Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač s TDA 7293

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 76]

Re: Zesilovač s TDA 7293

Elyty jsou všechny zapojené v pořádku, tím jsem si 100% jistý. A myslím, že kdyby byl obráceně, tak bych to už asi pocítil na vlastní kůži a nos smile
Schéma dodám za chvíli, budu muset ke kámošovi na skener smile

Web

(upravil e-man 17. 6. 2009 19:02)

Re: Zesilovač s TDA 7293

Ano 130 byla a je výborný zesilovač s jedinou výhradou k horizontálně provozovaným koncovým lampám (zřejmě
kvůli konstrukční výšce zesu. Tady ale vzhled zvítězil nad funkcí -vlákna se "prověšují" a vede to k destrukci
dnes poměrně mastných EL 34 *4 ks *500 Kč. Ten výkon elektronek je impozantní- v dobře navrženém a seřízeném zapojení (jakým stotřicítka je) si nechají líbit velké přetížení , jaké by polovodiče nerozdýchaly.           Na zkušebně jsme měli ještě Music 70 a Music 50 -pochopitelně jako kytarové zesilovače. Slušné a spolehlivé stroje.
Ovšem ta velká a tvrdá anodová napětí vzbuzují respekt. Tam už jde o život. Myslím si , že dnes s lampami UMÍ
už jen nemnoho lidí , přestože v současnosti elektronky slaví reinkarnaci a velký boom ,jak říkáme my češi .
K 7293 - na učitele - teoretika se vybodni, ten ti to nerozjede .taky jsme  měli takového chytrolína ovšem skutek vždy utek. Stabilizovaný zdroj s pojistkou by se jistě hodil, ale to co ti poradil Sinclair čili tráfko , které pokryje klidový proud a neohrozí Si ho nahradí .
Pokud to nerozchodíš využij Sinclairovu velkorysou nabídku a  pošli mu to .O zesilovačích ví vše.
Jestli-že je to tráfko 30 VA tak to není v tvrdém zkratu a zřejmě to kmitá nebo jsou načaté IO.

Re: Zesilovač s TDA 7293

No v můstkovém režimu je ten druhý buzen do svého invertujícího vstupu a pokud je jeden z těch švábů nabořený, nepůjde to jako celek nikdy.

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

Tak tady je celý papír se schématem a osazením:
http://img517.imageshack.us/gal.php?g=img0001wtj.jpg

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

Jasně. Proto jsem radil ,aby to rozpůlil a vyzkoušel jednotlivé IO. Předpokládám , že jako študák nepřehazuje
prachy lopatou a jak správně napsal je škoda to vzdát. Čili pokud je přístup k odsávačce opatrně vyjmout(nepřehřát) , za hodinu udělat plošný spoj pro solo zapojení a vyzkoušet. Akorát mi není jasný na co chce Bery
použít celkem velký sinusový výkon 150w /8 ohm co ten zes dá. To není žádný PMPO a doufám ,že to má čím
vyzářit. Další štace ,která by měla nutně následovat po oživení jsou dobré ochrany. Nové 7293 opět z EZK.

Re: Zesilovač s TDA 7293

Chci to použít na buzení subu, vylovil jsem z nějakého staršího zesu aktivní výhybku, a mám doma reproduktor, který jsem koupil na aukru za 1800,-kč, prý byl použit v PA bedně, je to 15", ale značku jsem nikde nevyčetl... měl by mít výkon 1200W asi P.M.P.O., takže podle mě něco okolo 200-300W.

Web

(upravil e-man 17. 6. 2009 18:57)

Re: Zesilovač s TDA 7293

To jo, akorát dodrž těch 8 ohm zátěž. Tak co s tím uděláš ? Můžu tě potěšit , mně se kdysi podařilo odprásknout
7294 -ku. To bylo v době , kdy se tyhle IO začaly dělat a stály pěkný ranec. Součástky zkontrolované, vše na svém
místě. Po zapnutí záblesk v pojistkách- tenkrát jsem ješťě nebyl tak rafinovaný a nepoužil rozjížďěcí trafo nebo
jištěný zdroj. Měl jsem zkažený den, naštvaný jsem byl jak brigadennfuhrer a nemohl jsem pochopit , proč to
odešlo. Až čtením na audioforu a dalších odborných forech mě došlo , že ne všichni prodejci jsou hodní a ti, co se pakují na levných padělcích a napodobeninách originálů dostali dalšího troubu. Nakonec co by prodávali , kdyby všechno makalo na první dobrou ?? Proto čti a uč se na chybách druhých a ne svých.

Re: Zesilovač s TDA 7293

Pokud to dobře chápu, tak první šváb (IO1) by měl být schopen samostatné funkce, tedy na výstupu mít max. 10 mV offset proti zemi, a po připojení repráku mezi jeho výstup a GND by to mělo normálně hrát (a to i při napájení z nějakého slabého pokusného tráfka). Je-li tomu tak, je chyba zcela jistě mimo IO1 a okolní součástky.

Poměrně jednoduše lze otestovat samostatně i IO2, aniž by se dělal extra tišťák.

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

Ano, to je rychlejší kontrola na původní desce v zákl. zapojení.

