor...

TomasT:Jestli to neni biosem tak je to HDD.Hdd prepsat na 0mi. Je to pro laika slozitejsi.Nebudu vypisovat.
Udelej to co psal little na konci .Odnes to do servisu.Nebo kup novu desku a HDD kdys se ti nechce do servisu.:)

Re: Hledam odbornika na PC

Biosem to neni - okolo desitky tech desek naprosto bezproblemove chodi. HDD to taky neni, jeste jsem jej netestoval, nebot z nej nemam vsechny data, ale z drivejsich zkusenosti vim, ze bude ok. Je to druhe PC ktere se chova stejne, HW to asi fakt nebude. RAM-ka to taky nebude, zadna bsod, zadny restart, zadny zatuh - nic. Pokud je RAM jen jeji mala cast narusena, zacnou problemy. Neni problem ji otestovat, ale bude OK. Po spusteni zatezoveho testu PC naprosto bez problemu jede. Vydrzi jet libovolne dlouhou dobu. Pouze az ho dostanou uzivatele, tak za nejaky cas  dojde ke zniceni MFT nebo k naruseni systemovych souboru. Dam li kontrolovat disk, ta kontrola projde, nestava se ze by nejake sektory byly nespolehlive.

Re: Hledam odbornika na PC

Minimalne ne natolik nespolehlive ze se neprokazou pri testu. Nepadaji zadne programy, jenom zbori system. Zadnych tisic instalaci softu, zahnojeny je, ale tak normalne...

Re: Hledam odbornika na PC

Možná OT: To co jsi popsal by krásně sedělo na starej vir One.Half, ale to bych se dost divil, protože to je docela dědek a docela známej, to by neprošlo žádným dnešním antivirem...

Re: Hledam odbornika na PC

Nejsem odborník na PC, ale asi jen 15 jsem jich sestavil a doma mám síť s 5PC, takže nic moc.

Ale pokud se tento problém opakuje u stejných lidí, tak bych to viděl také spíš na viry, nebo nespolehivý disk. Poučit je, ať neklikaj na každou píxxvinu...  Sám mám PC asi od r.1985 a na viry mi disk klekl asi 2x... ale vím, jak jsou občas zahnojený PC  u mých synů a to jim to vtloukám do hlavy furt. A zatím stačilo to 1-2x do roka projet konkurenčnim antivirem než byl nainstalovaný...vždy se něco u synů našlo.  Naposledy měli homefree Avast... Ale už půl roku mám všude jiný SW tak uvidím ....

Takže buď vyměnit disk - dnes už jsou skoro zadarmo ... a dát tam preventivně jinej, pokud to nejsou viry, tak mu dávám 80% pravděpodobnost.
Taky mám jeden takovej, který mi občas zazlobil - dostal jsem ho výměnou v záruce, když IBM před pár rokama do cca roku provozu lehla (obdobně jak popisuješ) jedna celá výrobní série disků...  a asi taky není 100%
Nebo se naučit klonovat disky a holt se s tím smířit, že u těchto lidí se jednou za rok udělá obnova systému...
Nebo je to jiný HW. Je to složitý systém a nemusí se vždy přijít na to, co je kde jen na 99,99 a né na 100%...

Skoro vždy se na to dá přijít, ale za cenu mnoha strávených hodin nebo někdy stačí i jen intuice nepodložená žádným HW testem - né že by se nedělal, ale proto, že nic neodhalil ...   
S nestabilitou zdrojů jsem se naštěstí nesetkal...ale s nestabilitou (darované) Ram ano, celé desky, HDD - asi z 20-30ti mi lehly 2ks, kabel k HDD, zmatenej Bios, zmatenej Boot manažer- když měl disk víc boot sektorů (systémů) atd.. A obecně se snažím nekupovat noname - nevyplatí se to ...

PS nechtěl si obecné rady, ale kde je moc neznámych, tak to jinak často nejde. Možná to někdo zkušenější ví a z hlavy poradí....

Re: Hledam odbornika na PC

Dva rozdílné počítače u jednoho uživatele dělají tuhle chybu? Že by někdo dělal pořád tu samou chybu? Tohle nebude HW chyba...

Re: Hledam odbornika na PC

Zkusil bych změnit instalační disk Win XP nebo nahodit rovnou sedmičky, je dobrý vyloučit i tuhle málo pravděpodobnou příčinu.

Re: Hledam odbornika na PC

dokkene, takhle se ke kompu nepřistupuju. hádat z věštecké koule závadu, která se projeví jednou za půl roku nemůže ani odborník. Měl jsem pár podobně chovajících se počítačů. u 99% z nich byla na vině deska nebo zdroj, u jednoho případu SW, který ale nepoškodil nic, jen bylo nutné formátovat.

