Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Tulak (Visaton W170S a SC10N)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

Téma: Tulak (Visaton W170S a SC10N)

  • Určení: 2pásmové stojanové reprosoustavy

  • Datum realizace: Srpen 2005

  • Orientační cena: 5200Sk

  • Technická data: Uzavřená ozvučnice, (šxvxh) 230x340x185mm, Objem 10l, Příkon 60W, Citlivost 83dB, Frekvenční rozsah 50-20000Hz, Impedance 8Ω, DTD 16mm, Hmotnost 5kg

  • Autor: Vilo Čecho, Tulak, cecho@latemrecycling.sk, TEL: +421 902 628 406

  • Původní diskuze: https://www.audioweb.cz/fora/forum2/topic2108.htm

Úvod
Po nasťahovaní sa do nového bytu vznikla potreba primerane ozvučiť priestor kuchyne, ako príjemnú kulisu pri rôznych prácach.

Postup
Z minulosti mi zostal nevyužitý receiver Onkyo a pár staručkých reprosústav Tesla dodávaných ku gramorádiu Moderato so zničenými repro ARN 5604 a ARV 161. Rozhodol som sa experimentovať, a tak vznikol nápad "vykuchať" reprosústavy od pôvodného osadenia a nanovo ich osadiť, vyladiť a povrchovo upraviť. Keďže receiver dosť striktne odmietal spolupracovať so 4Ω sústavami, padla voľba na 8Ω. A skúsil som Visaton, nakoľko už niekoľko rokov úspešne a ku všetkej spokojnosti používam v iných sústavách basové repro tejto značky.

Z pôvodných sústav som vyhodil všetky diely, z prednej časti odstránil falc na osadenie plastovej mriežky, ručnou frézkou urobil zošikmenie predných hrán a vyrezal otvor na "šróbovací" pozlátený pripojovací terminál, celú skrinku vytmelil a vybrúsil. Nasledovalo lakovanie 4 vrstvami zelenej lesklej farby. Sústava je malá, skonštruovaná ako nerozoberateľná a preto som neuvažoval nad ďalšími dodatočnými výstuhami. Nad osadením basreflexu som neuvažoval s nasledovných dôvodov: pri tak malej sústave a veľkom reproduktore dochádza k výraznému posilneniu frekvencii okolo 110Hz, čo potvrdila aj simulácia v LspCAD, a zrovna toto som nechcel, navyše sústavy sú umiestnené pomerne vysoko v miestnosti v jej rohoch, čo samo prináša zdvih frekvenčnej charakteristiky na nízkych frekvenciách minimálne o 3-5dB a navyše. Do objemu sústavy som vložil zrolovaný balík syntetickej vlny o rozmere 30x50cm.

Výhybka
Ako výhybku som použil mnou upravené zapojenie reprosústav Visaton Alto I. Modifikácia spočívala v prepracovaní basovej sekcie (pôvodne 4Ω) a v doplnení RC členu na vstup výhybky, pre zlepšenie prenosu stredných frekvencii.

Výsledný dojem a zvuk
Nakoľko nemám možnosť sústavy dať premerať, neviem či toto zapojenie má optimálne elektrické parametre. Napriek tomu, som z výsledkom spokojný. Sústavám pomohla zmena vzhľadu (výrazná farba ladiaca s ostatným zariadením). Čo sa týka zvuku aj s tým som nadmieru spokojný. Napriek tomu, že sa jedná o malý uzavretý systém produkujú sústavy neskutočne detailný, zrozumiteľný a nezastretý zvukový obraz. Subjektívne porovnávanie bolo vykonané na troch rôznych zosilňovačoch: AURA Z5, AMS A-2 (class A) a receiver Onkyo a posudzovaním s tromi rôznymi reprosústavami: amatérska stavba (3pásma, cca 45l, basové repro priemer 30cm) a komerčné regálové Tannoy a regálové Jamo.

http://s19.postimg.cc/wvv0q9wmn/tulak1_01.jpg http://s19.postimg.cc/jg800to4v/tulak1_02.jpg

Re: Tulak (Visaton W170S a SC10N)

Levný, pěkný, rozumný,netéveemkovitý... navíc ta zelená je zajímavá do moderního interiéru co více si přát? dobrá práce u mě dobrý chlape!

Není co dodávat...

Re: Tulak (Visaton W170S a SC10N)

To už je ale starší projekt ne? Tenkrát někteří nerozdejchávali barvu (tak jako já dýhu smile).Mě se pastelový barvy líbí a moje další bedny...no však uvidíte.

Re: Tulak (Visaton W170S a SC10N)

Ahoj.
Je tu autor tohto výtvoru ? Potreboval by som podklady k stavbe.
Ďakujem veľmi pekne.

Re: Tulak (Visaton W170S a SC10N)

AlbertEinstein, pokud ti jde o tu modifikaci středobasové části z 4 na 8R, tak za předpokladu dvojnásobného Re funguje zdvojnásobení hodnoty tlumivky a polovina hodnoty kondenzátoru, každopádně 5 µF na basech je hodně podezřelá a tohle nemůže fungovat. Inspiruj se spíš tady.

Re: Tulak (Visaton W170S a SC10N)

antonio, tak za tuhle myšlenku jsem byl na Repromanii vyfackován......Zatím tedy hraju na jednu bednu s 2x W170S/8 paralelně + Vifa. A změřit to nikdo nechce.

Re: Tulak (Visaton W170S a SC10N)

Na měření kolem dělící frekvence ti stačí elekretová kapsle za 50.-

Re: Tulak (Visaton W170S a SC10N)

jardag na to si prisel jak?

(upravil jardag69 4. 3. 2022 13:30)

Re: Tulak (Visaton W170S a SC10N)

Na to jsem přišel doma při měření. Co potřebuje kolem děličky? Srovnat hlasitost a fáze.
Na to nemusí mít kalibrovaný mikrofon. Na nějaké další seriozní měření už jo.

Re: Tulak (Visaton W170S a SC10N)

Na ty kapsle pozor, některý jsou jakž takž, ale mě padla do ruky jedna, která od 7kHz šla 3db/okt dolů, takže naladěná bedna byla strašlivě převejškovaná. Tj minimálně letmá kontrola proti ověřenýmu mikrofonu je nutná. Škoda, že už se nedá sehnat megaton M1, na domácí měření dost dobrý, za pár peněz i s kalibrační křivkou...
Jo a doporučuju to měřit celý, kolikrát je lepší zkusit změřit jenom měniče a nasimulovat to znovu, než se pokoušet o nějakou dílčí korekci, leckdy se zas rozhází jiná část pásma...

Re: Tulak (Visaton W170S a SC10N)

sporilek, myšleno orientačně s tím, že od ideálního stavu budeš v řádu desetin mH nebo uF. Jsou jisté rozdíly dané nestejným vinutím kmitací cívky a její hmotností, protože v případě 8R varianty potřebuješ drát s menším průřezem; někdy je užší i šířka magnetické mezery. Indukčnost kmitačky je menší než přesně dvojnásobná. Mnoho výrobců nedělá 8R varianty skutečně s dvojnásobným Re, ale pokud to tak je, tak reálnější bude Lx1,6 a Cx0,6.

Jak ta bedna vypadá?

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Tulak (Visaton W170S a SC10N)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£