Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač s TDA 7293

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 76]

(upravil Bery 13. 6. 2009 11:53)

Téma: Zesilovač s TDA 7293

Zdravím všechny,
chtěl bych poprosit o radu při stavbě stavebnice zesilovače zakoupené v EZK, jedná se o stavebnici KMD2493.
Zesilovač jsem "úspěšně" sestavil tak, že po prvním zapojení mi střelilo jedno TDA. Bylo to zbrklostí a jedna podložka mezi IO a chladičem byla trochu nakřivo uui . Potom co jsem tedy objednal nové TDA a osadil na desku zesilovač jen hučí... je to pořád stejné, ať je vstup zkratovaný či ne...
Omlouvám se za tenhle příspěvek, ale nedalo mi to smile vím, že TDA 7293 není nějaký extra kousek IO...
Začal jsem se zajímat o zesilovače před dvěma měsíci, tak jsem si myslel, že bych něco tak "jednoduchého" zvládnul (předtím jsem postavil jen triakový regulátor a menší TC). Zesilovač jsem vždy připojoval přes triakový regulátor - trafo 275 VA 2x 24V a rezistor 22R mezi zdrojem a samotnou deskou zesilovače. Je to pro mě škoda vyhodit smile . Dá se s tím ještě něco udělat? Spoje a pájení jsem kontroloval několikrát.
Kdyby měl pro mě někdo nějakou užitečnou radu, tak sem hodím ještě schéma a jak dopadla "krabicová" verze...

http://img10.imageshack.us/gal.php?g=obraz0062.jpg

Kvalita nic moc (foceno mobilem).
Jo a nekřičte na mě moc lol

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

...ako si vyoperovať slepé črevo podomácky, alebo harakiri hrou...

No k veci. Na čo je tam akože ten odpor? Tie káble by si mohol trošku upratať, a popísať čo si kam zapojil.

Web

(upravil Bery 12. 6. 2009 21:49)

Re: Zesilovač s TDA 7293

DeadMAN napsal:

...ako si vyoperovať slepé črevo podomácky, alebo harakiri hrou...

Toho jsem si vědom, ale když už to mám doma, tak je mi líto to vyhodit smile . Odpor jsem tam zapojil podle návodu z EZK, sám pořádně nevím k čemu slouží... nejspíš nějaký ochraný odpor, doporučuje se tam zapojit jen při měření klidového proudu.
Tady je verze s trochu upravenou kabeláží, modrý kabel od zdroje je +, žlutý GND a zelený -.
Červený kablík, který propojuje obě části desky spojuje GND, vstup je ten silnejsi černý kabel a výstup je červený a černý ke svorkám.
Ještě bych dodal, že LED na desce koncáku bliká a na výstupu je ss napětí 1,93V.

http://img196.imageshack.us/img196/3569/obraz0053.jpg

Web

(upravil DeadMAN 12. 6. 2009 21:58)

Re: Zesilovač s TDA 7293

Ten odpor najskôr patrí do oboch vetiev (vetví? Fakt neviem, hanba mi uui ), aby ti púzdro nedalo po papuli, ako sa už stalo. S odpormi sa zmeria či je všetko OK a potom sa vyberú.

Edit: Nechýbajú ti tam nejaké súčiastky? big_smile

Web

(upravil Bery 12. 6. 2009 22:06)

Re: Zesilovač s TDA 7293

Na tom rezistoru jsem naměřil 19,3V při napětí trafa 24V.
výše jsem pospal ještě pár věcí kterých jsem si všimnul a je tam i ta fotka na kterou jsem zapoměl smile

Součástky by chybět neměli big_smile víc jsem jich nedostal a měl by to být 200W můstek, takže nějakých 140W do 8 ohmů...

a s klidovým proudem mi to vychází dost špatně big_smile mýlím se a nebo vychází cca 800mA?...

Web

(upravil wwsly 12. 6. 2009 22:13)

Re: Zesilovač s TDA 7293

I=877 mA, což není klidák
19,3V v jakém stavu? měl jsi odpory v obou větvých?

nahod sem celé a kvalitně vyfocené schéma...

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

omlouvám se moje chyba... zapoměl jsem na druhou větev smile tak teďko je U na odporu 9,3V.
a to schéma zkusím nějakým způsobem vyfotit, jelikož nemám skener sad

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

když si dal do každé větve jeden odpor 22R, tak na každém z nich je 9,3V?

Web

(upravil Bery 12. 6. 2009 22:32)

Re: Zesilovač s TDA 7293

na R v + větvi je 9,3 a na - je 11,1... až teďko zjišťuju, že mám maximální díry v základech sad
schéma bude snad za chvilku...

