Téma: AUJ637

Ahoj
Sehnal jsem tři moduly AUJ637, podle návodu jsem dva předělal na normální konec. Oba fungujou perfektně, sice u jednoho byly v háji filtrační kondenzátory, že po zapnutí asi po půl minutě se napájecí trafo šíleně rozvrčelo.... Ale u jednoho modulu asi půl minuty po vypnutí uslyšim v repráku slabé krátké zapískání. Koukal jsem na osciloskopu, jestli mi to nekmitá, ale nic sem neviděl. Jinak zesilovač hraje normálně, nehřeje, klid. proud je OK, asi 10mV úbytek na odporu R39 - 0,18ohm, výstupní offset je kolem 10mV, boucherot - odpor 2R2 a kondík je dobrej (nejsou tam "hovňáky"). Ještě mě napadlo že to může být malým napájecím napětím, které je na kondenzátorech při vybíjení, že se tím celej zesilovač "rozhodí". Při tom pískání je napětí na kondenzátorech asi 0,5V. Jinak pískání mi nevadí, spíš mi jde o to aby mi zesilovač v provozu nekmital, nebo čím je to způsobeno. Tady je video: http://cz.youtube.com/watch?v=zmuQDO41V … annel_page

Web

Re: AUJ637

U toho jednoho může být vadný RC člen v kolektorech prvního diferenčáku, nebo je vadný keramický kondík 68pF, na desce poblíž rozkmitové KD338. Tyhle kondíky tam ti vrábelští trotlové často osazovali jen na napětí 40V, takže časem se poškodily. Nahradit keramickým kondíkem na 250V nebo 500V. Nemá smysl tam dávat soudobé 50V keramiky, ty odejdou ještě dřív, než ty 40V Tesly.
Pokud máš zásobu keramik od Tesly, tak teslácké značení 250V řady končí písmenem d, takže tam může být
68
Nd, Vd, Fd.

Web

(upravil patt 20. 1. 2009 16:47)

Re: AUJ637

Keramický kondy na 250-500V nemam, na 500V mam hromadu 10p.... Zkusil jsem ty kondiky přehodit z toho třetího modulu, dělá to pořád, místo toho 68p kondiku jsou dva 32p paraelně. Samozřejmě je taky možný, že i v tom třetím modulu můžou být vadný, proto zejtra si ty kondiky koupim v gesu, ale asi mi je budou muset objednat což potrvá nějakej týden... Zkusim je ještě z něčeho vykuchat, třeba se něco najde.

Web

Re: AUJ637

Spíš si je kup v EZK. v GESU me ujistili že kondy jsou na 500V (keramiky) no skuste hádat co se snima stalo při napětí 120V... smile

Re: AUJ637

Kondy spolehlivě na 500V bereme z Ecomu.

Web

Re: AUJ637

Tak to asi bude tim kondikem 68p, když jsem je přendal z toho třetího zesu, tak to bylo v pohodě, nic nepískalo, takhle jsem to zkusil třikrát a po čtvrtýto začalo zas pískat. Takže jsem prohrabal krámy a ze starýho monitoru jsem vyndal kondiky 68p a 100p/1kV ale nevim na jaký napětí jsou ty 68p - ty zelený.
http://i302.photobucket.com/albums/nn11 … G_2876.jpg

hmm, tak sem tam dal ten zelenej 68p a dělá to pořád....

Web

Re: AUJ637

Tak ten kond zvedni na 82p nebo se na to vykašli. Při napětí 1V na filtračních kondech se může každý zesilovač chovat jinak, podle Hfe tranzistorů.

Web

(upravil AAA 22. 1. 2009 18:15)

Re: AUJ637

Taky nechápu jakej smysl má řešit písknutí při skoro nulovým napájení........vždyť už se skoro všechno zavírá, tak co na tomhle proboha řešíš.

Re: AUJ637

Mu na tom vadí hlavně to, že dva to nedělají a jeden ano. Jak jsem psal, je to závislé na Hfe tranzistorů proudových zdrojů, v tom jednom kusu zesilovače se mohly sejít tranzistory s velmi vysokým zesílením a proto to "jede až do konce". Neřeš to.

