(upravil antonio 3. 3. 2024 21:15)

Téma: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

  • Určení: 2pásmové stojanové reprosoustavy

  • Datum realizace: Květen 2007

  • Orientační cena: 5000Kč

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 27x63x30cm, Objem 30l, Příkon 100W, Citlivost 88dB, Frekvenční rozsah 50-20000Hz (-5dB), Impedance 8Ω, Bassreflex Ø60x145mm (36Hz), Překližka 18mm

  • Autor: ondra Ch

  • Další projekty: Profi satelity (Fane KC15/300 a Selenium D210Ti + HM25-25)

Úvod
Tyto reprosoustavy vznikly tak trochu neplánovaně. Doma se mi válel zbytek překližky po stavbě PA subbasů, tak mě napadlo ji nějak smysluplně použít.

Rozhodl jsem se pro stavbu "klasických" monologů ARN-226 + ARV-104. Musím uznat, že to hrálo celkem poslouchatelně. Potom následovala výměna výškových reproduktorů za GTC 11/100,8 včetně úpravy výhybky, tehdy už za pomoci měření, opět jsem se dostal o stupínek výš v čistotě zvuku. smile

Byl jsem vcelku spokojený, až do chvíle, kdy se v bazaru objevil dawsoo s nabídkou reproduktorů Monacor SPH-225C za velice slušnou cenu. Neměl jsem nikdy moc důvěru k reproduktorům prodávaných pod touto značkou, ale pohled na fotky a TS parametry mě u tohoto kousku silně nahlodal a nakonec jsem si pro ně do Prahy dojel. Spojil jsem příjemné a užitečné - mohl jsem na vlastní uši a oči poznat impozantní Davidovi bedýnky - nemají chybu.

Takže, další verze ve stejné ozvučnici byla SPH-225C + GTC 11/100,8. Vzhledem k TS parametrům SPH, jsem z původně uzavřené ozvučnice udělal basreflex. Zvuk byl zase o něco blíž k ideálu zejména co se týká basů - oproti "plandavějšímu" ARNku je SPH pravý opak - přesné, razantní a rychlé basy, tak trochu jako profi basáky - zřejmě díky velkému Bl=12.5Tm a to já moc rád. smile Za nějakou dobu mě opět nahlodal Dawsoo a já si pořídil výškové reproduktory Monacor DT-300 a to už je současnost.

Ozvučnice
Jak jsem již napsal v úvodu, ozvučnice je vyrobená z březové překližky tl. 18mm, pouze přední panel je vyroben z dubového masivu. Nejsem moc zručný truhlář (co by jste taky chtěli po elektrikářovi). smile Spoje jsou dělané natupo a zabroušené, přední panel má ofrézované hrany, reproduktory jsou zapuštěné. Povrchová úprava je provedena namořením a následným nalakováním. Nemá žádné vnitřní výztuhy - myslím, že je i tak dostatečně tuhá. Čistý vnitřní objem je 30l. Basreflexový nátrubek je vyroben z novodurové trubky a je umístěny vzadu, naladění je cca 36Hz.

Výhybka
Jelikož mám nějaké to "taky vybavení" pro akustická měření - slušnou zvukovku a ECM 8000, tak jsem mohl postupovat tak, že jsem si nejprve změřil oba měniče v ozvučnici, poté výsledky "nakrmil" LspCAD a začal simulovat. Nakonec mi vznikla vcelku jednoduchá výhybka bez kompenzací, je to moje první výhybka takto vytvořená, takže určitě není ideální, ale mě se zvukově líbí. Díky použití DT-300, který má nízký rezonanční kmitočet, jsem mohl vyhybku řešit jako 12/12dB, cca 2200Hz, je na ní ale ještě co zlepšovat, to si nechám na zimu. smile Cívky jsou vzduchové, kondenzátory TC205.

Zvuk
SPH-225C nejde sice nějak extrémně hluboko, nový měl fs=48Hz, ale je to vykoupeno naprosto přesnými basy. DT-300 mě velice příjemně překvapil, hraje podle mě lépe než GTC a hlavně jde dělit poměrně nízko, což je ve dvoupásmu s 8" basákem důležité. Nevím co bych ke zvuku napsal, nemám barvitý sloh recenzentů z HiFi časopisů, napíšu pouze tolik, že zvuk těchto soustav je pro mé ucho velmi příjemný a neunavující - jsem spokojený.

