Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 18)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Tip na repro, "Poor Man's R909"

  Stránky: 1 2 3 ... 18 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 359]

(upravil MaBat 19. 7. 2009 8:05)

Téma: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Q374 - 15" v doprodeji na Hadexu za 298,-. Levné (nechci říkat přímo idelání) řešení pro "poor man's R909". TS parametry sedí podle datasheetu, tj. jde zhruba o ekvivalent Eminence Alpha15A, je to použitelné i s pasivní výhybkou. Pro skeptiky - mechanicky a vůbec na doma/hifi je ten reprák úplně v pohodě. Za tu cenu a v kombinaci s deskovou ozvučnicí, spolu se slušným 6,5/7/8" a vejškou s WG-300 to bude hrát výborně (za předpokladu, že si můžete dovolit reprobedny umístit trochu "do místnosti" a ev. si trochu pohrát se stěnou za nimi), IMHO excelentní poměr cena/výkon pro ty, kdo chtějí velkou bednu a kvalitu na basech, čistý středy a velkej zvuk smile

Chystám se to v následujících týdnech vyzkoušet s 8PS21 + Neo8 (zatím bez vejšky), jako komplet dipól. Ale jak říkám, i s klasickou kalotou ve WG by to šlo. Kdyby byl zájem, můžem udělat společný projekt (co se týče výhybky, aj. - ideál je aktivní dělení basy / zbytek, ale i pasivně lze, jen by se použil přiměřeně méně citlivý zbytek osazení).

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Taky jsem se na tento reproduktor díval a zajímala by mě výrobní cena big_smile imho myslíš že by se to dalo použít jako sub.? Udělat tomu třeba šneka, aby ses dostal co nejníž.?

(upravil MaBat 15. 7. 2009 14:44)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Stával víc, už jsem po něm koukal big_smile

Ne, tohle je reprák jen a pouze na to, co popisuju výše. Někdo by řekl, že je to reprák jen a pouze na hovno, ale není to pravda, ve zmíněné konfiguraci bude (a je) výbornej. Jamo tam nemůže mít z principu nic moc jinýho (až na lepší konstrukci/materiály a zřejmě větší výchylku a o něco málo nižší Fs). Jinak do nějakých 600Hz zcela hladkej (jak taky jinak u tak velký membrány) - na ta měření, co mají v datasheetu, nekoukejte, nemají pro tohle přirozeně žádný význam. Tady by hrál čistě ve svém "piston range", zkreslení můžu ukázat, kdyby to někoho zajímalo.

Na basech jsou jen dvě cesty ke kvalitnímu výsledku - více subů, nebo dipol. Suby půjdou/můžou jít níž (libovolně nízko) a dosahovat větších tlaků, tohle je elegantní v tom, že si to od nějakých 40Hz vystačí samo.

(upravil bhm1 15. 7. 2009 14:42)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

A co tomu dat něco ve stylu Sylvanova projektu.? https://www.audioweb.cz/vase-sylvan1.htm  spojit je paralelně na 4ohmy a např. na doma by to mohl být slušnej masakr ne.? Nebo mu dat, aby přední membrána hrála do BR a místo mřížky kterou Sylvan použil dát 7mm plexi a udělat uzavřenou ozvučnici...

(upravil MaBat 15. 7. 2009 14:42)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Spojit paralelně ano, ale dát do otevřený ozvučnice, jinak je to s tímhle reprákem nesmysl...

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Pravda, u otevřený ozvučnice by to mohl zabírat luxusně málo místa.. smile Tedy řikáš, dát pouze jeden do oteřený je blbost jo.?

(upravil MaBat 15. 7. 2009 18:11)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Jeden je málo... V týhle desce, jako je u R909, začne chára klesat od cca 90Hz dolů se strmostí 6dB/oct (resp. od 180Hz, záleží, co vezmem jako referenci), což se ještě násobí přirozeným poklesem samotnýho repráku. Tenhle pokles se musí "narovnat" utlumením vršku (pokud je to pasivně) a musí tam nějaká citlivost zůstat...

(upravil bhm1 15. 7. 2009 14:50)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Ale i tak, za 700kč i s poštou je to imho kup jako prase smile deska se dá koupit za 100Kč a máš v podstatě sub za 1000Kč když to přeženu... a aby se to rozehrálo "rovně" od 40Hz s citlivostí někde k 95 dB je hezké. ( jo jasně pokles... zapoměl jsem) ale i tak zůstaneš pořád někde nad 85dB

(upravil MaBat 15. 7. 2009 14:56)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Citlivost nebude 95. Budeš rád, když se se dvěma dostaneš k 90, spíš o něco míň. Říkám, jeden je málo, musíš mít taky nějakou rezervu ve výchylce, na to bacha.

