Téma: Luxman L-210

Páni odborníci, mám pár otázeček.
Kdo mě laikovi vysvětlí, proč jsou ve schématu zesilovače Luxman L-210 v pravé větvi jiné konce, než v levé? Neznamená to jen to, že se dají  např. 2SA1264 nahradit tranzistory 2SA1263?
Co se stane, když se osadí 2SA1264 a 2SC3181 do obou větví?
Kde nejlépe je koupit (mám na mysli, jestli jsou rozdíly v kvalitě součástek koupených např. v Gesu, Tipě, TME apod.)?

Web

(upravil sinclair 15. 12. 2008 17:20)

Re: Luxman L-210

Zapomeň na to, že bys to mohl osadit něčím, cos koupil u uvedených tří šmejdů. Koleduješ si akorát tak o malér. Je to vykouřený, nebo proč to chceš přeosadit? Chytá tě nějaká littlovina?
Podle mě jde o překlep. Není sebemenšího důvodu, proč by měly být rozdílné.
Obávám se, že 1264/3181 v původní kvalitě Toshiby těžko kde seženeš. Budou se muset nahradit něčím dostupnějším podobných parametrů.
Ostatně 120V/8A/80W/30MHz nejsou zas tak světoborné parametry, bez problému je nahradíš třeba zase typy Toshiba 2SA1941/2SC5198, ovšem originály. Dva tři páry bych ještě mohl mít. Pokud je dost místa na chladiči, nebál bych se tam klidně vrazit i větší 2SA1943/2SC5200. Ty by tam byly nesmrtelné a ještě by to odlehčilo budičům, ty výkonnější typy mají při stejných proudech větší betu.

Web

Re: Luxman L-210

No, to je přesně odpověď, kterou jsem potřeboval smile. Jsem rád, že ses ozval právě Ty. Měl jsem trošku trému zeptat se Tě přímo na Aldaxím fóru (abys mě nespucoval, že se hrabu do věcí kterým nerozumím), tak jsem to dal radši sem.
Abych to vysvětlil - požádal mě kolega, (resp. jsem se mu nabídl, že znám ty správné lidi) který bůhvíkde tenhle zesilovač za pár babek koupil s vyhulenými konci. Ty už evidentně někdo měnil (za nějaká KDéčka či co).
Jestli to dobře chápu, můžeš mu prodat 2SA1941/2SC5198, i ty větší 2SA1943/2SC5200. Místa na chladiči je dost, takže asi ty větší (bude prý záležet na ceně). Myslím, že nakonec koupí stejně to, co mu doporučíš bez ohledu na cenu (já na to do dohlídnu wink).
Čili...napiš, kolik a na jaký účet mám poslat peníze.

Web

Re: Luxman L-210

Ty větší Toshiby jsou v eshopu Aldaxu. Není to ale jenom o tom, vyměnit koncový tranzistory, to umí kdejakej trotl. Většinou to sebou bere i budiče, někdy i něco víc a tak pouhým naletováním výkonových tranzistorů bez detailní znalosti funkce toho konce se lze dočkat toho, že se konce znovu prorazí a efekt bude pouze nasraný majitel a prachy v prdeli.
Měnit tranzistory /aniž bych si např. uměl najít náhradu/ umí fakt kdejaká píča, co udrží v ruce páječku, úspěšně to rozchodit umí ale jenom pár lidí.

Web

Re: Luxman L-210

Když prorazí, tak prorazí. To už je jeho boj, jeho prachy. Nejspíš to ale dopadne dobře, protože ten kluk není až takový kopyto. Nejmíň dvacet let opravuje u nich na vesnici lidem televize apod. Tím netvrdím, že je fachman na zesilovače. Jen chci říct, že on by prvděpodobně nakoupil v TME po dvacce 2SA1264/2SC3181 a možná by to hrálo taky.  Já ho zviklal, aby si nechal doporučit něco lepšího, než prodávají ty tři "šmejdi", a  bude mít určitě dobrý pocit, že tomu dal to, co tam patří. A taky mi vrtal hlavou ten překlep ve schámatu.
Mě je jasný, že to není jen o tom vyměnit tranzistory. Nejdřív jsem mu chtěl poradit, aby Ti to poslal k opravě. Ale bez urážky, máš tu, co se termínů oprav týče, trochu špatnou pověst wink. Máš práce nad hlavu, a on na to dost spěchá. A jiné servisy? - Asi ne. Nemám s nima dobré zkušenosti. S autorizovanými už teprve ne. Mohl bych Ti vyprávět, ale určitě víš své.

