Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 22]

Téma: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

Osazení, technická data

  • Hlavní: 2x TVM ARN-116-10/4 a ARV-078-00/8, uzavřená ozvučnice, (šxvxh) 13x60x13cm, Příkon 80W, Citlivost 86dB, Impedance 8Ω, DTD 16mm

  • Centr: 2x TVM ARN-116-10/4 a ARV-104-03/8, jako hlavní s rozměry (šxvxh) 50x13x10cm

  • Satelity: TVM ARN-116-10/8, uzavřená ozvučnice, (šxvxh) 13x13x20cm, Příkon 40W, Citlivost 84dB, Impedance 8Ω, DTD 16mm

  • Subwoofer: Visaton W250S 4Ω, bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 43x50x43cm, Příkon 100W, Impedance 4Ω, Bassreflex Ø115x290mm, MDF 27mm a DTD 18mm

Úvod
Keď som prvykrát pocítil a počul aký veľký rozdiel je medzi 7.1 a 5.1 zvukom, viedlo ma to k postaveniu 7.1 domáceho kina do mojej izby. Chcel som najmä skĺbiť nízku cenu s kvalitou, čo sa aj podarilo.

Měniče
Ako reproduktory som použil ekonomicky veľmi výhodné ARN-116 a ARV-078. ARV-104 som použil, pretože som mal doma jedno zvyšné, ale bolo staré a doškriabané a 4Ω takže som pekne nastriekal plast na čiernu lesklú, takže bol ako nový a vymenil som cievku za novú 8Ω. Do subwoofera šiel Visaton W250S, pretože chcel som niečo kvalitnejšie a s Visatonmi som mal len dobré skúsenosti, takže bolo rýchlo rozhodnuté. Použil som 4Ω, aby modul zosilňovača v subwoofri bol využitý na maximum.

Konstrukce
Všetky potrebné dosky som si dal narezať u stolára, pretože pílu s podrezom doma nemám. Na steny subwoofra sú použité DTD hrúbky 18mm. Vrchnú stenu a spodnú stenu, v ktorej je upevnený reproduktor, sú MDF kvôli frézovaniu a sú hrubé 27mm. Všetko je k sebe lepené, nič nie je šrubované. Na lepenie som použil neoprénové lepidlo Pattex Express Fix, čo je kontaktné lepidlo bez odvetrávania a chytá okamžite, spoj je na dotyk pevný po 5 minútach a vytvrdne skoro ako kameň po cca 24h, takže zlepiť ozvučnicu bol práca cca na 1 hodinku. Potom nasledovalo brúsenie, a lakovanie najprv priesvitným lakom na zakonzervovanie MDF, ostatné DTD dosky boli hladké lamino a okraje DTD som vytmelil, aby neboli drsné. Potom som celok nastriekal plničom a ďalej čierna lesklá, a 2 vrstvy priesvitného laku. Samozrejme medzi všetkým kopa brúsenie až na fázy lakovania. Na záver som lak vybrúsil jemnou brúsnou pastou a nakoniec zafinišoval s voskom, aby sa lak leskol ako zrkadlo.

Satelity som postavil z DTD hrubej 16mm, ktorá mala na sebe čiernu lamino dyhu. Dal som si narezať presné diely, potom nažehlil hrany na potrebné okraje dosiek a všetky dosky k sebe opäť prilepil neoprénovým lepidlom. Na zadných stranách satelitov sú pripojovacie terminály, ktoré majú už aj háčik pre prípadné zavesenie na stenu. Ako tlmenie je v satelitoch po stenách polepený čierny koberec, a všetok objem je vystlaný syntetickou bielou vlnou. Subwoofer je tlmený molitánom polepeným po stenách aj na bassreflexovej rúre.

