Re: Stavebnice Audiowebu

Já se obávám, že tady s žádnou stavebnicí neuspějete. Většina zdejších si chce postavit něco svého, protože to dělají pro zábavu.

Re: Stavebnice Audiowebu

U spousty lidí ani o tu zábavu nejde. Tady jde o to, že je to prostě moc drahé. My to bereme jako normální, že dáme za reproduktor litr a za celou reprosoustavu přes desítku, ale pro mnoho lidí je něco takového nepochopitelné. Považují to jednoduše za zbytečnost. hmm

Re: Stavebnice Audiowebu

Kdybych si já tohle říkal v Aldaxu, tak ještě dneska hrajete na sračky z EZK a na polský stavebnice...

Web

Re: Stavebnice Audiowebu

Já sem na forum lezu přes hlavní stránku, to abych věděl co za nové projekty se tu vylíhlo, jinak spíš čtu než přispívám. S těmi stavebnicemi složitějších soustav mi to připadá jako velmi dobrý nápad, nemám znalosti ani vybavení na ladění výhybek. Stavět malé dvoupásmo(-v podstatě ještě menší než v současnosti mám doma) pro mě nemá smysl, a nějaké sloupové třípásmo s měniči běžně dostupnými by se mi (ale určitě nejen mě) hodně líbilo. Takže to budu dál sledovat a držet palce wink

Re: Stavebnice Audiowebu

Jak tak koukám zažehl jsem vcelku zajímavou diskuzi. Kdybych si teď nekoupil od Antonia měniče tak by mě také zajímalo to 3pásmo, Pistoleho kombinace mi přijde velmí pěkná. Kdyby se tato téma načalo o něco dřív byl bych jedním ze zákazníků. Teď mě bude čekat dlouhé studium teorie a nějaké to měření. Když budu optimista za rok to postavím taky smile. Jen nevím jestli na srovnatelné úrovni.

(upravil dawsoo 30. 11. 2008 0:46)

Re: Stavebnice Audiowebu

lol Zajímavé théma....

1.KIT z Lowend (např. Tipa,TVM,čína no name,Tonsil,Beyma)  proč ne,ale zajímalo by mě kdo by si to koupil a kolik by byl ochoten za to dát big_smile ,myslím že je tu spoustu firem (od dexonu po pekru) co touhle cestou jde a asi poměrně obchodně úspěšně takže kupujte hoši co chcete jen něco levnýho a nějak hrajícího co zároveň neodpálí zes asi tam... (pokud to je míněno vážně tak to už 100% kit alespoň z tonsilů nebo beymy tam už to smysl asi má)

2.Kit z jiných lepších stále zaplatitelnejch a v čr snadno dostupnejch měničů.... (např. Monacor,Seas,Vifa,Peerless,Visaton) asi zbytečnost ..důvod? = jsou tady i na jiných webech tuny odladěnejch beden z různých oblastí použití velikostí,zvukových kvalit a rozpočtů.A nevšiml jsem si že by krom zaphovy ne zrovna k aparátu milosrdný kobinace L18+27TBFCG zde někdo až na pár vyjímek cokoliv stavěl.

3.Kit z drahejch špičkovejch měničů.... (namátkou: Accuton,Eton,Scanspeak,Audax,Focal,Audiotechnology) ano to smysl má,lze dojít mnohem dále než řada komerční konkurence,a za podstatně nižší náklady, ale opět opačnej problém holá prdel na to nemá a ti co maj nějaký ty peníze a chtějí zainvestovat do domácího hifi hledí jinde a spíše na na trhu etablovanou značku.

Tak jak z toho ven? Asi jedině tak že halt někdo to riskne a bude spolíhat na úspěch aby se mu alespoň vrátily náklady a čas do toho vloženej... Navíc vsadím trenky... že to nějakej chytrák stejně pajcne a pověsí na web... takže se toho moc stejně i když to bude třeba dobrý neprodá big_smile Stane se jen to že to někdo "bystrej" začne prodávat jako svou práci...  I proto si myslím, podle toho co tu poslední dobou čtu, že si to ale většina lidí zde stejně nezaslouží, vždyť si stačí pročíst jen tohle vlákno pozorněji... Pistole dal fér návrh a nikdo ani prd... tak nějak nevím co vlastně očekáváte chlapci??? Projekt z tolik zde oblíbených začátečnických TVM repráků za pár stovek až tiscícovky max se špičkovou promakanou ,ale zároveň materiálově levnou  vyhýbkou a to celý na zlatým podnose až k hubě a zadarmo drahý? Proberte se chlapci a chlapi ... to je scifi. lol

