(upravil bhm1 28. 9. 2009 19:03)

Re: Chladič

no chci to k LM3886 a trafo mám 100VaC 2x18V a myslim, že pokud z něho budu brat na zesilovač, výhybku, čidlo, ventilátor a diody tak to už pro něj bude moc... Jo a ještě LM-ko půjde do 4ohm.

Re: Chladič

Ta výhybka a spol. žere prd proti plně vybuzenýmu LMku. Nekomplikuj si život smile

Web

Re: Chladič

no já si myslím že 26V stabilizovat na 15V není zase takový horor s tím že bude odebíraná možná ampéra smile myslím si že 7815/7915 nebo 78S15 s takovým tým TO220 - cátským chladičem si s tím poradí

Re: Chladič

takže mi doporučíte to vše napájet z jednoho trafa ok.? ale v tom případě musim koupit ještě nějakej stabilizační obvod nebo tak něco ne.?

Re: Chladič

no můžeš si ho i jednoduše udělat... budeš si dělat tu vyhybku? budeš si dělat ten spínač ventilátoru - to co jsem poslal? jak to budeš dělat? ono stačí za usměrňovač ( grc. můstek ) strčit do mínusové větve 7915 do plusové 7815 za to menší filtaci... 100u ... ono máš to vlastně na tom zapojení pro ten filtr. akorát místo  78L15 dáš  ony 7915 do mínusové a do plusové 7815.... ale pozor za toto musíš dát filtr a ten větrák.... na LM musíš dát jinačí filtrační člen a to větší .. asi 2x 4700u a to hned za ten grec můstek (usměrňovač)

Re: Chladič

no výhybka už je sestavená, spínač budu dělat taky, hned zítra si ho dám leptat a u Lm-ka mám 4x4700u...  čili nechat si udělat ještě jeden tišťák na stabilizátor...

Re: Chladič

tak tak..... můžeš si to dát přímo na ten spínač na jednu desku jenom potom vyvedeš dráty k napájení toho filtru ale nech si trochu mezeru mezi těma stabilizátorama aby jsi tam popř. mohl dát chladiče kdyby to topilo http://www.ezk.cz/e-shop/select.php?sku … p;rozsah=1 DO1-BLK

(upravil bhm1 28. 9. 2009 21:21)

Re: Chladič

Lojzek - asi si teď řekneš jak někdo takvej může vůbec něco stavět, ale jsem dost lamka a nevim jak ten tišťák navrhnout, nemám na to žádnej program nic, nemohl by jsi mi nějakej návrh nakreslit? prosím.? a ještě se dívám, že na desce není C1 a Q1, to příjde kam.?

Re: Chladič

to máš fuk.. já byl taky larva ale hodně mě to bavilo tak jsem si na to udělal školu smile jinak večer ti to udělám.. chceš jenom ten spínač jo?

jak to budeš leptat?
jinak ty si to budeš dělat na to co máš v avataru?

(upravil bhm1 29. 9. 2009 16:26)

Re: Chladič

Jen ten spínač a stabilizační obvod... Děkuji smile Mě to právě taky baví, ale spoustě věcí ještě vůbec nerozumim.. sad jo mám se co učit

ano... na to co je v avataru, k tém satelitům už jsou i vejšky a mám na to i mřížky, zadí stěna plexisklo... ARX130 + ARN230

