1 ...editoval check (11. 10. 2009 14:51)

Téma: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

antonio napsal:

Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazujte jako absolutní pravdu!

Zdá se to všem v pořádku ... v technické oblasti?

Uvedu pregnantní příklad a zároveň otázku pro zdější osoby právně činné:
Co udělá se zvukem basového reproduktoru přidaný seriový odpor?

Předem upozorňuju, že nerejpu. Jenom nevím, na čem jsem - komu a jak mám radit.

Web

2

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

ten odpor je kladný nebo záporný?

Web

3

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

nebo imaginární?

4

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

Ale k tématu: Začni každou větu zkratkou IMHO a jsi nenapadnutelný smile

Web

5

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

No když se tak pěkně ptáte, tak záporný imaginární. A šup schéma, desku, fuknční prototyp a porovnávací měření proti standardu tongue. Todle už si ani popravdě moc nepamatuju, zesilovačům skoro nerozumím, takže mi to bylo k prdu a rychle jsem to zapoměl.
Mimochodem vy dva byste si měli vyměnit schémata, případně dát hlavy dohromady, myslím, že byste si měli dost co říct.

Právěže co píšu sem, už většinou na imho není, dávám si na to speciálně tady pozor. Škoda jen, že se zatím nevyjádřili ti, kterých jsem se ptal.

Web

6 ...editoval dawsoo (13. 10. 2009 13:26)

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

určitě to nebylo na mě a ani se mě to netejká nevim oč jde ale řeknu svůj obecnej názor:
Já s tím co Tonda napsal souhlasim.... měřením se nedá zjistit nic víc než zda je technicky vše jak má být... o tom zda to bude pro většinu lidí přijatelný i poslechově to zas tak moc nenapoví... trošku mi příjde že tu už nejde o věci jako poslech muziky přes různý výtvory (což vzhledem ke zkušenostem aktérů vcelku i chápu-není čeho se moc chytat že pánové?) ale spíš už jen o onanii nad grafama a teorií a předhánění se v lepších často docela legračních nápadech a projektech který možná osloví autora ale není zaručeno že i ostatní lidi bohužel  ... neříkám že technika a teorie není třeba,ale všechno má nějakou rozumnou hranici a míru a nikdo nemá ať si vyčetl,vyzkoušel cokoliv odkudkoliv, patent na to že vše ví a vše zná...jde vždy jen pouze o to že zastává jeden názorovej proud jak určitou věc řešit. Co se týče techniky a výpočtů tam je to asi jasný...ale co se týče skloubení vztahů teorie-praxe tam se obávám že ani při nejlepší vůli ke konsenzu různejch táborů nedojde nikdy smile protože výsledek je vždy na SUBJEKTIVNÍM POSOUZENÍ A HODNOCENÍ... v rozmezí subjektivního nadšení a touhy dále poslouchat až po zhnusení iritaci a odmítání ... vždy a vše se bude pohybovat mezi tím a bude to jen o tom jaký kdo má představy a jak se výsledek s nimi shoduje... zjednodušeně a prostě když dva se pokouší o totéž nikdy to není totéž a naopak dvě diametrálně rozdílný řešení mohou být hodnoceny ve výsledku klidně shodně pokud jsou udělány dobře big_smile tak a včíl mudrujte... těším se až tu někdo zdokumentuje a napíše že postavil nejlepší bedny na světě... big_smile když vidím to tempo růstu zde tak se nebojím a tipuju to tak za rok max dva big_smile

Check:
předřadnej odpor (rezistor) před reprákem může udělat spoustu věcí big_smile ... pokud se bavíme vo elektromechanice tak zhorší Qes,pokud se budeme bavit o zvukovým dopadu... záleží o jakej reprák s jakejma parametrama je a v jaký ozvučnici je měřen/poslouchán povětšinou je to vnímáno u repro s vyššími Qes jako mírná ztráta kontroly a dynamiky a naopak u repro s nižšíma Qes jako zklidnění a vyváženější .... navíc tohle může vnímat každej poslecjhově jinak,takže položenej příklad jen nahrál tomu co psal Toník v quote sorry big_smile

Není co dodávat...

7

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

Nepochopil jsi o co mi jde.

Takže fórum zůstane u poplácávání se po zádech. Taky závěr, chtěl jsem vědět na čem jsem.