Jedinná vaše šance (ti co tu něco neustále chtějí vědí moc dobře koho myslím) je dohodnout se mezi sebou a sformulůovat jasný zadání na group-komunitní projekt, kterej vám někdo zkušenější než vy na základě rozpočtu od A až do Z navrhne za obolus pokrývající minimálně náklady a výdaje s tím spojený ... od píky správně včetně výběru měničů ... vše mezi tím je víceméně buď pro jednu nebo pro druhou stranu asi dost nevýhodný.

Není co dodávat...

Re: Stavebnice Audiowebu

Dobrej rozbor smile. Když mne před pár lety skoro-společník chtěl uvrtat do kitů beden, řekl jsem mu skoro to samé. Akorát tenkrát byla šance dělat dost levně hezké skelety, tak by kopírování bylo neekonomické. Taky se dá při velkém nákupu srazit cena dílů atd.

Web

Re: Stavebnice Audiowebu

dawsoo: takové borce s plnou hubou už jsme (ne tu, ale kousek vedle) taky viděli.  Prostě na foru je hrstka férovejch lidí, většina z nich tenhle projekt nezajmá, a zbytek přizdisráčů žádnou slávu nenadělá. Možnosti jsou, ale prakticky nikdo to v reálu nechce...

Re: Stavebnice Audiowebu

Je to smutný. Bohužel jsme opravdu v čechách. Takže jaký máme možnosti pane presidente? Intertechnik, hobby hi-fi, klang und ton, troels, zaph krutke, něco širokejch projektů z blue planet acustic? Na vlastní triko, bez komfortu mít všechno najednou po kupě, bez referencí. Na druhou stranu DPA se prodávají samy a ještě je po nich hlad, k tomu se vložil sinclair se součástkama. Souhlasím taky, že asi nelze čekat, že sem někdo sám vleze a začne kupovat. Chtělo by to koupit banner tu a taky támhle a nějakou tu omáčku okolo.

Re: Stavebnice Audiowebu

Pokud by šlo o fér návrh, jsem ochoten finančně přispět (i když nemám zájem o Kit) ... S tím, že bych takový návrh nedal veřejně na web. Jen v případě vážným a férovým  zájemcům.

Web

Re: Stavebnice Audiowebu

Trochu problém vidím v tom, že v téhle DIY komunitě a zvlášť u mladších, ne moc majetných kluků se dělá spousta věcí opačně, než by měla. Ke kusu chladiče a trafu se hledá vhodný zesilovač, k několika doma nalezeným reprákům se hledá vhodná bedna atd., přičemž by to zcela zásadně mělo být opačně.
Na druhou stranu zase chápu snahu těchhle nemajetných kluků, za co nejmíň peněz získat co nejvíc muziky.

A právě proto jsem orodoval za to TVMkové Appolito, které je relativně levné, je schopno dobře ozvučit už i větší místnost, zvládnout výkon, dodávaný například našimi /nejčastěji stavěnými/ stovkami atd.
A neříkejte mi, že při seriózní práci by to byl takový průjem.
Nabízím financování celého projektu - tj. dodám vybavené skelety s osazenými ARN a ARV, k tomu nějakou tu tisícovku na piplání výhybek s tím, že výsledek půjde na web k užitku všech bez rozdílu rasy a vyznání.
Trochu problém by mohl být s dopravou beden k někomu, kdo se tím bude ochoten zabývat, ale to by myslím v rámci popojížděk po celé ČR zvládl george.

Ten desetipalcový projekt by rozhodně nebyl marný, byla by to "plnokrevná" bedna.
S desetilitrovýma šustibudkama děte do háje smile

Web

(upravil dawsoo 30. 11. 2008 11:10)

Re: Stavebnice Audiowebu

Junglist,kritik,CrashPC:
Kluci na vás to myšlený vůbec není,vy všichni víte co chcete a máte nějakou představu o co jde..

