Téma: citlivosť u výškáča

Chcel by som sa opýtať ako mám napájkovať  kondenzátor,aby som znížil citlivosť reproduktora?

Ďakujem všetkým za odpovede

(upravil Karlos 30. 6. 2007 21:40)

Re: citlivosť u výškáča

Citlivost se snižuje rezistorem, a ten připojíš do serie s reprem smile

Re: citlivosť u výškáča

Já osobně, pokud mohu doporučit, bych snižoval citlivost výškáče spíše odporem, nebo jejich kombinací. Kondenzátorem bych výškáč spíše odděloval a filtroval, aby do něj netekly nežádoucí nízké frekvence, které jsou pro něj i nebezpečné.

Re: citlivosť u výškáča

Nemyslí piezo?

Re: citlivosť u výškáča

a u toho kondenzátora? nebyla by schémička?pls.

(upravil Brehowicz 30. 6. 2007 23:07)

Re: citlivosť u výškáča

Nemusí byt ty odpory nahodou dva jeden do serie a jeden paralelně?aby se nezměnila impedance,hodnoty jsem myslem viděl na strankach visatonu v odstupu po -2db.
Takže pro 8ohm repro jso to hodnoty
-2db ser.2,2ohm par. 22 ohm
-4db ser.3,3ohm par.10ohm
-6db ser.4,7ohm par.8,2ohm

Re: citlivosť u výškáča

Změna impedance nám někdy moc neva smile

Re: citlivosť u výškáča

No neva pokud víš kde ji maš,ale jedním odporem změníš jen impedanci ne a ne citlivost jestli se pletu tak mě oprav.tak co už dobre franku? smile

Re: citlivosť u výškáča

Tož když se na to tak podíváš, tak ani odporovym děličem nesundáš citlivost repráku...

Re: citlivosť u výškáča

To je zase debata.

jedním odporem nezměniš citlivost repráku, nicméně tím klesne jím procházející příkon, protože se mu zvedne impedance výškové větve výhybky. Jeden odpor v sérii ať už mezi výškou a výhybkou nebo před výhybkou pro výšku však není košer z hlediska impedance a výhybka s tím musí počítat, někdy to není na závadu.
Dvěma serioparalelními už vytvoříme celkem plnohodnotný útlumový článek (ale citlivost taky nezměníme, pouze zase ovlivníme poměrný příkon tekoucí do měniče - tedy tlumíme), kterým můžeme jak napsal iridescent srazit protékající proud zátěží (výškáče) aniž bychom příliš změnili impedanci celého celku tlumítko+výškáč proti výškáči samotnému. Obojím můžeme vhodně tvarovat charakteristiku přenosu filtru jako celku.

(upravil Brehowicz 1. 7. 2007 10:44)

Re: citlivosť u výškáča

Vím že samotnou citlivost repra odporama nezměním nicméně k utlumu repra vučí jinym dojde aniž bych tím rozhazel cely řetězec a oto myslím maikymu šlo akorat co jsem nezjistil je kolika watove by ty odpory měly být ale tipnul bych to tak na 2w

Re: citlivosť u výškáča

Maiky napsal:

a u toho kondenzátora? nebyla by schémička?pls.

Chlapi dík,ale odpoví mi nekdo na toto????????

Re: citlivosť u výškáča

Pro tlumení výšky u hifi stačí 5W, pro dobrý pocit lépe 10W odpory, profi 20W a jejich kombinace.

(upravil Brehowicz 1. 7. 2007 11:05)

Re: citlivosť u výškáča

Kondezatorem změny hlasitosti nedociliš,jen seříznuti frekvence,zapojení s vypočty a schematy najdeš na www.dexon je to tam vysvětlene dostatečně i pro začatečníky. přimlouval bych se abys použil spíš vyhybku i s cívkou tzn.12db/oct vyškač ti bude vděčny.
Michal dík za ty waty.

Re: citlivosť u výškáča

Takže jestli téhle diskuzi dobře rozumím,tak abych zatlumil výškový reproduktor tak potřebuji např.5W seriový odpor a 5W paralelní odpor.Opravte mě pokud se pletu?Ale pokud chci odfiltrovat určité frekvence které nechci do repráku pustit tak použiju kondík?Který napájím jak sériově nabo paralně?

Web

Re: citlivosť u výškáča

Kond sériově a za něj buď cívku nebo kompenzaci nebo obojí paralelně smile A pak ty odpory.

Re: citlivosť u výškáča

Takhle jde ztlumit i středovy rep. akorat odpory musí mít víc vatu,před pár lety to bylo hojně používane u visatonu jak na vyškách tek středech zapojovali zdvojené potenciometry zapojené na jednom tahlu serioparalelně a možna to maji i dodnes,Bylo to používane i vyšších tříd ale co vy nato chlapi co to udělá se zvukem?A jak říkam lehce pochopitelne schemata zapojení nejpoužívanějších vyhybek jsou u dexonu,stačí jen mrknout.

Re: citlivosť u výškáča

volá sa to L-pad a používa sa to na "dorovnanie" podľa ucha a miestnosti.
napríklad http://www.visaton.sk/czech/domaci_hifi.htm

Re: citlivosť u výškáča

Ano, poměrem odporů v L-padu (dvojbran se s impedancemi uspořádanými do tvaru písmene L) se dá tvar cháry dobře korigovat. O kolik závaidí na tom, o kolik tlumíme výškáš, tedy když dorovnávám 94db na 85db mám víc prostoru pro manévry, než když srovnávám 89 na 88db.

Re: citlivosť u výškáča

Díky všem za ochotua za cenné rady...A nevíte ešte náhodou ako sa pájkuje stereo jack?