A ty odsud AAA vypadni, nikdo tu o tvoje kydy nestojí.

Web

Re: AUJ637

jojo, tak já už to nebudu řešit, ještě sem tam dal na zkoušku 100p kond, ale píská to pořád. Mě šlo hlavně o to, aby byl zesilovač 100% použitelnej a nebál se případného zakmitání, či spálení... Taky mě napadlo že už při tom voltu to může dělat lecos, ale raději se zeptam zkušenějších, než aby z toho bylo nějaké neštěstí.

Web

Re: AUJ637

Ničeho se neboj. Až to budeš provozovat při vyšších výkonech, tak si zkontroluj, zda není horký odpor 2R2 v Boucherotu, to by naznačovalo zákmity. Pokud bude studenej, tak buď v klidu. A dodělej si do toho ss ochrany, ideální na zástavbu do takových zesilovačů je od nás z Aldaxu SPP1.

Web

Re: AUJ637

jo, pak zkusim zkontrolovat teplotu 2R2 v boucherotu. Na tu ss ochranu jsem už udělal tišťák, nejdřív jsem udělal tuhle Vrábelskou ochranu, kterou jsi někde na netu doporučil k tomu AUJu: http://www.blackout.sk/zvuk/tesla/auj637_ochr.jpg  ale mě nefungovala, nevypínala ani při 24V jakékoli polarity, řešil jsem to na bastlírně a dospěli jsme k tomu, abych tam dal ještě jeden NPN tranzistor, otočil polaritu kondíků, otočil gretz, mínusem na GND ochrany a plusem přes odpor R54 do báze toho dalšího trandu, emitor na zem a kolektor do uzlu odporů R52, R53, R55, takhle to perfektně funguje. Spíná to při nějakých 1,5-1,7V. Relé mam polské R15, druhej trandík VT17 je BC639. Jinak jsem v GME objednal filtrační kondenzátory 10.000uF/50V a dam je místo těch tesláků, protože u toho druhýho zesu byly některý vyteklý a při zapnutí asi po půl minutě se šíleně rozvrčelo trafo, namíchal jsem je prozatím z toho třetího modulu, ale stejně trafo trochu vrčí víc než má.... Možná ještě vyměnim kondiky C1 a C4, protože tenhle typ radiálních kondů pěkně vysychaly... Až budu ujištěn že zesilovače bezproblémově fungujou, zabuduju je do bedny, asi do starý ležatý bedny od PC, nebo udělam nějakou z plechu. Ještě jsem přemejšlel dát tam korekce, cpát tam něco s LM1036 se mi neche, raději nějaký tranzistorový, možná wiliamson, nebo jak jsi navrhoval ty, bylo to v nějaký diskuzi.

Web

(upravil sinclair 23. 1. 2009 11:29)

Re: AUJ637

Nefungovala ti proto, že ve schématu je chyba, víš? Odpor R52 nemá být 1k9, ale 3k9, svorka 2 se musí spojit s GND zesilovače a na svorku 1 přijde připojit výstup koncového stupně, chráněný výstup je pak OUT, pak to teprv funguje jak má...Na napájení je nutné použít SAMOSTATNÉ vinutí okolo 20V!

A to ani na Bastlírně takové kapacity jako je Andrea neodhalily???

Tak jak to je, tak to principiálně perfektně funguje i bez přidávání nějakých trandů a dalších součástek, vždyť to Vráble používaly třicet let a nikdy žádný vrábelský zesilovač neodpálil žádný reproduktor stejnosměrem.
...ach bože Růžo...

Některé vrábelské trafa vrčely bez ohledu na to, zda byly zatížené či ne, kondíky na to nemají vliv. Pokud tam budeš dávat kondy 10.000/50 a dáš je tam čtyři, tak si vyměň síťovou pojistku na hodnotu T 3,15A, jinak ti nárazem bude původní F2A lítat.
Má tam být pojistka T, tedy zpožděná. F-ka tam tehdy dávali proto, že v té době se na tomto území T-čka těchto hodnot nedělaly.

