Téma: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

  • Určení: 2pásmové stojanové reprosoustavy

  • Datum realizace: Rok 2000

  • Orientační cena: 6000Kč

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 280x565x320mm, Objem 28.5l, Příkon 60W, Citlivost 85dB, Impedance 8Ω, Bassreflexový nátrubek 2x Ø25x90mm + Ø45x120mm, Multiplex 3cm, Hmotnost 32kg (včetně stojanu)

  • Autor: Opoce

  • Další projekty: Auto subwoofer (DLS Performance W310D)

Úvod
Potřeba postavit své první stereo repro vznikla z prostého důvodu, jednak jsem nikdy nic podobného neměl a touha postavit něco "svého" byla silnější než cokoli jiného... vždyť to všichni jistě znáte. V době, kdy jsem tyto bedny konstruoval jsem měl jen walkmana a v bazaru koupený zesilovač značky JVC, který mám dodnes. smile

Výroba
Na stavbu korpusu jsem použil konstrukční materiál "Multiplex", který se používá např. na výrobu nášlapů schodišť, který je přimořen do pískového odstínu. Jsou to bukové dýhy lepené vlákny napříč cca 15 vrstev po 2mm tj. 30mm. Bedny jsem konstruoval s cílem poslechu převážně v umírněnějších poslechových hlasitostech. Reprobeden, které se rozsvítí až ve vyšších hlasitostech je na světě dost. A mí, v té době spolubydlící rodiče by to jistě těžko rozcházeli.

Použití měničů TVM se zdálo dobrou volbou (ostatní reproduktory se nezdály o tolik lepší o kolik byly dražší) a také jsem přihlédl k tomu, že to byl projekt první. Výškový repro: ARV-104-60/8, středobas: ARN-188-05/8, výhybka: 2VH 3.0-100 Dexon, dělící kmitočet 3000Hz, 18dB/okt.s kompenzací impedance basového reproduktoru a utlumením výškového reproduktoru. Použity pouze kvalitní součástky. Rozvod 2.5mm kabeláž. Vnitřek olepen tlumícím rounem (i vnější stěny bassreflexu) ze všech stran mimo přední, kde je umístěna vyhybka. A ty tři bassreflexy? Jeden v zadu 45x120mm a dva 25x90mm ve předu.

Při návrhu ozvučnice jsem si pomáhal doporučením litráže k tomuto TVM reproduktoru, kde byla v katalogu Dexonu doporučována asi o 6 litru menší a uzavřená... a takhle dopadlo dilema s bassreflexem... viz. fota. Při větším zatížení přední ucpávám (a není problém ucpat všechny). smile

Zvuk, závěr
Bedýnky hrají vcelku dobře, žádné sykavky, žádná zvýrazněná pásma, dynamika také dostačující, jen nejnižší basy samozřejmě chybí. To vím naprosto jistě, neboť mi pár let ve zkušebně tloukl do zad basový aparát 500W a 4x10", to vše Peavey. Neposlouchám techno ani d&b a tak mi to, co jsem si stvořil, ještě pár let vydrží. Kdysi jsem porovnával bedny s kamarádem, který měl AQ (už nevím jaký model něco jako Kentaur 651, jen s basáky na boku) přes kvalitní zes Yamaha. A myslím, že jsem si ostudu neudělal. Ale myslím, že hoooooodně zaleží jak moc je poslechová místnost opravdu poslechová. Uvítám vaše tipy na vylepšení mého dílka. Každému vašemu projektu zdar přeje radar.

http://s19.postimg.cc/5jlzjpnqn/opoce1_01.jpg http://s19.postimg.cc/e35dhgw33/opoce1_02.jpg http://s19.postimg.cc/5yx9cq9nz/opoce1_03.jpg http://s19.postimg.cc/nq8vr6p2n/opoce1_04.jpg http://s19.postimg.cc/f9dyu09rj/opoce1_05.jpg

(upravil Opoce 24. 5. 2009 20:59)

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

Zdravím vás lidi,
mno stala se mi tahle věc...Kdysi sem postavil bedny s TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8 viz projekt výše. Byl sem spokojený. Pak přišla éra dom. kina a sestavy Jamo ... no a teď sem prodal kino a koupil zase stereo. Peněz není na zbyt, tak sem si řekl, že bedny nevyměním, jen vyměním výšky. A volba DT 109 (krásná charka a citlivost jen o 1dB vyšší než ARV 104).
Výhybka (2VH 3.0-100 Dexon) http://img29.imageshack.us/img29/6961/dscn12988k.th.jpg


optimalizovaná na výšky útlum cca-3dB což se mi zdálo pro DT 109 jako optimální.
No po tom co jsem do bedny dostal jednu DT 109 a vše zapojil nastalo nemilé překvapení... prostě to nehraje vůbec lépe a určitě to není jen nezvyk na lepší zvuk než umí ARV 104
Jde ve zkratce o :
-menší hlasitost
-výrazně méně detailů a prostoru
-prostě absolutně žádná radost z reprodukce ....
no a nezapomenout na peak na 20kHz   

