Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač s TDA 7293

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 76]

Re: Zesilovač s TDA 7293

klidak zmerias na ubytku seriovo vrazenom odpore

Web

(upravil Bery 15. 6. 2009 21:31)

Re: Zesilovač s TDA 7293

Noo tak nevím jestli je to kliďák, ale změřil jsem napětí na rezistoru a pokud se to počítá podle ohmova zákona, tak je kliďák 280 mA což je asi ještě hodně, nemýlím-li se smile

sry za edit: prepis ve vypoctu smile

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

Já mám takovej nepříjemnej pocit, že ten zesilovač s těmi vřazenými 22ohm odpory kmitá. Zkus to připojit na ten měkký zdroj, jak jsem ti radil a měř proud přímo v napájecí větvi multimetrem, přepnutým na měření proudu.
Ale pozor, žádnou napájecí větev nikdy neodpojovat pod napětím!

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

Zítra to zkusím na tom malym tráfku, případně to můžu vzít ve středu na praxi ve škole na osciloskop a tam se ještě poradit s učitelem smile když dneska je to těžký se se stavbou jakékoliv elektroniky vůbec uchytit, sem ještě mladý, jenže mě opravdu zásobujou akorát ve škole smile a rodiče mi řeknou, že na takovýhle kraviny peníze nemaj smile jo a trochu OT: to sinclair, asi před měsícem jsem četl diskuzi na téma něco jako mladí kluci - elektronika a elektro kroužky v DDM... a musím říct, že dneska je to opravdu hrozný, na jeden kroužek jsem chodil před pár lety v DDM Podbořany a kroužek zkolaboval na nedostatek dětí chodily jsme tam dva a co se týče lidí co znám ze střední mimochodem je to dokonce škola elektrotechnická, tak nad tímhle každej mávne rukou a je mu nějaký bastlení u řiti... hlavně že umí pár vzorečků a to jim stačí, učí tam člověk kterej je chytrej po teoretický části ale co se týče praxe tak musím říct, že mám víc zkušeností já lol . navíc se ve škole učíme počítat podobný kraviny jako třeba kapacitu otočnýho/deskovýho kondenzátoru, přitom to asi už nikdy nepoužijeme smile
Ale to jen že jsem si vzpoměl na tu diskuzi smile doufám že tohle nikomu nebude vadit smile

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

No, to je diskuse na dlouhé zimní večery...fakt je ten, že ty děcka by zájem určitě měly, kdyby se jim předložilo něco atraktivního, což např. zesilovač a reprobedny bezesporu jsou.
Nějaký "blikátka", stavěný v kroužcích jsou každýmu k prdu, to se sestaví stavebnice, vyzkouší a pak zahodí pod postel...
Zesilovač a reprobedny lze používat každý den a každý ten den si dotyčný vzpomene, že je to jeho vlastní práce, kolik ho to stálo úsilí a tak se i naučí si některých věcí víc vážit. Nehledě k tomu, že lze postavit "startovací" levnější variantu a tu postupem času vylepšovat, tak jak znalosti a zkušenosti dovolí.
Samozřejmě, že nic nejde samo - na začátku by bylo nutné nějakým atraktivním způsobem udržet jejich pozornost a přitom se prokousat tou počáteční teorií, která je bohužel nutná a bez které prostě 100W zesilovač nejde postavit. Ostatně vidíš to sám na sobě, že stačí píčovina, aby zesík nešel jak má, hned napoprvé a člověk je bez teorie a znalostí v koncích.

Web

(upravil wwsly 16. 6. 2009 9:00)

Re: Zesilovač s TDA 7293

Ano, přesně, bez teorie, alespon základní, jsou jakékoliv pokusy o stavbu k ničemu. Dále je potřeba zkoušet co jak funguje a nebát se pustit nějakou kačku za pájivé pole, lepší měřák případně osci a generátor.
Já jen díky pár lidem v práci a pár lidem tady, ke kterým patří beze sporu sinclair a opamp, se se dostavám dál a dál a jsem za to vděčný. Chce to však všechno čas a nesedět každej den v krčmě.

Co se týká konstrukce s IC je třeba i při znalosti teorie nakouknout do datasheetu a to jak vidím moc lidí nedělá a pak to dopadá jak to dopadá - blbé dotazy, nefunguje jak má případně totální destrukce celého zapojení.

Web

(upravil Quart 16. 6. 2009 9:28)

Re: Zesilovač s TDA 7293

Postav si DPA223 co pan Dudek nabízí ve vlákne DPA110, bude mnohem lepší než nějaký integráč smile

Ostatně potvrzuji wwslyho že bez trocha znalosti se to neobejde.