Web

(upravil patt 23. 1. 2009 14:30)

Re: AUJ637

No ten odpor jsem tam zkoušel dát větší, zkoušel jsem 3k6 a pak 6k8, ale rozpínalo to pak při nějakých 12V... Napájení bylo tráfko 24V/2VA z rozvaděčových kontrolek.
Ty kondenzátory tam budu dávat dva (jeden do každý napájecí větve), nemam moc peněz a navíc bych musel vyměnit diody za nějaký KY718, protože nabíjecí proud by KY710 zřejmě zničil. Jinak máš pravdu, tohle trafo vrčí i bez zatížení, takže se nemusim bát, že je v zesilovači nějakej kondenzátor špatnej a můžu hrát do tý doby než mi přijdou nový... Oni mi už přišly, ale byl jsem ve škole a doma nikdo nebyl a volali mi do školy že stojej před barákem.... Tak snad v pondělí.

Web

Re: AUJ637

Ještě poznamenám, že dva a dva kondenzátory TE925  4.700uF/63V paralelně mají výrazně lepší vlastnosti a prakticky i celkově větší kapacitu, než jeden supermoderní miniaturní  10.000uF/50V. S těmi paralelními se zesilovač i líp chová při nižších zatěžovacích impedancích.
Starší kondenzátory Tesla totiž měly silně kladnou toleranci jmenovité kapacity, často +50% až +80%. Takže se běžně stává, že teslácký kondenzátor s kapacitou 4.700uF/63V typu TE925 může mít klidně až 7.000uF. Záleží na stáří, na pečlivosti formování apod.

O diody se neboj, KY710 jsou hodně zdatné. A síťové trafo je na jádře EI, není tak tvrdé jako toroidy, takže ani ten náraz není tak strašný.

Starší moduly AUJ637 byly osazovány elektrolyty s pertinaxovým víčkem typu TC937a 5.000uF/50V a je pravda, že tyhle elyty jsou pěkné ludry. Buď to ustřelí proudem vnitřní přívod ke svitku, případně povolí přetlaková pojistka /to pokud ho nikdo opatrně nezformuje/ a něco vyteče ven.
Další série AUJ637 už měly kondy TE925  4.700uF/63V, při výměně starých TC za nové TE je potřeba trochu zdeformovat upevňovací objímku a podložit je 2mm pertinaxem.
Podotýkám, že obal žádného kondenzátoru se nesmí dotýkat kostry!!

Jestli ti tedy můžu poradit, kup si za cca 30Kč/ks ty TE925 a dej je tam, ty nové z GM si schovej někam jinam, třeba do laboratorního zdroje. TE925 se dají koupit např. u firmy Denkl.

AUJ637 se úspěšně dají provozovat pouze nastojato, když jej položíš, je chlazení prakticky neúčinné!!

Web

Re: AUJ637

Sou tam ty starý TC937, zatim je tam tak dva tejdny necham protože jsem tenhle tejden utratil přes 5000Kč, kupoval jsem si osciloskop do pc (2x64MHz, ten co v GME stojí 9.000Kč), pak mi přišli věci od denkla a ještě přijdou věci z GME. Až se z toho všeho zpamatuju, tak přes denkla koupim ty TE925, chtěl bych koupit už 6m8/T, ale nevejdou se mi tam na vejšku, protože sou docela dlouhý.

A jinak TE925 4m7/T u denkla stojí 73Kč, to se mi ten zesilovač pěkně prodraží....

Rozhodl jsem se že nebudu dávat zesilovače do společné bedny, ale oplechuji oba moduly a udělam větrací mřížku. Při velkých výkonech samozřejmě dávam zesilovač na vejšku, aby dobře chladil, zatím ho mám doma k 8ohmovejm bednám na poslouchání CD a i když tomu dám trochu kouř, tak chladič je trvale studenej. Při 100W/4ohm se asi po půl hodině zahřeje chladič tak na 50 stupňů a k tomu neodváděl dobře teplo, protože jsem ho měl naležato....

Web