Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 4)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Mikrofon-preamp-zvukovka

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 67]

(upravil check 12. 11. 2009 20:48)

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

No ony ty difrakce vznikají tak jako tak, ale jsou jiné .. musí být tedy součástí kalibrace ... však víme. Mimochodem existuje phantomový přizpůsobovač s veřejně dostupným schématem - ten se píchne na tu EMU a můžeš používat samotnou tu nakalibrovanou kapsli v trubce, tak jak ji prodávám já nebo kurpemp. Martin nebo Martin smile.
Jo a prásknu na mirula, že na něj má i desku a právě s tou EMU ho provozuje smile.

Godz: Prosímtě pošli mi nejlépe impulsní charakteristiky z kalibračních měření (nebo prostě data s co nejmenším podílem postprocessingu). Mě se totiž tak úplně nezdá, to co jsi říkal ohledně nepravidelností ve středním kmitočtovém pásmu. Dělal jsem sám nebo třeba i s VB různé porovnávačky a i při nejlepší snaze o přesné umístění mikrofonu, tam jak říkáš vždycky vyjdou nepravidelnosti, jenže ony se shodují s frekvencemi, na které má příslušná reprosoustava nejvýraznější difrakce (ty směrují hodně). Opakuji při nejlepší snaze o přesně stejné umístění. Ono to odpovídá i tomu, že 6mm mikrofon se může jen těžko nějak frekvenčně závisle chovat pod určitou kritickou frekvencí, vždyť je to tak i u měničů, které používáme v reprosoustavách.
Další měření já z toho důvodu dělám v nekonečně desce, kde se difrakce neuplatňují tolik, respektive se dá nastavit i takové okno, které difrakce odfiltruje. Negativní vliv okna - výběru konečné posloupnosti z nekonečně dlouhé impulsní odezvy je za typických situací zanedbatelný.

Web

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

Žiaľ impulz sme neuložili, takže ti nemám čo zaslať. Čo sa týka ostatných súborov asi ti to nepomôže pretože ide o súbory v tvare mic.  Je to v podstate preklopený txt súbor. A tvrdo si dovolím nesúhlasiť s tým, že dľžka okna má zanedbateľný vplyv na meranie.  To je predsa vidieť na úrovni nízkych kmitočtov.  A ešte jedna poznámka. Meranie sme realizovali ako opakované, cca 25 krát.  Po spriemerovaní údajov sú nízke kmitočty (ale aj stredné pásmo) ďaleko vernejšie zobrazené. Určite si si všimol skutočnosť, že pri meraní z časovo obmedzeným oknom dochádza k "vyhladzovaniu" amplitúdy aj nad "dolnou medznou frekvenciou" spôsobenou dľžkou okna. Jednoducho pri skrátenom intervale tam tie údaje chýbajú. Napríklad pri okne 2,5 ms je to cca 400 Hz, avšak za dôveryhodne zobrazené údaje (amplitúda, fáza) považujem až tie okolo 3 násobku tejto frekvencie. Len tak mimochodom, koľko vzoriek je použitých na výpočet pri 2,5 ms okne? Je to nejakých 140 vzoriek, čo sú necelé 2 % z celkového počtu pri 8k FFT.  Trochu sa tomu dá vyhnúť použitím adaptívneho okna v LSPCade, v Holmimpulse, alebo iných softoch, avšak je to za cenu kompromisu a vždy je tam vplyv miestnosti.  A difrakcie meniča ma príliš nezaujímajú, tie sú totiž súčasťou toho merania.  Omnoho viac problémov spôsobujú odrazy v miestnosti.

(upravil check 13. 11. 2009 14:41)

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

Tak mi prosím pošli co máš. Průměrování ano, ale je otázka jestli nebyla ta malá dvoupásmovka na nízkých kmitočtech už moc málo lineární. Na extranízkých kmitočtech už se ale bezdozvukovka nechová jako bezdozvukovka, na to bacha. Jakási korekční křivka, kterou samozřejmě mají k mrtvé komoře, je platná jenom za určitých podmínek/pro některé druhy měření.
Délka okna má samozřejmě vliv na spodní frekvenční limit, ale ne na amplitudovou přesnost ve smyslu jak říkáš vyhlazování krátkým oknem. Já jsem mluvil o volbě typu váhování dat z výběrového okna a jeho vlivu na "odstup S/Š". Že se s prodlužování okna mění fr. charakteristika např na vyšších kmitočtech je právě otázka difrakcí a jejich různého váhování při různé délce okna. Opakuju v praxi se vlivu difrakcí opravdu blbě zbavuje, i když je člověk pečlivý.

