Téma: Desktop - SATA, IDE, RAID, atd...

Problém je tento:

Moje deska sice disponuje celkem 6ti SATA porty, ale jeden je externí a z těch ybylých 5ti uvnitř, jsou dva použitelné pouze pro AHCI nebo RAID. Volné pro IDE jsou tři, z toho jedno padne na Combo mechaniku a tím jsem na dvou discích, což je pěknej opruz.
Použitím AHCI bych nejspíš získal přístup k těm dvěma zbylým SATA a je to v současné době to, co asi udělám, pokud se mi to podaří.

Další možností - která se mi teoreticky zamlová čím dál tím víc, je konfigurace v RAIDu. Z určitého důvodu by se mi velmi hodilo mít všechny disky (optimálně tedy 4, aby se využila komplet kapacita té desky) z pohledu systému jako jednu "partition", nebo alespoň se tak pro file system tvářící. Připojení disku do odresáře vytvoří jenom lnk, což není adresář a softy do něj odmítají vstoupit při rekurzivním průchodu adresářovým stromem.

Možnosti:
a) koupit PCI řadič se 4mi SATA a ject to všecko v IDE. Mít tedy 4 disky. Jde nějak namapovat disk jako plnohodnotná složka, aniž by to byl link*? To by v mé situaci bylo nejsnazší, mám nastavený systém, disky plné dat...

b) Převod SATA do AHCI, což znamená buď reinstall oken, nebo šašení s registry a nejsem si jistý, zda to s mým chipsetem jde. Přednosti AHCI jsou mi egal, jde mi předostně o využití těch dvou "fialových" SATA portů, které podle manuálu k desce v AHCI jedou.

c) RAID. V jaké kombinaci? Lze RAID 0 se 4mi disky najednou? Když zemeře jeden, je to celé v háji? Disky mají sice stejnou kapacitu a jsou ze stejne "generace" ale nejsou od stejných výrobců, s RAIDem jsem od počátku absolutně nepočítal.

Deska:
http://www.anacomp.cz/default.asp?cls=s … tiid=34350
Disky směsice Samsung, Seagate, WD... vše 1TB, jeden (max dva) prázdné, zbytek plný dat.
DVD/BD mechanika LG, SATA - někde jsem se dočetl, že při použití RAIDu na disky nejsou SATA mechaniky přístupné?

Návrhy? Rady? Možnosti? Pokud jsem se někde dopustil mylných závěrů, nebo technických nepřesností, za opravu budu nesmírně rád.

Priorita je co největší kapacita, optimálně narvaná do JEDNOHO adresáře. Pokud by ty pole byly dvě, tak už je to pro mě to samé, jako mít 4. Extrémní rychlost nepotřebuju, HotSwap nebo podobné blbinky taky ne. Klidně klesnu do W2K, Optimálně XP, Visty bych tam nerad, je to zbytečné.

Pokud lze splnit podmínku * z bodu a, subjektivně preferuji to.

Díky všem.

Re: Desktop - SATA, IDE, RAID, atd...

Jestli to nepoženeš všechno na AHCI, tak tě klepnu smile Ten mount do adresáře jsem říkal, že zjistím/ozkouším, teoreticky bys to neměl poznat, mělo by to být na úrovni FS.
RAID0 na 4 discích ROZHODNĚ ne, protože smrtí jednoho to můžeš celý leda zformátovat a začít od píky. Tím se nabízí spíš otázka - máte někdo zkušenosti s JBOD? Jestli při havárii třeba 2. disku nepřijdu i o data na 3. a 4., jestli je to v tomhle režimu na sebe nějak nenahraditelně navázáno a nebo prostě kdybych je vyjmul z pole, přijdu max o soubory na hranicích jednotlivých disků?
Jo a ještě to jde udělat jako RAID1, taky bys to měl jako 1 disk a nad 4ma už by to bylo sakra bezpečné lol

Re: Desktop - SATA, IDE, RAID, atd...

mount do adresára vedia W2K aj XP a vyššie, a odporúčam všetko čo je sata aby šlo na ahci, aj za cenu reinstallu okien.
do raid 0 by som nešiel, maximálne s domi diskami, so 4 to je samovražda, pravdepodobnosť straty dát je 4násobná

Web

Re: Desktop - SATA, IDE, RAID, atd...

Ano RIID 0 jsem si zavrhnul sám pro sebe, bude tedy:
AHCI, reinstall WinXP.
Pokud půjde ten mount, tak naprosto supr.

Re: Desktop - SATA, IDE, RAID, atd...

len na to treba dáke utilitky, ale NTFS nemá problémy

Web

Re: Desktop - SATA, IDE, RAID, atd...

http://s4.postimg.cc/a0jri4j09/536_mount.jpg

wink

Re: Desktop - SATA, IDE, RAID, atd...

Pak je vse v poradku. smile Diky, kluci.

Vysledek - AHCI (pripadne dalsi radice do PCI), mount timhle zpusobem. smile