Takže můžeme si u Tebe v e-shopu objednat 2SA1943/2SC5200 (2x)?
Ještě jednou díky, jsem rád, že jsi mi poradil.

Web

(upravil sinclair 16. 12. 2008 10:54)

Re: Luxman L-210

"Jen chci říct, že on by prvděpodobně nakoupil v TME po dvacce 2SA1264/2SC3181 a možná by to hrálo taky."
No to je mi uvažování...jo, hrálo. Jen do doby, než by se to ohřálo na pětačtyřicet stupňů, nebo to ucítilo čtyři ohmy...

Ale máš pravdu - televizáci nakupují díly ledaskde a podle toho práce většiny z nich taky tak vypadá. Místo originálních BU508 za osm pětek se kupujou pajcy za polovic, který za půl roku střelí znova, veme sebou ještě i trafo a zas je o práci postaráno..
Tak se to řešilo za bolševika, že se na místa 2W odporů dávaly schválně jednowattové, místo šestiwatťáků dvouwattové a podobně. Koloběh se nesměl zastavit a spolehlivé přístroje by znamenaly, že opraváři pochcípají hlady...

Ty trandy normálně kup v eshopu Aldaxu.

Web

Re: Luxman L-210

Objednáno.  Snad mi příjde mail s číslem účtu. Nikde jsem na stránkách Aldaxu tenhle údaj nenašel.

sinclair napsal:

...Tak se to řešilo za bolševika, že se na místa 2W odporů dávaly schválně jednowattové...

To ty servisáci, se kterými jsem měl já co do činění až takhle rafinovaný nebyli. Spíš to byli diletanti.
Tři příklady:

Přivezl jsem televizi z autorizovaného servisu (D+D Hradec Králové) po provedené záruční opravě (tuším to tenkrát bylo VN trafo). Po zapnutí jsem doma zjistil, že jsou v obraze modré šmouhy plápolající od kontrastních hran. Zjištěná závada po reklamaci záruční opravy: nepřipojené stínění (předávající servismen se prořekl...že asi zapoměli hmm). Sice jsem nic neplatil, televize byla v záruce, ale stálo mě to čtyři stovky za benzín (dvakrát do Hradce a zpět) a den dovolený.

Další věc bylo video (opět autorizovaný servis - tentokrát Panasonic). Problém - přístroj mačkal a zamotával kazety. Na opravence stálo: "vyčištění, seřízení", cena 700,-. K tomu zase dvakrát do Hradce a zpět. Když mi to doma sežvejkalo další kazetu, rozebral jsem video a zjistil příčinu: z pásku brzdícího unašeč byl odlepený čtvereček filcu. Kapička vteřiňáku, a video slouží od té doby nějakých 7 let bez problémů.

Do třetice autorizovaný servis Minolta - Prostějov. Foťák neostřil (po pádu s vysunutým objektivem). ze servisu se mi vrátil jako neopravitelný - absence náhradních dílů, značka Minolta již neexistuje. (to bych samozřejmě pochopil). Zaplatil jsem poplatek za identifikaci závady a byla mi nabídnuta ekologická likvidace fotoaparátu - zdarma. Byl jsem trochu zklamaný, že mi foťák za třináct tisíc po čtyřech letech nikdo neopraví. Smířen se ztrátou a vědomím, že už nemám co zkazit, jsem se pustil do pitvy. Po zazoomování rozkrytovaného přístroje jsem po chvíli pozorování mechanizmu optiky přišel na závadu: Jak to popsat - součástka pohybující se po šroubovici vedená v kolejničce protikusu při nárazu z té kolejničky vyskočila. Jsem si jistý, že se v tý opravně do foťáku vůbec nepodívali. Trošku je dokonce podezřívám, že počítali s tím, že ho nebudu chtít zpátky - no nevím, je to možná jenom moje konstrukce.

