Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 39]

Téma: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

  • Určení: Subwoofer domů

  • Datum realizace: Březen 2008

  • Orientační cena: 4000Kč kus

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 45x65x55cm, Objem 90l, Příkon 125W, Citlivost 94dB, Frekvenční rozsah 35-500Hz, Impedance 8Ω, Bassreflex 2x Ø98x320mm (35Hz), MDF 25mm, Hmotnost 43kg

  • Autor: VITEK_M

Úvod
Reproduktory Beyma 12BR70 jsem zvolil kvůli tomu, abych vyvrátil dojmy některých lidí zde fóru, byl jsem opravdu zvědavý na klady a zápory při této konstrukci reprobeden. Začal jsem tedy s návrhem pomocí několika simulačních programů. Výchozím se stal Loudspeaker LAB 3. Začaly padat první hodnoty a čísla po vložení parametrů reproduktorů a parametrů reproboxu.

První otázkou bylo na co to vlastně budu používat. Jelikož mám již doma postavené sloupové dvoupásmové reprobedny s reproduktory ARN 5604 a ARV-104/4, potřeboval jsem posílit basovou část nízkých kmitočtů. Od těchto spodků očekávám za dobré peníze dobrou muziku, takže jsem volil rovnou charakteristiku a co nejnižší dělící kmitočet f3, ale při rozumné výchylce. Nechtěl jsem od těchto reproduktorů brutální basy, monstrózní výbuchy a neskutečný tlak, to ani chtít nelze za ty peníze. Takže nakonec 90l bassreflexová ozvučnice laděná na 35Hz připadala jako ideální kombinace pro basovou část.

Konstrukce
Materiál jsem zvolil 25mm MDF desku, ozvučnice je konstruována tak, aby bylo zabráněno nepříjemným rezonancím a to předozadní a zároveň levopravou výztuhou taktéž z MDF 25, která je přibližně z 35% tvořena otvory. Vnitřní rohy ozvučnice jsou vyztuženy suchými ohoblovanými modřínovými trámky o rozměrech 5x5cm. Ozvučnice je lepená lepidlem Herkules, který je známý svou vysokou pevností a dále je sešroubována cca 100 vruty do dřeva. Zde získala ozvučnice neobyčejnou pevnost a tuhost, taktéž je velmi těžká.

V ozvučnici není žádné tlumení, protože jsem usoudil, že nebude třeba vzhledem k tuhosti a pevnosti bedny, hmotnost celého systému s reproduktorem je asi 43kg. Reproduktor je zapuštěn zvenku do hloubky 7mm. Abych se stoprocentně ujistil, že ozvučnice bude absolutně těsná, použil jsem samozřejmě ještě silikon na všechny vnitřní rohy a hrany. Dále místo klasického terminálu jsem použil železné šrouby s průměrem 6mm. Způsob připojení je tedy přes očka připájená ke kabelu a dotažená matkama M6. Po slepení a sešroubování následovalo kitování tmelem Rapid Super o hrubosti 1-2mm. Několikanásobné opakování broušení a opětovného kitování dospělo k velmi hladkému povrchu.

Přední část jsem nastříkal základovou barvou ve spreji, po hodině schnutí následovalo strhnutí pod vodou smirkovým papírem č. 600, dále jsem přední stranu nastříkal akrylátovou barvou ve spreji. Ostatní strany ozvučnice zatím nejsou dokončeny, protože ještě nemám představu jaký jednou bude vzhled mého obývacího pokoje.

Odhmotňovací hroty jsem nechtěl kvůli tomu, že by se systém jednoduše zabodl do podlahy a nikdo by jej nikdy nevytáhl. A také mám rád vibrace v podlaze, hudba, ale především filmové efekty pak jsou nejen velice jasně slyšet, ale o to víc i cítit.

Zesilovač
Zatím používám 5.1 reciever Akira bez zesilovače pro subwoofer. Jako zesilovač používám 2x 40W Videoton, jedná se o předchůdce recieverů firmy Tesla spolu s aktivní subsonickou výhybkou naladěnou na 30Hz.

Praxe
I přes značné kritiky, které jsem si přečetl zde na fóru, jsem se rozhodl postavit tyto subwoofery, a po dokončení se mi rozzářil úsměv. Neříkám, že jsem nějaký odborník, ale musím říci, že levný subwoofer nepůjde až takhle hluboko, jako je zrovna tento návrh.

Poděkování
Přední poděkování patří kolegovi s přezdívkou mirulu, též jsem měl tu čest poslechnout si jeho úspěšné třípásmovky a byl jsem u oživování jeho problematického zesilovače, děkuji pane kolego za čas a konzultace okolo mého projektu.

http://s19.postimg.cc/dv7mqq8hb/vitekm1_01.jpg http://s19.postimg.cc/4bxxx9kz3/vitekm1_02.jpg http://s19.postimg.cc/tab97lban/vitekm1_03.jpg http://s19.postimg.cc/4v316jcdr/vitekm1_04.jpg http://s19.postimg.cc/etnzt0ltb/vitekm1_05.jpg http://s19.postimg.cc/irb9if8mn/vitekm1_06.jpg

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

fakt moc pekny ,skoro to vypada jako PA sub kdyby byl vetsi repros smile

Web

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

Moc se mi to líbí až na ten terminál vyrobený z ocelových šroubů(jestli jsem četl pořádně) - nebylo by lepší dát tam speakon? Určitě by to bylo lepší než ocelové šrouby postavené v cestě mědi.

