Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 39]

(upravil blaster18 29. 12. 2009 16:29)

Téma: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu ohledně kondenzátorů ve staré výhybce v třípásmových bednách osazených reproduktory Tesla. Jedna z beden mi postupně přestávala hrát až umřela úplně, reproduktory prozkoušené a OK, kondenzátory mají kapacitu = 0, takže nejspíš shořely.

Výhybka vypadá takhle: http://megacruiser.cz/elektronika/t4.jpg
Použité reproduktory jsou:

ARO 689 - 4 ohm 5 W - středový
ARV 161 - 4 ohm 5 W - výškový
ARN 664 - 4 ohm 10 W - basový

Kondenzátory:

2x Tesla TC 653 MP, 64uF, 160V
1x Tesla TC 473, 2x2uF, 160V

Chtěl bych poprosit o radu, čím tyhle kondenzátory nahradit, popřípadě jestli jsou hodnoty správné nebo stačí třeba menší kapacita nebo jiný typ? A pokud někdo nevíte, kde je nejlépe třeba na internetu nebo v Brně sehnat. Díky moc za pomoc.

(upravil LamiCZ 29. 12. 2009 17:21)

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

Já používám kondenzátory MKP Bennic z Prodance, mají pobočku v Brně, bohužel teď až v Modřicích - http://prodance.cz/kontakty.php. Velký kapacity bývají u basových repro paralelně, tam by mohl stačit elektrolyt bipolár (velký MKP/MKT kondy jsou strašně drahý). Jinak by nebylo od věci se zaměřit i na předrátování alespoň vstupu do výhybky a k basáku popř. všeho, Tesla tam dávala dráty malých průřezů. Na to jsou nejlepší transparentní dvoulinky např. z GME

(upravil kurpelm 29. 12. 2009 18:02)

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

To čo je odfotené nevyzerá na originál teslácku výhybku. To je nejaký bastl. Zožeň si schému vexle ktorá tam patrí, s ňou to bude hrať. Toto tam vo fabrike isto nedávali. Inak platí to čo napísal LamiCZ. Kondy z www.es-ostrava.cz sú tiež dobré.
Edit: Práve kukám a v ES Ostrava majú výredaj kondov za veľmi slušné ceny...

Web

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

Mne sa na rozdiel od Mata zda, ze to moze byt original. Nieco podobne som uz videl. Teda moze to byt origo low-cost riesenie, aj take sme tu uz mali

(upravil blaster18 29. 12. 2009 18:54)

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

kurpelm: Ty reproduktory jsou právě kompletně bastl, Tesla jsou jenom reproduktory a kondenzátory, takže schéma bohužel není.

Jinak pánové díky moc za ty odkazy, asi si zajedu do těch Modřic. Jenom dotaz na ty jednotky kapacity - M je bráno jako mikrofarad?

Takže ty velké bych vzal "bipolární elektrolytické" a ten malý "svitkový s metalizovaným polypropylenovým dielektrikem", OK? Jinak nebude u toho elektrolytu vadit ta hodnota 100V, když ty staré byly 160V? Sorry za amatérské dotazy a díky za radu.

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

Crippl, vidíš, ja som to hovoril. Ono izolačkou stiahnuté kondy a divoko navinutá špulka, to sa nerobilo...
Jo, kondy píšeš dobré, keď to osadíš hrať to bude.

Web

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

připomínka -> jestli dobře koukám, tak ty velké krabicáky jsou do série
... pozor na výslednou kapacitu, napětí sčítat

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

Otázka- ty velké kondy jsou špatné?!!!

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

lexx: Kapacitu jsem naměřil nulovou, takže to předpokládám...závada se projevovala tak, že napřed začal hrát špatně basák, potom basák přestal hrát úplně a za chvilku přestal hrát komplet reproduktor.

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

No aby neboli tie reprá už v akustickom nebi ...

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

blaster18: čím jsi měřil kapacitu - máš můstek?

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

No moment- ty velké kondy jsou pararelně k basáku, takže v případě přerušení vodiče, uvnitř kondu - se změňí akorát jen kmitočet filtru,ale basák hraje dál.
V případě, vnitřního zkratu v kondu, dojde k aktivaci ochran v zesilovači a to by potom nehrál, ani výškáč.