. myslel jsem spíš křiklouny který tu dokola poptávaj vyhýbky na TVM ARV104+ARN150,188,226 a podobný věci dokola.... i přes to že jim každej říká nedělejte to jsou lepší alternativy a nejsou ani o moc dražší...  tak si nedaj pokoj... je to prostě oi tom že kdo má do prdele díru si myslí že postaví ty nejlepší bedny na světě,proto ani na rady od zkušenějších kluků nedaj... "proč by dyk vědí hovnajs a jen tu na nás machrujou"... tak se stalo to že ti kluci který něco málo aspoň už postavili,je pomalu ale jistě začínaj ignorovat, protože zjistili jednak že to nemá smysl,protože si každej musí na to přijít stejně sám,a protože ani dobrý rady tu stejně nikdo obvykle až na pár vyjímek ani slovem moc neocení ....

Sinclair:
Leoši bohužel byl , TVM maj tak velkej rozptyl parametrů že ta vyhýbka co by fachčila slušně na prototypu by na jinejch kusech měničů nemusela bejt vůbec odpovídající předloze.. Jedinný co si myslím že by mohlo trošku fungovat dle tvejch poždadavků (čistě teoreticky volbou nejmenšího zla) by byl štíhlej sloupek 3p např. s 2x TVM ARN188 + 1x TVM ARN116 + 1x Monacor DT-80/99 (ARN226 a ARV104 jsou opravdu nepoužitelný a cenově se daj najít 100% lepší náhrady.

Není co dodávat...

(upravil Pepa 30. 11. 2008 10:58)

Re: Stavebnice Audiowebu

Kolik je na trhu stavebnic (resp. návodů) velkých třípásmovek (s 10" basákem) v úrovni cen Monacoru? Nevím o žádné. Přitom je to dobrý kompromis mezi TVM a vyšší ligou. Pistole sem dal konkrétní návrh, který se mi velmi zamlouvá, teprve včera večer, původní návrh s 6,5" basákem mne neoslovil. V tomto má Sinclair pravdu, pro mladý i pro mne jako bigbíťáka jsou zapotřebí bedny, co ve spojení např. s SPV250 vyvinou pořádný akustický tlak. Sliboval jsem si hodně od projektu VB, ze začátku bylo od nás zájemců zadání na stavebnici v úrovni kolem 20 tisíc (bez skeletu), pak se to zvrhlo na luxusní verzi za 50 tisíc a ti, co toto zadání nepřímo změnili, si Aragorny nakonec stejně nekoupí. Já jsem pro třípásma.

(upravil sinclair 30. 11. 2008 11:07)

Re: Stavebnice Audiowebu

Davčo, je to dáno snadnou dostupností těch TVMek, mají je totiž nejen v ESAPu, Dexonu, Hadexu, Tipě, EZK,  ale i v těch nejobyčejnějších krámech s troškou elektroniky. Celé osazení beden se dá koupit v jednom krámě, nebo z jedné adresy.
Ty 188/07 fakt nejsou špatný, už jsem s nima něco dělal a zdá se mi to opravdu dobrý. Uznávám, že ta ARV104 není bůhvíjaký zázrak, ale DT300 zas o takový kus lepší není, byť za stovnatelné peníze.
No a v neposlední řadě bych bral do úvahy i fakt, že tihle mladí kluci těm bednám čas od času dají pokouřit a dejme tomu, že to odsere výškáč.
DT300 musíš koupit novou, kdežto do ARV104 si koupíš za stovku kmitačku a jedem dál...I tak je třeba se na to dívat.
Povídej, Tvoje názory si rád přečtu. A nebuď zas takovej pesimista a škarohlíd, všichni ti mladí nejsou takoví tuponi - a ti, kteří jsou, tak ty já zavčas odhalím smile

Web

(upravil dawsoo 30. 11. 2008 11:25)

Re: Stavebnice Audiowebu

Sinclair:
Já ti rozumim jak to myslíš... než jsem zeditoval už sou další posty smile jen rychleji myslím než píšu... já hifáky TVM znám všechny... když jsem začínal někdy před 20 lety tak zpočátku jsem stavěl z Tesel pak z TVM protože tu nic jinýho dostupnýho nebylo... DT-300 je uplně jinde,a jde dělit níž což je u TVM středobasů takřka nutnost , stejně tak Tonsil GTC 11 kterej je o mnoho čistější.