Výhybky
Efektové satelity sú bez výhybiek. Všetky tlmivky sú navinuté medeným drôtom priemeru 1mm. Tlmivka 1.5mH v centri je na železnom jadre kvôli rozmerom aj kvoli odporu. Kondenzátory sú svitkové a bipoláry. Výpočty som prevádzal pomocou programov, ktoré som našiel v sekcii download na audiowebe. Zároveň sa chcem aj poďakovať za cenné rady od ľudí, ktorý mi s výhybkou na fóre poradili.

Hlavní: basy 1.3mH a 4.7µF; výšky 0.44mH a 3.3µF, útlm 3.3Ω do serie a 12Ω paralelne /5W
Centr: basy 1.5mH a 4.7µF; výšky 0.44mH a 3.3µF, útlm 3.3Ω do serie a 5.6Ω paralelne /5W

Zesilovač
Reprobedničky krmím receiverom Onkyo TX-SR506. Zosilňovač na subwoofer ešte nemám postavený, no bude to modul zastavaný do skrine subwoofru a to SPV100 od Aldaxu. Zatiaľ používam len dočasný 100W integrovaný zosilňovač.

No k zvuku... zvuk je úžasný hlavne ak hrajú všetky bedničky naraz, mám pocit akoby sa dopĺňali. Vďaka Audyssey EQ na Onkyo receivri sa reprobednicky nakalibrovali, čo znamená, že pomocou mikrofónu sa nastavila hlasitosť každej reprobedničky vrátane subwooferu a ich opozdenie, aby zvuk dopadal na miesto posluchu rovnako rýchlo. Automaticky to tiež nastavilo deliacu frekvenciu medzi satelitmi a subwooferom.

Zvuk
Skúšal som každú bedničku osamote a u efektových satelitov som neveril a fakt som ani nečakal a čudoval som sa, ako krásne vie ARN-116 zahrať celé pásmo keď ide fullrange. Dokonca aj výšky boli dosť pekne zahrané, rozhodne dostačujúce pre efekty. Možné vylepšenie by bolo použiť efekty ako dvojpásmové, no podľa mňa je to zbytočné, a rozhodne pri filmoch to nie je potrebné, pretože z efektových reproboxov idú len dozvuky, ozveny, a útržky zvukov.

Predné satelity hrajú veľmi pekne, najhlbšie basy samozrejme chýbajú, ale na to je subwoofer, no vyššie basy jsou až cítit na tele. Center je dosť malý čo sa objemu týka a bál som sa, ako to bude hrať, ale dokonca aj centrový box hrá dosť dobré tvrdé basy, no ale hlavne stredy, o čo mi aj išlo. V podstate nepočuť miesto deliacej frekvencie a reproduktory na seba naväzujú, ako by boli jeden. Pri skúšaní posluchu dokonca aj husličky, klavír a všetky hudobné nástroje, hrajúce v mieste deliacej frekvencie, znejú úplne prirodzene. Ak si pustím celé domáce kino, tak zvuk je neuveriteľne pekný za tú relatívne nízku cenu.

Basy so subwoofru sú hlboké, silné a presné. Žiadne plantanie membrány, Visaton splnil očakávania a hraje naozaj skvele. Subwoofer dokáže zahrať miestami vo filmoch až tak hlboko, že ma to až zarážalo. Doteraz som bol zvyknutý skôr na tvrdé tlakové basy z profi reproduktorov a šnekov, ale zistil som, že hifi je úplne iné. Basy sú proste ako jedna báseň. Satelity nadväzujú na subwoofer úplne plynule a ani nepočuť prechod, ani nič, čo by pôsobilo rušivo. Stredy sú pevné, razantné a pritom jasné, nie huhlavé. Výšky sú naopak detailne prekreslené a jemné, no zároveň dostatočne razantné k stredom. To sa podarilo možno vďaka kombinácii ARV-078 a ARV-104. Celok hrá neuveriteľne vyrovnane, ničoho nie je ani málo, ani veľa. Keď má dupnúť vo filme slon, dupne aj u mňa doma, že to až cítiť, keď niekto zahrá na gitare, je ako by hral u mňa doma, keď cinkajú zvončeky v rozprávke, akoby cinkali predomnou na plátne. Čo sa týka výkonu, je ho myslím až až. Zostava by s ľahkosťou ozvučila aj veľkú obývaciu izbu. S výsledkom som maximálne spokojný.