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

Quarte, ty budeš nejspíš pěkně švihlej na palici.
On si neví rady s obyčejným integráčovým koncem a ty mu doporučíš, ať začne stavět celosymetrickej diskrétní koncák...

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

To Quart: to DPA je sice krásný to jo, jenže moje zkušenosti se opravdu nevyrovnají těm potřebným byť na tenhle menší stroj. To vlákno už jsem četl a jestli se bude dělat hromádka na DPS, jako v případě DPA 222 tak si dvě DPS vezmu, jen proto, že až získám zkušenosti, mohu si to postavit a nebudu muset čekat na další hromádku smile
Jdu ten zesík připíchnout na ten menší zdroj, v podvečer napíšu výsledek...

To sinclair: Dost často se setkávám s názorem na zesilovače asi takovýmto... Dostal jsem od učitele zesilovač Tesla music 130 zadarmo (nefunkční a chybí jedna EL34), všichni se mě ptali proč se s tím tahám, když to má "jenom" poch*anejch 100W a když se ho zeptám co má doma, tak mi řekne že 5 kW domácí kino Genius lol jenže když mu řeknete že jeho super kino má sotva 150W hudebních, tak si myslí něco o pr*eli lol

Web

(upravil opamp 16. 6. 2009 14:17)

Re: Zesilovač s TDA 7293

nojo... blbce bohužel nepřesvědčíš...

Toho Musicu si važ a zkus ho dát do kupy. Taky bych se v něčem takovým někdy rád porýpal (snad v důchodu smile).

Web

(upravil Bery 16. 6. 2009 16:11)

Re: Zesilovač s TDA 7293

Do toho musicu se opravdu rýpat nehodlám, protože bych to akorát zkur*il a nebo by mě přizabilo anodové U... a zbavovat se ho případně i za 5000 (nedávno vydražená cena za zničený kus na aukru) rozhodně nehodlám, protože něco takovýho už bych potom nesehnal smile ale je to šílenej peklostroj lol

Tak, mám výsledky připojení zesilovače na trafo 2x 10V , tj po usměrnění asi +-14V, na ampérmetru byl proud 225 mA na výstupu ss U 1,550 V

Web

(upravil sinclair 16. 6. 2009 18:03)

Re: Zesilovač s TDA 7293

S těmi šváby buď není něco v pořádku, nebo máš zpřeházené odpory, či něco blbě zapájené, nebo někde udělaný cínový můstek-zkrat, vem si na to lupu a čum na to přes ni. Jinak totiž není obvyklý, aby tyhle šváby, pokud mají to, co mají dostat, měly takový výstupní ss ofset. Zaměř se na správný hodnoty odporů na správnejch pozicích, pak zkontroluj správnou polaritu všech elektrolytů /pokud tam nějaký jsou, nejspíš jo/ a když to nepomůže, tak to zabal a pošli mi to /adresu ti nadiktuju do telefonu, pokud zavoláš 607 531 850/, já ti to rozchodím.
Vidím, že nejsi žádnej debílek, přestože jsi dosti mladej a slušně se chováš, takže na oplátku ti já nabízím pomocnou ruku. Až to rozběhnu, tak ti samozřejmě nezapomenu říct, čím to bylo.

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

Ještě jednou to překontroluju a mrknu na to teda tou lupou smile vaší pomoci si vážím, a pokud se mi to nepovede rozjet, tak se 100% ozvu.

Web

(upravil wwsly 16. 6. 2009 18:50)

Re: Zesilovač s TDA 7293

zkontroluj co můžeš, protože toto fakt není možný.

... Jen tak z prdele by to chtělo osadit bucherot i když se to u hodně můstků nedělá.

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

Zítra ten zesilovač jdu řešit s učitelem ve škole na osciloskop, tak uvidíme a když už ten boucherot, tak to je paralelní RC článek? zkusit by se to teoreticky mohlo smile kdyby ten zesík kmital... a kdyžtak bych poprosil o hodnoty toho RC členu, protože jako vždy nevím...
to sinclair: pokud by to nijak nešlo, tak bych se do konce týdne ozval smile

Web

(upravil e-man 16. 6. 2009 23:36)