Web

8

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

K tomu, co jsem napsal, není víc co psát nebo je na tom něco špatně? Stačí dát svůj názor najevo, ale nebudu ho tučnit, vykřičníkovat a z ostatních dělat podřadné... a ze sebe jak jen já o tom vím všechno.

Odpor... změní se Qes a tak si všimnu změny v basech, teoreticky. Středy netuším, nejspíš by se poslechově nic změnit nemělo, otázka co se děje při velkých příkonech, co s odporem dělá nízká frekvence a jak působí na zbytek. Nevím, přesto mě takovéto řešení příjde uhozené a proti "přírodě" napájet mimo měnič kostku smotanýho drátku (nepředhazuj mi tlumivku) a řešit tenhle problém nechci, nezajímá mě to.

Nejsem netopýr, žasnu, co druzí (vy dva specielně) "slyší" a přestože to absolutně nechápu, neprudím, je to váš názor.

9

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

Tuhle odpověď jsem chtěl, i když se mi nelíbí, tak díky.

Web

10

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

Prosím.

11 ...editoval zuki (16. 10. 2009 22:58)

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

Abych přišel se svou troškou do mlýna uvedu zde svůj souk. mail na Checka z 12.10. i když mi na něj zatím neodpověděl (na jiné ano). Je ale pravdou, že spec. u basáku bych se snažil podvědomě odpory v jeho cestě minimalizovat.  Ale bedny a audio jsem dělal a dodělal naposledy v minulém tisíciletí, tak nevím....
Třeba nám to Check časem objasní...:

Co je to za test s tím odporem? Je asi pravdou, že to nikdo asi moc nezkoumal. Obecně IMO bych řekl,
vzhledem k tomu, že dost impedance repra směrem k vyšším frekv. je jalovina, tak ten 1R
se tam přičte pod odmocninou (výjma DC) a pak už to nebude hrát takovou roli.

Takže největší vliv na začátku cháry jakoby s poklesem činitele tlumení zesilovače. Ono to bude podobný jako u LC obvodů - tzn bude se měnit činitel vazby a přenos.

Co to udělá se zvukem ? Asi mu poklesne, jak jsem minule psal ten drive... kterej mi zatím trochu chybí
u mé testovací bedny....(pro ostatní zkouším 8" Peerless s 5+1/4" Peerless a Vifou 19, vyhybka zatím prochází vývojem...)

Ps: udělal jsem si teď simulaci z mnou odhadnutého náhradního el. sch. reproduktoru -
nasimuloval jsem si cca Peerless213 a pokles mu signál mezi 70Hz až 2kHz, nejvíc středy kolem 400Hz asi o 2,5dB...
v napěťovém režimu...a pak signál pod rezonancí...cca pod 10Hz o to samé cca -2,5dB.

Co je na tom pravdy nevím... toť obsah dříve soukr. mailu pro Checka.

PS: já na ty simulace moc extra nevěřím, ale dnes se i pivo dělá často na počítači, který z jednoho základu "uvaří" dle chem. rozboru pridáním "něčeho" i několik druhů piva , i když nemá k dispozici chuťový smysl jako lidi - ale jen chemické složení a vaří to na stejné složení......
Aspoň tak jsem to slyšel....Ale občas i stejné chem. složení nemá stejnou chuť (např. levotočivé a pravotočivé chem. identické sloučeniny...) A tak asi i "skoro" identický přenos několika různých beden bude každý slyšet diametrálně jinak....
Holt ty chutě a uši máme každý trochu jiné...

Sorry - občas se takhle rozkecám...a nebudete mě za tu snůšku žvástů kamenovat, když se potřebuju vykecat...

12 ...editoval check (6. 1. 2010 22:34)

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

Schválně jsem to nechal uležet. Myslím, že v různých dredech bylo už jasně ukázáno, že přístup "všichni mají pravdu" nemá smysl.
Jestli s tím někdo něco udělá je mi jedno, stejně to nečtu. Ale jde to tu takhle do kopru, řeší se pořád ty samé hovadiny.

Web

13

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

a co vlastně chceš dosáhnout  ?  nějak ti nerozumím.

14

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

Alespoň bych si přál, aby diskuse měla závěr - když se dva hádají, tak se třetí nesměje, ale věcnými argumenty se problém vyřeší. Alespoň kdyby účastníci diskuse napsali proč. Zejména krátké příspěvky typu - mě to hraje takhle, jsem spokojený, takže to je správně - mě už docela žerou.