S poštou je to 711,- smile

(upravil bhm1 15. 7. 2009 14:54)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Jasný rezerva musí bejt, jinak 100W a 15" je taky sranda... aby se to neupeklo. myslíš že kdybych to použil jako sub, jak jsi psal v otevřený ozvučnici a dva, dalo by se to dělit tak jak to udělal Viliam.? https://www.audioweb.cz/vase/nood1-01.png

(upravil MaBat 15. 7. 2009 15:10)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Jako sub k čemu? Já bych to jako sub nedělal... "sub" vypadá přecijen jinak.
Podívej se nejdřív, jak se chová basák v otevřený ozvučnici (dej si v LspCADu objem třeba 5000 litrů, k tomu si v Edge nasimuluj ten pokles na desce, celý to slož dohromady, vyrovnej a podívej se na výchylku..).

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

ok.. takže jediné podstatné využití vidíš v projektu co jsi napsal v prním příspěvku.. jako náhradu za R909... Tak výšku už jsi doporučil, ale co za střed.?

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

big_smile ano, jako "náhrada" za to Jamo. Jamo má IMHO malej střed a vejšku úplně obyč, takže to stojí za prd. 8" + WG bude jinde.

To záleží, jestli bys to dělil pasivně, nebo aktivně.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Tak vím, že aktivně je lepší, ale asi bych to "nastavil" a pak už by se s tom nevrtalo, tudíž asi jako pasiv.

(upravil MaBat 15. 7. 2009 15:29)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Pasiv tu má řadu nevýhod - velký hodnoty součástek, ubere to na citlivosti a nedá se s tím tak dobře hejbat. U aktivu můžeš mít zbytek pásma libovolně citlivej. Pasivní variantu nemám připravenou, ale dala by se. V takovém případě by šel použít každej slušnější "hifi" 7-8" se solidní výchylkou a robustní vejška, klidně DT-300+WG. U těch středů ti takhle z fleku žádnej neřeknu, já mám B&C 8PS21 a myslím, že pro danej účel nic lepšího není, s ohledem na cenu.

Ono nakonec by asi šel i 8PS21 pasivně, nezkoušel jsem. Promlouvá do toho všeho "baffle-step"...

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

a co takhle Beyma 8BR40 .? jako levnější náhražka by se dala taky použít ne.? Bohužel B&C za 2500kč jeden si dovolit nemůžu. (Holt student je špatný povolání)

(upravil MaBat 15. 7. 2009 15:31)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Ten reprák nesmí mít divokej break-up, resp. nějakej bordel na cháře moc nízko, aby šel dělit s tou vejškou na těch cca 1,5 - 2k. Nevím, jestli 8BR40 tohle splní (taky se mi tu někde válí.. smile - má taky dost malou cívku.

B&C 8PS21 stojí 1650,-
Ale říkám, pasivní variantu nemám vůbec promyšlenou, natož odzkoušenou. Šlo by asi použít leccos (dává se nad to i širokopásmo, ale to nedoporučuju) - pořád to bude hrát poměrně dobře, protože ta samotná "osmička" na polárách prostě udělá svoje, pokud je rozumně zvládnutá.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

ta Beyma dokáže obstojně zahrát do cca. 5000Hz což je o 2kHz vejš než B&C, je mi jasné že kvalita bude jinde ( už podle ceny), ale příjde mi to jako dobré a levné řešení.. a co jako víšku dat místo DT-300 tady hojně využívaný T-2030 a dělit ho až např. na 3kHz.? a výhybka by se tedy použila asi aktivní, pokud na ni máš už návrh... Je to jen nástřel od oka, zda to půjde se chci zeptat zkušenějších smile

(upravil MaBat 15. 7. 2009 15:44)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Důležitý je ukočírovat to směrově - takže děličky budou vycházet i z tohodle, v rámci omezení (např. žádnej reprák by se neměl používat v pásmu, kde už začne membrána rezonovat, jako že jednou začne a u osmipalce to bude zcela jistě níž, než 5kHz). Ty repráky musí jen umět kmitat tolik, kolik se od nich chce (a čím méně se chce, tím líp). Nakonec se musí změřit směrový vlastnosti těch konkrétních repráků v "ozvučnici" a zařídit se podle toho. Je spousta variant a každá bude v něčem jiná...

Ta beyma zřejmě nebude dobrej kandidát na pásmo do 5kHz... O T-2030 nic nevím.

Jen jsem dal tip na - podle mě - zajímavý řešení smile

(upravil bhm1 15. 7. 2009 15:44)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

a co tomu dat EMINENCE Alpha-8 .? Pokud je ten Hadex obdoba Alphy, mohly by si sednout ne.? Pak je tady ještě EMINENCE Alpha-8MR , ale ta má vysokou citlivost, tak by se musela asi hodně tlumit ne.? Jasně tvoje řešení bude určitě dobré, já jen hledám nějakou levnější variantu...

Příspěvky [1 až 20 z 359]

  Stránky: 1 2 3 ... 18 »»»

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Tip na repro, "Poor Man's R909"

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£