Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 18)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Tip na repro, "Poor Man's R909"

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 18 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 359]

(upravil MaBat 15. 7. 2009 15:46)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Sorry, prostě nemám čas procházet a hodnotit všechny možný varianty smile

Rád pomůžu s něčím konkrétním, ale v týhle fázi nemůžu víc sloužit...

(upravil bhm1 15. 7. 2009 15:52)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

ok. promiň... počkám až se v této debatě bude angažovat i někdo jiný a třeba poradí.. každopádně dík za čas.:)

edit: Taky možnost big_smile každopádně já bych se toho nebál a klidně se do toho pustil... Další faktor do plusu je nenáročnost ozvučnice a náklady na ni...

(upravil MaBat 15. 7. 2009 22:32)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Myslím, že spousta lidí si jen odplivla při přečtení slova "Hadex" a dál to nečetla (Nebo si jen vybaví blbej zvuk vršku z R909 z předlonský výstavy).

Edit: nápady a návody na otevřenej sub má na webu třeba Linkwitz: http://www.linkwitzlab.com/woofer.htm
Ale to je šaman aktivní ekvalizace, k tomu používá trochu jiný repráky.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Proč hrály 909 tak blbě navrchu, když maj mít revelatora s magneziovým (EXCEL?) Seasem?

(upravil MaBat 19. 7. 2009 9:14)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Protože repráky samotný nic neřeší. Jde o konstantní směrovost v pásmu 1 - 10kHz, přinejmenším (resp. co nejvíc "konstantní", ev. pozvolna narůstající, což je u klasický bedny nevyhnutelný, konstantní umí jen WG, nebo zcela "omni" zářiče úplně jiný konstrukce, než jsou dynamický repráky). Tady, okolo 3 kHz, kde se dělí ta vejška, bude v tomhle směru hnusnej skok a je úplně jedno, co to je za vejškáč. Krom toho ten středák je tam podle mě moc malej, aby držel krok při hladinách, na kterých jsou schopný jít ty dvě 15", pokud je dělenej na 250... a pokud se to ohulí (jako na výstavě), je to zoufalý, protože se k tomu přidá ještě nelineární vnímání difrakcí (zní to jako zkreslení), který jsou u OB obecně dost problém...

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Ježiši, hrálo to na sračkovym digi receiveru, dopyčy. mad

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

A já ti říkám, proč to nemůže hrát úplně dobře na žádném.

(upravil check 16. 7. 2009 12:16)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Na openbaffle by měl být reproduktor hlavně větraný. Vím bohužel přesně, jak to bude hrát. Ale jako sranda projekt, proč ne.
To mi tu 8BR40ku změřte, jako střeďák ani náhodou. Neutáhne svojí zatížitelností a už vůbec nemluvím o membráně. BCčko je maximum, co si může kdo přát, přitom stojí pakatel. Horní dělička je v tomto případě omezená akorát směrovostí. Tady bych nevymejšlel nic jinýho, neb cokoliv jinýho bude podstatně horší. Jedině snad použít o fous menší rozměr - BC 6MD38. V pasivní verzi se stejně extrémně nízko dělit nebude.
909ky hrajou nahovno právě kvůli tomu excelu. Jednak to neutáhne tepelně (sorry ale 1" cívka vedle 15" je vtipná) a se s výhybkou asi nevytáhli. Vejškáč je bůch ví jaký oemko. Když se podívám na tu průhlednou kalotu s filcovým kolečkem, tak mi to něco připomíná smile.

Web

(upravil MaBat 16. 7. 2009 14:04)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

checku, ty 15" jsou úplně zticha a studený, jako psí čumák smile Kdyby to byly úplný sračky, nedával bych to sem jako "tip".

(upravil Zorg 16. 7. 2009 14:04)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Ale tak možná minimálně jako projekt "OB-ano/ne" vzhledem k nákladům dobrý.

MaBat napsal:

protože se k tomu přidá ještě nelineární vnímání difrakcí (zní to jako zkreslení), který jsou u OB obecně dost problém

Kde vznikají atd. - rozepiš to víc.

(upravil MaBat 16. 7. 2009 14:17)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

http://www.aes.org/e-lib/browse.cfm?elib=13722

Jsou to všechno obecně dostupné věci a odkazy a tipy už jsem dával několikrát, ale jak se říká, chytrému napověz...  Vše se lze dočíst, i zadarmo, i to, jak a kde vznikají difrakce a co pro sluch znamenají.