Prosím aby jste se povznesli nad amatérismus, kterým jsem završil svůj projekt a vyvedli mě z údolí temnot.
A na rovinu se přiznám, že vyhybkám a jejich počítání rozumím jak koza náklaďáku.
Prosím tedy tímto dobrou a trpělivou duši, která by si udělala chvíli času a pomohla.
No a pro útěchu, jsem ocoten se učit...
díky vaše opoce

No a ještě poznámečka...ta původní kombinace hrála tak pěkně...vlasy bych si vyškubal...bueeééé 
online

(upravil MaBat 24. 5. 2009 21:06)

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

Změřit - nejspolehlivější, nejrychlejší a asi nejsnadnější cesta k řešení. Vezmi mikrofon k počítači, stáhni něco na měření a pořiď charky (z jednoho bodu, cca 1m od bedny). Jde o okolí děličky, to chytíš čímkoliv.

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

MaBat: myslíš mikrofon jako jakej, mám jen mikrofon na nějakejch ťamanskejch sluchátkách? A jakej program ..název? Dík

(upravil MaBat 24. 5. 2009 21:19)

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

Jakejkoliv mikrofon, kterej se prodává pro PC a bude fungovat na mikrofonním vstupu zvukovky. Jde v tuhle chvíli hlavně o relativní fázi basáku vůči vejšce. K naměřeným charkám si pak v LspCADu nakreslíš stávající výhybku a uvidíš, co to dělá a co bude potřebovat vyměnit. S tím měřením budeš muset trochu experimentovat, až to zprovozníš, tak lze poradit dál..

http://www.fesb.hr/~mateljan/arta/download.htm

I když, napadá mě, že mikrofonní vstup a jednokanálový měření může být k ničemu, pokud nemá zvukovka stabilní latenci - ale to se ověří, až to budeš mít připravený. Třeba to nebude problém. Jinak by to bylo složitější a asi lepší s tím někam dojet.

(upravil Opoce 24. 5. 2009 21:24)

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

MaBat: prosím tě ...jakej signál do těch beden mám pustit při měření? Díky

...Stabilní latenci? Cože

(upravil MaBat 24. 5. 2009 21:45)

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

V zásadě stačí spustit Artu, kliknout na červenej trojúhelník ("play") na toolbaru, vyskočí okno "Impulse response measurement" - nechat vše tak, jak je a kliknout na "record" (zašumí to - počkat, pak dát OK, okno se zavře a pokud bude vše správně, v grafu bude vidět naměřená impulsní odezva). Ve Windows musíš mít jen jako aktivní zvolenej vstup z mikrofonu, s nastavenou vhodnou "hlasitostí" (a nejlépe vše ostatní deaktivovat - tohle předpokládám umíš, typicky to jde přes ikonu reproduktoru dole na liště -> Ovladač hlasitosti).

Až se dopracuješ k tomuhle, jde napsat, co dál (dáš sem nějaký obrázky).
Jen počítej s tím, že to nebude hned a budeš si to muset nejdřív sám trochu osahat.

Stabilní latenci zatím pusť z hlavy - to se pak ověří. Co máš za zvukovku?

(upravil Opoce 24. 5. 2009 21:47)

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

Zvukovku mám integrovanou na desce.
Zatím snad vše chápu, ale co mám pustit do beden. Zatím se bavíme asi jen o sejmutí nějakého signálu z beden?

(upravil MaBat 24. 5. 2009 21:56)

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

No zkus to, podle toho, co jsem napsal - signál do beden pustí Arta, o to se ty nestaráš. Předtím ještě ale v Artě zkontroluj nastavení "Setup -> Audio devices" - tam musí být zvolená správná zvukovka a zaškrtnuté, že máš mikrofon (myslím). Pak sem dej nějaký screenshoty.

