Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 4)

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 61]

Téma: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

Osazení, technická data

  • Satelity: Seas L12RCY/P a 27TBFC/G, uzavřená ozvučnice, (šxvxh) 165x425x220mm, Objem 4l, Příkon 70W, Citlivost 85dB, Impedance 8Ω, DTD 20mm, Hmotnost 6kg

  • Subwoofer: Magnat XTC 1500, bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 47x57x107cm, Objem 86l, Příkon 350W, Citlivost 94dB, Impedance 4Ω, Bassreflex Ø10x16cm (33Hz), DTD 5cm, Hmotnost 58kg

Úvod
Už od dokončování předchozího projektu mi nebylo dost jasné kam bedny umístím. smile Jakmile jsem je zveřejnil na internetu, začali se ozývat lidé, kteří chtěli návod na tento projekt. Podařilo se mi je i prodat a pustit se tak do nového projektu. Možnost koupit hotové reprobedny mi hlavou vůbec neproletělo už jenom z čisté zvědavosti a zálibě v kutilství.

Konstrukce satelitů
Satelity jsou konstruovány kombinovaně z DTD a masivu. Na DTD kostru (čelo a příčku, která je umístěna vodorovně) jsou připevněny kolíky a lepidlem latě z masivu. To proto, abych docílil onoho oblého tvaru. Pak jsem rašploval a tmelil. Až byl tvar požadovaný, potáhnul jsem boky tvrdým kartonem aby nebyli časem vidět malé prasklinky v tmelu a pak se nanášela černá barva. Na čelo jsem přilepil masivní dřevěné latě, zaoblil a vyfrézoval a bylo hotovo. Ozvučnice je closed s objemem tuším kolem 4 litrů. Už nevím, ale tehdy jsem si dal dost práce s výpočty objemu aby to bylo přesně. Kužely výškáče jsou vytvořeny z několika vrstev DTD nalepených na sebe a vytmeleny, vybroušeny a nalakovány.

Jak již napovídá foto, je osazení satelitů Seasové, a to L12RCY/P a 27TBFC/G. Strmost výhybky je 12dB na oktávu.

Konstrukce subwooferu
Objem vyplynul z různých simulací z různých software jako je třeba i LspCAD, který je tady na fóru asi nejoblíbenější. Každý soft ukazoval trošinku jinak, tak jsem zvolil kompromis 86 litrů. Horší bylo vypočítat objem do ozvučnice, kterou jsem si vymyslel jako nejlepší možné vyrobitelné řešení. No musím se přiznat, že to slovo "vyrobitelné" mi připadalo i chvilkama trošku přehnané, ale stalo se a zvládnul jsem to. Podruhé to dělat už nebudu. Doufám. smile

Objem tedy vypočítali mí tři kamarádi, kteří na to šli různými způsoby. Kdyby totiž byla podstava ozvučnice kruhová, dalo by se to počítat jako polovina rotujícího elipsoidu, jenže já si jako podstavu vymyslel elipsu, takže takto to bylo nemožné. Někdo to počítal přes integrály, někdo jinak. Já to počítal dost sprostým odhadem jako několik geometrických těles, jako komolý kužel a půlkouli a musím se přiznat, že mi to vyšlo čistě náhodou jako nějaký zlatý střed mezi výpočty mých známých.

Jelikož jsem měl v garáži na desky rozebraný starý nábytek, tak jsem se rozhodl použít jej pro stavbu. Celou dobu toužím vyzkoušet fajnový materiál MDF, ale nakonec ve mě zvítězila myšlenka ušetřit. To ale nevadí, protože níže popíšu konstrukci. Z DTD jsem tedy udělal "kostru" a plášť. Žádný spoj jak na subu tak na satelitech není pospojovaný vruty kromě montážního otvoru na satelitech a samotného připevnění reproduktorů a nýbrž kolíky. Z obou stran, tedy zevnitř z venku, jsem nanesl onu, mnou proslulou, hmotu, která vzniká smíšením jemných dřevěných pilin a prachu z broušení tmelu (pro větší hustotu) a pojil jsme to čistou disperzí, která se obyčejně používá jako přísada do betonu pro větší tuhost a taky aby se z betonu časem neprášilo, a jmenuje se Sokrat.