Ale už tu nikomu nic vnucovat nebudu, protože jsem pak akorát za vola...

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Tož já vim už dávno, že bych potřeboval nakopat do řiti lol Mě šlo o poslední část tý věty, pročs to vypichoval zrovna u OB.

(upravil MaBat 17. 7. 2009 11:12)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Shrnutí selskou řečí: všude, kde se zvuková vlna ohybá okolo zakřiveného povrchu, vznikají difrakce, v podstatě další nezávislé vlny v tu chvíli a na tom místě vzniknuvší. Jejich intenzita je frekvenčně závislá, ale hlavně tím větší, čím "prudší" je zakřivení té hranice. Ostré hrany jsou v tomhle nejhorší. "Hrana" té desky především a ozvučnice obecně se proto musí co nejvíc zaoblit, má-li se to eliminovat, ještě lépe tam ty vlny pokud možno neposílat, čemuž konečná realizace u R909 příliš neodpovídá (ale jak už tu padlo, tam toho skřípe víc). Při nižších hlasitostech je to ale daleko méně slyšet, proto jsem o tom mluvil v souvislosti s hlasitostí na výstavě (jestli hraje někdo tak nahlas i doma, nevím, patrně jo).

Důležitý je to, že to zní jako zkreslení, ať už je samotnej reprák sebevíc lineární... (je to právě to, co dělá zvuk nepovedených, resp. především na výkon zaměřených, PA hornů tím, čím je, drivery jsou v tom povětšinou nevinně).

Tohle všechno jsou ale ověřené poznatky až z cca roku 2006, takže není divu, že audio-obec na to teprve začíná reagovat, v zajetí zažitých dogmat, nezřídka odmítavě smile

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Neboj audio-obec již má své průkopníky, co nežijí v zajetí zažitých dogmat smile Cesta je to složitá a trnitá, člověk je v tom úplně sám, ale hodně ti to dá a naučí.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Tak to mě došlo taky, že můžou vznikat difrakce na hranách; koukám že u 909 se s tím moc nepárali, pěkně ostrý, na design smile Ale proč by v tomhle měla OB na tom být hůř, než klasická budka? Leda že nemůžeš vzhledem k omezený tloušťce desky udělat potřebnej poloměr zaoblení, ale taky by se dalo kouzlit...

(upravil MaBat 18. 7. 2009 9:12)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Je to v podstatě jak říkáš, taky nejvhodnější tvar na "desku" pro dipól je anuloid. To se ale dělá blbě, teď musí stačit něco jako hodně tlustý surfový prkno smile

Ale pro malý hlasitosti bych se s tím opravdu až tak nes*al... Tahle dvojice dá ve full-space svých 100dB/1m@40Hz (čili asi jako osmipalec v basreflexu) při výchylce +-5mm na každý. Je to celé omezené právě výchylkou na cca 40Hz. V reálu tomu asi něco přidají blízký plochy, hlavně podlaha, ale to se blbě odhaduje. Není to na žádnej velkej kravál, říkal jsem kdo chce "kvalitu", ne kvantitu.. Pro kvantitu spolu s kvalitou nezbývá než víc monopólů.

(upravil Jarous 18. 7. 2009 8:57)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Podle zkušenosti s 2x Alpha 15 v OB si myslím, že ten Hadex zahraje dobře a bude to dostatečně hlasité, parametry jsou podobné Eminenci, nebál bych se ani pasivního dělení, bude to jen velká cívka a kondenzátor, citlivost se dostane někam k 90dB/1m a nebude problém k tomu vázat hifi zbytek. Co se týká Jama R909, jsou to krásný bedny o tom žádná, ale vadí mi tam ten střeďák, je moc malý ke spodku a je to dost odtržený (měl jsem možnost poslechnout si to v klidu mimo výstavu HE), chce to kombinovat s 6,5"-8", dělí se to stejně nízko a nad to nízkodělitelný pásek nebo kalotu. Ten Hadex je určo dobrý tip na levné začátky a hraní si s OB, stačí k tomu jen to správný prkno smile Spousta obrázkový inspirace nejen k OB se dá najít tady http://www.quarter-wave.com/Gallery/Gallery.html

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Už to řežu, Jardo...

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

A jak se projeví difrakce od zadního výřezu (tam repro fakt nejde zapustit), plus koš repra atd.? V normální ozvučnici to je přecijen utlumené.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Leda že bys měl výškáč i dozadu smile

Příspěvky [21 až 40 z 359]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 18 »»»

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Tip na repro, "Poor Man's R909"

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£