Web

15

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

Zdravím vespolek, jak vidno zříti, někteří zase nechápou ... No nic, mám tady z toho fóra podobný pocit a už jsem si myslel, že jsem jediný. K otázce o tom odporu nemám co říct a kdyby to byl pravý smysl tohoto tématu tak se vůbec nevyjadřuju. Toť moje špetka do mlýna. (jestli nikoho nezajímá tak se omlouvám, ale snad se to dalo od sopláka čekat)

16

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

no jo to máš těžký asi to chce aby se to ještě nějakou dobu usazovalo.
Celej problém hifi je v tom, že dokonalá reprodukce prakticky neexistuje , a tudíž není ani ona ta jediná pravda. Je několik konstrukčních přístupů jak toho či onoho dosáhnout ( a tady se dá zcela přesně říct, jestli jsi v rámci zaného přístupu postupoval správně a nebo ne). Ale pokud chceš porovnávat jednotlivé přístupy tak končíš hifi není matematika jenom se zde matematické principy využívají - je to konstrukční disciplína s vysokým podílem subjektivních faktorů úspěšnosti takové konstrukce.
Takže například někdo uplatní nějakej přístup a dotáhne ho k dokonalosti ale pustíš to někomu kdo tenhle přístup nevyznává a zadupe to do země. Proto se ti ani k tomu nevyjadřuji, taky se nevyjadřuji ke konstrukcím, které moc nevyznávám i když uznávám, že něco na tom přístupu je (třeba věci co staví jarouš), ale mne to neoslovilo a tak jim nepindám do řemesla.
Když napíšu že je něco špatně, tak už to musí bejt opravdu "ýbršlicht".

17

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

Ale však já nemám nic proti jiném přístupům, když je jasně řečeno čeho se chce dosáhnout a proč se použily takovýhle součástky.
Většinou se tady ale lidi hádají o úplných základech a není páka jak někoho přesvědčit. Zde povolený argument - mě se to tak líbí - se těžko přebíjí.
Třeba to někomu jednou taky začne vadit, do tý doby se holt budem jenom plácat po ramenou.

Web

18

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

Tahle diskuze mi připoměla jeden vtípek.

Sejdou se v hospodě slovák, ostravák, pražák a plzeňák. Slovák si objedná Zlatýho bažanta, ostravák Ostravar, pražák Staropramen. Plzeňák to pozoruje a nakonec si objedná limonádu. Ostatní se na něj podívaj a říkaj: nezbláznil ses? Jsi z Plzně a piješ limo? On: však jo, když Vy nebudete pít PIVO, tak já si taky nedám!

19 ...editoval pistole (8. 1. 2010 23:18)

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

hmm já to tak Martine nevnímám, s lidmi se kterými se bavím (a i s těmi se kterými se nebavím) si rozumím. Někdy některé svoje důvody neuvádím a nadále nebudu uvádět. 
duvody:
* nechci už sdělovat informace které jsem nabyl značnou experimentální praxí.
* nechci sdělovat informace které vytržené z kontextu mohou být obráceny naruby
* některým lidem už nechci říkat vůbec nic
* nechci být zkoušen z elementárních znalostí a zkušeností cucáky
* některé lidi nechci urazit reakcí , a nekteré bych sice urazit chtěl, ale jinak - lépe.
* o některých věcech mne vůbec nebaví diskutovat  ... atd. atd...

lidi co argumentují že se jim to tak prostě líbí se vyskytují spíš na hifinázorech , a pokud se to vyskytne tady vo co go, stejně tu většina lidí ještě kulový postavila, takže jejich líbí nelíbí je pro mne irelevantní. A ty ktěří to řeknou takhle a jejich názor mne zajímá stejně znám osobně a nejmíň 3x ročně se s nimi vidím takže mám možnost si to s nimi říct přímo. Jinak mnohdy za snanou dojít se konečného názoru stojí špatně skrývaná snaha diskutéra o to aby mu všichni odkejvali jeho pravdu.

20

Re: Co člověk, to názor, dejte ho najevo, ale neprosazuj

Čekal jsem, kdy to kdo napíše.
Dobrý, necháme to bejt.

Web