Re: TW077

Já jsem si 4 ks 25k/Y objednal tady na audiowebu, kdyžtak Ti jeden pošlu, kdybys nesehnal. Když tam bude preamp se 100k a větším vstupním odporem, bude to OK. Je to TP289.

Web

Re: TW077

Jo to jsem četl tu objednávku těch TP289, ale ted jsem našel u Denkla TP289 25k/Y, k tomu bych koupil pro vyvážení TP283 10k/N, ještě si musím něco vymyslet co koupím dalšího abych nebral dva potáky...

Web

Re: TW077

Tak jsem na rychlo od ruky udělal schéma jednoho kanálu toho preampu, mohlo by to tak být? Zesílení by to mělo mít kolem 5ti, což by mělo vyhovovat pro vstupní napětí kolem 250mV a výstupní napětí pro zesilovač 1V. Přepočítal jsem hodnoty ve fyziologii a napsal nejbližší hodnoty, snad je to správně.

http://i302.photobucket.com/albums/nn11 … G_3566.jpg

Web

Re: TW077

Řekl bych že by mohlo.

Šlo by ještě čarovat s impedancema kolem toho operáku (šum, offset atd.) ale takhle to bude taky chodit.

Web

Re: TW077

ok, tak já ho zkusím do příštího týdne nabastlit a uvidím jak to bude hrát...

Web

Re: TW077

Abych Ti nezůstal dlužen informaci, jak na ten šum a offset smile

http://audioweb.cz/uploads/thumbs/56_opamp.png

Myslím že 2u2 mezi výstupem operáku a potenciometrem balance můžeš poslat do hajzlu, offset by měl být v jednotkách mV maximálně, takže praskání potenciometrů by se nemělo konat.

Web

Re: TW077

Jo dík, co nejdříve to nahážu do eaglu, objednam potenciometry, zbastlim a dam vědět.

Web

Re: TW077

Ondro, ten vazebák bych tam nechal. Pár mV je už dost na to, aby starší poťák škrtal. Mrkni schválně na schéma TW600CD, jak je tam zapojený poťák hlasitosti. Vím, že ten zesilovač nedělal Janda, nicméně ten, kdo ho navrhoval, by za to měl dostat po čuni. Mně tam poťák škrtal jak hovado, po instalaci 220k odporu k zemi a oddělovacího kondíku do běžce bylo po škrtání, ani nebylo nutné poťák vytahovat a čistit.

Web

Re: TW077

OK, díky, budem respektovat Tvoje praktický rady.

Je fakt, že NE5532 není totéž co LME49720, který má asi 0,2 mV smile

Web

(upravil feliz navidad 22. 3. 2009 15:57)

Re: TW077

patt: Nechceš místo té tisíckrát opakované  fyziologie zkusit tohle:
http://s4.postimg.cc/xw9w2v6pl/2805_fyzio2.jpg

EDIT: Opraveno schema, chyběl odpor.

Re: TW077

Vždycky jsem myslel, že na chrastění potenciometru má především vliv dc proud procházející běžcem.
Jakýpak má na to vliv třeba offset výstupního operáku u tohoto výtvoru ?
http://wwsly.sweb.cz/audioweb-upload/ko … bsonic.JPG

(upravil feliz navidad 25. 3. 2009 10:26)

Re: TW077

I ten na basech?

EDIT: Reakce na již smazaný příspěvek

(upravil danhard 23. 3. 2009 13:13)

Re: TW077

Pokud dobře vidím, tak běžec potenciometru jde dc přes 33k přímo na offset výstupního operáku ?
Na jednu stranu celkem zbytečně nízkoohmové korekce, převýšení na výškách 28dB, vstupní odpor korektoru (a tím i zátěž předchozího operáku) při plných výškách cca 200R, na druhou stranu výstupní zesilovač na 30k impedancích. V cestě 4 operáky, každej si do toho trochu šumu a zkreslení přidá.  Vstup s 2u2 kondem na 3Hz, za kterým následuje subsononic filtr na 20Hz ?

(upravil wwsly 23. 3. 2009 9:18)

Re: TW077

Sry, už vidím. Myslíš dc proud z invertujcího vstupu přes poták na zem.
Co si myslel tímto :
"Vstup s 2u2 kondem na 3Hz, za kterým následuje subsononic filtr na 20Hz ?"

Web

Re: TW077

Na vstupu je RC článek 22k/2u2, pokles 3dB na 3Hz a za ním pak filtr 20Hz.
Mě by spíš zajímalo, jaký vliv má offset na potenciometr basů? Nebo při malých proudech (vstup do operáku) už to nevadí?