http://s19.postimg.cc/7rz8yawz3/wili1_01.jpg http://s19.postimg.cc/98fcu6p9r/wili1_02.jpg http://s19.postimg.cc/srjy3jo1b/wili1_03.jpg http://s19.postimg.cc/5elwl17xr/wili1_04.jpg http://s19.postimg.cc/wqh5mdcof/wili1_05.jpg

(upravil Jofi 18. 8. 2009 9:51)

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

zaujímave, no mne sa to veľmi nepáči, hlavne teda co sa opracovania týka. je to iba moj skromný názor

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

wili, k reprakum zadna vytka, zpracovani beden je tvoje vec (co to logo THX proboha? smile ), jenom to audyssey...

Opatrne s tim vysledkem, ktery ti automat da. Je to dobre jako prvni nastrel a asi je to to namerene nejlepsi, ale obvykle subjektivne vychazi lip, kdyz se to malicko poladi. Mam 876ku a pri testech 876 u kolegy byly manualne potunene vysledky automatu lepsi nez ten surovy automat...

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

Bez těch nálepek by to vypadalo celkem i elegantně. Hlavně, že je autor spokojen. Jinak se obávám, že spousta posluchačů ty zvonečky a husličky by před sebou neslyšela, a kdyby jo, pak bychom nemuseli kupovat drahá repra.

Jofi: Vždyť je to tvůj styl.

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

Antonio: cakal som ze prave takato poznamka padne, ale nemyslel som si ze budes ako prvy. No co uz, asi to fakt neviem robit a  nevystavovat svoje projekty radsej, nech si odomna neberu zly priklad ze?

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

Wili napsal:

Keď som prvykrát pocítil a počul aký veľký rozdiel je medzi 7.1 a 5.1 zvukom, viedlo ma to k postaveniu...

Můžeš se o tom prosím rozepsat? Detailně. Jsem celkem zvědavej na cizí názor.

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

100x lepsie ako plastovy samsung z tesca..
to logo nelahodi prilis mojmu oku
opracovanie nie je najlepsie...

Web

(upravil smejch 18. 8. 2009 22:26)

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

Na takové to domácí kinečkování určitě skvělé, slušný zpracování (až na to logo no...ale každý máme svoje vrtochy smile vidět bedny, co teď lakuju, asi by mnozí zvraceli...)
Jediný co nechápu - proč je v centru 104ka? I když asi zvládne o něco větší zátěž (což je zrovna u domácího kina celkem jedno, řekl bych) vždycky mi přišla zvukově oproti 078 vyloženě hnusná.....

EDIT: jo už čtu, proč tam je...poprvé sem to jen přeletěl smile každopádně i kdyby padaly z nebe, tak bych tam práskl 078ku.....

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

Mne sa to celkom páči, tak trocha na štýl Creativu, že?

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

Mně teda loga THX na bedýnách vůbec nevadí. Když se nejedná o nějaký opravdu HIFI bedny, tak mi to přijde jedno... Jsou to malé bedýnky a rozhodně si myslím, že "neznalým" to rozhodně přidá na dojmu z reproduktorů a tím i autorovi. Tak říkám: "Proč ne!! Mně se to líbí." Můžu se zeptat, kde jsi je sehnal? Díky.

Web

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

2All: dlhsi cas som nebol na audiowebe, takze prepacte ak som nereagoval. Ano tie stitky som uz odobral casom som sa toho doslova "nazral" a mal som ich dost takze som ich zlepil a ostal uz len na subwooferi lebo je to velka cierna krabica tak aby to trosku rozveselilo...

