Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » iMartin (subwoofer Tonsil GDN 25/80/7,4)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [7]

Téma: iMartin (subwoofer Tonsil GDN 25/80/7,4)

  • Určení: Subwoofer k počítači

  • Datum realizace: Květen 2006

  • Orientační cena: 2400Kč

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 302x452x472mm, Objem 46l, Příkon 80W, Citlivost 89dB, Frekvenční rozsah 40-120Hz, Impedance 4Ω, Bassreflex Ø81x170mm (40Hz), DTD 18 a 22mm, Hmotnost 25kg

  • Autor: iMartin

Úvod
Měl jsem nevyužitý reproduktor Tonsil GDN 25/80/7,4 z druhé ruky, spolu s zaobleným bassreflexem z dexonu, obojí za cenu, která nešla odmítnout. smile

Průběh práce, konstrukce
Nejdřív jsem chtěl ozvučnici vyrobit z 19mm DTD nařezané v baumaxu, a dát dohromady pomocí nábytkářských šroubů, to ale nikdy nevycházelo moc přesně (stačilo špatně navrtat a bylo to). Takže jsem si nechal, tentokrát v OBI nařezat nové desky z 18mm DTD, a tamtéž si zároveň koupil 4 dlouhý svěrky (stejně to je málo smile, lepidlo a samolepící tapetu v matně černé barvě (známé z levných PC dunítek, což jsem chtěl, aby byla jediná shodující se věc). U táty v práci měli zbytečný kus 22mm DTD, ze které jsem nechal udělat čelo se zapuštěním pro basreflex a reproduktor a 22mm hranolky.

Doma jsem to slepil pomocí lepidla Pattex Power Fix, drží hodně dobře, hodí se na dřevotřísku, a dá se s ním pracovat jako s tmelem, takže se s ním dají i dobře zatmelit spáry (pro jistotu). Celá konstrukce je bez šroubů, je jen lepená, vytlumená vatelínem na stěnách, kolem vzpěr a kolem výztuh a bassreflexu je použit jehlanový molitan. Kolem bassreflexu vatelínu moc není. Subwoofer nemá pasivní výhybku, ta by akorát snižovala DF zesilovače, na vyšších frekvencích je reproduktor omezen grafickým ekvalizérem v tranzistorovém zesilovači, který dá do 4Ω výkon 90W.

Testování, dojem, zvuk
První test proběhl v místnosti 6x4m, na zmiňovaném zesilovači, při domácí párty. Lidem, co se okolo zvuku tak trochu pohybují, se zdál velmi dobrý (jeden z nich má DIY třípásma s ARN 738 a střeďákem a výškáčem od Philipsu, druhý sice "sub" s McFun HC-12, sám však ví, že je to šunt, a klidně by si postavil jiný a lepší, ale nechce se mu smile, takže nejde o votuzery typu: "hustej supvolfer woe!!"). V této místnosti si poradil celkem obstojně, i při použití se sloupy s těmi ARN 738 v uzavřených 60l měl docela význam. Zvlášť v sedací soupravě byly basy poznat i na těle. Testovalo se na různých trancových písničkách, trochu i rock, punk, ale u toho jsem moc nebyl. Basy byly nejvíc znát při stěnách, uprostřed místnosti to je těžší, byly však slyšet i venku u stěny a kdosi mi říkal, že slyšel asi 150m od našeho domu zlehka takové duc-duc. smile

V této místnosti hrál dobře, ale ne až tak dobrý to je v pokoji, kde mám PC a subwoofer také. V této místnosti je hodně sádrokartonu s velkou výchylkou a nízkým rezonančním kmitočtem smile, takže se snadno rozezní a docela to ruší. Hraje celkem normálně hluboko na DIY subwoofer, 50Hz zahraje jako nic, 40Hz taky, ale s útlumem. Ale ono to stačí. Na tucárny to je fajn, subwoofery od domácích kin all-in-one přehraje bez problému, proti subům se ze setů domácích kin jako třeba Sony HTP-3100 by si taky poradil. A za tu cenu (ale je to jen pasivní verze) je to docela dobrý výsledek. Nejlíp si ovšem poradil s basem z kopáku (Pink Floyd - The Wall, Metallica - Nothing Else Matters = nářez, perfektní vykreslení kopáku bez jakéhokoli dunění, ještě tak kdyby si stejně dobře poradil s trancem, který poslouchám více). Tenhle sub jsem chtěl hlavně, abych už se zbavil toho šuntu, který jsem dřív měl (Tipa - PPY 10024 v 45l closed). Posunul jsem se kvalitou o řád výš, ale chci ještě víc, asi udělám ještě sub s Beymou 12BR70 nebo 10BR60, to se uvidí. smile

http://s19.postimg.cc/bstd796cv/imartin1_01.jpg http://s19.postimg.cc/rfkmkmk4v/imartin1_02.jpg

Re: iMartin (subwoofer Tonsil GDN 25/80/7,4)

jaký má ten basák vůbec T/S?

Web

(upravil iMartin 27. 10. 2008 21:21)

Re: iMartin (subwoofer Tonsil GDN 25/80/7,4)

To už je dávno big_smile
V dexonu už tenhle nemaj a já si to nepamatuju, kromě Fs 37 Hz, Qts snad 0,32 a Vas víc jak 60 litrůch.
Na nějakým polským webu měli všechny TS parametry ale indukčnost cívky (Le) neseděla k ostatním.

(upravil chyna.cz 27. 10. 2008 21:24)

Re: iMartin (subwoofer Tonsil GDN 25/80/7,4)

no právě jsem hledal všude možně, mimochodem ho mám doma....

Web

Re: iMartin (subwoofer Tonsil GDN 25/80/7,4)

Kuknu a vidím, že mi to už pár let leží na webu http://lada.czech-web.cz/lnk_amp/gdn25-80-7.jpg  Ale jinak je to jen nově přidaná diskuse k historickému projektu wink

(upravil iMartin 27. 10. 2008 21:31)

Re: iMartin (subwoofer Tonsil GDN 25/80/7,4)

Jo, to je ono. Indukčnost je ale top secret, Le(da) dopočítat. Koukám Hvc napsali ale Hag už ne .. holt poláci, no big_smile
Ale úplně k zahození ten reprák nebyl.

Re: iMartin (subwoofer Tonsil GDN 25/80/7,4)

lada: díky moc

Web

Příspěvky [7]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » iMartin (subwoofer Tonsil GDN 25/80/7,4)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£