Re: Brutální 16" Sinuslive, kde je háček?

Srovnáváme tady 16" s 10"... To je 3násobná plocha. A najdi mi 10" s Re a zmin pod 2ohmy, který bude mít Bl přes 10. Tady se nějak uchytila ta Bl stupnice, která je v tom pdf. Ta ale platí možná u repro typu PD, zvlášť, když jsou to všecko 8ohmy. Pro 4ohmové verzi vždycky skoro polovina. A XXLS10 je 4ohmový jenom z "určení". Parametry má v podstatě jako skutečný 2ohmový měnič.

Re: Brutální 16" Sinuslive, kde je háček?

Velikost těch repráků - jejich plocha membrán mi ale do toho taky jasno nevnese. Je vidět, že vztah Bl/Mms má nic nevypovídající hodnotu, protože Bl se při změně impedance radikálně mění. Jak už jsem psal, chtělo by to vymyslet nějaký použitelnější "vzorec", který by nám řekl, zda pohon (Bl) je na jistou hmotnost systému (Mms) dostačující. Nějak do něho zakomponovat Re, možná Qts, možná to ani nejde... nevím.

Re: Brutální 16" Sinuslive, kde je háček?

Jo. Třeba EBP. smile
Ale tvé číslo Bl/mms (které smysl má) by šlo velmi snadno vztáhnout k ploše membrány nahrazením mms hodnotu mmd (což je hmotnost membrány spolu s hmotností vzduchu o objemu Sd*Xmax - myslím nebo jenom vztažené k Sd, teď nevím, jak přesně se mmd počítá, každopádně je o fous větší než mms, ale zase ne o moc, aby to nějak zahýbalo s tím tvým bl/mms. smile )
To už by se použít dalo, ne? Logicky větší membrána hýbá s větší hmotností vzduchu.


Peerless používá ještě vzoreček Bl/sqrt(Re).

(upravil iMartin 19. 4. 2007 15:37)

Re: Brutální 16" Sinuslive, kde je háček?

Doteď jsem byl přesvědčenej o tom (a v tom pdf to je napsaný taky) že Bl je součin magnetický indukce v mezeře (B, u některejch repráků se taky uvádí, bejvá >1) a l - délka závitů v mezeře, a tomu by odpovídala i jednotka (Tesla*metr). Takže si nedokážu představit, jakej vliv by na to mohla mít impedance ... předpokládám, že když je jeden reprák 4 ohm, a druhej, úplně stejnej akorát 8 ohm, nebude mít větší Bl protože má v cívce 2x víc drátů, ne?

(upravil Boramyr 19. 4. 2007 15:36)

Re: Brutální 16" Sinuslive, kde je háček?

Bl faktor se dá chápat jako převod proudu na pohonnou sílu, problém pak je v neporovnatelnosti hodnot reproduktorů různých impedancí. Peerlessácký Bl/Sqrt(Re) je v podstatě převod výkonu na sílu. Podle mě to principiálně funguje přibližně takto :

  F = I.Bl  kde I = Sqrt(P/Z), za impedanci můžeme klidně považovat Re, pak
  F = Sqrt(P) . Bl / Sqrt(Re), převedením dostaneme
  Bl = Sqrt(Re) . F / Sqrt(P), vydělením Sqrt(Re) máme
  Bl/Sqrt(Re) = F / Sqrt(P), když uvažujeme jednotkový příkon, pak Bl/Sqrt(Re) přímo odpovídá síle na membránu

Takže, pokud to chceme ještě vztáhnout na hmotnost, se kterou to má pohybovat, mohli bychom k získání DFBQC (DiyFans Bass Quality Coeficient) ještě dělit hmotností mms (Michale, máš to obráceně, mmd je bez vzduchu, jo a to Sd*Xmax s tím taky nesouvisí, dělá to 3,23*rd^3 [kg, m])

Jo a pro rejpaly, taky vím, že F = I.Bl funguje tak akorát na dva dlouhý dráty, ale principiálně to bude podobné. Reálně by to v repráku byla tlupa pěkně hnusných integrálů nad vektorovými poli, možná spíš problémek na metodu konečných prvků... prostě hnus fialovej, tak mi tu snad za ty kecy výše neutrhnete hlavu.

Re: Brutální 16" Sinuslive, kde je háček?

Jo, to je tak, když má někdo po ruce literatůru a nepíše příspěvky v pracovním zatížení. smile Máš recht - Sd*Xmax je dobrej nesmysl.
Zpracuj komplexní model reproduktoru v závislosti na TS parametrech, myslím tím diferenciálně a se vším všudy. Pustíme na to Matlab. smile