Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 50]

Téma: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

Čaute lidi,

myslel jsem, že použiju pro tuhle kombinaci výhybku navrženou pro soustavy Bessie I  (http://www.fotoamater.cz/elektro/konstr … yhybka.gif), ale i po drobných úpravách ne a ne ji doladit. Týká se to především výšek, které buďto znějí příliš agresivně a nepřirozeně (sykavky u hlasu), nebo při jiném nastavení je hlas v pohodě, zato obsah výšek jako celku je nízký. Nemáte někdo zkušenosti s těmihle repráky? Popř. nedisponuje někdo z vás soubory *.frd, *.zma pro výškový reproduktor, abych si mohl udelat přesnější simulaci v LSP? Nebráním se ani zcela novému návrhu výhybky.

Děkuji

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

Použij část výhybky pro L18 z ověřeného proejtu pro L18+něco a tu 27TFFC už k tomu nějak přišiješ. Ale bessie, která nemá hliníkové měniče nemůže mít výhybku vhodnou pro L18.
Dawsoo nebo kyselim by věděli a další určitě také.

(upravil kyselym 13. 6. 2007 17:03)

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

hm se nedivim...ten basak chce delit max na 1.8-2kHz 2. radem a to te vysce moc nesedi... spis bych ji vymenil za 27tfcg nebo 27tdfc pokud ches zustat u meke membrany. Muzes jeste porad vyuzit checkovy akce a nejakou korunku usetrit. Ty vysky klidne tady na foru prodas za 600kc/kus hned.

edit: jo a ta vyhybka naprosto postrada kompenzace rezonanci L18 zkus aspon paralelne k L18 dat CL clen. C=4.7uF L=0.1mH jestli teda mas L18 H1224
pokud nechces koupit jinej vyskac tak radsi udelej tuhle vyhybku: http://www.zaphaudio.com/audio-speaker17.html bude hrat urcite lip nez tohle.

jinac pokud ta L18 je H1142 tak bys to mel spis predelat na: http://www.humblehomemadehifi.com/DD8-MkII.html

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

Tak tu výhybku jsem chtěl použít spíše proto, že ji mám hotovou a na diy projektech také někdo zkoušel úpravu s podle něj kladným výsledkem.  Těch výškáčů bych se nerad vzdával, jsou supr a už předvedly co umí, takže o nákupu neuvažuju. Spíše se pokusím poskládat novou výhybku dle předchozího odkazu a uvidím. Nejhorší je, že si neumím ten výškáč nasimulovat, protože nemám k dispozici naměřená data...

Děkuju za info, kdyby byly další nápady, nebudu se jim bránit smile

(upravil kyselym 13. 6. 2007 17:04)

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

pokud teda budes menit vyhybku na tu v tom odkazu nahore tak zkus napred pridat ten LC clen jak sem ti rikal (stejne ho budes potrebovat) pak odpory R9 a R10 zkus dat 4ohm oba, pak teprve vymen civku na basech za 2.2mH a az nakonec tu ve vyskove sekci na neco kolem 0.5mH, ale 0.5 presne to nebude si myslim smile treba se ti to v nekterem kroku zalibi a pak uz nemusis pokracovat smile

edit: bavim se o te zaphaudio

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

Diky, už mám doma součástky, takkže to dám do kupy celé a uvidím. Pokud to nebude hrát dobře, tak budu uvažovat o výměně toho výškáče za model, který je na "zaphaudio".  Ještě předtím dám ale tomu mému výškáči šanci...(mohl bych je koupit, ale manželka by mě asi zabila) smile

(upravil kyselym 13. 6. 2007 19:12)

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

to byl teda fofr...Doufam ze si dodrzel odpory civek! kde si tak rychle sehnal 2.2mH s 0.3ohm na vzduchovym jadre? to sis to namotal? jinac C2 a L3 by meli byt co nejpresnejsi smile dej pak vedet az to vyzkousis smile

edit: tak se omlouvam tu civku nema na vzduchu ale zeleze...

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

Snažil jsem se to dodržet co nejpřesněji,  kondenzátory mám doma 1%, vzduchové cívky z Dexonu a odmotané na potřebnou indukčnost (změřeno LC metrem). Některé odpory nesedí jen mírně (desetina ohm), ale beru to zatím jen jako prototyp na zkoušku. Zvukově to není zlé, má to naprosto brutální prostor, hlas je přirozený, jen se mi zdá, že basů je tam až moc. Ještě si dneska pohraju s ozvučnicí. Včera jsem to montoval pomalu do půlnoci (když je dítě na hlídání), takže to řádně otestuju až dnes. Když se to osvědčí, nechám si to namotat přesně "na míru". Dám ještě vědět.

Zatím vřelé díky

(upravil check 14. 6. 2007 14:42)

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

Ono jde hlavně o stejnosměrný odpor seiové cívky na basech, ideálně pod 0,4Ohmu, maximum 0,8.
edit: Ale teď sem chtrej jako radio.
Jesli seš z prahy, tak 27TBFC/G přinesu a můžem porovnat.

Web

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

Díky za nabídku, ale bydlím kousek od Ostravy.. Ještě budu experimentovat s ozvučnicí a pak uvidím co dál. Jen by mě zajímalo, jestli není lepší použít vzduchovou cívku (2,2 mH) i za cenu většího odporu, než cívku s jádrem. Jestli se nebude přesycovat a nebude mít větší zkreslení. Nechal bych ji třeba navinout i z drátu 1,5, takže ten odpor by sice byl větší než 0,4 , ale jen mírně...