Re: TW077

Tím běžcem teče vstupní proud toho operáku, u té hlasitosti zase vstupní offset/33k.
Nakolik to vadí záleží na vlastnostech těch operáků.
NE5532 může mít 1uA vstupní proud, TL084 zase třeba 10mV offset.

Re: TW077

feliz navidad-> No já bych to klidně zkusil, ale nevim jak to bude hrát s touhle fyziologií, ta obyčejná je sice tisíckrát opakovaná, ale zase si na ni nikdo nestěžoval, třeba bude tahle mnohem lepší, ale já bych se raději přiklonil ke klasice...

Dnes objednám ty potenciometry u Denkla, škoda ale že tam asi nemaj ručičkový VU-metry, docela by se mi hodily....

Jianak asi místo NE5532 dam NE5534, doma jich několik mám, četl jsem že jsou i trošku lepší a asi se mi bude lépe navrhovat DPS, stačilo by navrhnout jeden kanál a druhej by byl stejnej akorát zrcadlen...

Ještě jsem se chtěl zeptat, jaké jsou vhodné otočné přepínače na vstupy, potřeboval bych 4-polohový x2kontakty, jestli mě chápete? Něco jsem našel, ten by měl být 4 polohový ne?: http://www.denkl.cz/eshop/ts1211116-04-14160

Web

(upravil wwsly 23. 3. 2009 18:00)

Re: TW077

Já např. přepínám vstupy pomocí relé. Na předním panelu bude jen otočný přepínač, který "řídí" relé. Je to lepší jak přepínat vstupy přes přepínač.
Co se týče použití NE5532 před 34, tak tím jsi jen uděláš desku složitější.

Web

(upravil opamp 23. 3. 2009 18:05)

Re: TW077

Patt: Asi to víš, ale pro jistotu: 5534 jsou kompenzované pro zesílení 3 a větší, jinak vyžadují externí kundik mezi vývody 5 a 8. Pro sichr si na něj udělej footprint i tam, kde to není momentálně nutný (co kdybys s tím ziskem musel hejbat).

Loudness s dvojodbočkovým potem je (při správným návrhu) neskonale blíž "správný" křivce než ten obyčejnej, kterej umí jen sklon 6 dB/okt.

U takhle jednoduchýho zesu bych zvážil prasečinu ala AU/RA, tedy propojit všechny vstupy přes cca 10k odpory smile Co zapneš, to hraje, když zapneš víc zdrojů, máš mix smile

Jinak, když už se s tím s**t, tak asi fakt jazýčkový relátka než přímo přepínač.

Web

Re: TW077

"Pokud dobře vidím, tak běžec potenciometru jde dc přes 33k přímo na offset výstupního operáku ?
Na jednu stranu celkem zbytečně nízkoohmové korekce, převýšení na výškách 28dB, vstupní odpor korektoru (a tím i zátěž předchozího operáku) při plných výškách cca 200R, na druhou stranu výstupní zesilovač na 30k impedancích. V cestě 4 operáky, každej si do toho trochu šumu a zkreslení přidá.  Vstup s 2u2 kondem na 3Hz, za kterým následuje subsonic filtr na 20Hz ?"

Je pravda, že ta stejnosměrná vazba poťáku hlasitosti tam není moc chytře.
Nízkoohmové korekce jsou obrovská výhoda, obvod korekcí i potenciometry samotné mají pak značně sníženou citlivost na indukovaný svinstvo, snížený nároky na stínění drah /dělají se i plastové potenciometry!/ a sníženou citlivost na praskání při otáčení hřídele vlivem přechodových odporů v ložisku potenciometru. Nevím, jak jsi přišel k těm 28dB, to je naprostá píčovina, maximální zdvih je tam na 15kHz okolo 17dB.
Nevím, čím bys chtěl zatěžovat běžec 10k logaritmického poťáku hlasitosti, trojnásobek jeho odporu je tak ještě únosná míra, aby nedošlo ke změně charakteristiky regulace, proto má výstupní zesilovač vstupní odpor takový, jaký má. Výstupní zesilovač je tam pro dorovnání zisku celého řetězce, sledovače nemají ani celou 1 a jsou dva za sebou.
První operák tam není pro srandu králíkům nebo tobě, je tam jako sledovač pro následující subsonic, který je sledovačem pro korekce. Je tedy zcela jedno, jaký má dolní mezní kmitočet, jeho primární funkce je sledovač, až poté tvorba vstupní impedance celého přístroje a vf filtr na vstupu. Je tedy zcela buřt, zda má dolní mezní kmitočet 3 či 6Hz a kondenzátor na vstupu je tam jen pro ss oddělení. Jak jinak bys chtěl subsonic se sledovačem na vstupu asi tak udělat???

Web