Re: Chladič

Několik podstatných poznámek k těm stabilizátorům:
1. Usměrněním 12V eff nedostanu 16,9V. Odečti úbytek na diodě (0,65V) ale 16V. Toto je vrcholová hodnota zvlnění usměrněného napětí!
2. Stabilizátor, aby fungoval i jako filtr, musí mít CO filtrovat, t.j. napětí na jeho vstupu v minimu zvlnění bylo ještě nejméně o cca 2,5V vyšší, než požadované napětí po stabilizaci.
3. Stabilizátory řady 78xx, 79xx musí mít na vstupu o nejméně 2,5V více, než požadované stabilizované napětí, menší úbytek napětí neumí udělat.Z výše uvedeného vyplývá, že pro stabilizaci 15V je vhodné střídavé napětí na vstupu usměrňovače cca 18V.
4. Ad větrák: Běžné ventilátorky produkují po napájení dost velké rušení, které se pak šíří po napájení do ostatních napájených obvodů. Pro větrák doporučuju úplně samostatné usměrnění, filtraci a případně svůj stabilizátorek, napájecí vodiče zkroutit a připojit přímo na zdroj. Rozhodně jej nenapájet z jedné větve pro napájení OZ! Bylo by možné i zkusit napájet jej přes obě větve +/- se séríovým odporem-větrák na 24V. OZ mají při přivedení souhlasného rušení na oba vývody napájení poměrně veliké potlačení rušení.

Web

(upravil Lojzek 29. 9. 2009 19:58)

Re: Chladič

jo tak  tohle nevím smile nevadí. ale už to vím smile jinak stabilizovat se to bude ze zdroje od LM takže napětí tam bude dost vysoké...

add 4)
   a když se dá odrušovací kondík paralelně k větráku tak to nepomůže? v tom filtru to by mohlo dělat bordel to jo to beru ale proč  se nemůže napájet spolu s OZ to nechápu....
dělat 2 zdroje, 2 stabilizační členy mi příjde zbytečné...

jinak bhm asi to udělám zítra smile asi před hoďkou jsem přišel a vůbec se mi atedka už nechce....

Re: Chladič

Nevím, co tam bude za LM, ale dej bacha, stabilizátory 78xx snesou na vstupu max 35V! A taky pak počítej s tou výkonovou ztrátou. Chladit jednotky Watt trvalé ztráty není sranda.
Žádnej kundík nepomůže, vyzkoušeno.

Web

(upravil bhm1 29. 9. 2009 20:19)

Re: Chladič

Lojzek - jo v pohodě, nespěchá to, stejně by mi to ve škole teď asi nevyleptali ... smile no pokud s tím budou komplikace tak tam asi dám ten starej chladič, ale není hezkej...

danda - bude tam 3886-ka

Re: Chladič

na LM do 4R je doporučeno +-28V takže by to mělo být v pohodě.  bhm kolik tam budeš mít ty?  kurnik nasadil jsi mi brouka do hlavy dando

(upravil bhm1 29. 9. 2009 21:35)

Re: Chladič

no mám 2x18V takže kolem 22V, pojedu jen do 40W víc ne

Re: Chladič

To je OK. To budeš na nějakých 2x 27 naprázdno, to ty stábly zmáknopu. Kdyby mopc topily, není nic snažšího než jim strčit do serie se vstupem nějakej 2W odpor... správný hodnoty, aby na švábu byl úbytek třeba 6 V při jmenovitým odběru.

Web

(upravil wwsly 30. 9. 2009 18:04)

Re: Chladič

bhm1, na nějakej ventilátor se vyser a dej tam ten eloxovanej chladič, kterej si měl na těch původních fotkách. Ten to lmko uchladí naprosto bez problémů i kdyby si jel furt pod limitací. Navíc se bude pěkně montovat na zadní stěnu subu, pokud to stále tak plánuješ.
Výhybka má odběr pár desítek mA. Tak to taky neřeš. Před lmko žádnej odpor není třeba a ani před stábly - nekomplikuj si to anebo, alespon ne ted. Nejprv si vyřeš propojení zemí (když to budeš všechno napájet z jednoho trafa), aby ti to nebručelo.

Web

Re: Chladič

tak jak tedy bhm? asi bych dal na wwsly - ho

(upravil bhm1 30. 9. 2009 20:03)

Re: Chladič

ten ventilátor jsem tam chtěl kvůli vzhledu, byl by podsvícen modře. Jinak je změna, chladič nebude na zadní stěne, ale bude uzavřen v bedně, na boku jsou však větrací díry, takže cirkulace vzduchu tam bude...