Pepa:
Nápad je už dlouho... a nikdo nic reakce takřka nula... http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=5314&p=2 ....je to jen celý o tom co jsem psal výše..

Není co dodávat...

Re: Stavebnice Audiowebu

dawsoo - jak jsem mohl já jako laik reagovat, vždyť tam žádná nabídka realizace od nikoho nepadla, jen diskuze vás konstruktérů. Někdo musí přijít z nabídkou - chci udělat to a to, co k tomu máte, kdo se chopí počátečních nákladů? Mne se navržené třípásmo líbí, proto jsem se ozval, poněvadž nabídky Pistoleho si velmi vážím a byla by škoda ji promarnit.

Re: Stavebnice Audiowebu

Ano, ARN226 ve standardní verzi je reprák téměř na píču, ale zase - to provedení 07 není tak zlý, dokonce jsem tu nulasedmičku použil při náhradě 8" spáleného basáku v takovém menším 38L woofru. Byla tam TDA7294, střelila a vzala sebou i reprák. Po té výměně se zdá, že je to snad i lepší, než s tím Číňanem, nemá to takovou tendenci bučet a jde to i níž. Výkonová zatížitelnost víc, než dostatečná, ta 07 je nejmíň o 2dB citlivější než ten původní číňan, takže majitel byl dost /příjemně/ překvapenej, jakto, že to po takové havárii hraje ještě líp, než nové..
Aplikace 226/07 bych viděl jako boční nebo downfire basáky v třípásmových sloupech, Magnat Monitor a Magnat Motion řada sloupků to takhle má. Vpředu je Appolito se dvěma 116mm středobasy a výškou, basák pak dole na pravém boku a hraje to /na to, co je za šrot ve výhybce/ poměrně slušně.
Ty čínský repráky, co používá HECO a Magnat jsou fakt proti TVM pěknej hnus, třebaže mají použitý na membrány modernější materiály. Magnety ze slisovaných psích hoven, žádnej reprák nemá cívku nad palec a uklepávaj se tomu lanka. A podívejte se, za jaký peníze se tenhle šrot prodává...

Web

(upravil junglist 30. 11. 2008 12:10)

Re: Stavebnice Audiowebu

Dawsoo č.52, jasan, v pohodě smile Já to sumárum myslel spíš obecně pro všechny jaký máme možnosti když nemáme vlastní zdroj. Zapoměl jsem na Visaton. Tady si nejsem jistej dostupností sortimentu u nás, potom co předvedl Mengel. Ze začátku to bylo hodně zajímavý. U levnějších Visatoních kitů by jsem viděl alternativu právě v Monacoru, navíc když ho Tonda dýluje! Další věc je, jak jste správně řekli ve zmrdizmu. Vždycky se najde chytrák typu blackout, Meca atp. co toho zneužijou mad Tady bohužel nevím jak to ošetřit. Pro startovací variantu TVM jsem taky pro. Spousta lidí chce z TVM stavět, přestože se dá jít za podobný peníze dál. A taky by možná neškodilo něco s páskem smile

(upravil dawsoo 30. 11. 2008 12:31)

Re: Stavebnice Audiowebu

Pepa:
Nojo ale a co je tedy #27,#28 a #29? Bylo tam jasně napsáno že když to někdo zafinancuje (jen měniče a bednu a součátky do vyhýbky) tak mu to Tomáš nebo já zadara změříme a celý s vyhýbkou dobře uděláme... pro nás to bude mít přínos v tom že si ty měniče ozkoušíme protože nás zajímaj a budeme vědět a mít připravenou do budoucna jejich použitelnost...