Snad jsem měl štěstí, že to vždycky byla taková kravina, ale jen to dokládá, jak servisy fungují. Mám dva švagry - servisáky (pračky, manipulační technika), takže se občas u píva dozvím, co by zákazník vůbec vědět neměl (nejvíc, když se sejdou spolu oba dva smile). O tom se radši zmiňovat nebudu. To že mají servisy největší zisk z prodeje náhradních dílů je asi věc všeobecně známá. U těch vozíků, tam je to docela o velkých penězích. Vždycky je výhodnější vyměnit celou kartu za třicet tisíc, než kondík na ní za třicet kaček (i kdyby si servis účtoval pětistovku na hodinu). Ten kondík se na dílně vymění a karta jde znovu do oběhu, v tom lepším případě jako repasovaná, v horším dokonce jako nová.

Ne, nemám v servisy moc důvěru.  Neříkám, že jsou všechny stejné, ale těch seriózních je u nás jako šafránu.

Web

Re: Luxman L-210

Protože hovno platěj, všechny režie sežere administrativa a tak do těchhle servisů nabírají kluky ze SPŠE a podobných škol doufaje, že "se zaučí a naučí". Jenže s mizerným platem jde ruku v ruce mizerná motivace, takže takovej adept se nějak mo nesere s banální závadou v CD mechanice, ale rovnou ji celou vymění /vždyť to zákazník zaplatí/ plus to, že tihle kluci sice mohou být i šikovní, ale totálně bez praxe, čili i bez elementárních znalostí.
Testoval jsem si tak z dlouhé chvíle servis Sirius ve Zlíně. Dovezl jsem jim AV receiver NAD T75x v jedné ruce, v druhé ruce plnou verzi servisní dokumentace. že jim jako pomůžu. Myslíte, že našli, rádcové, našli? Našli hovno, prohlásili to po tech týdnech za mrtvolu, přičemž k plnému štěstí a provozu stačil jeden 7812 a dvě diody 1N4004...jo a nezapomněli si naúčtovat manipulační poplatek 300Kč....

Web

Re: Luxman L-210

A v SPŠE se ti kluci např porozumět schématu nenaučí..

Web

Re: Luxman L-210

Na SPŠE ani SOU sa nenaučia to, čo by im v zamestnaní tak veľmi pomoholo, to sú fakt iba základy. A keď sa absolvent oboru nevenuje z vlastnej iniciatívy, tak to takto dopadá.
Sinclair: To nasvedčuje tomu, že ten človek v servise nevie vziať merák do ruky...

Web

Re: Luxman L-210

Já jsem u toho jejich pultu zůstal jak osraný. Věděl jsem poměrně přesně, co tomu je, ale zajímalo mě, jak to případně okecá a hlavně kolik si naúčtujou. Nakonec mi přístroj, který jsem jim dodal na stříbrném podnose, s kompletní serviskou, kde je rozkreslený každý drát, vrátili jako neopravitelný, mašina tři měsíce po záruce v hodnotě cca 33.000,-Kč...
Po téhle zkušenosti bych tam neodnesl ani žehličku...

Web

Re: Luxman L-210

Žijeme v době, kdy opravitelnost zařízení je nežádoucí, výrobce i prodejce, chtějí prodat nové zboží a ne opravovat staré..., bohužel tímhle způsobem pěkně zasíráme a spotřebováváme "naši" planetu. Mám tu nejmenované 19" vadné LCD prohlášené servisem za neopravitelné, celá závada spočívá v odkouřených tranzistorech pro vysoké napětí podsvitu displeje, tranzistory sebou vzal zkrat mezi piny na VN trafu, stačilo proškrábnout tišťák, vyměnit trandy a jede se dál k celé identifikaci závady mi stačil multimetr. Ovšem, já to takhle opravené zákazníkovi dát nemůžu, neboť nejsme oficiálně oprávnění na takové opravy těchto LCD monitorů, výrobce si to nepřeje ! Tož tak chlapi.

Re: Luxman L-210

Tož sem s ním, mám na stole v dílně málo místa a CRT mi tam už překáží. Co za něj?

Web

Re: Luxman L-210

Leoši, už nahradil mé staré CRT na stole v práci, ale určitě bude další takový kus, tak na tebe budu myslet. Jo ? (co za něj příležitostně vymyslíme)