Téma: Chlazení SPV100P

Přemejšlim jak velký chladiče dát k SPV100P zatim jsem koupil 4 jako sou na fotce pro dva kanály, ale když vidim jak mají chlazení dimenzovaný ostatní, tak mam trošku strach jestli to bude stačit. Rozměry jsou: 80x80x48

https://i.postimg.cc/cg1z0GMW/1045242.jpg

Re: Chlazení SPV100P

Toto IMHO nieje moc dobrá voľba chladiča. Je robený na nútené chladenie (ventilátor) a preto má velmi jemné rebrovanie s velkou plochou, ale pri chladení bez ventilátora má dosť nízku účinnosť ...

Re: Chlazení SPV100P

Mě je jasný že tohle neni tipickej pasiv, ale sehnal jsem je za skutečně lidovou cenu(60kč i s ventilátorem). Teď mě štve že sem jich nevzal víc teď už sou 220kč. Pokud sou ty dva a dva málo holt ještě přikoupim, za blbost se platí...

Re: Chlazení SPV100P

mne tá cena nepripadá lákavá, v kovošrote by si našiel ovela lepšie kusky za cenu Al/kg ktoré by trebalo povrchovo upraviť

Re: Chlazení SPV100P

Ty procákový chladiče na to necpi. Po jistých konstrukčních úpravách SPVčka by to i nevypadalo špatně, ale musel bys to za každou cenu chladit aktivně, nebo poloaktivně /dokud je to uplně studený tak ventilátory vyplý, jak se to trochu ohřeje okamžitě spustit ventilátory, protože by si ten konec upekl, Ty chladiče dokážou třeba 100W uchladit, ale aktivně, pasivně stašně špatně předávaj teplo do okolí/.
Nebude efektivnější a nakonec i levnější zbavit se toho co si koupil a třeba v EZK koupit za 400/kus dvě pořádný žebra? Nebo zajet/napsat/zavolat třeba do alupy nebo podobnýho ústavu a tam se domluvit?
Vím že je to o pár korun dražší, ale zase Tě nebudou otravovat ventilátory, jejich regulace, bude to hezčí a určitě i účelnější.

Re: Chlazení SPV100P

Jak sem psal za blbost se platí. Tak objednam od fischera nějaký odzkoušený. Díky

Re: Chlazení SPV100P

Ale no problemo. Ubastli si nějakou termoregulaci, přidej pro jistotu tepelnou pojistku, co to natvrdo odpojí, kdyby měl bejt průser a ubastli si nějakej regulátor otáček podle teploty smile

Re: Chlazení SPV100P

Ty procákové chladiče se na pasivní použití absolutně nehodí, mají strašně nahusto žebra, takže jedno teplé žebro předává teplo vedlejšímu a je to celé k ničemu. Jsou spočítaný pro ventilátor a to ještě pro nějaký konkrétní, musí být zajištěn nějaký minimální průtok vzduchu.
Nehodí se to ani pro bytové použití. Ty ventilátory, termoregulaci a tepelné jištění v případě ztráty napájení ventilátorů nebo jejich zastavení by celou konstrukci zbytečně zkomplikovalo.
Dělá se to až u zesilovačů s výkony stovek wattů, kde je to v podstatě nutnost, nejdou pasivně uchladit s nějakými rozumnými rozměry a cenou chladičů.

Web

(upravil Lojzek 23. 11. 2008 14:47)

Re: Chlazení SPV100P

no a když dáš vedle sebe 2 chladiče, kolmo na žebra dáš ventilátor tak aby průtok vzduchu šel na druhou stranu..ono by to mělo uchladit ne? výška 48mm tak když tam píchneš 80 ventilátor tak ještě pár milimetrů bude foukat z druhé strany na konc. tr.
někde tu na audiowebu byla pěkná stránka s chladičama a i v celku levné! ale nemůžu to najít ani ťuk..

Re: Chlazení SPV100P

Lojzek: Pěkná blbost. To je problém koupit normální chladiče, třeba v EZK http://www.ezk.cz/images/chl32.jpg ?

(upravil Lojzek 23. 11. 2008 16:19)

Re: Chlazení SPV100P

ale ale... myslím že zase taková není! možná bude tomu proudění trochu vadit velký počet žeber a mezery mezi tím ale za zkoušku nic nedá.... Samozřejmě není nad pořádný chladič

Re: Chlazení SPV100P

Chladice maji docela levne na alunet.cz.

Web

(upravil Lojzek 24. 11. 2008 16:43)

Re: Chlazení SPV100P

Thole tu ztránku jsem hledal jak čert smile

Re: Chlazení SPV100P

>thool: Díky ta firma je fakt hodně levná oproti např ezk. Takže http://chladice.alunet.cz/Hlinikovy-chladic-2741.html tenhle chladič v délce 20-25 cm na každej kanál už by asi měl stačit. A za 400+pošta je to luuxus.

Re: Chlazení SPV100P

Žebra chladiče musíš mít vertikálně takže krabice zesilovače by musela mít na výšku 20 - 25cm, není to trochu moc?
Myslim že 10cm na kanál bude stačit.

Re: Chlazení SPV100P

Žebra musí bejt vertikálně? Je mi jasný že se to většinou tak dělá, ale chladit to musí stejně i když jsou vodorovně, ne?

Re: Chlazení SPV100P

Teplejší vzduch je lechčí proto stoupá a takto samovolně cirkulje kolem žeber. Pokud jsou žebra vertikálně je chlazení mohem účinější.
Nechej si uřezat například dva kratší kousky toho chladiče které spojíš L profilem. Podívej se na konstrukce tady na foru.

Re: Chlazení SPV100P

Bile chladice s zebry horizontalne - chladici katastrofa. Jak radi BOBO - nech si narezat 2 kousky na stranu s vyskou krabice tveho zesu a dej je vedle sebe.

Web

Re: Chlazení SPV100P

OK poslechnu zkušenější:)