Téma: Vyroba pasivu

Zdarec chlapi pokud sundam magnet z repra pro zvyšeni rozvinutí membrany(membrana tak bude omezena jen max. rozvinutím zavěsu),jakym zpusobem se změní hodnoty repra když nebude civka v magnet poli popř jak by se dalo vypočitat jeho nove hodnoty.

Re: Vyroba pasivu

Tuhost systému zůstane plus mínus stejná a hmotnost podle toho, jestli odstraníš i nosič z cívkou. Takže si zvaž všecko, co z pohyblivé části měniče sundáš a pak to odečti od původní hmotnosti kmit. systému, to je TS parametr.

Pasívy se ladí přidáváním hmotnosti membránu. Tuhost systému se mění dost těžko. A pamatuj, že pasív musí mít pro korektní funkci při stejné ploše vyšší výchylku než měnič, a odstraněním magnetu toho příliš nezískáš. Spíš stojí za úvahu pasív o větší ploše, než měnič. Ten potom bude pracovat na znatelně nižších výchylkách, tedy i lineárněji - kvůli nelinearitám při extrémním rozvinutí závěsu, který na to není stavěný.

Re: Vyroba pasivu

No dobře ale u normalniho repra je max. vychylka pro hraní dana vyškou cívky a mag,pole ale max vychylka je daleko větší je to několika nasobek myslím že i tveho pasivu vyhazel vyrobce z puvod repra xls 12 ne?meb. a zavěs jsou uplně stejné u pasivu i aktivu,takže pokud použiju stejne repro tak by to problem neměl byt.A ty jsi měnil nějak hmotnost  memb. pasivu nebo jsi vychazel z toho jak to bylo z vyroby?

Re: Vyroba pasivu

Závěsy nejsou stejné. Mají jinou tuhost, ale s tím stejně nic neuděláš. smile

Psal jsem to, neplést rozvinutí závěsu a xmax repra. Já použil zatížení od výrobce, nic jsem nepřidával. Ale taky váží skoro půl kila...

Re: Vyroba pasivu

takže když šahneš prstem na zavěsy tech dvou repro tak citiš rozdíl v tuhosti zavěsu?Ta hmotnost mi je jasná na meb.pasivu je vidět velké závaži.

Re: Vyroba pasivu

Pasív:
http://www.tymphany.com/datasheet/printview.php?id=35

měnič:
http://www.tymphany.com/datasheet/printview.php?id=33

Re: Vyroba pasivu

Jo dík nemohl jsem ty datasheety najít,ale z toho nepoznam tolik jako když na to šahneš,tak ještě jednou jevi se ti material memb, rozdílny plus tloušťka nebo je to jen v zavaží a co ta guma je jiná?  ja vim otravuju ale fekt mě to zajíma,dík.

Re: Vyroba pasivu

Cms parametr je jiný (ne o moc, ale je). Pasív je prostě měkčí i na zatlačení. A z TS poznáš rozhodně víc, než podle zatlačení na membránu. smile

Membrány jsou stejné, koše taky a vzhledově i závěs, ale je měkčí.

Re: Vyroba pasivu

Dím moc,vím bez TS se neobejdu ale kdybych se rozkrajel tak znich nepoznam čím je dany rozdíl hmotností memb.a to že to není jinym materialem nebo tloušťkou(což by zřejmě zpusobilo rozdílny projev zvuku)ale že je to tím závažím.

Re: Vyroba pasivu

a ještě mam na srdci jednu věc a to pokud budu vychazet z toho že aktiv i pasiv maji 90 procent stejnou stavbu a mnohdy uplně stejnou proč by měl mít pasiv větší vychylku když u vzdochotěsne bedny musí byt přece vychylka obou repro stejna n?,ikdybych budil aktiv maximem tak se v životě nemužu dostat s pasivem do mezi kde by to bylo nyukor kvality zvuku natož o mech.zničení.pamatuju doby kdy vyroba pasivu ze stejného repra jako byl aktiv byla běžna jak z tesel tak visatonu.

(upravil dokken 27. 6. 2007 20:26)

Re: Vyroba pasivu

Řekl bych,že pravdu má michal,ale bude se jednat o nuance,tak na to výrobci kašlou a cpou tam ořezaný stávající woofery.V klidu to udělez ze stejnýho repra.Protože vem si i to že výrobce zpravidla nabízí v jedný velikosti jen jeden pasív k několika normálním wooferům v řadě.

Re: Vyroba pasivu

Dookene to se mi libi takže souhlasíš s Michalem protože i ja uznavam že toho hodně ví ale pak v podstatě plně souhlasiš s tím co jsem napsal tak to je fajn,no nic hlavně si to nikde nerozhazet smile ale neber to jako rypani nebo uražku dělám si srandu.

Re: Vyroba pasivu

Prosimtě, dokken toho ví víc než já, tak se podle něj řiď.