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

Kondenzátory jsem měřil multimetrem, odpájené a na těch dvou výstupních kontaktech. Jestli jsem to dělal správně nevím...v elektru se fakt nevyznám. Ale co jinačího by kromě těch kondenzátorů mohlo odejít? Kabeláž jsem kontroloval, upadlý drát nikde nebyl. Místo nefunkční reprobedny jsem zapojil jinačí a hraje v pohodě, takže zesilovač vylučuju. Samotné reproduktory mají po proměření odpor jaký mají mít, opticky taky vypadají v dobré kondici. A jak říkám, napřed bedna hrála výborně, potom basák hrál pár dní nějak tupě, potom přestal hrát úplně a za pár minut přestala hrát bedna celá. Takže zkusím asi nakoupit ty kondenzátory a snad to bude v pohodě...jinak asi rozřezat a rozprodat smile

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

vyzkoušet repra,nejlépe projet ton.gen,nově osadit součástkama a jedu dááál-ne?

(upravil Hippo007 30. 12. 2009 19:05)

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

Naměřil-li jsi odpory cívek reproduktorů mezi 3 a 4 ohmy, mohly by být repra v pořádku. Pokud nemáš tónový generátor, nevadí, zkus připojit na svorky reproduktorů na velmi krátkou dobu napětí z 1,5V baterie - tužkového článku (jeden pól připojit k prvnímu pájecímu očku reproduktoru, na druhé pájecí očko jen tak "škrábnout" druhým pólem baterie) a když se z repra ozve zaškvrčení, mělo by se něco ozývat i při připojení repra k zesilovači.
Že by najednou odešly všechny 3 kondy, nebo že by se jejich kapacita snížila na 0 se mi nezdá. Krabicáky spíš zvyšují se stářím svou kapacitu.
Píšeš, že elektrice nerozumíš. Zkus nakreslit zapojení tvé výhybky a dej sem obrázek. Když toto nezvládneš, tak se do opravy sám nepouštěj a zkus o to požádat někoho, kdo je v elektrice trošku zběhlejší.

Kouknul jsem se ještě jednou na fotku tvé výhybky a 1 cívka + 2 kondenzátory (z těch 3 jsou 2 zapojeny do série, takže tvoří dohromady jeden kondenzátor s kapacitou 1/Cvýsledná = 1/C1 + 1/C2) se mi zdá na 3 pásmovou bednu docela málo. Není tam ještě někde aspoň jedna další cívka?

to kurpelm:
ceny kondů na webu ES Ostrava  jsou uvedeny bez DPH

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

kurpelm už napísal, že výhybka je bastl. Pozrite sa lepšie na tú fotku a zistíte aj zapojenie výbybky.
Všetko sériovo s repro: 4 uF pred výškou, 32 uF pred stredom a cievka pred basom.

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

Hippo007: Díky moc za návod, ještě to zkusím s tou baterkou. Odpory reproduktorů se pohybují kolem 4-4,5 ohmů a že by shořely 3 během pár minut se mi nezdá, budou to snad ty kondenzátory. Jinačí kondenzátory / cívky, než jsou na obrázku, už v bedně nejsou. Nakreslit zapojení asi nezvládnu, ale každopádně ty kondenzátory zkusím vyměnit, kdyby to nehrálo tak bych se ještě ozval.

Ty jednotky kapacity "M" tedy znamenají mikrofarady?

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

MF = µF
Základní jednotka kondíků je totiž pikofarad a to M je vlastně mega...  pF x 1.000.000 = µF

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

A nie je náhodou jednotkou kapacity F - Farad, pričom mF = 1/1000000 F a pF= 1/1000000000000000 F ?

Re: Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

Neviem, ale asi kedysi keď sa nepoužívali také kapacity ako dnes ta sa označovali kondy 1k namiesto dnešného 1n a podobne.... Ešte som to v nejakej knižke videl, tuším "Amatérske elektronické modely".

Web

Příspěvky [1 až 20 z 39]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Náhrada kondenzátorů Tesla ve výhybce ve starých reproduktorech

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£