Schéma: http://img132.imageshack.us/img132/4562/dsc00278z.jpg líp už to asi nepůjde, ale to hlavní je jakžtakž vidět

Web

(upravil wwsly 13. 6. 2009 0:51)

Re: Zesilovač s TDA 7293

i to je dost, očekával bych o dost mín. někde tam máš krpu. prvně vyhod ty ezkáčský idotský propojky pro napájení a pěkně to prodrátuj silnějším drátem. zkontroluj osazení součástek ap. to že ta ledka bliká signalizuje že máš možná i na výstupu šlus případně něco s mute/stand-by, podívej se do datasheetu, já na to tedka nemám čas.

a přepiš název threadu, protože porušuješ pravidla.

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

nevím o co tu jde protože se mi to nechce číst smile ale ta krabica z kartonu je namachrovaná! lol

Re: Zesilovač s TDA 7293

Bery, až se já naseru, tak budeš mít pěkně maximální další díru v prdeli...
Máš tam něco špatně osazené /přehozené odpory apod/, protože u dobrého TDAčka 7293 není žádný důvod k ss ofsetu, už vůbec ne několik voltů a také ne ke klidovému proudu 800mA.
Při destrukci toho jednoho IO zřejmě vzaly za své i nějaké další součástky, nejspíš odpory, tak je všecky pečlivě přeměř a když bude třeba, tak je jedním koncem kvůli měření vyletuj.

Máš v zásobách nějaký malý transformátorek třeba 2x15V s výkonem okolo 5-10VA?

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

Lojzek napsal:

nevím o co tu jde protože se mi to nechce číst smile ale ta krabica z kartonu je namachrovaná! lol

No tak nebudu tomu dávat nějaký šasi, když ještě není provozu schopnej smile

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

sinclair napsal:

Bery, až se já naseru, tak budeš mít pěkně maximální další díru v prdeli...
Máš tam něco špatně osazené /přehozené odpory apod/, protože u dobrého TDAčka 7293 není žádný důvod k ss ofsetu, už vůbec ne několik voltů a také ne ke klidovému proudu 800mA.
Při destrukci toho jednoho IO zřejmě vzaly za své i nějaké další součástky, nejspíš odpory, tak je všecky pečlivě přeměř a když bude třeba, tak je jedním koncem kvůli měření vyletuj.

Máš v zásobách nějaký malý transformátorek třeba 2x15V s výkonem okolo 5-10VA?

Jojo to mám smile

Web

(upravil wwsly 13. 6. 2009 14:31)

Re: Zesilovač s TDA 7293

bery přečti si pravidla!!!! necituj pokud to není nutné!

např místo citace:

TO Sinclair: Jojo to mám

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

Máš to napětí z trafa usměrněné? lol

Web

(upravil sinclair 13. 6. 2009 16:41)

Re: Zesilovač s TDA 7293

Tak si udělej malý symetrický zdroj na oživování toho zesilovače s tím malým transformátorkem. Stačí nějaký malý 1A usměrňovač nebo čtyři diody a dva kondenzátory třeba 1000uF/35V.
Takový malý zdrojík má tu výhodu, že dá dostatečný proud k základnímu chodu zesilovače /pokud v něm bude všechno v pořádku/, ale nedá dostatečný proud na to, aby v tom zesilovači mohl velký proud něco zničit. Oživuje se to pak pochopitelně bez těch odporů, co doporučuje EZK.
Když to budeš oživovat s "velkým" zdrojem, snadno se ti při nějakém přehmatu může stát, že oba IO zničíš.
S tím malým zdrojem jim neublížíš.
Už jsi zkontroloval všechny odpory?

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

Pardon za ty pravidla fóra... Odpory jsem všechny přeměřil a všechny jsou tak jak mají být, zítra to zkusím s tím "menším" zdrojem (protože dnes se už domů nedostanu) a uvidíme smile
Quart: tak blbej zase nejsem smile mustek je na fotkách skovaný za trafem a kondenzátory smile

Web

Re: Zesilovač s TDA 7293

Zkontroluj všechny součástky a pájení.

Web

(upravil Bery 15. 6. 2009 13:19)

Re: Zesilovač s TDA 7293

Všechny součástky jsem vypájel a přeměřil, poté osadil znovu, včetně drátových propojek.
Ledka už nebliká se zapojením na větší zdroj přes odpory, ale napětí na rezistorech za zdrojem je pořád stejné... ss napětí na výstupu je teď 2,6V... Asi zkusím spíš něco s LMkem a potom třeba SPS 50, ale kdyby ještě někdo věděl co s tím, tak sem s tím smile dnes ještě vyzkouším zapojit na malý zdroj...

Edit: V "návodu" je napsaný klidový proud 80-100mA, ale jelikož nevím jak ho vypočítat tak ho těžko určím...

Web

Příspěvky [1 až 20 z 76]

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač s TDA 7293

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£