Re: Zesilovač s TDA 7293

Bery- každý z nás někdy něco "odpráskl". Ať už zbrklostí nebo nedostatkem vědomostí a zkušeností. Kdo tohle
nepřizná , odpráskává dodnes. Důležité je se z chyby poučit - elektronika je náročná na preciznost a jedna chyba
stačí k dýmovým efektům ,rozstřeleným pouzdrům , vybuchujícím elytům a pod. Taky tady platí pravidlo( kromě
jiných) jít od jednoduchých věcí ke složiťějším. Já bych začal v tvém případě  s nezmůstkovaným 7293 , tím bych
ověřil funkci obou IO. Myslím, že minimálně jeden odešel do kytek- ukazuje na to ten velký odběr při +- 14 V,
asi maximum co dá ten rozjížďěcí zdroj. Pak kontrola všech součástek, kontrola dps- vlasové spoje a opět zdroj
rozjížďák. Nepříjemné je , že 7293 od EZK jsou tutovky, takže v nich není problém. Vydržať , víťězství se blíží.
Music 130 spolu s dvěma 60-tkami Delicia byl náš zpěvový zes v školní kapele. Pokud ho nějaký blb srovnává
s zesem od Geniusek . tak jen předvádí svou pitomost a neznalost. Nezná sílu a zvuk flašek a pouze blekotá-
na netu rozšířený zlozvyk. Je zajímavé ,jak tyhle ( a jiné) letité stroje jdou do ceny. Zdarec nakonec.

Re: Zesilovač s TDA 7293

Music 130 je výborný zesilovač, pakliže je ovšem v dokonalém pořádku a seřízen tak, jak má být.
Při současném napětí sítě 235-240V /stroj je konstruován na 220V/ dosahuje anodové napětí bez buzení hodnoty cca 560V a při dobrých koncových elektronkách /s plnou emisní schopností/ a vybranou symetrickou ECC85 na invertoru odevzdá bez potíží až 150W sinusového výkonu.
Žádnému z laiků či amatérů nedoporučuju se v těchto strojích hrabat - všechna napětí, ať už Ua nebo Ug2 jsou velmi tvrdá a nepřipraveného člověka bez problémů dokážou zabít.
Dokonce i po vypnutí zesilovače, cvaknul-li někdo síťovým spínačem jen na chvíli, než se elektronky stačily nažhavit, zůstává plné napětí dlouho viset na elektrolytech i při vypnutém přístroji.
Něco podobného se mi stalo teď nedávno při objednané generálce Music 70, která je na tom napěťově velmi podobně. Na pravém boku je deska s usměrňovači a já chtěl VYPNUTÝ, relativně těžký přístroj posunout po stole. Zatmělo se mi před očima, zasyčelo to a v dlani mám od pouzder diod zdvojovače vypálené 5mm díry...Už se to hojí smile
Jinak Music 130 byl ve 12 letech můj první zesilovač a k tomu důmyslně sérioparalelně pospojované čtyři bedny FORTE VOCAL 60, v každé 8xARO667+2xARV265.
Těch 32kusů AROček když se rozjelo, tak to umělo nadělat takovej hukot, že by na to dnes člověk potřeboval nejmíň 500W a ani to by myslím nestačilo, ta plocha membrán se tak jednoduše nahradit nedá.

Web

(upravil Bery 17. 6. 2009 14:44)

Re: Zesilovač s TDA 7293

Tak spoje jsem zkouknul pod lupou a zádný zkrat jsem nenašel, pak ještě pro jistotu jsem zkusil spoj proměřit měřákem (takový to pípátko lol) a nic jsem nenašel, začínám mít těžký podezření na ten druhý IO, jestli se nějak nepoškodil při prásknutí toho prvního, který už je vyměněný. Dneska jsem vzal ten zesilovač i s trafem do školy a učitel na praxi tam nebyl, tak jsem zašel za Pánem teoretikem lol odkázal mě s tím do patřičných končin kvůli tomu, že IO neopravuje, je zvyklý na "jiný" druh pájení, asi pájí na vlně nebo nevim smile a základ je mít kompletně stabilizovaný zdroj, hlavně že se půl hodiny předtím vytahoval se svym oscilokopem... a dokázal ho*no jako vždycky lol
Zkusím ještě naposledy přepájet součástky, pak teda znovu kontrolu DPS a co byste řekli tomu, kdybych zkusil připojit na out toho prvního "novějšího" IO reproduktor a druhou stranu repru ke gnd a pustit do toho nějaký signál?

To e-man: spotřeba toho zesíku na menším zdroji byla měřena na tráfku 2x10V 30VA, můstku z 1A diod a 1mF kondíků

Edit: jo a dneska jak jsem měl zesilovač ve škole, tak po zapojení doma kleslo ss na výstupu na 1,3V... asi potřebuje vždycky vyvenčit a tak za tejden se dostanu na normální hodnotu lol

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

však jsem ti to psal at je vyzkoušíš jednotlivě

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

Bery, hoď mi kdyžtak do mailu schéma.

Nemáš tam třeba nějaký elyt zapojený opačně?

Web

Příspěvky [21 až 40 z 76]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač s TDA 7293

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£