Re: Zesilovač s TDA 7293

e-mane, o tom žádná. TDA7294 byl svého času nejpajcovanejší výkonový šváb, protože se skutečně masově používal v levné čínské spotřebce, včetně jeho slabšího klonu TDA7296 /podle mě jen odpad z výroby 7294/.
Mě tehdejší situace na našem trhu dokonce přinutila nakupovat originály STM u firmy ERA Components za cenu asi 420Kč, nechtěl-li jsem se zbytečně vystavovat reklamacím a ztrátě důvěry zákazníků v mé schopnosti.
EZK jednu dobu prodávala dosti zvláštně značené IO, které se trhaly už při napájecím napětí 2x35V a bez zátěže. Hodil jsem jich tehdy deset Krčmářovi osobně na hlavu a po hrozném řevu mi byly vráceny peníze /které jsem tam stejně utratil za něco jiného/...
Od té doby už používám jen jednu šarži TDA7293, kterým při zástavbě místo 7294 uštípnu haxny 5 a 11, jinak je to compatible. 7293 má přece jen výhody ve větší rezervě dovoleného nap. napětí včetně špiček a má i o cosi vyšší dovolený výstupní proud.
Koupil jsem tehdy v ERA  na zkoušku jednu štangli /279,-Kč/ks a po drsných testech přikoupil dalších pět ze stejné šarže a z toho zatím žiju, už se to ale ztenčuje.
Zcela nezbytná podmínka je červený Kerafol 0,13mm a přítlak ke chladiči duralovým hranolkem 10x10 s dvěma šrouby M4. Chytit 100W švába jen za díru v uchu rozhodně nestačí.

Web

(upravil e-man 17. 6. 2009 22:52)

Re: Zesilovač s TDA 7293

Tady je prostě vidět , že praktické zkušenosti jsou nadstavbou suché , ale nezbytné teorie a když to jde do hloubky jedno s druhým,tak je to paráda . Třeba ten Beryho kantor , který mele coby kdyby , ale prakticky kdenic jako
když utne působí komicky , protože je nepoznamenaný praxí a mentorování ne každý snese.
Když není schopný účinně pomoct s praktickým problémem, jakou asi má autoritu u žáků - o bodů . Je to ten typ ,
který nemít otevřenou knihu s učivem , tak nastane malér co říct. Našťěstí jsou i jiní sekáči-ti přitáhnou žáky
k učivu jak magnet sepětím s praxí.
To byl ranec za ty 7294 , co ? A přitom koncoví feťáci v stejné vodivosti . Mým oblíbeným broukem z toho období
je zvukově výborný filipsák 1514 aplikačně bezproblémový.

Re: Zesilovač s TDA 7293

No je fakt, že ten kantor nemá respekt žádnej, v hodinách se řve a probíhá to tak, že to jenom odříká a odejde, já tohle nedělám, ale zbytek třídy jo protože já si ty kecy aspoň nějak přeberu ale oni už ne big_smile dostal jsem se až teďko k tomu přeměření a je to jasný smile 2. IO je v řiti, protože na výstupu prvního sou krásňoučký cca 2mV smile jdu to zkusit jestli to hraje a za chvíli dám vědět, ikdyž už asi všichni spí big_smile

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

Nespí, tady se nespí nikdy wink

(upravil Bery 17. 6. 2009 23:17)

Re: Zesilovač s TDA 7293

Tak to joooo big_smile tak jsem zkusil poslat do zesilovače signál a výstup jen na jeden IO, bez odpojování toho druhého, a jelikož se z jediného mého normálního repráku (a to je právě ten sub) ozvalo jen nějaký zahučení, vypnul jsem to asi po vteřině, protože se mi v tuhle noční dobu nechce budit sousedy big_smile

Teďko jdu spát, zítra na to mám celý odpoledne, tak můžu koumat smile a ráno vstávám.

Web

(upravil opamp 18. 6. 2009 6:37)

Re: Zesilovač s TDA 7293

Nezapojil jsi ten reprák omylem na minus místo GND? Není už ten reprák upečený? Zdroj je v pořádku?

Jo a R12, C12 jsou osazeny nebo ne? Měly by mít 2.2 ohmu a 100 n. Povinné nejsou ale mohly by pomoci od kmitání.

Web

(upravil wwsly 18. 6. 2009 7:17)

Re: Zesilovač s TDA 7293

Opa, bucherot osazen není.

Už si zkusil změřit klidák toho vyměněnýho švába?

Web

(upravil Bery 18. 6. 2009 10:55)

Re: Zesilovač s TDA 7293

Strpení smile teď jsem dorazil ze školy.

Reprák (8 ohm) byl zapojený mezi out prvního IO a gnd a normálně hraje na půjčenym zesíku, jdu teďko odpojit ty drátové propojky k tomu druhému IO a přeměřím to.
ten bucherot potom zkusím osadit, ten kond 100n je keramika?

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

Keramika (minimálně 50 V). Ale tím to není.

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

Tak teďko na mě nekřičte... ale v dalším TDA je díra skrz... odpojil jsem ty ochrané odpory protože s tím poškozeným TDA to mělo kliďák 150 mA sem si myslel, že už to bude dobrý... tak tohle vlákno oživim, hned jakmile dorazí dvě nové TDA samozřejmě z EZK (už objednáno) a pak už se snad dostanu do cíle smile
Hlavně že tuhle blbost už jsem jednou udělal a nepoučil jsem se big_smile
Zatím díky za veškerou pomoc smile

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

smile

Hele, nechceš mi to i s těma novýma TDA poslat? Nebo Sinclairovi, ten nabízel pomoc první?

Web

Příspěvky [41 až 60 z 76]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač s TDA 7293

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£