Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač pro holoprdelníky

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 44]

(upravil sinclair 7. 10. 2009 19:04)

Téma: Zesilovač pro holoprdelníky

Tentokrát zesilovač pro skutečný holoprdelníky, s IO TDA2030A a napájením okolo 2x20V je možno získat výkon až 100W/4ohm, případně s použitím obvodu TDA2050 a napájením cca 2x24V ss ještě o dost více, prostými počty lze dojít i k potěšujícímu závěru, že zesilovač, napájený takto nízkým napětím by bylo možno zatížit i impedancí 2 ohmy a získat tak výkon okolo 180-200W /podle tvrdosti transformátoru a velikosti filtračních kapacit/.
Počítáno v cenách EZK, tak celá konstrukce včetně desky, vinklu a pomocného spojovacího materiálu vyjde na nějakých 330Kč, což je za 100-200W zesilovač cena zcela bezkonkurenční.
Jen bych doporučil místo BD249/250 bůhvíodkud zakoupit v EZK tranzistory TIP35C/TIP36C, což je parametrově zcela totéž, ale v mnohem lepším provedení.
I zdroj vyjde levně, protože tam mohou být kondíky na 25V, které jsou i v provedení snap-in poměrně levné.
Když jsem si s tím před lety hrál, měl jsem na vstupu IC1 integrační RC článek, aby tam nelezlo co nemá, jinak zesilovač měl sklony k nestabilitě.
Odpory 2R2 v napájení IO je vhodné dimenzovat alespoň na 1W.
Mně to před lety chodilo s udávaným výkonem i se starými A2030V ze zvukových dílů televizorů, tranzistory jsem tehdy použil BD249A/250A od STM, dnes už je nedělají, dělá je Power Innovations a spousta dalších šikmookých šmejdů jako druhovýrobu.
http://sweb.cz/servisdok/75W.pdf

Je to oskenováno z KTE 4/93.
Deska má mít rozměr 95x104mm /mezi rohovými značkami/.

Web

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

Sinclair, od 7294 som ešte po papuli nedostal smile A to som ju naháňal na +-40,5V do 4ohm smile Ale sakra dobre som ju chladil... A ide dodnes... Asi som aj trafil nejaké dobré kusy (klop klop na drevo)

Web

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

Vždycky když někde uvidím ono můstkové schéma, vzpomenu si na blesky, šrapnel, oheň a na rukávu propálený svetr lol..
Původně to myslím vyšlo ve Wireless World, nebo v Electoru, zaujala mě ta jednoduchost zapojení smile
U nás to vyšlo v AR-B 5,6/88 a hned jsem se do toho pustil se zarputilostí sobě vlastní, říkajíc si, „to by mohlo být do kapely na výšky dobré“ big_smile
http://img16.imageshack.us/img16/927/a2 … 1bd912.jpg
http://img141.imageshack.us/img141/1679 … schema.jpg
Nevím, kde jsem tehdy udělal chybu, ale po tom výbuchu už jsem to nechtěl ani vidět yikes a naházel všech všech pět švestek do nejspodnějšího šuplíku. Nyní Sinclair rozjitřil mé chmurné vzpomínky, tak jsem torzo vylovil na světlo denní lol

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

Ten odistený granát z betaronovho príspevku sa dokonca predáva ako stavebnica HighEnd zosilňovača 200W.

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

wwsly, dobrá konstrukce s KD607/617 je třeba i TW140 smile

osobně tyhle kombinace šváb/trand nemám moc rád. Možná by to s LM1875 bylo lepší, možná by to bylo nestabilní, nevím.

Web

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

sinclair: Zdravím chtěl bych si zkusit postavit tento zesilovač pro tzv. holoprdelníky jen mám nekolik dotazů
1.Jestli by šlo poslat tento plánek zesilovače ve formatu pro world
2.Jaké jsou přesné rozměry plošného spoje v návrhu je 104mm x nevím co popřípadě jestli to je čtverec tudíž 104mm x 104mm
3.A ješte jestli bych mohl použít pokud by to nevadilo trafo 2x24v 100VA tudíž po filtraci a uměrnění napětí tam bude o hodně více voltů
Toď vše díky moc za zodpovězení dotazů zítra bych chtěl udělat plošňák na praxi a přes další tyden sestavit...