Pokud vycházíš z toho, že repro bude pracovat v rámci své xmax, tak z klidem použij jako pasív identické repro. Rozvinutí závěsu je samozřejmě daleko vyšší, a když nebudeš mít limit vzadu v magnetu a nebude moct ani vylétnout z pólového nástavce, bude OK. Problém budeš mít (možná) akorát s přidáváním hmotnosti. Originální pasívy mají vzadu metrický závit pro pohodlné ladění.

Originální hmotnost u pasívu XLS12 je tuším 220 a 425g. V některých konstrukcích (DST original) jsem viděl i 620g, což už je tedy náklad.

Re: Vyroba pasivu

Když dáš do jedné bedny k reproduktoru pasiv odpovídajících parametrů, tak pasiv bude mít v určitém pásmu kmitočtů větší výchylku než reprák. Jeho výchylka se bude dále zvyšovat s přidávanou hmotností. Proto musí mít pasiv větší Xmax než reprák stejného průměru. Pasiv je tlumený pouze rozdíly tlaků uvnitř a vně bedny, kdežto membránu reproduktoru tlumí navíc magnetické pole. Membrány také nejdou ve fázi.

Re: Vyroba pasivu

Michale je nějaky obecny vzorec ze kterého bych mohl vycházet pro vypočet vahy memb.pasivu tak jako je třeba vzorec pro vypočet BR(tzn.k danemu pruměru_vypočtená delka),protože mě nenapada jiny zpusob jak takovy subwofr naladit,jedině tou vahou.V samotném přidavani nevidím žadny problém,stačí vlepit do vnitřního prostoru kmit. cívky dural. váleček se závitem no pak jen přidávat.Jo a řiď nebo řiť smile

Re: Vyroba pasivu

7tech-ty vychylky myslí není třeba dale rozvadět,normal repro musí stačit,podivej se na peerlessy a pochopíš,u 10 i 12 palc. pruměru vychazejí pas. i akt. ze stejné mech. konstrukce až na ruznou tuhost zavěsu ale zvih je dany linearitou zavesu a střdíciho pavouku a ta je identická.

Re: Vyroba pasivu

Brehovitzi, zapomínáš na to, že pasív je čistě rezonanční záležitost, a zatímco xmax XLS12 je +-12.5mm, využitelná výchylka pro pasív je +-24mm, což je v podstatě skutečně stejné rozvinutí závěsu jako u měniče. V tom máš pravdu. Problém je ten (podívej se i na simulace) že při daném ladění, pří plném výkonu jsi akorát na hranici Xmax (což je naprosto jedinečné) ale při mém ladění, tedy 35L a 425g bych na plný výkon už PŘETĚŽOVAL PASÍV VÝCHYLKOU. Tedy při určité frekvenci (viz grafy na tymphany.com) kdy měnič jede +-12,5, se pasív dostane přes +-24mm. Tomu se dá předejít jeho naladěním níž, protože na nižších frekvencích už nebude mít měnič takovou sílu, aby ho rozhýbal. Roste GD, ale koho to zajímá? smile smile smile

K tomu ladění - Pasív je z pohledu jednoduchých simulací analogie k basreflexu (hmotnost membrány pasívu je analige k délce BR) a když pochopíš, jak funguje, dá se to i matematicky, nicméně není nic pohodlnějšího, než LSPCad nebo v nejhorším i WinISD, ne?

Re: Vyroba pasivu

Nějak sae vtom zamotavame ale snad mam pravdu v tom že kdybys sundal magnet z toho akt. tak mají snad oba repra uplně stejny rozsah vychylek,a pokud jsme normalní tak v životě nedojde k tomu aby urval zavěs ne,snad s klapama na uších,ale už se mi stalo že mi kluk zapnul zes.když předtim vytočil vol. naplno my něvěděli jesli nam spadlo dopravní letadlo do baraku či co  no a něžna polovina navštěvy se pozvracela a nas zbytek polil fakt ledovy pot.A neboj nezapominam je mi jasné ze nahrazuji vahu vzduchu v BR vahou mem.

Re: Vyroba pasivu

Brehowiczi nemáš pravdu. Nasimuluj si to.

(upravil Brehowicz 28. 6. 2007 8:59)

Re: Vyroba pasivu

7tech co chceš simulovat?přečti si co jsem psal laskavě psal jsem o tom že když sundam mag. z pasivu a zatlačím na memb. akt. i pas. tak budou mít stejny rosah +- vychylek tohle mi žádna simulace neudělá,tak mi popiš v čem je ten pasiv konsrukčně jiny kromě tuhosti zavěsu(nerozebirat mag. system a vahu prosím)linearita zavěsu te dal zkrátka nepustí a z hovna bič neupleteš.Ja vím že když do toho pustím ruzné kmitočty tak vychylky budou u obou rozdílne ale jde mi o to že když použiješ pron stavbu pas. identicky rep. jako je akt. tak to musí byt v pohodě.
Ted mi došlo v čem si nerozumíme oba mame pravdu .mě šlo o mech.rozsah a tebe o rozsah při generaci frekvencí,jeden o koze a druhy o voze smile,vidíš to taky