Re: Hledam odbornika na PC

Bohužel zadání problému je natolik všeobecné, že konkrétní odpověď nelze poskytnout. Na základě popisu bych tipoval také na chybu HW - to že se předtím nějaký starý počítač choval podobně, nic neznamená....Chybí i celkem důležitá informace jaký software je vlastně na počítači nainstalován? Problém může souviset i s nějakou nepovedenou aktualizací. Takže jen několik bodů jak bych postupoval:
- S největší pravděpodobností odchází disk - bylo by tedy vhodné prostudovat S.M.A.R.T. status.
- Ztracené clustery mohly vzniknout i nekorektním vypnutím (natvrdo) po vytuhnutí, takže bych si zjistil:
- Nemůže se počítač přehřívat vlivem špatného umístění?
- Je dostatečně dimenzovaný napájecí zdroj?
- Není vadná RAM? (Zkusit nějaký memory test z libovolné linuxové distribuce)
- Není základní deska nějaký noname šunt u kterého po roce odejdou elyty?
- Kvalitní antivir a firewall by měl být samozřejmostí....Doporučuji např. ESET Smart security.
Dále....může to znít jako hlouposti, ale je to důležité:
- Nemá uživatel tendenci zkoušet instalovat všechny možné i nemožné programy, které vycházejí jako přílohy různých časopisů?
- Dtto pro různé hry.
- Jaký je stav rozvodné sítě 230V?

Re: Hledam odbornika na PC

Jo takovýhle závady máme na servisu rádi a ještě radši, pokud je to prodaný s nějakým časovým balíčkem, jako oprava do následujícího dne. Vidím následující možné pořadí závad: disk + kabel od disku, antivirový program (avast to je bořitel os jedna radost), pamět, zdroj. Nad mým příspěvkem najdeš již plno fundovaných rad, vzhledem k intervalu závady, ti nepomůže ani deset oborníků, možná pomazat česnekem a modlit se.

Re: Hledam odbornika na PC

IT už se naštěstí pár let neživím... Nicméně pár zkušeností podobnýho typu mám. Jednou to byla vadná RAM (která však mez potíží prošla testy - nicméně po výměně za jinou byl klid) a ve více případech daleko prozaičtější věc - vyschlé elyty ve spínaných zdrojích na boardu. Ty zdroje tak nějak jely, ale občas (proudová špička, rušení?) zřejmě poklesly v kolenou, což se projevovalo nenabíháním, padáním do modré smrti, i občasným bořením dat na disku.

Web

Re: Hledam odbornika na PC

Zadna modra smrt, zadny zatuh, nic.Vsecko jede az do momentu ze nenajede.

Re: Hledam odbornika na PC

Hodit to na smetak a koupit novej smile
Vymen HDD.

Re: Hledam odbornika na PC

Skousel si vymenit baterku?Kolegovy z prace to delalo a rikal ze to bylo baterkou.

Re: Hledam odbornika na PC

... tak ti nějak Tomáši nezávidím - z těch rad bych moc moudrý nebyl, ale podle mých zkušeností bych řekl, že pravděpodobně nejblíže jsou ti, kteří ti radí ohledně HDD. Strašně záleží nejen na výrobci, ale hlavně na konkrétním typu disku - jako jinde platí i tady - ne každý nástupce je lepší ... bohužel to platí i pro takové kapacity - nejlepší v oboru jako WesternDigital, IBM, Seagate, Maxtor - každý výrobce má v určité řadě nějakého "Černého Petra".
Žádná utilita ti na 100% pravdivě neřekne kde je chyba, všechny testy vyjdou jako perfektní, ale PC bude padat dál.
Z nejlepších mám vyzkoušený NortonSystemWorks ...

Než bych přistoupil k výměně disku, pokusil bych se ho potrápit ... mě osobně při velmi podobném problému pomohl postup:
1. všechna data zazálohovat na jiný disk (nejlépe externí), data z disku nemazat, pouze kopírovat (data na disku budeš potřebovat - nejlépe tak 80% kapacity)
2. nainstalovat program O&O Defrag pro "poctivou" defragmentaci (ve Win je pouze kosmetická)
3. spustit defragmentaci v módu SPACE
4. po skončení spustit defragmentaci v módu COMPLETE/Access

- cílem je donutit k "přerovnání" dat do nových, programem otestovaných míst a hlavně vzájemné přepsání sektorů ...

pokud se ohlásí chyba MBR, tak co je v tabulce MBR napsáno, nebylo na disku fyzicky nalezeno a naopak ... wink