Obecně, princip je tenhle: do beden se pustí signál, ten se nahraje mikrofonem, následně se vypočte to, čemu se říká impulsní odezva (odezva na jednotkový impuls - takové to "zakmitnutí" smile ) - tu uvidíš v grafu. Z této odezvy se dá poté vypočítat všechno, co tě o bedně/repráku (většinou) zajímá. Ale tak daleko zatím nejsi. Dej sem pak obrázek, až budeš nějakou impulsku mít - to poznáš smile

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

No jestli jsem to dobře pochopil, tak budu mít i výstup ze zvukovky propojenej se zesilovačem a bednama (bednou)? No a samo vstup mikrofon PC... Je to tak?

(upravil MaBat 24. 5. 2009 21:59)

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

No samozřejmě, bednu krmíš signálem z výstupu zvukovky (přes zesilovač), to jsem zapomněl zdůraznit big_smile

Měřit budeš každý reproduktor (basák, výškáč) odděleně, bez výhybky (na výškáč pozor).

(upravil Opoce 24. 5. 2009 22:06)

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

Díky, ono tobě spousta věcí přijde jako samozřejmost. Ale mě musíš při tom vysvětlování ještě jebnout klackem do hlavy abych to pochopil. No a ještě jak každé repro odděleně? Do toho programu zadám děličku?
Jo už to tady čtu ...bez vyhybky...ok to bude adrenalin yikes

(upravil MaBat 24. 5. 2009 22:19)

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

Ten program dělá skoro všechno sám, nic to není... to si rychle osaháš.

- změříš basák (svorky zesilovače na svorky basáku) -> vypočteš jeho cháru, uložíš (.frd)
- změříš výšku (svorky zesilovače na svorky výškáče - ještě jednou bacha, nehul to moc) -> vypočteš cháru -> uložíš (.frd)

Nesmíš hnout s mikrofonem, ani s bednou, ani s hlasitostí.
Až tohle budeš mít, nahodíš LspCAD a budeš si s tím hrát.

Pro ostatní: Jak měříte výškáče pro tyhle potřeby? Bez ochranného kondenzátoru? Já s tím zatím nikdy problém neměl (přijde mi, že ty výškáče snesou celkem dost), ale nerad bych zodpovídal za Opoceho majetek.

Každopádně, dá se to i s kondenzátorem, a pak jeho vliv na cháru odečíst...

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

Zní to jednoduše... tam v tom programu je kdy se posílá jaký signál (basy - výšky) při měření do zesilovače? Abych tu vejčku fakt neodkouřil?
Mužu tě pak kontaktovat na mail nebo icq?

(upravil MaBat 24. 5. 2009 22:18)

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

V Artě, pokud měříš přes "Periodic noise - Pink" (standardně), je tam pole "Pink cutoff (Hz)" - to je frekvence pro horní propust testovacího signálu, tak můžeš dát pro oba repráky třeba 300 - 500Hz, pokud se bojíš. Ty vějšky těch pár sekund ale v klidnu snesou (ze zkušenosti), taky není potřeba to kdovíjak hulit...

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

Dík... musím letět. Ještě se ozvu...

(upravil MaBat 25. 5. 2009 7:57)

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

Jinak k následné simulaci budeš samozřejmě potřebovat naměřit i impedance, viz http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=7742

Vím, že jsi psal, že není peněž nazbyt, ale jestli už tím chceš takhle trávit čas (a dělat to v podstatě znova), asi bych zvážil i výměnu basáku za to nové ARN-180-0000, jestli ho ještě seženeš. (To, že má uříznutej koš se dá třeba nějakým kroužkem z překližky snadno zakrýt.)

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

Ahoj MaBat, mužeš v krátkosti vysvětlit, proč tu změnu středobasu? Díky

(upravil MaBat 25. 5. 2009 18:38)

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

Je to IMHO už solidní reprák do basreflexu, narozdíl od toho stávajícího a objem pro něj máš v té bedně připravenej, včetně díry. Ale ideální by bylo někde si ho půjčit, třeba by se ti to subjektovně nelíbilo (chyběl by tam hrb, který tam teď zákonitě někde je a je klidně možný, že je v dané situaci na správném místě).. Každopádně investice minimální, stojí čtyři stovky.

Re: Opoce (TVM ARN-188-05/8 a ARV-104-60/8)

Tak jsem zakoupil ARN-180-0000/8, Ehm...doufám, že jste na mě s Antoniem nebyly domluvený smile tak ještě musím počkat, až mi je přinese holub s trumpetou na krku.... teda pokud nezabloudí z těch opičích hor... No a zítra dá li bůh trpělivost a moje přítelkyně čas, tak bych vyzkoušel změřtit tu vejšku...