Z vnitřní strany jsem nanášel tmel takovým způsobem, že jsem do něj ještě udělal prohlubně prsty. To kvůli stojatému vlnění. Sice to byla asi zbytečnost kvůli oblým tvarům ozvučnice, ale tak proč ne, jsem si řekl. smile

Z vnější strany jsem nanášel hmotu špachtlí a snažil jsem se docílit co nejvíc pravidelného tvaru. Nakonec se to ovšem povedlo až několika vrstvy tmelu.

Nejprve se celý povrch bedny několikrát tmelil a brousil. Až se mi zdálo, že je to dostatečné, tak jsem to napenetroval opět disperzí Sokrat (ale už ředěnou v poměru tři díly vody a jeden díl disperze, aby se vsákla do celé hmoty tmelu) v několika vrstvách, aby celý povrch ztuhnul. Po uschnutí jsem si připravil kašičku smícháním disperze a akrylátového tmelu v poměru 1:3 a nanesl jsem válečkem, aby vznikla jakási pomerančová struktura a zakryly se tak menší nerovnosti, kterých jsem se jistě dopustil při broušení. Po uschnutí jsem už jen nanesl tři vrstvy acetonové syntetické černé lesklé barvy a bylo hotovo.

Zesilovač
I tento zesilovací modul je navržený a vyrobený na zakázku mým známým, který mi doporučil i onen reproduktor, který jsem do subíka použil (Magnat XTC 1500). Má 130 Wattů. Mohlo by se zdát, že je to slaboch, ale nemám to na profi zvučení. I při tomto výkonu mi to doma jede kolem 5%. To, že je to 5% vím naprosto přesně, protože jsem si tam dal jako jednu z podmínek LCD display a ukazuje se mi to tam i s dalšími údaji. smile

Dalšími doplňky tam jsou laditelná horní frekvence od 30 do 1kHz, ochrana repra před přetížením, modul na automatické zapínání a vypínání a další věci. Udělá se mu ještě pěkná škatulka, designově aby ladila k receiveru Harman/Kardon AVR 132 a bude hotovo.

Test a výsledný zvuk
Co budu povída, jsem spokojený a asi jsem už našel, co jsem hledal. Má to poměrně kompaktní rozměry a přesto to hraje celé slyšitelné pásmo. Když jsme s Karlosem testovali subíka v garáži a dali jsme mu plný kotel, tak to byla solidní masáž hrudního koše a když jsme vyšli ven a zavřeli za sebou vrata, tak se tóny z něj rozléhali celými ulicemi řadových garáží a při položení ruky na zeď ob třetí garáže, znatelně ji rozrezonovával. Takže ten, kdo mi ještě bude říkat, že gumák nemá tlak, no nevím, asi mu nebudu věřit. smile

Teď použiji citaci z Petrového povídání o jeho projektu, protože je to poněkud výstižné i pro mě: "Vyzkoušel jsem všechny možné hudební žánry a jsem zcela spokojen. Středy jsou v podání L12 věrné, až se člověk občas lekne, že má doma návštěvu, basy hutné, pevné, bez dunění a výšky neagresivní, přesto věrně hrající všechny detaily." Ještě bych snad dodal: pusťte si skladbu "Pink panter od Ganja kru" a řekněte mi, na kterou stranu jste otočili hlavu při poslechu. Pokud na žádnou, zahoďte to, na čem posloucháte. smile A to je jeden příklad z mnoha.

http://s19.postimg.cc/ul0mx3ddb/glatz2_01.jpg http://s19.postimg.cc/9cmyfnywf/glatz2_02.jpg http://s19.postimg.cc/ywp8m3ka7/glatz2_03.jpg http://s19.postimg.cc/lh27wnbsf/glatz2_04.jpg http://s19.postimg.cc/5wuu641nz/glatz2_05.jpg http://s19.postimg.cc/4j37at2en/glatz2_06.jpg http://s19.postimg.cc/vuygc575b/glatz2_07.jpg http://s19.postimg.cc/6q7fyq7ov/glatz2_08.jpg http://s19.postimg.cc/se0zmwxgv/glatz2_09.jpg http://s19.postimg.cc/hfpq4q8vj/glatz2_10.jpg

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

Glatz nezklamal.

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

Jojo pěkné to má, eště jsem je ale neslyšel i když v ruce držel. Někdy si to skočím poslechnout. Ale moc pěkné.

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

no me se to libi,vypada to jako pekna prace a asi nad tim par chvil stravil,preju prijemny poslech

Web

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

XTC1500. Hmm. smile Jsem zvědav na celkový vzhled toho subu.

