(upravil iMartin 25. 12. 2008 1:46)

Téma: Powerbase 300

Zdravím odborníky přes zesilovače, přeju jim veselý Vánoce, hezký svátky, dobře přožitýho Silvestra, šťastný Nový rok a vůbec všechno nejhorší ať se jim nestane, a žádám je o pár rad.

Stavim dva kousky tohohle zesilovače, (viz http://zewel.tuliscz.com/PB300W.php), a řeším několik nejasností.

Tou první je kontakt Clip,  (schéma), došlo mi že to má něco společnýho s limitací (clipping), ale nevim co, v KE 5/2002 kde ten zes vyšel to nepíšou, Zede to na stránkách vysvětlený nemá, a údajně sám neví, ale (netvrdim že ne, neptal jsem se ho já ale jeden kámoš, co ten zesilovač zrovna shodou okolností taky staví).
Víte prosím vás někdo, k čemu je to dobrý a jak, kam, k čemu se to zapojuje?

Druhá věc je, pamatuju si že Sinclair někde tady na fóru psal, že napájení ochran musí bejt vyvedený před pojistkou napájecí větve, tady je ale napájení komparátoru LM393 (15 V nesym.) přivedený až za pojistkou, tak je to v pořádku nebo ne?

Další věc, kterou řeším, na operáku NE5534AP není takový to vybraní u jedný strany, aby bylo jasný který vývody jsou který, je tam jen jakási vylisovaná "tečka" pod označením. Podotýkám, že jsou koupený v Aldaxu, tedy originál Texas Instruments. Datasheet tvrdí, že by tam to vybrání bejt mělo, tak nevím. Koupil jsem jich ještě několik v EZK a taky to vybrání neměly.
U LM393 to vybrání je, a ta tečka taky, na stejným místě jako na NE5534, u LM393 je to blízko vývodů 1 a 2, můžu se tedy na tu tečku spolehnout? I smysl čtení popisu součástek se shoduje.

No a poslední věc, jestli se něco stane, když snížím odpory R49 a R38 tak, abych místo LED diod D13 a D14 mohl dát nějaký malý relátka s 5V ovládacím napětím (pokud by vadilo že cívka relé je tak trochu indukční zátěž, dal bych tam třeba nějaký TTL hradlo, nebo cokoli jinýho, jde mi o to nějak vymyslet, abych místo těch LED mohl dát dvoubarevný, který v klidu budou svítit zeleně, a když zabere SS nebo tepelná ochrana, se přepnou na červenou. S tim relátkem mi to doteď přišlo nejjednodušší, ikdyž s odstupem času mi to přijde jako stavět hrad z písku bagrem, takže bych tam prostě dal CMOS hradlo, a ani bych nemusel řešit to napětí.
Předem díky za odpovědi.

P.S.: Možná to s tím souvisí, možná ne, ale zastávám názor, že mít nějakej debilní nápad není zločin, to má občas každej, ale teprv jej realizovat bez jakýhokoli rozmyšlení zločin je, a kdo se tím nápadem (teď konkrétně mluvim o tom zapojení dvoubarevných LED) náhodou hodlá bez vlastního rozmyšlení, či konzultace se zkušenějšími, řídit, jedná na vlastní nebezpečí, a nenesu žádnou zodpovědnost za způsobený škody.

Re: Powerbase 300

Vývod pro clip měl zřejmě sloužit ve spolupráci s porovnáváním napájecího napětí k indikaci limitace nějakým obvodem na bázi komparátoru, ovšem na výstupu toho OZ to pokládám za nepříliš šťastné a hlavně směrodatné.
Ano, napájení ochran za pojistkami je rovněž nešťastné a nedomyšlené, ochrany musí být bezpečně funkční i při výpadku jedné /kterékoli/ pojistky, proto bych při úpravě desky doporučil napájet celý obvod ochran před pojistkami, do napájecích "fousů" ochranného obvodu bych dal odpory např. 2R2, které by v případě nějaké nepřístojnosti fungovaly jako jištění a shořely, běžně se to takhle dělá.
Tečka na pouzdře IO znamená vývod 1.
Ty ledky zapojené naznačeným způsobem jsou pitomost. Jestli je tam chceš mermomocí mít, kup nějaké miniaturní relé s malou spotřebou a přepínacím kontaktem /např. relé M4-24 má rovnou dva/ a zapoj ho paralelně k cívce hlavního relé, jedním přepínacím kontaktem pak můžeš přepínat anody jedné dvoubarevné  LED, druhý přepínací kontakt můžeš využít pro další píčoviny.