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

to vem 2kou dratem a mel by ses dostat na hranici...mas to spocteny?kolik ti to presne vychazi s tim 1.5?
kazdopadne check by ti rekl ze to vyznam nema...ja si myslim ze by mohlo ale nidky sem nemel moznost uchem srovnavat.

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

S tou 1,5 to vychazí nekde mezi 0,5 - 0,6 Ohmů. V každém případě bych tam dal raději vzduchovou cívku. Mám obavy, že dvojkou už by to bylo trafo na svařování smile

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

smile njn dan... 0.6 uz je dvojnasobek oproti te jeho zelezne s 0.3 Nevim no...jestli si tu civku muzes namotat sam a temer nic te to stat nebude tak to zkus a uvidis a jinac bych se nato vybod smile On neni zrovna hluchon tak snad neco pozda:)
k tem basum:
Myslim ze J.Krutke je ma delany pro 0.7m od zadni steny a aspon 0.5 zboku (nekde to tam ma i napsany)Cili vpodstate "plne" kompenzuje bafflestep. Nekde ma i verzi s mensim BSC(tzn i mensi civka tam bude a ta by se ti mohla podarit vzduchova) ktera by se ti mozna hodila vic jestli nehodlas bedny dat dal od zdi smile

zkus ji pohledat na netu nebo mu jinekdo poslete jestli ji mate smile ja ji vtom svym bordelu hned tak nenajdu smile

(upravil check 14. 6. 2007 22:06)

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

L18+TBFCG nížší kompenzace vlivu konečných rozměrů přední desky ozvučnice (hezky česky smile)
Ale sám autor píše, že většina reprosoustav hraje dále od stěn lépe. K tý výhybce, poznáte někdo o kolik dB se tu kompenzuje?
K cívkám - 2kou drátem to už bude pěkný prase, který ti v bedně zabere slušněj objem. Rozměry přední desky v projektu nejsou zvoleny náhodou, kompenzují nějaké menší hrbolky. Takže můžeš vymešlet patvary nebo jít s hloubkou vejš. Pokud někdo nemá doma měděný zásoby po dědovi smile, je to imho ceně reprosoustav neodpovídající řešení.
Když ubereš basy na korekcích, už sou v pohodě? Jinak taky seriový R dělá hrb na basech, proto jich je možná tolik. Můžeš zkusit přidat tlumení, dát měniče dál od všech větších ploch.

Web

(upravil acoustic 14. 6. 2007 22:07)

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

Nechal jsem si přesně pro tento projekt navíjet cívku 2,2mH od mengela. Průměr drátu je 2mm, průměr cívky je 12cm, průměr jádra asi 3cm a výšku 3cm, váha 1,25 kg a cena asi 500Sk. Solidní macek smile Jinak odpor to má 0,3ohmu

Web

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

2 Check: Myslím, že to schéma bude přesně to, co potřebuju. Dneska na to nemám matroš, ale zkusím to co nejrychleji sehnat. Faktem je, že 1,5 mH bude mnohem snesitelnější na výrobu i na finance smile V každém případě se ty hloubky srovnají, teď jich je tam jen o trochu více, takže očekávám, že tohle bude finální verze. Když uberu basy na korekcích, tak to samozřejmě pomůže. Seriová R tam je momentálně takový, jak má být - mám tam tu cívku na FE jádře.

Jinak bedny mají prostor 0,5 m od zadní části ke zdi a cca 2m od bočnic. Zatím vám všem děkuju za supr pomoc smile a já se pustím do úpravy. Pak dám zase vědět.

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

Nějaké tlumivky 2,2 mH jsem našel zde:
http://www.ges.cz/?page=index&lang= … e&of=2
http://www.monacor.cz/catalogue-product … SubKtg=451
První je vzduchová 2,2mH/0,6 Ohm, druhá na železném jádře 2,2mH/0,1 Ohm. Osobně bych se železného jádra v tomto projektu nebál.

(upravil check 15. 6. 2007 19:53)

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

staraudio: S jak velký je pokoj celkově? Máš tam dost nábytku?

Web

(upravil staraudio 17. 6. 2007 21:44)

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

Pokoj je cca 30 m2, nějaký nábytek tam je samo taky smile   S těma basama to ale vypadá spíše na výhybku, protože v těchhle bedýnkách už byl i jiny měnic a ten měl přesně opačný problém - v tom objemu se ty basy ztrácely.... Ale myslim, že teď už to doladím, už mám upravené cívky, teď to kompletuju a zítra během dne to pořádně otestuju. A bude jasno... smile


A je hotovo. Po důkladném poslechu jsem ještě o něco málo upravil citlivost výškového reproduktoru směrem dolů - je to dáno zřejmě použitím jiného typu výškáče než je ve schématu. Ale výsledek rozhodně stojí za to.

Děkuju moc všem za cené rady a odkazy!

Re: Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

2 Kyselym: Pokud bys měl nějakou tu výhybku navíc, zbytečně ji dělat nebudu. Klidně bych ji od Tebe vzal. Akorát s tím vymontováním to vidím bledě smile Do Olmiku tak často nejezdím, ale kdybys je mohl poslat, byl bych vděčný. Když tak nabídni cenu a pak se domluvíme. Dík.

Příspěvky [1 až 20 z 50]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Výhybka pro Seas L18RNX/P / 27TFFC

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£