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

To fan440 :  je pravda že to je z oceláků..  připadlo mi zbytečný tam dávat speakony, takhle to je jednoduchý a navíc žádný náklady ( nepočítám šrouby a matky) samozřejmě kdybych chtěl tak tam ty speakony kvůli přechodovýmu odporu dám, ale myslím že když se mi ztratí půl watu tak mě to vůbec ale vůbec vadit nebude smile

a co třeba kapacita vodičů, to by taky někdo mohl uvažovat big_smile

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

Proč? Já ty oceláky taky používám.. podle mě to je lepší možnost než nějakej podělanej speakon.

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

konečně se někdo zastane, v jednoduchosti je velká síla

(upravil Crashpc 27. 10. 2008 15:44)

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

nejdřív to špatný:
Moc velká ozvučnice - vešel by se tam 15".
Reprák je plecháč. Stejně jako Eminence a další plecháče může velmi snadno reznout.
Reprák je ekonimická třída Beymy. Je to reprák jako každej jinej, nadoma asi paráda, ale chraň bůh s ním zvučit hřiště.
Určitě bych tam dal nějakej lepší, a hlavně s tužší membránou z lepšího papíru, jako maj třeba Pé-tisícovky.

Dobrý: zpracování, vzhled, cena, a hlavní plus - mobilita.

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

Kreši, co to plácáš?

90l: pro tohodle hifíka normální, snad jen o chloupek větší.
Plecháč: Odlitek, i kdyby to byl plech, proč by měl doma reznout?
Ekonomická třída: Klasická hifi třída, ekonomika je třeba W300 od Visatonu. Jaký hřiště? Má to na doma.

Vitek ty repra použil za určitým záměrem, proč hledáš jiné alternativy?

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

ty šrouby jsou moje jediná výhrada, jasně že je na autorovi jak to udělal, já osobně bych si to tam nedal, a navíc nevím proč by měl být speakon na hovno? BTW  o něčem podobném přemýšlím taky. Asi jsem mimo, ale Kreše jsem vůbec nepochopil, trochu OT ne?

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

Ale, to bylo jen na vyrovnání aury, speakony jsou super konektory na PA, ale nevidim důvod je používat doma.

Ano, ocel má o celý řád horší vodivost - odpor 0.19µhttp://tbn0.google.com/images?q=tbn:F68nLNYq4sgFYM:http://martin.behounek.sweb.cz/pic/omega.gif.m - obávám se teda, že bude větší odpor na jakymkoli přechodu nebo třeba na kontektech relé (tam to bude o několik víc řádů)

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

Máš pravdu s vodivostí oceli, Franku.. proto je taky šroub M6 což má taky nějaký průřez takže zas tak brutální ten orpor na přechodu nebude

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

Škoda, že autor nenafotil jiné fotky wink Ohledně ozvučnic, jestli má Vítek doma dost místa, nevidím problém smile  Chtělo by to lepší zesík ...
Ekonomická série to určitě není. Spíš "studiová".

Web

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

antonio:

Ten objem jsou moje chutě. nemůžu za to že bych mu dal méně, a že bych upřednostnil menší bednu nebo aspoň úzký tvar....
Plecháč: všechny plecháče mi časem rezly i doma. nemůžu si pomoct.
Ekonomická třída: to jsem takovej arogantní boháč?  spočti si kolik stojí výroba a dovoz toho repráku, a co zbyde, vždyť jsme to probírali.

hledám alternativy, protože hodně věcí používám univerzálně. je to moje preference.

jean: nevím. možná je něco špatně. ale nějakej ten hifík, tři eminence, nějaký nounejmy, no peklo....

(upravil Thales 29. 10. 2008 1:19)

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

Ocelové šrouby mi přijdou v pohodě. Na tak krátké vzdálenosti se nějaké zhoršení vodivosti nemá co projevit. Jde jen čistě o šikovnot tvůrce jak to udělá tak aby to bylo nejen funkční ale aby to i nějak vypadalo. Reproš doma nemá co reznout. Leda že by byl pod nonstop otevřeným oknem v zimě nebo fakt nevím. Možná Crash bydlí ve sklepě, což se podepsalo i na jeho vzhledu a chování viz avatar. Mě se ten projekt líbí a dávám 1- (trošku jinak bych řešil povrch ale to je otázka vkusu).

(upravil little 27. 10. 2008 18:59)

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

Ať tam má místo terminálů třeba větev, je to každýho věc. Mě se spíš nelíbí ty tkaničky vedoucí k terminálům (to jsou 1,5mm vodiče že?). Jinak když pominu, čím to Vítku napájíš, tak se mi tento projekt samozřejmě zamlouvá. Jen tak dál, třeba jednou vyměníš Akiru za Aldaxí (či Krausí) modul a to teprve zažiješ peklo. big_smile

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

právě že jednou aldax bude smile a už se na to peklo těším navíc 1,5 mm stačí bohatě když vezmu v potaz to že jedu cca do 20 W a to je moc smile takže jaké pak tkaničky:-)

to thales : design neni dokončen smile až bude čas chystám se na dokončení

v pořádku smile

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

Tady nejde o výkon. Dej tam tu čtyřku a máš to.

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

a ted ještě jedna otázečka...  co byste dali za lak na přední desku.....  chci to vykytovat podle zapuštění, a takže stejně se s tim něco bude dělat... takže autolak? základ, stříkací kit, plnič a autolak, a přelakovat, jedině tak to bude dokonale lesklé že?

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

každému se to líbí jinak ale já mám v plánu použít takovou tu pomerančově hrbolatou barvu. Polomatnou. A samozřejmě černou.

Re: VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

každopádně projekt bude jednou dokončen otázka je kdy, protože zatím jsem na škole a byt nemám... takže přední stranu dokončím pravděpodobně o vánocích až bude trocha času a ostatní stěny až bude kde být

Příspěvky [1 až 20 z 39]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » VITEK_M (subwoofer Beyma 12BR70)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£