Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Koncový zesilovač LVA101

  Stránky: ««« 1 2 3 4

RSS

Příspěvky [61 až 67 z 67]

(upravil Vasi 31. 10. 2008 17:42)

Re: Koncový zesilovač LVA101

ok, C5 a C7 zapojim do kolektoru Q6 a Q7.
To snizeni OLG, provedu klasicky a dam to serie ten kondik pro oddeleni DC, ze me to nenapadlo... R27, R28 prepojim na zem.
Dam na tve slova a radsi tu proudovou limitaci ve VAS vynecham....
Ve zpetne vazbe bude bipolar, ted je tam elyt, protoze mi simulator takovou hodnotu nenabizi....
A zkousel jsem ty napetove zdroje v diferaku pripojit na ty proudove zdroje, ale zacalo to byt nestabilni sad

Antisaturacni diody uz jsem doplnil...
Uz se tesim na navrh DPS smile

Ale porad uvitam nejake napady na zlepseni, chtel bych, aby lide, kteri to budou stavet byly maximalne spokojeni smile


A ted si hraju s nadproudovkama, musim rict, ze je to peknej hnus to vyladit tak, aby to bylo dostatecne citlive a pritom to nezanaselo zkresleni, nejradsi bych se na to vite co smile

Web

Re: Koncový zesilovač LVA101

Ahojte,
Moc jsem nemel casu, ale pri chvilkach jsem ztvoril tohle to: www.levex.wz.cz/lva202.png

Je to takova prvni varianta schematu, kdyz tak se to muze jeste vylepsit. Co se tyce nadproudovek, rozhodl jsem se, ze je nastavim malo citlive - takze budou reagovat spise na zkrat, nez na nizsi impedanci.

Jeste kreslim, nebo tedy uz mam nakreslene ochrany, resene trochu netradicne, ale urcite budou fungovat, jeste odzkousim...

Tak kritizujte smile

Web

(upravil opamp 10. 12. 2008 13:51)

Re: Koncový zesilovač LVA101

Vasi,
kritizovat rozhodně nehodlám, ale dotazy bych měl.

1. Typy trandů tam máš "nastřílený od oka" nebo to je už finální výběr? Q1-4 by díky kaskodování mohly být nízkošumové typy, které navíc mají větší betu.

2. Furt nevím, jaký je kliďák T1, T2.

3. Koukni v simulaci či reálu, nedostávají-li se Ti při rychlých hranách nebo limitaci do saturace tranzistory proudových zrcadel (Q15, Q17) - mohlo by to způsobovat záludnou nestabilitu. možná bude nutno i zde doplnit antisaturační diody (jestli jsi viděl na netu Stochino amp, lze v poho vygůglit, nejde mi odkaz, když ho sem vložím, píše to Forbidden, tak tam jsou. Já je musel dát i při simulačních experimentech s blbým Blameless ampem od Selfa).

Web

(upravil Vasi 10. 12. 2008 22:01)

Re: Koncový zesilovač LVA101

kritika je i kladna smile

1. Mam je opravdu zatim jen nastrileny od oka. Na pozicich Q1-Q4 budou opravdu nizkosumove popularni BC550/560.
2. Klidak T1, T2 bude neco kolem 8-10mA.
3. No, zkousel jsem to ted i s temi antisaturacemi primo v diferaku podle toho Stochina, ale chovalo se to uplne stejne. Meril jsem i chovani diferaku + rozkmit, z rozkmitu zpetna vazba. Bez antisaturacnich diod se pri prebuzeni objevuji nepekne odtrhy od limitace, rekl bych zpusobene tim sledovacem za diferakem. S antisaturacemi to jede, tak jak ma - pri prebuzeni signal "mekce" limituje a zkresleni mi to nezmerilo, tzn <0,001%, ale nejlepsi to bude zkusit az v realu.

Jinak: sledovace za diferakem nejspis zustanou BC546/556, v rozkmitu a predbudici 2SA1540/2SC3955, budic 2SA1837/2SC4793 (ale chtel bych zkusit sehnat 2SA1930/2SC5171) a koncove tranzistory nejspis MJL3281/1302 pripadne 2SA1943/2SC5200 - nejspis odladim pro oba typy.

Edit: jeste jsem zjistil, ze pouzitim proudovych zrcadel v diferaku se docela hodne omezuje funkce antisaturace. Po jejich nahrazeni odporama, tzn. klasicky diferak, je funkce antisaturace totozna s DPA, jak nekde vyvesil prubehy kazzatel...
Ale tak jsem pak zjistil, ze toto omezeni funkce antisaturace lze jednoduse vyresit pridanim odporu cca 1k mezi Q17/LED4 a Q15/LED3.

Opamp, jasne, zkousel jsem obe antisaturace soucasne. Jinak diky.

Web

(upravil opamp 10. 12. 2008 21:58)

Re: Koncový zesilovač LVA101

Ano Vasi, jak píšeš... každá mince má dvě strany. Bez těch zrcadel Ti klesne linearita a rezerva zisku, ale to je Ti jasný. Jinak myslel jsem antisaturaci v rozkmitu i v zrcadlech, nikoliv jednu nebo druhou.

Sledovače za diferákem bych z odtrhů asi nevinil.

Těším se na praktický výsledky, moc!!!

Web

Re: Koncový zesilovač LVA101

Ahoj, zkus dát kondenzátory C21-C24 za pojistky.

Re: Koncový zesilovač LVA101

Nazdar, po delší době se vracím k tomuto tématu. Přibližně z 80% už mám navrhnutou desku pro LVA202, což je 200W zesilovač včetně ochran. Ale ještě pořád přemýšlím, jaké tranzistory dát mezi diferenční stupeň a rozkmitový tranzistor. Napajání bude až +/-60V, takže by měl mít Uce>100V, vyrovnanou betu, malý šum. malou kapacitu a poměrně velký ft. Zatím tam mám hozený klasický 2N5401/2N5551. BF469/470 se mi tam házet nechtějí, protože nevím, jak jsou na tom šumově. Docela se mi zamlouvají 2SC2240/2SA970, řekl bych, že se budou hodit lépe.
Pak nechám udělat desku a bude se testovat, trochu se toho ale bojím, ale zároveň se těším smile

Web

Příspěvky [61 až 67 z 67]

  Stránky: ««« 1 2 3 4

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Koncový zesilovač LVA101

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£