Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktory » Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

Téma: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

Zdravím chtěl bych se zeptat jaký pracovní objem by jste zvolili jako na použití do třípásma jako střed.Stavím tuto kombinaci 8woofer,5mp60 a 25 TAF/D.Jěště bych se chtěl zeptat nemáte náhodou tip nebo návod jak zapustit tyto Beymy(8woofer,5MP60)?8Wofer by jste použili v basreflexu nebo nejdříve zkusili v uzavřené?Repra bych asi umístil co nejblíže sobě v ozvučnici.Nebo se mám zabývat jak daleko mám dát střed od výškáče?

Web

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

Umístění střed/basy není tolik kritické jako střed/výška, ale nejlepší je držet se zásady co nejblíž to estetika dovolí - a potom ještě blíž. Já budu 5MP60 mít jako střed taky spolu s T2030 (už nikdy víc tenhle výškáč) a dostane s bídou 2L, možná míň.
Chuck mi doporučoval udělat komoru pro střed jako trojboký hranol, což se zdá velmi rozumné.

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

Stačí málo, 3l, díky nízkému Qts se nebude hrbit. Větším objemem nic nezkazíš, ale zase nepřehánět. Vystlat celý prostor.

(upravil MaBat 21. 6. 2007 11:55)

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

To je otázka - jaký objem pro střed. Hlavním cílem je maximálně zamezit vzniku rezonancí uvnitř a zabránění šíření odraženého zvuku zkrze membránu ven z ozvučnice. Takže dilema - větší objem, který bude lépe tlumit (resp. měnit ak.energii na teplo), nebo malý, kde budou rezonance vznikat až od vyšších frekvencí...?

Z toho vyplívající otázka na antonia: říkáš nepřehánět - ptám se, jaký parametr se zhoršuje se zvětšujícím se objemem pro střed?

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

MaBat: Budeme-li se pohybovat v racionálních mezích tak žádný, ale tím "nepřehánět" jsem myslel třeba 10l, k čemu? Chápeš... wink

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

antonio: No právě že moc ne, z důvodu, který jsem popsal.. smile

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

Parametr ekonomický. Věřím, že na středových frekvencích hodně zmůže i vhodný tvar, zejména první odrazné plochy za membránou. Tedy klasická krabička mi jako nejvhodnější nepřijde. Udělat akusticky co nejmrtvější "černé" těleso. Tedy buď částečně tím hranolem - rozumný kompromis, nebo v extrému úplně kužel alá Nautilus.

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

Michal: Souhlas, ale pro leckoho je to problém, pak bych stěny řešil třeba polepením plat od vajíček a třeba i různě nahnout... ale to je starý. smile

(upravil Johnyn 21. 6. 2007 14:03)

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

Já mu dal necelý 3l, celý vystlaný. 5MP60 jsem zapouštěl tak, že jsem pomocí kopírovací frézy vytvořil kopii jejího tvaru. Pak jsem chtěl vytvořit zmenšenou šablonu, kterou prostě jen "objel" frézkou a hotovo. Bohužel mi to nevycházelo, tak jsem si tvar obkreslil na desku a prostě to frézkou obkreslil (nejdřív zaoblené části - stačí vzít správný poloměr) a pak dodělal ty rovné. Je třeba si  s tím pohrát, vyšlo mi to docela dost přesně (můžu vyfotit). Budu to ještě dodatečně retušovat, aby zapuštění bylo echt.
Michal: S T2030 už taky znova nechci dělat. Podle simulace už jí mam cca 2-3dB pod 5MP60 a pořád by snesla větší zatlumení. Navíc musim pořešit tvar charky 3500-8000Hz (trochu udělat lavor), aby zvuk byl příjemnější. Dělim to někde pod 5KHz. Možný že tam mam někde hrb, prostě se mi to nezdá. Pokud to máte někdo pořešený, sem s tim. Bez měření do úprav zatim nejdu.
Co se týče rozteče  (umístění), mam je 5mm od sebe. Vypadá to dobře - pro mý oko smile

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

Já se musím dokopat, abych do toho dřeva řízl a pak se bude ladit bas+5MP60+2030 a ten horejšek bych chtěl fakt udělat dobře. Ať to má význam.

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

Johnyn:bodla by ta fotka.díky
Má cenu dělat pro  výškáč samostný zvukovod třebas z novodurové trubky?

Web

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

Ty máš výškáč ze zadu otevřený? Nebo myslíš umístit ho místo ozvučnici?

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

Ne to ne,ale viděl jsem,že ze v bedně přidělaný zvukovod  k výškáči,prostě rouru.

Web

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

Jak říkam neni to úplně přesný, ale budu to retušovat a pujde to načerno, takže se nepřesnosti ztrátí úplně
http://www.soustov.eu/repra/5mp60_zafrez_small.jpg

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

Beztak samotná příruba 5MP není nikdy přesná...

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

Já vyřešil zapuštění nezapuštěním a následnym překrytím s kruhovým otvorem smile Teda jen fiktivně big_smile

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

Antonio má pravdu, mam dvě a každá je originál smile

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

V červenci budu taky dělat 5mp60+t2030, ale napadá mě taky myšlenka udělat 3 p s 10br60.
Co myslíte byla by to dobra volba, nemáte s tim někdo zkušenost? Jinak si mýslim, když už
3p s 5mp60, tak by si to zasloužílo něco většího než 8".(8wofer)

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

Jak je ta fotka 5MP, tak pod ní je 10BR60...  smile
Zkušenost jistá je, problém je spíš ta T2030. Snad až budou mikrofony, tak to vyřešim.

Re: Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

To by bylo super, s tou t2030 chce opravdu neco delat. Podle meho delit opravdu co nejvyse, jak rika Antonio,
nebo nejak srazit tu oblast kolem tech 3,5 az 5 kH. Tesim se, az konecne bude nejaka idelni vyhibka
s tou t2030 v provedeni toho 3p, co se tady bavime.

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktory » Jaký objem na Beyma 5MP60 v použití jako střed?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£