Web

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

o dva tyzdne budem mat tu ECM-40, stale mi nejde do hlavy co sa vlastne pri tej kalibracii robi, vy zmeriate jeho freg priebeh a ten sa potom naladuje do ARTE ako kompenzacia?

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

Zdeno: Áno, to, co má vytištěné na krabici výrobce pro deset tisíc kusů stejné, je jen zbožné přání.

Web

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

Check mám pocit, že to zbytočne prekomplikovávaš. To opakované meranie a priemerovanie má zmysel práve na nízkych frekvenciách, kde je malá šanca, že vzorka bude obsahovať všetko to čo má, keby sa urobil veľký počet meraní bolo by to ideálne meranie. Pri tom našom meraní vôbec nešlo o absolútnu presnosť. Merali sme akustický tlak v určitom bode a jeho meranie sme porovnali podľa našich mikrofónov.  Je mi jasné, že to nie je absolútne presné, ale šlo hlavne zistiť ako sa tie micy správajú v bezodrazovom priestore. Ten rozdiel v amplitúde je naozaj zanedbateľný a vôbec ma netrápi odsávanie energie pod určitými frekvenciami (v tomto prípade pod 70 Hz). Mne išlo v prvom rade o zistenie rozdielu pri meraní toho istého meniča rôznymi mikrofónmi, avšak nielen v oblasti stredných a vysokých kmitočtov, ale aj dole. A to sme s Martinom docielili. Nerozumiem o akej nelinearite dvojpásmovky hovoríš,  funguje úplne normálne a budili sme ju 2 voltami. 
To Zdeno: elektretová kapsla sa v domácich podmienkach nedá jednoducho zmerať. Môže ísť len o porovnávacie meranie s mikrofónom, ktorý má presne zadefinovanú amplitúdovú charakteristiku. Rozdiel medzi etalónom a porovnávaným kusom sa dá zaznamenať a použiť ako oprava amplitúdovej charky. Toť vsjo. Martin je pracovne veľmi vyťažený, ja tiež. Problémo pre mňa a Martina nie je zrealizovať meranie, ale mať k tomu nachystaný celý kus, t.j. kapslu s naletovanými vývodmi osadenú v príslušnom puzdre, prípadne trubke.  Viem, že čosi dával dohromady, možno bude mať kus navyše.

(upravil Zdeno 13. 11. 2009 18:59)

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

Takze na meranie cely ten ECM-40 vam poslat nemozem? je to cely mikrak s fantomom a XLR.
Mozem k tomu poslat aj stojan.

Odplata bud financna alebo tovar z Monacoru.

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

No vidíš, ja som to prehliadol, bol som v tom, že ECM 40 je označenie nejakej monacoráckej kapsle. Keď máš celý mic je to o inom, no musíme najprv vyriešiť to napájanie.  Potom ti to bez problémov nakalibrujeme.

(upravil Zdeno 13. 11. 2009 19:03)

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

aj som si myslel, preto som to napisal. smile

tak vam to poslem aj s E-MU tracker pre, ta fantoma ma.

hlavne to nepotrebujem zajtra ani o tyzden, takze pohodicka, ale budem velmi vdacny.

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

Napájanie vyriešim, kľudne to pošli celé ako to je, ale dobre zabalené.

Web

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

Dobre, takze napajanie si vyriesis?
Slo by to teda z monacoru rovno k tebe aj so stojanom, ked uz to bude jedna zasielka.

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

Vyriešim, zdroj nieje problém. Kľudne to pošli, je to na Tebe.

Web

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

Martin prisla ti zasielka?

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

Jo, prišla predvčerom. Sorry že som sa neozval skôr, ale fakt mám teraz málo času, roboty kopec...

Web

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

Jasne pohoda, len som chcel vediet ci to dorazilo.

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

Dorazilo to vporiadku, dva balíky. Oddelene stojan a mikrák.

Web

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

Kedy si na to asi najdes cas?

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

Uf, čoskoro...

Web

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

godz, kurpelm

dakujem, uz mi to prislo, stojan je teda riadna china big_smile ale mik sa snad pouzit bude dat, teda vdaka vasej kalibracii, godz napis mi kolko ti poslem penazi za kalibraciu, kurplem ty tiez za postovne a vybavenie..

teraz vlastne zistit ako sa mera smile, je niekde clanok ktory by ma naviedol ako sa to robi, myslim naviedol, nechcem podrobny navod, i ked keby bol .... smile

Re: Mikrofon-preamp-zvukovka

Čo sa týka mňa, na prachy sa vykašli. Keď niečo chceš poslať pošli 3 Eurá na Haiti.  Trochu si poštuduj ARTU a keď s tým budeš mať problém ozvi sa mne alebo Martinovi.

Příspěvky [21 až 40 z 67]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Mikrofon-preamp-zvukovka

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£