Měření
Měření probíhalo venku na dvorku, takže jsem mohl nastavit delší časové okno. Orientační měření TS parametrů SPH-225C:

Qms=4,12; Qes=0,414; Qts=0,376; fs=48,1 Hz; Mms=34,8 g; Cms=0,315 mm/N; Rms=2,55 kg/s
Dd=175 mm; Sd=240,53 cm^2; Vas=25,85 l; Re=5,9 Ohm; Bl=12,24 N/A; Rme=25,4 kg/s
SPL=90,3 dB/W/m; Hc=0 mm; Hg=0 mm; Xmax=0 mm; Pe=0 W; Le=1,05 mH

http://s19.postimg.cc/547gbjer3/ondrach2_01.png http://s19.postimg.cc/b6f321373/ondrach2_02.png http://s19.postimg.cc/rip4rrhin/ondrach2_03.jpg http://s19.postimg.cc/cb957epnz/ondrach2_04.jpg http://s19.postimg.cc/j2zka9enj/ondrach2_05.jpg

(upravil Mike 18. 6. 2007 12:21)

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

Muzu rict, ze pekne.

Web

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

Pěkný to máš. Nevím proč, ale 2-pásmo 8" + výškáč se mi vždycky líbilo a navíc jsi použil poněkud méně známý reproduktory, takže chválím.

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

Jenom otazecka, kde se dají sehnat Monacory a zhuba za kolik a taky nejake parametry, protoze tohle vypada celkem slusne.

(upravil siss 18. 6. 2007 13:15)

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

bednicky su velmi pekne smile .. ako to hra?

www.monacor.cz za tie ceny ktore tam su uvedene si to mozes objednat priamo u nich. vid kontakt. je tam icq cislo nejakeho obchodneho zastupcu. objednaval som tam tiez repro.

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

Ondro vypadají moc pěkně, docela bych si je rád někdy poslechl hlavně pak kombinaci těchto repráčků smile

Není co dodávat...

(upravil ondra Ch 18. 6. 2007 18:08)

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

Děkuju za pochvalu pánové....Davide ,až pojedu do Prahy, tak je vezmu ssebou smile
Otázka pro všechny-mrkněte na průběh impedance a řekněte mi jak mám naladěný basreflex smile

Web

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

Docela se mi to libí, Br by měl být na 30ti. Máš to podpořené subem ?

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

Pěkný bedýnky smile Takové macky wink

Br by měl být nalazen na 55, když to tam máš napsané, ale ... ehm ... 60?

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

Poctivé klasické bedne, nič navyše, nič nechýba (snáď okrem stojanov). Použité repráky poznám, verím, že zvuk zodpovedá popisu.

Web

(upravil ondra Ch 18. 6. 2007 21:16)

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

Tondovi jsem to nějak blbě napsal. Mám tam jeden basreflex o průměr 60x145 mm ,takže box je laděný cca na 36 Hz. Je to vidět i na průběhu impedance "minimum mezi dvěma maximi je přece rezonance basreflexu.........nebo žiju v bludu? smile

Web

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

Nežiješ... taky zírám, kam na ty čísla drazí kolegové chodí...

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

samozřejmě máte pravdu

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

Stydím se a jdu klečet do rohu...
Ještě uvažuju že na svůj předchozí přispěvek dám edit, ale asi nechám svou ostudu vystavenou sad

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

Mě se to moc líbí,moc-mám úchylku na tkaný membrány,chtěl bych to slyšet hrát.Akorát nemám rád tuhle polosloupkovitou vejšku,udělal bych je nižší a hooodně hluboký.

jo aha,bejvalá monolgalmara smile

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

Mě se ty polosloupky také moc nelíbí (vizuálně). Ale hluboké bedny jsou zase pro změnu nepraktické. Raději bych vysoké štíhlé sloupy smile I za cenu toho že by kvůli objemu musela být uvnitř přepážka.
Ale jinak moc pěkná práce - takový akurátná "upgrade" Monologů smile

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

V textu se mluvilo o nátrubcích v množném čísle, hodil jsem to do vzorečků a vyšlo 55Hz. Jeden teda vychází na 39Hz, v grafu 36Hz. Opraveno.

Bedýnky jsou to hezký, zvlášť ta povrchovka a poměry stran - takhle se mě to líbí. wink

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

Líbí se mi to, pěkně obouchaný, aspoň to tak vypadá smile

(upravil dokken 19. 6. 2007 22:31)

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

Thales: Nevidím nejmenší nepraktičnost na tom že bedýnky jsou hluboké.Snad nejsi hifilama co to strká do obývákový komunistický stěny?Jasně,musíš k tomu ale fešný stojánky,ale ve finále je to hezčí jak okoukaný sloupky,který má doma kdekdo...
PS. co to je za zesík co máš na websajtu?

Re: ondra Ch (Monacor SPH-225C a DT-300)

Včera jsem je viděl a slyšel naživo smile Můžu říct, že jsou nádherný, a to dřevo vypadá úžasně! Slyšel jsem je sice chvilku, ovšem zvukově jsou velmi příjemné, basovej fundament mě hodně překvapil. Ondro, dobrá práce!