(upravil sinclair 2. 4. 2009 22:34)

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

Na tři naprosto debilní dotazy tři debilní odpovědi :
1. Myslím, že časopisy KTE budou někde ke stažení ve formátu pdf, chce to asi jen hledat
2. Proč Word-stačí v jakémkoli prohlížeči obrázků nebo Photoshopu dodržet jeden rozměr a druhý se vytvoří poměrově automaticky
3. Napájecí napětí je tam jasně předepsáno - s TDA2030 to bude nějakých 2x18V, s TDA2030A lze jít až na 2x20V, pokud by se použila jako budič TDA2050, tak by bylo možno jít na 2x23V, všechno samozřejmě myšleno už jako stejnosměrné napájení. Tvoje trafo tedy použít nelze, protože by po usměrnění a filtraci zdroj dával přes 2x36V. Nechápu proto tenhle debilní dotaz.

Deska má mít 95x104mm.

Web

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

dalo by se použít snad i LM1875, ale to tvůj "napětový problém" neřeší

Web

(upravil sinclair 1. 4. 2009 20:44)

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

S tím LMkem to nikdo zatím nezkoušel, toto konkrétní zapojení jsem měl postaveno s 2030 už v dotyčném roce, chodilo to naprosto bez problémů - jen bych doporučil zařadit na vstup IO1 oddělovací MKT kondenzátor asi 0,22-0,47uF a integrační článek 1. řádu s mezním kmitočtem asi 50kHz.

Web

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

Nevíte někdo , jaké napětí si nechá líbit Deutsche demagogische replacement(DDR) produkt A2030V ?

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

stejně jako TDA2030

Web

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

sinclaire můžu se tě zeptat na #1 že na TDA 2050 je větší napájecí U a to kolem 2x24V ss můžu tedy použít  TIP35C/TIP36C a změní se tam ještě něco jiného než jsi psal v #1?
Ještě jsem se chtěl zeptat jaký jsi měl integrační RC článek na vtup IC1 ?

(upravil sinclair 7. 10. 2009 19:07)

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

Miro, napájení celého zesilovače je omezeno napájecím napětím IO, takže použij nejméně TDA2050 nebo 2051, možná, že by to dobře chodilo /ale netestoval jsem/ i s LM1875.
TIP35C/36C jsou zcela ekvivalentní BD249C/250C. Nemění se vůbec nic, maximálně tak bude potřeba změnit srážecí zenerku k cívce relátka. Integrační článek na vstupu jsem měl tuším 100kHz/-3dB.

Web

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

dobře smile strčím tam asi tu 2050 smile
Zenerka by tam měla být podle napětí relátka ne?
sinclaire nechtělo by se ti skicnout ten integrační článek? a když ne, tak ho tam nestrčím - jde celkem o prd smile max tam půjde nějaké malé rušení...

jinak zápasím s layoutem!!! už u toho teču !! kurva je to složité ! není nad eagle 4 ....
V tom KTE jsou dost na kokot udělané cesty - jsou některé hodně teňoučké

(upravil wwsly 7. 10. 2009 21:21)

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

Integrační článek je dolní propusť http://www.tzb-info.cz/download.py?file … ropust.pdf . Dej tam třeba R=10k a C= 150p.
Místo spojení R a C připojíš na + OZ.

Web

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

No nečtu to celý ale snad se nespletu, když napíšu, že se reproň dává mezi ty dva OUTy smile

Web

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

jaké + a - ?

Web

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

pravda pravda.... je tam stř na výstupu tak proč se repra označují + a -

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

Míro, kvůli sfázování se vstupem například, když už nic jiného.

Web

(upravil Lojzek 9. 10. 2009 15:45)

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

áha, aby byl out na + repra .... tak zase jsem o něco chytřejší smile ale stejně nevím jak sfázovat smile ten můstek smile jinak kurnik pracuju na plochém provedení toho zesu ( něco jako DPA 222) smile snad mi z toho nevyjde nějaký hybrid big_smile
stčí když do báze půjde tenká cesta 0.8 mm ? E a C jsou tlusté necelé 4 mm

Příspěvky [1 až 20 z 44]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač pro holoprdelníky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£