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

Tak to bych nečekal, takovou pilu wink  Netradiční design, ale za to originální.
Pěkné.

Web

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

Super! Hlavně ty satelitky wink moc pěkná práce.

(upravil BlackRider 15. 6. 2007 16:18)

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

Ten display na zesu je super. wink 

Jinak pěkná práce Glatzi.

Web

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

Když to zapne tak mu to píše HELLO GLATZ lol

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

Děkuji převelice všem smile

Web

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

Fakt moc pěkný, moc se mi líbí. Má to hezký moderní design. Už se těším na další fotky toho subu.

Web

(upravil siss 15. 6. 2007 20:18)

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

uzasne to je. nemam slov !! a ten woofrik ...

edit: co to je za tmel ??

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

Moje subjektivní hodnocení (tentokrát už podle školní klasifikační stupnice):
Design: 1+
Provedení: 1   
Výběr měničů: 1 (Michalovi se možná zhoršila kopřivka z hliníkových SEASů wink)
Výběr materiálu ozvučnice: 1-
Celkový dojem: 1

Satelitky jsou opravdu roztomilé, subík ve tvaru projektilu se mi také líbí (mojí ženě by asi vadilo, že na něj nemůže postavit kytku lol). Je znát, že máš uměleckou (špachtle, tmely - Knížák by se od Tebe měl učit), muselo to ale dát pěknou fušku.

ps: Michale nezoufej, bude hůř, mám v rukávu ještě jeden projekt s L-Seasama big_smile

Web

(upravil John370 15. 6. 2007 18:56)

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

DESIGNOVĚ OPRAVDU PARÁDNĚ VYŘEŠENÉ,KLOBOUK DOLŮ.Satelity na úrovni.Ale ten vybraný reprák na sub,to není moje parketa,do auta to ano,ale na doma?Ale to je  tvoje volba Glatzi.Davám 1-.Mínus za ten výběr reproduktoru do subu.

Web

(upravil Karlos 15. 6. 2007 19:49)

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

No sice na ten magnát každej nadává, ale já sem to slyšel na vlastní uši. A opravdu jde dost hluboko přesně kolik to nevím, ale na filmy to musí bejt masakr. Citlivost toho repra je taky celkem slušná protože stačí jen pár procent. A už mu buší celej byt. Ale jak to má dane od spodu tak se mu to rzohléhá opravdu po celém bytě. A když to dá fakt na minimum takovou normální poslouchatelnou hlasitost, tak to jde slyšet na chodbu. A už se začínají klepat dveře od bytu. A i když to nemá úplně tvrdej bas, tak sme jednou v garáži sme pouštěli SOAD a tam byl ten bas takovej pevnej rychej a pěkněj a právě při malé hlasitosti na pohodové poslouchání to bylo paráda smile

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

Akorát nevím, proč hodnotíte kvalitu basů tím, jak se kde a co klepe... sad

Web

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

Ee, já sem nechtěl tím posuzovat kvalitu basů. Ale většina lidi považuje Magnát a spol za sračky s citlivostí kolem 80dB . Ale tenhle k nim rozhodně nepaří ...

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

Glatzi, smekám smile . Mě se naopak tahle kombinace autosubu s hifikama moc líbí, fakt by mě zajímalo co ten XTC dokáže, přece jen to byl nejvyšší model, jestli se nepletu. Krom agresora teda. Můžeš nám napsat zážitky, co ti MAGNAT přinesl a co rozbil lol ?

(upravil mekky 16. 6. 2007 5:30)

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

Blackrider: hodnotit sub podle toho, kde co klepe, je pro šampóny. Radši hodnotit podle toho, jak se zvedá prach a piliny smile

Ten sub je hovado jak cyp smile On když je černej, tak se to nezdá, ale když jsem ho viděl na vlastní oči bílého, tak mě málem mrdlo smile Mi osobně se moc nelíbí ta lesklá povrchovka na subu, ale tak co už..
http://stuff.mirrda.net/trochu-subwoofer-woe.jpg
takhle se mi líbil víc, jako bílá saň >:-o

Šak Glac je šynek šykovny, nu ni?

Re: Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

Pekné, poctivo urobené - ako hovoria beatnici (a to asi platí pre všetkých bláznov, čo sa zaoberajú DIY) - cesta je cieľ:-)

Web

Příspěvky [1 až 20 z 61]

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Glatz (sestava 2.1 Seas, Magnat)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£