Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Ochrana pomoci žarovky

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 33 z 33]

Re: Ochrana pomoci žarovky

Mohl by mi někdo objasnit výpočet žárovky k ochraně výškáče?
Teorii znám - hulím do výškáče proud - v "cestě" stojí studené vlákno žárovky - to se ohřívá, rozsvěcí, zvětšuje svůj odpor - vzniká dělič mezi výškáčem a vláknem...
To je všechno krásné, ale jak vypočtu jak silnou žárovku? Jaké napětí?
Já vlastně ani netuším jaké napětí se objevuje na výstupech zesilovače - tudíž jaké můžu čekat na repráku hmm

Re: Ochrana pomoci žarovky

Ahoj, povedlo se mi sehnat výhodně zesík 600W/8OHm a tak potřebuju doplnit do třípásmovek s Kappa-600LF, 6MI90, D220TI žárovkovou ochranu pro driver. Dělení driveru je na 3KHz/18dB  Doposud jsem to napájel jen slabším zesilovačem, takže ochrana nebyla potřeba. Je mi jasné, že před výhybku pro driver, nicméně, jakou hodnotu byste mi doporučili pro tuhle konfiguraci?

Re: Ochrana pomoci žarovky

Pokiaľ to tomu driveru poriadne neosolíš tak by nemal pri tak vyskom delení pro dobre odladenej výhybke odísť. So žiarovkami sú len problémy a kazí to trocha zvuk. Ku kappe15LF sa bežne dával ten driver do dvoj-pásma delený niekde okolo 2kHz a nebol s tým nejak problém aby to odchádzalo.

Re: Ochrana pomoci žarovky

No já mám spíš strach z toho, kdyby si to houklo přes vazbu s mikrofonem. Jsem u mixpultu a moderátor s tím pobíhá před bednama a ačkoli je poučenej, občas to stejně houkne. Doteď jsem to se zesíkem 2x120W neřešil, ale tohle je násobná porce, v klipu až 2x700W.

Re: Ochrana pomoci žarovky

Tak potom je to pochopiteľné. Daný problém sa z časti dá eliminovať limitérom zaradeným do mikrofónovej cesty v tedy to neuletí do "nekonečna" ten piskot. Žiarovka sa dáva na prívod do horno-priepustného filtra pre HF driver. Záleží na konštrukcii výhybky väčšinou je prívod + za ním odpor na dorovnanie citlivosti, potom CLC t-článok, žiarovku treba dať medzi + a ten odpor. Už som videl výhybku konštrukčne spravenú na veľkej konektorovej myske, v tom prípade nie je potrebné pri výmene žiarovky vyberáť basák. 24V/21W by mala pre impedanciu 8 ohm v yhovovať lepšie.

Re: Ochrana pomoci žarovky

Ano, taková je konstrukce výhybky. Je třetího řádu a před CLC článkem je odpor 6,8OHm. A přesně jak píšeš, bych to chtěl realizovat. Aby se v případě poškození žárovky nemuselo lézt do bedny, mít pro ni konektor v misce s přívodem. Výhybka je v bedně fyzicky rozdělena na tři desky, pro každé pásmo deska. Docela by mě zajímala VA charakteristika těchto žárovek, vůbec nemůžu nic najít a změřit si to sám nemůžu, nemám na čem.

Re: Ochrana pomoci žarovky

Žárovka funguje jako kompresor, je to téměř stabilizátor proudu, to znamená, že se vzrůstajícím napětí na žárovce proud příliš neroste, voltampérová charakteristika vypadá tedy podobně jako charakteristika pentody, vzhledem k tepelné setrvačnosti nezpůsobuje příliš velké
zkreslení, na výškách je zkreslení zcela zanedbatelné.

Re: Ochrana pomoci žarovky

Díky chlapi za odpovědi, přesně tohle jsem potřeboval slyšet.

Re: Ochrana pomoci žarovky

Jednoduchej návod jde přes základní el.vzorce. Snadno odvodíte napětí i proud na daném reproduktoru při jeho maximálnim jmenovitym zatížení... podle toho pak vyberete parametry ochrané žárovky.
Známe odpor R = 4 nebo 8 ohm
Známe výkon P. 
Potřebujem dopočítat proud I a napětí U.
Halen tam má D220TI ten má 8ohm a 80W sinus, takže:
I=odmocnina z(P/R), I=odmocnina z(80/8), I=odmocnina z 10, I=3,1A (při jmenovitym zatížení repra)
U=odmocnina z(PxR), U=odmocnina z(80x8), u=odmocnina z 640, U=25,3V (při jmenovitym zatížení repra)
Takže žárovku bych volil 50-75W 24V a je to dimenzovaný zhruba na dvojnásobný příkon...

  Je nesmysl dávat poddimenzovaný žárovky,  nefungujou jako pojistky aby praskaly, protože žárovka chvíli vydrží svítit i na dvojnásobné napětí ale hlavně vám nejde výkon do vejškáče, typicky zde že ta 24V/21W by mala pre impedanciu 8 ohm vyhovovať lepšie. NĚMALA!!! Protože jmenovitej proud na týhle žárovce je ani jeden ampér a víc vám nepustí, takže ta 80ti watová D220TI bude hrát max na 25W a to je ve výhybce ještě ten odpor 6,8ohm tak to bude hrát ještě menším výkonem...

Re: Ochrana pomoci žarovky

Jenom  na okraj.
V davnych dobach se pouzivalo zapojeni pro limitaci, nebo i expanzi zarovek a odporu v mustku.
Dobre popsane principy byli v knizce 100 zajímavých okruhů z elektrotechniky a radiotechniky od Slavy Necaska.
Dodnes je to jedinecny zpusob, jak kuprikladu udelat vynikajici reproduktor pro radiostanici externi, aby peaky a vstrelujici ruseni, neunavovalo obsluhu.  Do komba se hodi jak obvod expanderu, tak i limiteru. Stejne tak se da udelat krasny expander, pro jednopasmo.
Dnes jiz je trocha problem sehnat vhodne zarovky, ale dokud se prodavaji alespon do aut a moto, je z ceho vybrat.

Re: Ochrana pomoci žarovky

Kdyby chtěl někdo počítat, tak pár základních vzorečků...
  R...impedance repra (4 nebo 8 ohm)
  P...jmenovitej výkon
A hlavně řídit se spíše proudem, aby byly podobné, na žárovce může být o něco menší. Pakliže v cestě stojí ještě odpory dolaďující citlivost, může se proud na žárovce zvolit o něco větší...

http://nd02.jxs.cz/701/234/be2b6f2072_104726073_o2.jpg?1514645190

Re: Ochrana pomoci žarovky

jeffbond napsal:

... kdyby chtěl někdo počítat, tak pár základních vzorečků ...

děláš si prdel ? tak to podle těch vzorečků zkus vypočítat a nezapomeň zohlednit narůstající odpor vlákna podle jeho teploty ... roll

Re: Ochrana pomoci žarovky

Taky vycházím z těchto vzorečků ze základní školy. Spočítám si odpor žárovky při plném výkonu nebo hledám jaký výkon má mít žárovka, aby při plném výkonu měla  požadovaný odpor. Zbytek už odzkouším metodou pokusu a omylu.

Příspěvky [21 až 33 z 33]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Ochrana pomoci žarovky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£