2acoustic: Tie stitky su vyrobene technologiou Grawerton je to tepelna tlakova potlac na predmety s vysokou kvalitou, ktore maju polymerovu vrstvu da sa vytlacit v podstate akykolvek obrazok napr. na plech, hrncek, puzzle, tricko, vankus  a mnoho inych veci... ja s touto technologiou pracujem v praci, ide o darcekove predmety.

2Zorg: No mal som pred tym 5.1 geniusy tie take stare drevene a k tomu audigy 2 ZS zvukovku malo to 5.1 zvuk no a pri filmoch jasne ze to hralo fajn aj u jedneho znameho co mal yamahu 5.1 a nejake jamo repro to hralo a bolo to ok ale cosi take zahuhnane nie velmi ciste no ale ano bolo to priestorove ale malo, len sem tam efekt pripadne nieco zasustanie a podobne. Ale stale ma lakala myslienka vyskusat co to je 7.1 tak som si potom neskor kupil creative 7.1  bednicky a bol som prekvapeny o kolko priestorovejsi 7.1 zvuk je. Samozrejme ze tie creative boli cosi strasne ale slo o to skusit to a to ma presvedcilo o tom ze si kupim 7.1 receiver s poriadnym subom a bednickami a nejakou kvalitnejsou zvukovkou. Totiz 7.1 zvuk teraz ked uz mam ten komplet postaveny je o niecom uplne inom. Totiz rozlozenie zvuku pri 7.1 je uplne ine ako pri 5.1. Omnoho viac signalov je pustanych do side boxov a efektov, pri 5.1 je to len zlomok zo zaznamu. Nehovoriac o tom o kolko viac vykonu pustaju satelity co sa tyka stredov a vysok. Mam doma prezentacne DVD od THXu a DTSu s roznymi demami, ak by som ti pustil zo starwars episode I. tripod race na dolby digital 5.1 a potom na DTS-ES tak by si ten rozdiel dost aj sam zretelne poznal. Nejde az tak o bitrate medzi DTS a DD zvukom ale o to ked mas zdroj signalu, ktory fakt ma viac kanalov tak to vnimas uplne inak. Velmi vela krat sa ti uplne autonomne stane ze sa aj za tym zvukom obzries ci tam fakt je. Zase original 7.1 zvuky ti popisat neviem lebo tie moje Onkyo prehrat nevie napr. Dolby true HD alebo DTS HD mastered a podobne. Ale medzi 5.1 a 7.1 rozdiel uz spoznas aj pri smiesnom DD-ex co je v podstate len rozmixovane 5.1 do viacerych kanalov alebo DTS neo:6 atd.... je to tazko vysvetlit a je to na velmi dlhe pisanie, treba to pocut a tak je to najjednoduchsie. Heh minule som pustal jungle zuvky od georga lucasa na plno co to dalo a ked letela helikoptera tak mama vybehla z kupelne ze co helikoptera lieta nad nasim domom ze co sa deje big_smile vie to fakt velmi realisticky napodobnit 3D priestor, na filmy proste super, hry tiez. Ak chces nejake detaily kludne sa opytaj neviem ci som presne vystihol co si chcel vlastne vediet lebo je to pisane viac menej "od buka do buka"...

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

A ty máš EP1 v DTS-ES?! A netaháš nás tady náhodou za fusekli? wink

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

no nie celu EP1... celu EP1 mam len v klasickom DTS, v DTS-ES je len ten tripod race co tam idu na tych takych vozikoch co maju turbiny je to len pri demach na tom lucasovom dvd. Cely film EP1 v DTS-ES nemam ale urcite je, mozno aj digitaly remastered blu-ray s DTS HD master audio existuje. To starwars som uviedol len ako priklad lebo tam je to fakt dobre pocut, mam aj ine filmy s DTS-ES zvukom a stoji to za to. Ved len bitrate DTS zvukovej stopy je taky ze na celom HD ripe nejakeho filmu ma zvukova stopa skoro 1GB.