Sinclair:
Leoši je to o otom že asi každej považujeme těžiště hlavních kvalit měničů někde jinde... ty číňani mají menší zkreslení,maj vyrovnanější charakteristiky a mnohem čistší zvuk a provedení (mluvím např o HECO VICTA 200 za 3tis pár) vejškáč 19mm kalotka neodym čistej a rovnej s malým 3dB peakem na 15k a mírným poklesem jdoucí až do 30kHz, basáček to samý jen s jedním peakem na 6,5kHz což je na lacinej papír sakra slušný... pokud bych měl najít ekvivalenty od TVM (mající cívky rovněž jen 25mm) ,jen 312 snad má víc , tak je to ARV078 a ARN150 což jsou repráky sice na pohled snad i hezký,ale bohužel  v ohledech mnou vyjmenovaných absolutně neporovnatelný. Vím že ty máš těžiště po svejch zkušenostech se soplama spíš v tý trvanlivosti a odolnosti na přetěžování...(zaměřením jsi spíš blíž k PA ... já naopak na ryzí hifi včetně píčovinek okolo navíc nepožaduju vysoký SPL jako primární cíl) tam jako v jedinným parametru  budou ty TVM možná lepší ale nemyslím si že zas o tolik ... zatížitelnost je daná velikostí cívky tloušťkou drátu v ní a matrošem formeru a mechanickým spojením všech těch dílů ... ty číňany jsem teda nekuchal ale docela dost potrápil,proto nepředpokládám že jsou na tvrzeným papíru jako starý tesly co měly 15W maximum. Mechanická odolnost a upevnění pohonu a membrány v koši je asi achilovou patou laciných čínských repráků... Mam tu třeba fedorovy repráky 6,5 palce s tkanou membránou (pár za 550,-) big_smile z Tipy magnet a koš mají v kvalitě minimálně seasu membrány taky ok ... jedinnou jejich vadou je že maj ultratvrdý vnitřní středící závěsy takže uplně píčovský parametry jako Fs a s tím související ostatní,ale aspoň jsou STEJNÝ stejně blbě,pak ke mě doputovaly ještě nový na TVM údajně high-end střeďáky v PP provedení tuším že ARX-150-08/8,byl jsem zvědavej a chtěl jim dáít šanci a řeknu ti že něco tak zprasenýho jsem dlouho neviděl...  každej reprák je elektricky jinej i v blbým rawtestu přesto že to má bejt čistokrevnej střeďák na středy nepoužitelný při mírném stlačení membrány vnější závěs  u obou se silně nerovnoměrně deformuje.Tak já teda nevím co je větší šit?  Jinak já taky stejně jak ty hledám spíš zaplatitelný měniče kde člověk za svý peníze dostane maximum... jedinnej rozdíl v nás dvou je ten že každej máme jen jiný hlavní kritéria pro ten výběr.


All:
Nejsem žádnej zapřísáhlej odpůrce TVM jako značky jen se snažím upozornit na fakt že jsou to repráky vhodný pro opravdu začátek a investice do toho aby se z nich vyrazilo maximum je prostě ve výsledku neefektivní, protože i přes dobrou vyhýbku to nebude ve výsledku hrát moc dobře.... limity těch měničů jsou jasně poznat v porovnání s něčím jiným při stejné péči při ladění i pro laika.

Není co dodávat...

Re: Stavebnice Audiowebu

čistě technické poznámky :

* 226 má malou citlivost při použití s apolitkem z boku by musely být dvě!  navíc 226 má nějako divné TS parametry takže prakticky v jakémkoliv objemu bučí (hrbí se v oblasti 60-100 Hz) což sice na první pohled dělá jako ty "woe super basy" ale na druhej je to piece of crap.
* 188 je asi z TVM nejpoužitelnější viděl bych to na úzký třípásmo - středy bych od ní asi moc neočekával bohužel tesla nikdy středy neuměla dělat (nevím co by se dalo čekat od 116 ( ale asi nic moc ) . monacor dělá moc dobrý střeďáčky za velmi rozumný peníze ALE ! nejsou kulatý takže se špatně zafrézují !! což je výrazný estetický nedostatek! Další alternativou by byly třeba Daytony ale to už je intertechnic ! takže dovoz z reichu nebo NL.
* 10" od monacoru je velmi slibný reprák. Bedny nepůjdou hluboko (což až tak moc vadit nebude zato ten bas bude subjektivně velmi rychlej - trochu jako v PA) Co ale bude nutné u tohodle repra je impedanční kompenzace na basech což dává potřebu asi 20-27 mH cívky a kondenzátoru cca 300-400 uF ( samozřejmě zde mohou být v klidu bipoláry a cívka může být malá s drátem 0,6 -,7 mm). Bohužel  je to ale prvek bez kterýho se to bude dost těžko chovat korektně....