Web

(upravil iMartin 27. 12. 2008 12:17)

Re: Powerbase 300

Díky moc, Sinclaire. Udělám to s tím relé, a to tak, že anoda pro červeně svítící přechod půjde normálně z vývodu zesilovače (ta za normálních okolností nesvítí), a přes relé bude svítit zelená, kterou to relé vypne, jakmile se něco stane.
To relé M4-24 je od Takamisawy?
Hlavní relé jsem tam místo Finderu 4061 dal VSB24STB.

Edit: Ještě něco bych potřeboval vysvětlit, Sinclare, na někdejším fóru amplion jsi psal:

Abych pravdu řekl, poslední dobou mám k 340/350 čím dál větší odpor. ONS už člověk málem ani nepotká a ten hnůj od Fairchildu&spol. je dobrej tak na pomalý spínání pod vyšším napětím ...

... a na rozkmit se to nehodí, leda tak do proudových zdrojů. Na rozkmitech věříme KFkům

A oni v tom Powerbase jsou na rozkmitovým stupni zrovna MJE340/350, co s tim mám dělat? Jo a z EZK mi přišly 340 od STM a 350 ONS, nechápu teda proč, ale když už bych tam teda ty 340/350 měl nechat, vadí to hodně?

Další věc na kterou jsem si vzpoměl, mám trafa Tr3A, který maj pomocný 22V vinutí, po jakých úpravách by to napětí šlo použít na AC vstup u obvodu ochran? - normálně se tam přivádí napětí z jedný hlavní větve trafa, ale když už mám tyhle s tím pomocným vinutím, tak ať nepřijdou nazmar, pokud to půjde.

Zrovna jsem nad tim přemejšlel, a snad by to problém ani nebyl, vývod Clip mám na společným třípinovým PSH konektoru s vývodem AC (bez prostředního pinu), ten vývod Clip mi je beztak k prdu, a spoj na desce vede pár milimetrů od země u obvodu ochran, takže bych prostě vyhodil odpor R31, ten spoj propojil se zemí u ochran a bylo by to, ale nevim tři věci, jestli bych musel měnit ještě nějaký hodnoty odporů a kondíků u ochran, jestli by mi to tam nevnášelo nějaký rušení a jestli to vůbec je možný takhle realizovat.
Díky.

Re: Powerbase 300

Tak prosim vás, lidi, co s tim mám dělat? Sinclaire, Sendy, Danharde, poradíte mi?

Re: Powerbase 300

A co jako?

Web

Re: Powerbase 300

To, na co jsem se ptal v #3 - jestli jde pro obvod ochran použít střídavý napětí 22V z Tr3A (jeden vývod na společnou zem, druhej na vstup AC) a jestli by s tim byly nějaký trable, případně jestli bych musel ten obvod trochu poupravit, a když bych musel, tak jak?

A taky ohledně těch MJE340/350 na rozkmitovým stupni. Viz #3.

Re: Powerbase 300

A není jednodušší to nechat tak, jak to je a nechat pomocný vinutí plavat?
Ten zesilovač je na ty tranzistory navrženej a ty nemáš na to, abys ho upravil na jiné, lepší.

Web

Re: Powerbase 300

Ad 1) Měl bych o jednu starost s drátováním míň. Kdyby to bylo za cenu jen malých nebo žádných úprav, udělal bych to tak. Překopávat celej obvod ochran samozřejmě nechci.

Ad 2) Nechám to tedy jak je.