(upravil Zorg 23. 8. 2009 17:41)

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

Pokud jsou tam tak velký rozdíly, jak nejen ty popisuješ, věř, že si na tý ukázce dali extra záležet, tj. je to úplně jinej master.
BD neexistuje vůbec (yet), DVD pokud vím nikdy s DTS nevyšly, Lucas všude cpal AC3. Ale ten tripod race by mě zajímal - na kterým DVD je to přesně?
Neber to jako rejpání, fakt mě to zajímá, rád si poslechnu něčí názor na multich smile

EDIT: A pozor na HD ripy, občas, až většinou, nějací chytráci (Eureka a spol.) vezmou třeba TrueHD, pomocí PowerDVD filtrů to rozkódujou do PCM, a zpětně zakodujou do DTS, byť full bitrate (1536kbps).. Ještě větší chytráci to v mezikroku třeba normalizujou nebo přidají LFE. Přitom stačí vzít core z tý HD stopy (ať už DTS u dts-HD a nebo AC3 u Dolby TrueHD), pochybuju totiž, že tím reencodem se lze dostat ke kvalitnějšímu výsledku než to core. Až budu mít epesní HD nářadíčko, tak si to ještě potvrdím.

(upravil Wili 23. 8. 2009 22:06)

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

No neviem ako je to tam s tym kodovanim presne poprekrucane ako vravis nevyznam sa v tom az tak ako sa tie ripy vyrabaju az taky profik niesom big_smile, jedine co viem tak pridat/odobrat audiostopu do matroska suborov a to asi tak vsetko big_smile pripadne ju rozobrat. Ja len jednoducho stiahnem HD rip, najcastejsie v 720p kvalite(1080p nevyuzijem lebo projektor tolko neda takze je to pre mna zbytocnost) no a zvuk je napisane presne aky je, ci uz AC3 5.1 alebo AC3 2.0 alebo DTS, DTS-ES a podobne, a vacsinou plati ze co tam napisu je pravda, ked to pustim receiver napise to iste a hra to ako by malo...

mmm akurat som pozeral a ten pretek ma 406 MB sam o sebe takze netom to tazko poslem pockaj skusim ti najst linky na to DVD a poslem ti odkaz mailom...

EDIT: uz je to poslane takze by si to mal mat v maile , podarilo sa najst smile

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

no uz su zmazane, az teraz som dosiel z prace domov takze az teraz.... dufam ze si to skopiroval aspon tie linky no a potom uz len stiahni rozbal a mas to tam vsetko...

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

Nedali by ste k tomuto projektu náhľady fotografii?

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

Velmi vela fotografii tam nie je, dost som zabudal fotit pocas stavby lebo ma stavba velmi bavila big_smile ale mozem pofotit vsetko mozne zvonku, pripadne myslim ze mam este zopar fotiek z prevedenia zosilnovaca do subu, nic moc praca co sa mechnickeho prevedenia tyka az taky zbehly v tom niesom no aspon ze po elektrickej stranke to funguje. Je tam automaticke zapinanie pri privedeni signalu, regulacia hlasitosti a sietovy vypinac inak nic. Vyhybka nebola potrebna vdaka receivru (v navode to aspon tak doporucovali aby sub nemal vyhybku). Inak celkom sa cudujem aky spolahlivy odolny a zaroven dost ucinny je ten SPV100, pri uplne max budeni cca po 1 hodine v letnych horucavach je chladic v dost rozumnych teplotach odhadom tak do 40-50 stupnov.

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

Takze uz si ten zosilnovac vymenil? a co si tam mal zac ten integrovany?

(upravil Wili 28. 8. 2009 21:30)

Re: Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

jj uz je vymeneny, len som to docasne mal pustene cez technics receiver taky starucky... cca 60W kym neprisiel postou ten SPV100

Příspěvky [1 až 20 z 22]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Wili (domácí kino 7.1 TVM, Visaton)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£